Wróć do artykułów

Donice drewniane – jak zrobić? Prosty przewodnik DIY

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak zrobić drewnianą donicę? Wybór drewna i narzędzi
  2. Projektowanie donic z desek
  3. Budowa donic drewnianych. Jak zrobić samodzielnie donicę z drewna?
  4. Wykończenie i dekoracja doniczki z desek

Samodzielne wykonywanie drewnianych donic, tak jak i innych elementów wyposażenia ogrodu, daje wiele korzyści. 

  • Po pierwsze, pozwala zaoszczędzić – własnoręcznie wykonana donica z desek zawsze będzie tańsza niż podobna ze sklepu. 
  • Poza tym masz tu pełne pole do popisu i możesz dostosować wymiary i funkcje tego pojemnika do swoich potrzeb.
  • Po trzecie do wykonania doniczek z desek można zużyć zbędne resztki drewna i innych materiałów, co jest bardzo eko.
Do zabezpieczenia drewnianej donicy przed warunkami atmosferycznymi wykorzystaj Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący i Impregnat Ochronno-dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. 
Do zabezpieczenia drewnianej donicy przed warunkami atmosferycznymi wykorzystaj Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący i Impregnat Ochronno-dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON

Jak zrobić drewnianą donicę? Wybór drewna i narzędzi

Jak zrobić donicę z desek, aby przez lata dobrze spełniała swoją funkcję i była ozdobą ogrodu? Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału. Na estetykę i trwałość doniczek z desek wpływ będzie miał gatunek wykorzystanego drewna. 

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest drewno sosnowe lub świerkowe. Są to gatunki niedrogie, a jednocześnie dobrze nadające się do tego typu zastosowań. Jeszcze lepszym wyborem będzie drewno drzew liściastych np. dębowe lub bukowe. Jest ono mocniejsze i odporniejsze, dzięki czemu donice posłużą dłużej i lepiej będą znosić warunki na zewnątrz. 

Tak czy inaczej, do ich wykonania nadaje się każdy gatunek drewna, a dla trwałości kluczowe będzie późniejsze odpowiednie zabezpieczenie.

Donice to zazwyczaj obiekty niewielkie, a więc do ich wykonania nie potrzeba dużych ilości materiału. Deski do budowy nie muszą być też szczególnie szerokie ani grube. Jeśli wiesz, jaki rozmiar mają mieć Twoje donice, postaraj się o deski w podobnej długości, aby uniknąć niepotrzebnego docinania. Optymalna grubość to 1,5-2 cm.

Jak zrobić donicę z materiałów, które są w domu?

Warto zauważyć, że doniczka z drewna "zrób to sam" to doskonały sposób na twórcze zagospodarowanie resztek materiałów pozostałych po innych, większych budowach. Dobrym pomysłem, jak zrobić doniczkę z drewna będzie wykorzystanie końcówek i obrzynków desek

W takim przypadku proces projektowania drewnianej donicy warto rozpocząć od przeglądu dostępnego materiał. Kolejny krok to ogólny zamysł na to jak możesz je dostosować. Pozwoli to zaoszczędzić niepotrzebnej pracy przy docinaniu i optymalnie wykorzystać elementy. W taki sposób budowa donicy z desek jest bardzo ekologiczna.

Poza deseczkami do budowy mogą przydać się odcinki drewnianej kantówki. Wykorzystuje się je do łączenia i wzmacniania konstrukcji, a także wykonywania dodatkowych elementów, takich jak nogi, podpory czy obrzeża.

Jakie narzędzia do wykonania drewnianej donicy?

Najpotrzebniejsze narzędzia i materiały to piłka do drewna – ręczną lub mechaniczną, a także wkrętarkę. Do budowy raczej nie należy używać gwoździ, lepszym wyborem będą odpowiedniej długości wkręty. Jeśli materiał będzie tego wymagał, przyda się także papier ścierny do szlifowania albo elektryczna szlifierka z odpowiednimi końcówkami.

Do malowania i zabezpieczania elementów warto przygotować pędzel lub wałek, a także szpachelkę, która przyda się przy wypełnianiu ewentualnych ubytków. W wygładzaniu powierzchni drewna lub maskowaniu uszkodzeń niezawodna będzie Szpachla do Drewna VIDARON. Jeśli natomiast zechcesz obić wnętrze donicy folią – a warto – przygotuj sobie jeszcze taker i odpowiedni zapas nierdzewnych zszywek.

Jeszcze jedna rada – donice możesz łączyć przy wykorzystaniu samych elementów drewnianych i wkrętów, ale znaczną pomocą i ułatwieniem będzie też zastosowanie kątowników ciesielskich. To metalowe, profilowane płytki z otworami, które umieszcza się w narożnikach. Znacznie ułatwiają pracę i wzmacniają konstrukcję.

Do zabezpieczenia donicy z desek możesz użyć produktu Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON

Projektowanie donic z desek

Wiesz już, jak mają wyglądać Twoje donice drewniane. Jak zrobić pojemniki, aby były nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne? Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z przygotowywaniem tego typu elementów wyposażenia ogrodu, doradzamy na początek wykonanie czegoś prostego i niezbyt dużego. 

Minimalistyczna, prostokątna donica pozwoli przećwiczyć wszystkie kolejne etapy pracy, a jednocześnie będzie funkcjonalna, przydatna i ładna. 

Doświadczeni majsterkowicze mogą pokusić się o przygotowanie bardziej skomplikowanych i większych modeli z dodatkowymi funkcjami. Jak zrobić drewnianą donicę w wersji bardziej ozdobnej?

Zaprojektuj na przykład zróżnicowane rozmiary, z węższym dnem i szerszą górą. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą też dodatkowe nóżki, które pozwolą lepiej wyeksponować rośliny, a jednocześnie zapewnią dodatkową cyrkulację powietrza pod dnem donicy. 

Taki przenośny ogrodowy klomb możesz też wyposażyć w dowolne elementy dodatkowe, które wspomogą wzrost i ekspozycję roślin, np. drabinkę dla gatunków pnących czy też ażurowe ramki, które zabezpieczą liście przed nadmiernym rozprzestrzenianiem poza obręb donicy.

Donica musi być na tyle duża, aby zapewnić dobre warunki przyszłego wzrostu roślin, które w niej umieścisz. Rośliny nie powinny też w donicy "ginąć" – zbyt duża powierzchnia to marnowanie miejsca i konieczność dodatkowego pielenia.

Budowa donic drewnianych. Jak zrobić samodzielnie donicę z drewna?

Jest kilka podstawowych sposobów łączenia elementów, aby ostatecznie powstała z nich donica. Podpowiemy Ci dwa najprostsze. Jeśli wyposażyłeś się w kantówkę, najlepiej taką o 3 cm grubości, wykorzystaj ją jako stelaż, do którego przybijesz deseczki tworzące ściany. 

Kolejność pracy w takim przypadku jest następująca: 

  • na początku układa się dwie kantówki na płaskim podłożu i przykręca do nich deski, tworząc pierwszą ścianę; 
  • następnie drugą tym samym sposobem;
  • kiedy będziesz już mieć dwie ściany, ustaw je w pionie z podparciem;
  • do kantówki w łatwy sposób dokręcisz pozostałe deski i uzyskasz zakładany kształt drewnianej skrzynki.

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie kątowników ciesielskich, musisz postąpić nieco inaczej. Zaczynamy od dolnej warstwy desek. Kątowniki, jak sama nazwa wskazuje, wyznaczają cztery kąty donicy. Przykręć je na końcach desek. W ten sposób uzyskasz zakładany kwadratowy lub prostokątny kształt. 

Po tym etapie dokładanie kolejnych "pięter" ścianek będzie już dużo łatwiejsze. Stalowy kątownik można zastosować zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz donicy. Pierwsza opcja będzie lepsza, jeśli zależy ci na naturalnym wyglądzie. W wersji na zewnątrz kątownik można potraktować jak dodatkowy element dekoracyjny.

Dno drewnianej donicy zrób na koniec. Wbrew pozorom nie powinno być podstawą całej konstrukcji i nie należy wykonywać go jako zwartej, szczelnej powierzchni. Kiedy masz gotowe ściany, na dnie dokręć deski w taki sposób, aby zachować nieduże odstępy. 

Pozostawienie między nimi ok. 5 mm luzu sprawi, że nie będzie wysypywać się ziemia, natomiast zapewni łatwe uchodzenie nadmiaru wody, co jest niezwykle ważne. Dno donicy można też wykonać z odpowiednio mocnej i dociętej na wymiar metalowej lub plastikowej gęstej siatki.

Pomysłowa drewniana donica na nóżkach. Do jej zabezpieczenia możesz użyć np. Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON. Jest dostępna także w opcji bezbarwnej. 
Pomysłowa drewniana donica na nóżkach. Do jej zabezpieczenia możesz użyć np. Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON. Jest dostępna także w opcji bezbarwnej. 

Wykończenie i dekoracja doniczki z desek

Kiedy wiesz już, jak zrobić drewnianą donicę, pozostało jeszcze odpowiednie wykończenie i zabezpieczenie pojemnika na rośliny. 

Do drewnianych donic, które będą stać na podwórku lub w ogrodzie dobrze jest zastosować skuteczny preparat, który na długo ochroni materiał przed działaniem wody, ale też niskich i wysokich temperatur oraz czynników biologicznych, takich jak owady, grzyby i glony. 

Dobrym rozwiązaniem będzie np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. Dobrze zabezpiecza drewnianą powierzchnię. Zapewnia też bardzo dobry efekt estetyczny – jest dostępny aż w dwunastu kolorach, które doskonale podkreślają naturalną strukturę drewna.

Pamiętaj, że surowe drewno należy najpierw pomalować bezbarwnym środkiem gruntującym np. Impregnatem Do Drewna Gruntującym VIDARON. Zapewni on skuteczną ochronę przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami. 

Drewniana donica z desek w stylu nowoczesnym. 
Drewniana donica z desek w stylu nowoczesnym. 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dostarczyły Ci wielu informacji, jak zrobić donicę z desek. A po więcej inspiracji i wysokiej jakości produkty do ochrony drewna zapraszamy na vidaron.pl!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić ramkę na zdjęcia? Drewniane DIY

Jak zrobić ramkę na zdjęcia? Drewniane DIY

Przeczytasz w 6 min

Jak ozdobić studnie kwiatami? 5 kreatywnych pomysłów!

Jak ozdobić studnie kwiatami? 5 kreatywnych pomysłów!

Przeczytasz w 7 min

5 pomysłów na lawendowy ogród

5 pomysłów na lawendowy ogród

Przeczytasz w 6 min

Jak zrobić kładkę nad zbiornikiem w ogródku? Podpowiadamy!

Jak zrobić kładkę nad zbiornikiem w ogródku? Podpowiadamy!

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie