Wróć do artykułów

Jak zrobić kładkę nad zbiornikiem w ogródku? Podpowiadamy!

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Kładka nad wodą – dekoracyjny i funkcjonalny element w Twoim ogrodzie
  2. Budowa kładki nad strumykiem – materiały i narzędzia, których potrzebujesz 
  3. Krok po kroku, czyli jak zrobić kładkę w przydomowym raju

Kładka nad strumykiem czy oczkiem wodnym zmieni każdy ogród w bajkową przestrzeń. Taki kącik może też stać się głównym elementem aranżacji, a w połączeniu z wodą i pięknymi roślinami stworzyć ulubione miejsce do odpoczynku i relaksu.

Mostek może pełnić funkcję dekoracyjną, ale też i praktyczną. Da się go kupić w postaci gotowej, ale dużo satysfakcji dostarczy Ci samodzielne wykonanie kładki nad wodą. Potrzebujesz do tego materiału (najczęściej będzie to drewno), prostego projektu, kilku narzędzi. Elementy, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą zabezpieczysz przy pomocy środków VIDARON. Pamiętaj jednak, że produkty te nie nadają się do malowania drewna stykającego się z taflą wody!

W artykule podpowiemy Ci, jaką kładka nad oczko wodne powinna mieć konstrukcję i długość. O czym wiedzieć przy jej budowie oraz wreszcie – jak ją zrobić krok po kroku. 

Drewniana kładka nad oczkiem wodnym. Do impregnacji elementów niemających kontaktu z wodą, czyli np. balustrady warto użyć Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON 
Drewniana kładka nad oczkiem wodnym. Do impregnacji elementów niemających kontaktu z wodą, czyli np. balustrady warto użyć Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON 

Kładka nad wodą – dekoracyjny i funkcjonalny element w Twoim ogrodzie

Co warto wiedzieć o kładce nad oczko wodne, zanim zabierzesz się za jej budowę? Zastanów się w pierwszej kolejności, czy Twój mostek będzie spełniał funkcję wyłącznie dekoracyjną, czy też użytkową. Czy chcesz, aby dało się po nim przechodzić i czy ma stanowić część komunikacji w ogrodzie? 

Jeśli kładka ma być tylko dekoracją, jej budowa będzie prostsza. Jeśli ma służyć do przechodzenia, trzeba dobrze przemyśleć jej konstrukcję. Duże znaczenie ma właściwa szerokość. Uwzględnij to, że być może trzeba będzie po niej przejechać kosiarką – nie powinna więc być za wąska. Najprostsza kładka jest płaska, efektowniej w ogrodzie wyglądają jednak te w kształcie łuku, z balustradą, która poprawia wygląd i dba o bezpieczeństwo. 

Zwróć też uwagę na rozmiary kładki. Pamiętaj, że to bardzo mocny i wyrazisty element krajobrazu. Mały ogród może zdecydowanie zdominować. Mostek powinien być więc raczej niewielki. Ważne, by wkomponować go w założenie całego ogrodu i obsadzić roślinami, aby wyglądał naturalnie. 

Jaka długość mostku będzie optymalna? Przy kładce nad strumykiem lub małym oczkiem wystarczy czasem nawet 80 lub 100 cm. Warto wykorzystać naturalne przewężenie lub bawet stworzyć je w momencie pracy nad oczkiem. 

Mostek do 250 cm może opierać się na naturalnych wspornikach po obu brzegach. Nie ma potrzeby dodatkowego podpierania go na środku. Jeśli jednak planujesz kładkę dłuższą niż 250 cm, niezbędne będą dodatkowe filary, które wzmocnią mostek i poprawią jego bezpieczeństwo. 

Weź też pod uwagę, że kładka powinna stanowić część harmonijnego założenia ogrodowego. Oznacza to, że nie buduje się jej bez powodu. Powinna np. dopełniać aranżację strefy z oczkiem wodnym albo prowadzić do atrakcji takiej jak miejsce ogniskowe, altana, taras nad wodą, kącik do relaksu i czytania. 

Co więcej, materiał mostka, jego styl i forma powinny być dopasowane do innych elementów ogrodowej architektury i do stylu samego ogrodu. Przejście przez wodę musi być dosłownie wtopione w krajobraz. W przeciwnym wypadku wygląda nienaturalnie. 

Budowa kładki nad strumykiem – materiały i narzędzia, których potrzebujesz 

Mostek nad wodą może być wykonany z różnych materiałów – kamienia, cegły, metalu. Najpopularniejszym i najlepszym jest jednak drewno. Wygląda naturalnie, kojarzy się z przyrodą i ogrodami, można je wybarwić na wiele ciekawych kolorów lub zostawić w naturalnym odcieniu i zabezpieczyć transparentnym impregnatem. 

Jak wybrać drewno na kładkę nad zbiornik w ogródku? Materiał powinien być odporny na działanie wody. Nie warto na drewnie oszczędzać – jeśli kupisz mało odporny na wilgoć gatunek, kładka szybko się zniszczy. Najlepszy (choć i drogi) będzie dąb lub modrzew. W kontakcie z wodą długo nie ulega degradacji, po dodatkowej impregnacji będzie więc pięknie wyglądał przez długie lata. 

Do budowy mostku najlepsze będą drewniane deski o grubości 32-55 mm. Niezbędne są także belki np. o przekroju 10 × 20 cm. Wybierz dobrej jakość drewno konstrukcyjne o odpowiednich parametrach np. C24. 

Pamiętaj również, że żadne drewno nie jest dostosowane do tego, by być stale zanurzone w wodzie. Na ciągły kontakt z wodą nie pomogą nawet najlepsze preparaty impregnujące. Projekt Twojej kładki powinien więc to uwzględniać. 

Jakich jeszcze materiałów i narzędzi potrzebujesz do budowy kładki nad wodą? Zacznijmy od wyboru preparatów do impregnacji. Elementy drewnianej architektury, które nie są narażone na stały kontakt z wodą, warto zaimpregnować przy pomocy środków VIDARON. Zwróć jednak uwagę, że nie można nimi impregnować elementów, które są np. zanurzone w wodzie. Preparaty VIDARON nadają się do impregnacji drewnianej balustrady, ale już nie, drewnianej konstrukcji, która dotyka wody. Jak zabezpieczyć element drewniane znajdujące się przy mostku? 

  • Pierwszy etap impregnacji to zabezpieczenie drewna preparatem gruntującym. Polecamy Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. Zapewnia on skuteczną ochronę przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami. Będzie także warstwą gruntującą pod środek powłokotwórczy, który zwiększy jego przyczepność. Warto też wiedzieć, że użycie Impregnatu Ochronnego do drewna Gruntującego VIDARON w duecie ze środkiem powłokotwórczym np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON zapewnia gwarancję producenta na 6 lat. 
  • Drugi etap impregnacji to użycie środka powłokotwórczego takiego jak Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Impregnuje drewno, wzmacnia i chroni je przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi. Poprawia odporność na śnieg, deszcz i promienie UV. Dodatkowo tworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę odporną na biokorozję – siniznę, grzyby pleśniowe oraz glony. Nadaje też piękny kolor – do wyboru masz szeroką paletę odcieni, od jasnych po ciemne, naśladujące drewno egzotyczne. 
Drewniana kładka nad strumykiem to piękna dekoracja ogroduDrewniana kładka nad strumykiem to piękna dekoracja ogrodu
Drewniana kładka nad strumykiem to piękna dekoracja ogroduDrewniana kładka nad strumykiem to piękna dekoracja ogrodu

Krok po kroku, czyli jak zrobić kładkę w przydomowym raju

Jak zrobić kładkę nad oczkiem wodnym? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku:

  1. Bezpieczna grubość desek mostku to 32 mm, a odległość pomiędzy poszczególnymi deseczkami powinna wynosić od 1,5 do 2 cm. Umożliwi to odprowadzanie wód opadowych. 
  2. Zadbaj, aby wierzchnie deski miały odpowiednią fakturę (np. ryflowania). Gładkie będą bardzo śliskie, co grozi wypadkiem spacerującym po mostku osobom.
  3. Budowę rozpocznij od pracy nad fundamentami. Mogą to być np. pale wbite w ziemię które podtrzymają mostek. 
  4. Jeśli mostek jest dłuższy niż 250 cm, potrzebujesz filarów, które go podtrzymają. Powinny one być wbite na głębokość równą 1/3 ich wysokości. 
  5. Niezbędne będą również dźwigary, które przeniosą obciążenie konstrukcji na podpory główne. Najlepsze do tego będą proste belki o wysokości 15 cm. 
  6. Deski przykręcaj nierdzewnymi wkrętami
  7. Przy dłuższym mostku przyda się też balustrada (np. na wysokość 90 cm). 
  8. Teraz przyszedł czas na zaimpregnowanie wszystkich elementów mostku. Użyj Impregnatu Ochronnego do drewna Gruntującego VIDARON w duecie ze środkiem powłokotwórczym np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON. Przestrzegaj przy tym dokładnie instrukcji producenta, aby warstwa impregnatu była trwała. 

Pomysł na drewnianą kładkę nad wodą w ogrodzie
Pomysł na drewnianą kładkę nad wodą w ogrodzie

Jeśli tylko masz w sobie chęć do majsterkowania, własnoręczne wykonanie mostka nad wodą przyniesie Ci dużo radości i satysfakcji. Razem z ławką, pergolą czy altaną stworzy on piękną strefę relaksu w ogrodzie. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednią impregnację drewna znajdującego się w pobliżu mostka przy pomocy środków VIDARON.

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić skalniak? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić skalniak? Instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Jak zrobić łuk z drewna? Podpowiadamy!

Jak zrobić łuk z drewna? Podpowiadamy!

Przeczytasz w 7 min

Jak ozdobić studnie kwiatami? 5 kreatywnych pomysłów!

Jak ozdobić studnie kwiatami? 5 kreatywnych pomysłów!

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie