Wróć do artykułów

Zrób z nami zielnik drewniany!

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak zrobić zielnik ogrodowy drewniany? Zaczynamy od projektu
  2. Wykonanie zielnika drewnianego na balkon krok po kroku
  3. Ja zabezpieczyć i pomalować zielnik z drewna?
  4. Jak przygotować glebę pod zioła?
  5. Jakie zioła możesz uprawiać w drewnianym zielniku na balkon?

Uprawiając zioła na balkonie lub w ogrodzie, masz stały dostęp do świeżych roślin, które są zdecydowanie bardziej aromatyczne i smaczniejsze niż te dostępne w sklepach. To naturalny sposób na wzbogacenie smaku potraw bez dodatku soli czy sztucznych przypraw. Mogą one wspomagać trawienie, wzmacniać odporność i łagodzić stres.  Będą również idealną bazą dla wielu domowych kosmetyków naturalnych. 

Większość ziół jest łatwa w uprawie i nie wymaga dużej ilości miejsca ani specjalistycznej wiedzy. Idealnym pojemnikiem na ich uprawę będzie zielnik drewniany na balkon lub do ogrodu. W artykule podajemy kilka propozycji – od wertykalnego zielnika z palety po skrzynkę po winie czy jabłkach. 

Najprostszy zielnik drewniany na balkon – skrzynka, którą możesz wykonać samodzielnie. Środek do zabezpieczenia drewna to Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON.
Najprostszy zielnik drewniany na balkon – skrzynka, którą możesz wykonać samodzielnie. Środek do zabezpieczenia drewna to Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON.

Jak zrobić zielnik ogrodowy drewniany? Zaczynamy od projektu

Sposobów na domowy zielnik z drewna na balkon, taras lub do ogrodu jest bardzo wiele. Dużo zależy od tego, jakimi materiałami dysponujesz w domu. Jednak najlepszy zielnik to ten ekologiczny, z odzysku. 

Drewniany zielnik – jakie masz możliwości?

  • Zielnik ze starych skrzynek np. po winie lub po owocach – wykonuje się go, wykorzystując drewniane deski lub całe skrzynki. Trzeba je oczyścić, zaimpregnować jednym ze środków VIDARON, wyłożyć od wewnątrz folią, a następnie przymocować do metalowych lub drewnianych elementów podtrzymujących. Możesz też wyposażyć go w nóżki z drewna lub innego materiału – przymocowuje się je np. wkrętarką.
  • Zielnik wiszący z europalety – paleta to gotowa konstrukcja Twojego zielnika. W opcji najprostszej wystarczy tylko oczyścić i wyszlifować drewno oraz dodać dno do gotowych „skrzyneczek”, którymi dysponuje każda europaleta. Pamiętaj o folii, którą wyłożysz każdą rynienkę!
  • Drewniany zielnik z kilku desek i płyty OSB – z tych prostych materiałów możesz wykonać zgrabny zielnik w kształcie kwadratowej płytkiej skrzynki na nóżkach.
  • Zielnik pionowy z drewnianej deski oraz przymocowanych do niej doniczek – potrzebujesz do tego jednej długiej i grubej deski, kilku doniczek, opasek zaciskowych, które przymocujesz do deski wkrętami oraz wkrętarki. 
Wiszący zielnik drewniany wykonany ze starej palety.
Wiszący zielnik drewniany wykonany ze starej palety.

Wykonanie zielnika drewnianego na balkon krok po kroku

Jak zrobić drewniany zielnik na balkon? Niezależnie od obranej metody będziesz potrzebować:

  • kilku desek, starej palety czy innych drewnianych elementów lub np. płyty OSB;
  • odpowiednich narzędzi – piły, młotka, wiertarki, wkrętarki i papieru ściernego; 
  • kątowników do prostego połączenia ze sobą drewnianych desek, jeśli Twój plan to skrzynka lub drewniana donica;
  • miarki i ołówka;
  • materiału na nóżki, na których stanie zielnik lub pionowych deseczek, do których go przymocujesz;
  • środków VIDARON do impregnacji i pomalowania drewna – powinien to być środek gruntujący np. Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON i środek powłokotwórczy np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON;
  • czarnej folii i takera do mebli.

Jak zrobić drewniany zielnik krok po kroku?

  1. Wybierz odpowiednie drewno do budowy zielnika. Możesz użyć desek, palet lub skrzynek drewnianych. Upewnij się, że drewno jest czyste, suche i wolne od szkodników.

  2. Potnij drewno na kawałki o pożądanych wymiarach lub dostosuj konstrukcję zielnika do tego, co już masz.

  3. Przygotuj drewno – należy je oczyścić, zeszlifować, musi być gładkie, aby farba lub impregnat stworzyły trwałą powłokę.

  4. Zbuduj konstrukcję zielnika z przygotowanych elementów drewnianych. Możesz skręcić je wkrętarką – przydatne będą np. kątowniki, z których pomocą łatwo zbijesz skrzynkę. 

  5. Jeśli chcesz, aby zielnik stał na ziemi, przygotuj też materiał na nogi. Mogą to być np. wąskie deseczki, które skręca się wkrętarką i przymocowuje do dna zielnika.

  6. Zielnik może też wisieć na drewnianej konstrukcji zbudowanej ze starej palety, np. na balkonie. 

  7. Drewno trzeba ochronić dodatkowo przed wilgocią. Warto więc wyłożyć wnętrze zielnika folią ochronną – przymocujesz ją z pomocą takera do mebli.

  8. W dnie zielnika można wywiercić dziury, przez które będzie odprowadzany nadmiar wody.

  9. Na dnie zielnika ułóż warstwę keramzytu lub żwirku, aby zapewnić drenaż nadmiaru wody.

  10. Wypełnij zielnik ziemią i posadź zioła.

Drewniany zielnik na balkonie ma formę skrzyni na nóżkach.
Drewniany zielnik na balkonie ma formę skrzyni na nóżkach.

Jak zabezpieczyć i pomalować zielnik z drewna? 

Pozostał Ci ostatni, ale równie ważny krok, jakim jest właściwe zabezpieczenie drewna przed szkodnikami, czynnikami biologicznymi, atmosferycznymi oraz wilgocią. 

Z gamy produktów VIDARON wybierz:

  • Środek gruntującyImpregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON – stosowany na surowe drewno, zapewni skuteczną ochronę przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna.
  • Środek powłokotwórczyImpregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON – długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Powłoka będzie odporna na deszcz i promienie UV, co przedłuży czas użytkowania Twojego drewnianego zielnika.

Aby zabezpieczyć drewniany zielnik, potrzebujesz 1 warstwy środka gruntującego oraz 2 warstw Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON. Impregnat Ogrodowy należy nakładać po upływie minimum 24 godzin od nałożenia Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego. Nakładaj cienkimi warstwami, rozcierając pędzlem wzdłuż słoi drewna w celu uzyskania najlepszego efektu. 

Alternatywą dla wyżej wymienionych środków może być też Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON. Dzięki swojej żelowej konsystencji charakteryzuje się ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych, co zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu. 

Inny produkt z gamy tych bardzo naturalnych to Pokost Lniany VIDARON. Dzięki swoim składnikom doskonale zabezpiecza on drewno przed szkodliwym działaniem wilgoci i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, a do tego uwydatnia piękno naturalnego drewna. 

Jak przygotować glebę pod zioła?

Gdy Twój drewniany zielnik jest już wykonany i zabezpieczony środkami VIDARON, pozostaje tylko wsypać do niego ziemię oraz posadzić zioła. 

Zioła nie tolerują nadmiaru wody, dlatego ziemia powinna być dobrze przepuszczalna, aby woda mogła swobodnie odpływać. Zapobiegnie to gniciu korzeni i chorobom grzybowym. Wybierz też lekką i pulchną ziemię, która zagwarantuje odpowiednią ilość powietrza.

Jakie zioła możesz uprawiać w drewnianym zielniku na balkon?

Oto lista najpopularniejszych ziół do uprawy w drewnianym zielniku na balkonie:

  • Bazylia – prosta w uprawie, idealna do sosów pesto, pizzy, sałatek i wielu innych potraw.
  • Majeranek – zioło o delikatnym, słodkawym smaku, często używane do dań mięsnych, ziemniaków i zup.
  • Oregano – zioło o wyrazistym, lekko pikantnym smaku, łatwe w uprawie pod warunkiem, że zapewnisz mu słoneczne stanowisko.
  • Melisa – zioło o cytrynowym aromacie, znane ze swoich właściwości uspokajających, idealne do naparów, herbatek i koktajli.
  • Mięta – orzeźwiająca, dostępna w wielu odmianach, polecana do sałatek, deserów, herbaty.

Oprócz tego na balkonie możesz też uprawiać pietruszkę, koper, cząber, tymianek, rozmaryn, laur, lawendę, szałwię, kolendrę, kminek, lubczyk czy estragon

Własny przydomowy zielnik z drewna jest prosty do wykonania, a zioła możesz w nim uprawiać właściwie przez cały rok. Z naszymi wskazówkami i gamą produktów VIDARON wykonanie takiego zielnika będzie bardzo łatwe!

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Zielone mieszkanie – Jak hodować zioła w domu

Zielone mieszkanie – Jak hodować zioła w domu

Przeczytasz w 6 min

Donice drewniane – jak zrobić? Prosty przewodnik DIY

Donice drewniane – jak zrobić? Prosty przewodnik DIY

Przeczytasz w 7 min

Jak zrobić skrzynie na warzywa z palet?

Jak zrobić skrzynie na warzywa z palet?

Przeczytasz w 8 min

Co siejemy w lutym? Poradnik dla ogrodnika

Co siejemy w lutym? Poradnik dla ogrodnika

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie