Wróć do artykułów

Jak ozdobić studnie kwiatami? 5 kreatywnych pomysłów!

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak ozdobić studnię kwiatami? Wybór kwiatów i roślin
  2. Projektowanie kompozycji
  3. Przygotowanie studni do dekoracji
  4. Metody dekorowania
  5. Pielęgnacja i utrzymanie

Masz na działce starą nieużywaną studnię? Nie usuwaj jej, a ozdób drewnianymi deskami oraz kwiatami i wykorzystaj jako ładną rustykalną dekorację. A może nie wiesz, w jaki sposób w ogrodzie wprowadzić sielski nastrój? Tutaj pomoże nowa studnia drewniana, którą ładnie wystylizujesz na staromodną. 

W jednym i w drugim przypadku warto dowiedzieć się, jak ozdobić studnię w ogrodzie, jakich kwiatów i roślin użyć oraz jak zadbać o drewniane elementy, by długo pozostały w dobrym stanie. 

Studnia dekoracyjna najładniej wygląda w towarzystwie żywych roślin ozdobnych.
Studnia dekoracyjna najładniej wygląda w towarzystwie żywych roślin ozdobnych.

Jak ozdobić studnię kwiatami? Wybór kwiatów i roślin

Stara studnia to widok powszechny na wielu działkach i w wiejskich siedliskach. Niektóre z nich są nadal używane, np. do podlewania ogródka, choć wodę w domach zazwyczaj dostarcza wodociąg. 

Stare studnie mogą być wykonane z kamienia lub betonu. Wtedy najlepiej jest je obudować drewnem – deskami elewacyjnymi, półbalami czy innymi elementami drewnianymi. Nowe studnie dekoracyjne z reguły robi się z drewna, np. z bali drewnianych. 

Jak ozdobić studnię kwiatami? Jeśli chcesz zrobić z niej kwietnik, ważną decyzją jest wybór odpowiednich roślin. Wszystko zależy od stylu, w jakim masz lub planujesz urządzić ogród. Studnie udekorowane kwiatami szczególnie pasują do przestrzeni zaprojektowanej w stylu wiejskim, romantycznym, rustykalnym, prowansalskim, angielskim czy boho. 

  • Jak ozdobić studnię w ogrodzie w stylu wiejskim – polecane kwiaty to floksy wiechowate, ostróżki ogrodowe, maki, chabry, astry, piwonie, liliowce zwane smolinosami. Z tradycyjnym ogrodem wiejskim kojarzą się również staroświeckie, strzeliste malwy. Do stylu wiejskiego pasuje studnia z drewnianą podstawą (może być np. pomalowana w ludowe wzory) i wiadrem zawieszonym na żurawiu. Możesz też pomyśleć o klasycznym dachu ze strzechy lub dachówek.
  • Jak ozdobić starą studnię w ogrodzie w stylu romantycznym – idealny wybór to pnące rośliny np. róże lub kolorowe powojniki.
  • Jak ozdobić kwiatami studnię w stylu angielskim – pamiętaj, że to styl, który zakłada jak najmniejszą ingerencję człowieka. Twój kącik powinien więc być zarośnięty i nieco dziki. Postaw na pnące róże i bluszcz, a całość możesz uzupełnić budleją, naparstnicą czy jaśminem. Drewno powinno wyglądać na stare i podniszczone.
  • Studnia w ogrodzie w stylu prowansalskim – najlepiej, aby wykonana była z drewnianych bali pomalowanych na biało. Obok postaw dzbany np. w błękitnym kolorze. Nie zapomnij także o lawendzie. Świetnym pomysłem jest również duży kosz wypełniony pelargoniami, petuniami czy kocankami. Begonie czy niecierpki idealne sprawdzą się w przypadku zacienionego ogrodu.
  • Jeśli lubisz styl śródziemnomorski – zamiast kwiatów użyj do dekoracji zioła. Nasza propozycja to różne gatunki mięty, melisa, tymianek, oregano, bazylia. Sprawdzą się również pnące truskawki czy pomidory koktajlowe.  Śródziemnomorski charakter zapewnią też większe i mniejsze kamienie.

 

W małych ogródkach ciekawym pomysłem jest też ozdobna studnia miniaturowa. Można ją wypełnić ziemią i sadzić w niej  kwiaty jednoroczne lub zioła. 

Studnia w stylu rustykalnym. Drewniane elementy zabezpiecz przy pomocy środków VIDARON, np. Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego.
Studnia w stylu rustykalnym. Drewniane elementy zabezpiecz przy pomocy środków VIDARON, np. Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego.

Projektowanie kompozycji 

Drugi ważny krok to stworzenie kompozycji studni oraz wybór miejsca, na którym ma być ustawiona (jeśli jest to nowa studnia dekoracyjna). Może ona stać bezpośrednio na ziemi, choć jeśli jest otoczona drewnem, lepiej postawić ją na niewielkim fundamencie. 

Przy projektowaniu konstrukcji zwróć uwagę, aby studnia i jej otoczenie pasowały do innych elementów w ogrodzie. Świetny pomysł to wybór tych samych materiałów, które znajdują się na elewacji. Może to być np. ten sam kolor drewna. 

Do czego możesz wykorzystać studnię, oprócz jej roli dekoracyjnej?

  • jako schowek na narzędzie ogrodnicze, np. wąż do podlewania, wiadra, przyłącze wody;
  • jako ogródek wertykalny – trzeba wtedy zamontować na studni kilka poziomych konstrukcji (tarasów), które wypełnisz ziemią i stworzysz miejsce do uprawy ziół czy truskawek;
  • jako miejsce montażu kaskady wody czy małego wodospadu – przy odrobinie umiejętności majsterkowania możesz dopełnić aranżację ozdobnego ogródka, tworząc w studni fontannę.

Jakie jeszcze pomysły na to, jak ozdobić starą studnię? Umieść na niej donice z kwiatami lub zasadź pnącza czy inne rośliny – wokół studni lub w zasypanym wnętrzu. Warto dodać oświetlenie – mogą to być lampy ogrodowe, lampiony, lampki solarne lub girlandy świetlne. Dopełnij całość dekoracjami np. wiszącymi świecznikami ze szkła czy innymi ozdobami. 

Przygotowanie studni do dekoracji

Jak przygotować starą studnię do dekoracji? Zakładamy, że jest to nieczynna i pusta studnia. Powinna być opróżniona, osuszona, a osad usunięty. Dla bezpieczeństwa studnię najlepiej też po prostu zasypać. 

Jeśli planujesz zakup lub budowę nowej studni ozdobnej, najłatwiejszym rozwiązaniem będzie drewniana, kwadratowa. Najczęściej wykonuje się je w całości z desek lub bali. Ładnie wyglądają również okrągłe modele obudowane drewnianymi deskami, co daje ciekawy, rustykalny wygląd. 

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie studnię w stylu wiejskim, nie zapomnij o daszku, który osadzisz na belkach konstrukcyjnych. Można go pokryć gontem lub innym podobnym materiałem. Dostęp do wnętrza studni zapewnia pokrywa. Aby złudzenie, że ozdobna studnia to stara wiejska konstrukcja, było pełne, pamiętaj o zamontowaniu korbki i wiaderka na łańcuchu. 

Jeśli jednak wolisz opcję ze studnią zamienioną w kwietnik, dno należy zabezpieczyć i wyłożyć folią, a wnętrze wypełnić ziemią. Możesz także zdecydować się na obsadzenie studni kwiatami z zewnątrz i ustawienie doniczek na zamkniętej pokrywie. 

Ręcznie malowana i udekorowana kwiatami studnia. Pomysł do rustykalnego ogrodu.
Ręcznie malowana i udekorowana kwiatami studnia. Pomysł do rustykalnego ogrodu.

Metody dekorowania 

Jak ozdobić studnię? Zacznijmy od wyboru drewna na obudowę. Dobrze sprawdza się niedrogie drewno sosnowe czy świerkowe – mogą to być nawet deski elewacyjne. Nie stawiaj ich jednak bezpośrednio na ziemi, ułóż je na wylewce np. betonowej i wykończonej rustykalnymi „kocimi łbami” czy na bruku. 

Zanim zaczniesz dekorować studnię kwiatami czy innymi elementami, koniecznie zabezpiecz drewnianą obudowę przed warunkami atmosferycznymi, pleśniami i wilgocią. Jak to zrobić? 

  • Krok 1. Surowe drewno przeznaczone do impregnowania powinno być oczyszczone oraz suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam.
  • Krok 2. Przeszlifuj deski przed malowaniem. Nadasz im  ładnego wyglądu, podkreślisz rysunek słojów drewna, polepszysz właściwości aplikacyjne, wydłużysz trwałość impregnowania oraz utrzymasz powierzchnię w czystości. Odpowiedni będzie papier ścierny o gradacji 120-200 P. 
  • Krok 3. Jeśli używasz starych drewnianych desek, ich powierzchnię całkowicie oczyść z wszelkiego rodzaju powłok farb czy lakierów. Umyj, odtłuść i osusz.
  • Krok 4. Zwróć uwagę na warunki, w jakich przeprowadzasz prace. Impregnaty nakładaj w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C i wilgotności względnej powietrza do 65%.
  • Krok 5. Użyj środka do impregnacji Impregnat Ochronny Do drewna Gruntujący VIDARON. To preparat 4-funkcyjny, który gruntuje, impregnuje, wzmacnia i chroni drewno. Zabezpieczy przed sinizną, grzybami, owadami. Będzie warstwą gruntującą pod impregnat ochronno­dekoracyjny np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON
  • Krok 6. Pomaluj drewnianą obudowę Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym VIDARON. Nakładaj go cienkimi warstwami, rozcierając pędzlem wzdłuż słoi drewna w celu uzyskania najlepszego efektu dekoracyjnego i ochronnego. Potrzebujesz dwóch warstw. Po nałożeniu pierwszej kolejną nanieś po wyschnięciu poprzedniej, już po 2­4 godzinach.

Pielęgnacja i utrzymanie 

Jak prawidłowo zadbać o konstrukcję, aby drewniana studnia ozdobiona kwiatami jak najdłużej pozostała w idealnym stanie? Podstawa to regularna impregnacja i malowanie środkiem powłokotwórczym VIDARON. Zrób to, co najmniej raz w roku. Czyść też studnię z osadów, piasku, ziemi czy mchu. Wydłuży to żywotność drewna. 

Drewniana studnia pełni funkcję użytkową i dekoracyjną.
Drewniana studnia pełni funkcję użytkową i dekoracyjną.

Już wiesz, jak ozdobić studnię kwiatami! 

Decyzja zależy od całej aranżacji ogrodu. Do dyspozycji masz takie style jak rustykalny, romantyczny, angielski, prowansalski, śródziemnomorski. Niezależnie od wybranego stylu, pamiętaj, aby drewniane elementy obudowy i konstrukcji studni zabezpieczyć przy pomocy środków VIDARON!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Drewniana studnia ozdobna w ogrodzie - zrób to sam!

Drewniana studnia ozdobna w ogrodzie - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Jak zrobić stelaż na hamak z drewna? Poradnik DIY

Jak zrobić stelaż na hamak z drewna? Poradnik DIY

Przeczytasz w 8 min

Najlepsze rośliny na taras całoroczne − poradnik dla miejskich ogrodników

Najlepsze rośliny na taras całoroczne − poradnik dla miejskich ogrodników

Przeczytasz w 7 min

Taras w stylu prowansalskim – zagospodaruj swoją sielankową przestrzeń!

Taras w stylu prowansalskim – zagospodaruj swoją sielankową przestrzeń!

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie