Donice i kwietniki z drewna w ogrodzie – pomysły i inspiracje
Przeczytasz w 5 min
Spis treści:
Skalniak z kamieni, z pięknie prezentującymi się roślinami to marzenie wielu ogrodników. Z założenia skalniaki mają na celu odwzorować naturalność górskich łąk. Tworząc własny skalny ogród, możesz umieścić w nim dowolne rośliny, niezależnie od ich pochodzenia. Ważne, aby wybrane przez Ciebie kwiaty i krzewy lubiły suche i słoneczne stanowisko, bo takie warunki najczęściej panują na małych skalniakach przed domem.
Zakładanie skalniaka z pewnością nie sprawi Ci problemów. Jest to prosty proces, jednak dość żmudny. Wymaga od Ciebie starannego przemyślenia lokalizacji. Musisz także zgromadzić materiały do budowy – małe i duże kamienie, ziemię oraz rośliny, które dobrze będą się czuły w przygotowanych dla nich warunkach.
Jeśli szukasz inspiracji, jak zrobić skalniak w ogrodzie, w naszym artykule znajdziesz podpowiedzi. Pokazujemy, jak powinien przebiegać proces tworzenia skalnego raju etap po etapie. Doradzamy, jak ułożyć kamienie oraz jakie rośliny ozdobne będą najlepszym pomysłem do naturalistycznego i nowoczesnego skalniaka przed domem.
Jak zrobić skalniak z kamieni? Podstawa to wybór właściwego stanowiska w ogrodzie.
Jak zrobić skalniak w ogrodzie? Zanim zabierzesz się do pracy, zacznij od zaplanowania, w którym miejscu chcesz stworzyć Twój skalny ogród. To ważne, ponieważ nawet mały skalniak przed domem to bardzo wyraźny akcent, który dominuje przestrzeń i zwraca uwagę.
Jaka lokalizacja będzie najlepsza dla Twojego skalniaka? Najczęściej ogrody skalne zakłada się w miejscu nasłonecznionym. Mogą tam wtedy rosnąć rośliny lubiące słońce i suche stanowiska – właśnie tak, jak w wielu naturalnych alpinariach. Musisz jednak pamiętać, że przy pełnym nasłonecznieniu i w obecności kamieni, które dodatkowo podnoszą temperaturę, na skalniku wytrwają tylko gatunki odporne na słońce i suszę. Najwięcej możliwości daje zatem założenie nowoczesnego skalniaka przed domem w miejscu lekko nasłonecznionym, ale nie w pełnym słońcu.
Czy można założyć skalniak na stanowisku cienistym? Tak, pod warunkiem że dobierzesz gatunki wyłącznie cieniolubne. Mogą to być rośliny takie jak np. różne hosty. Nie rekomendujemy natomiast zakładania skalniaka w całkowicie zacienionym miejscu lub pod drzewami – skalny ogród całkiem straci wtedy swój urok.
W jakim miejscu ogrodu skalniak wygląda najlepiej? Dużo zależy od rozmiarów działki. Oto nasze propozycje:
W małym ogrodzie nie umieszczaj skalniaka na środku działki. Uzyskany efekt będzie bardzo nienaturalny. Najlepiej ogród skalny wyglądać będzie w rogu ogrodu, przy murku czy schodach.
W miarę możliwości wykorzystaj naturalne wzniesienie, np. skarpę czy murek, który połączysz ze skalnym ogrodem. Założenie skalniaka będzie wymagało od Ciebie mniej pracy (nie trzeba budować tak dużego podwyższenia z ziemi), a całość będzie się prezentować efektowniej.
Skalniaki świetnie wyglądają z przodu domu lub przed tarasem. Jeśli chcesz je podziwiać na co dzień, ta lokalizacja będzie dla nich najlepsza.
W dużym i różnorodnym ogrodzie skalniak można ustawić na środku, tworząc efektowną „skalną wyspę” otoczoną roślinami i ogrodową architekturą.
Skalniaki pięknie wyglądają także w otoczeniu wody – może to być oczko wodne. Najlepszym pomysłem będzie jednak szemrzący strumień lub mały wodospad.
Jaką formę może mieć skalniak? Najpopularniejsze rodzaje ogrodów skalnych to:
Klasyczny skalniak na podwyższeniu, zbudowany z różnych rodzajów kamieni i z roślinami o rozmaitym pochodzeniu, dobranymi do stanowiska.
Skalniak o wyglądzie rumowiska czy górskiej łąki: buduje się go tak, by naśladował surowe, górskie zbocza. Musi więc być mocno pochyły i stworzony z jednego rodzaju kamienia. W takim skalniaku najlepiej sprawdzają się górskie np. alpejskie rośliny.
Płaska rabata skalna – forma rabaty, w której miejsce trawy zajmują mniejsze i większe kamienie. Między nimi sadzi się pasujące do charakteru ogrodu i stanowiska rośliny.
Skalniak na murku – ciekawy pomysł na połączenie roślin z architekturą. Najczęściej na skalniakach na murku sadzi się rośliny płożące.
Nietypowy ogród skalny połączony z kamienną ścieżką i drewnianą architekturą. Pamiętaj, że wszystkie elementy drewniane w ogrodzie trzeba zabezpieczyć, np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON.
Jeśli wybrałeś już lokalizację skalniaka, odpowiednie stanowisko oraz rodzaj ogrodu skalnego, przyszedł czas na jego budowę. Jak zrobić skalniak przed domem krok po kroku? Poniżej znajdziesz przygotowaną przez nas instrukcja.
Zdejmij murawę i wierzchnią warstwę ziemi.
Usuń chwasty i dobrze przekop powstałe zagłębienie.
Na dnie stwórz warstwę drenażu w postaci drobnych kamieni i żwiru.
Brzegi wykopu możesz zabezpieczyć agrowłókniną i przysypać warstwą małych kamieni – zapobiegnie to przerastaniu skalniaka chwastami.
W pierwszej kolejności ułóż kamienie, które stworzą zewnętrzną „ramę” dla Twojego skalniaka. Puść wodze fantazji!
Kamienie leżące najniżej powinny być wkopane w glebę na 1/3 swojej wysokości.
Pamiętaj, że na samym dole skalniaka powinny znaleźć się największe kamienie, dodatkowo odchylone do tyłu dla większej stabilności oraz po to, by dać więcej miejsca roślinom.
Wnętrze Twoje konstrukcji wypełnij ziemią oraz podlej, by zdążyła osiąść.
Na tak przygotowanej konstrukcji ułóż kolejną warstwę kamieni, które także wypełnij ziemią. Kształt skalniaka zależy od tego, ile miejsca masz do dyspozycji i od tego, jaki masz pomysł na ogród skalny.
Po tym etapie dalsze prace muszą poczekać co najmniej kilka dni. Cała konstrukcja musi osiąść i się ustabilizować. Następny krok jest zdecydowanie najprzyjemniejszy – to sadzenie roślin!
Rośliny sadź pojedynczo lub w grupach po kilka roślin tego samego gatunku.
Warto dobrać je tak, by kwitły cały sezon oraz tak, by miały kontrastowe liście oraz kształt.
Wysokie rośliny sadź z tyłu, a mniejsze z przodu.
Uwzględnij to, że rośliny stają się z sezonu na sezon większe. Pamiętaj o pozostawieniu miejsca na ich wzrost.
Ziemię między roślinami możesz obsypać żwirem lub małymi kamieniami , uzyskując dzięki temu jeszcze lepszy efekt.
Jak zrobić skalniak z kwiatami? Oto popularne i chętnie wybierane do ogrodów skalnych rośliny wieloletnie!
Byliny: płomyk szydlasty, goździk pierzasty, rozchodnik, smagliczka, skalnica, rojnik, bergenia sercolistna, dzwonek karpacki.
Rośliny iglaste: wybierz odmiany niskie i płożące, które będą znakomitym tłem dla bylin i kwiatów cebulowych. Mogą to być np. płożące jałowce, sosny, modrzewie, żywotniki, jałowce.
Kwiaty cebulowe: tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki, krokusy ożywią skalniak wiosną.
Zioła: na skalniaku pięknie wyglądają popularne zioła, z których w dodatku możesz korzystać w kuchni. Posadź więc np. tymianek, szałwię, oregano, miętę, krwawnik pospolity.
Jeśli zaplanowałeś już, jak zrobić skalniak z kamieni, przyszedł czas na połączenie ogrodu skalnego z innymi elementami aranżacji Twojego ogrodu. Aby skalniak wyglądał naturalnie, warto połączyć go z takimi rozwiązaniami jak drewniana ławka, pergola na pnące rośliny, ścieżka z kamieni lub drewnianych plastrów, oczko wodne, rzeczka z wodospadem i drewnianym mostkiem.
Pamiętaj, że każdy z drewnianych elementów trzeba koniecznie zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do impregnacji surowego drewna użyj podkładu w postaci Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego VIDARON. To głęboko penetrujący preparat zapewniający ochronę biologiczną drewna. Kolejny etap zabezpieczenia drewna to Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Impregnuje, wzmacnia drewno, chroni je przed warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo podkreśla urodę drewna, które dodaje ciepła surowym kamieniom.
Płaski skalniak założony w cienistym miejscu. Drewniane element zabezpiecz, używając preparatu Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON.
Najczęstsze błędy przy zakładaniu skalniaka to:
Zła lokalizacja skalniaka – ogród skalny „pośrodku niczego” wygląda sztucznie. Aby naprawić tę niedoskonałość, skalniak należy wkomponować w naturalne wzniesienie lub połączyć z innymi elementami w ogrodzie, takimi jak schody, murek, ścieżka.
Zbyt wiele różnych kamieni – aby skalniak wyglądał naturalnie, najlepiej użyć jednego lub dwóch rodzajów kamieni, takich samych jak w innych miejscach w ogrodzie – na ścieżkach lub przy oczku wodnym.
Nieodpowiedni wybór roślin do skalniaka – jeśli nie dobierzesz gatunków odpowiednio do przygotowanego do stanowiska, rośliny będą marniały.
Jak zrobić skalniak z kwiatami? Jeden z pomysłów to naturalistyczny skalniak z roślinami sucholubnymi.
Założenie skalniaka wymaga sporego nakładu pracy i dobrego planu. Efekt jest jednak wart tych starań. Ogrody skalne potrafią być prawdziwą ozdobą ogrodu. Mamy nadzieję, że nasze porady przydadzą Ci się do budowy pięknego skalniaka!
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 8 min