Drewno w ogrodzie rustykalnym - najlepsze inspiracje
Przeczytasz w 4 min
To dobre sąsiedztwo, które łatwo można wpasować w projekt każdego, otwartego terenu. Drewno i kamień w ogrodzie to ulubione materiały architektów terenu. Taka kompozycja może wynieść Twój ogród na zupełnie inny poziom. Sprawdź, jaki styl może Cię zainspirować.
• Dlaczego drewno i kamień w ogrodzie to dobre połączenie?
• Drewno i kamień w ogrodzie – inspiracje
• Drewno i kamień – zasady łączenia
Kamień i drewno to naturalne surowce, które są przeciwstawne, ale tworzą spójną całość. Pierwszy wychładza, drugi ogrzewa. Razem tworzą duet doskonały. Tylko takie połączenie stworzy ciekawą, ogrodową aranżację.
Osobno występują w tradycyjnych projektach od pokoleń. Razem komponują współczesne i bardzo nowatorskie rozwiązania ogrodnicze. Najczęściej stanowią budulec nawierzchni. Drewniany podest na tarasie czy kamienna ścieżka to typowe elementy przydomowego ogródka.
Surowce występują w różnych, naturalnych odcieniach i tonacjach, dlatego dają ogromne możliwości dekoracyjne. Drewno możesz dodatkowo zaimpregnować i zmienić jego kolor tak, by pasował do reszty aranżacji przestrzennej. Doskonałym produktem jest Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Ogrodzenie, meble oraz donice wykonane z tych materiałów prezentują się wyjątkowo dobrze. Połączenie obu materiałów jest jeszcze lepszym rozwiązaniem, ponieważ:
• razem wyglądają bardzo naturalnie,
• są uniwersalne,
• łatwo się je czyści,
• są spójne,
• dobrze wpisują się w charakter i styl każdego ogrodu,
• są trwałe i wytrzymałe.
Ogród w stylu japońskim. Łączenie surowców w aranżacjach o charakterze zen jest najczęściej spotykaną formą zagospodarowania ogrodu. Drewno jest z reguły układane jako podest lub kładka. Ścieżka może mieć formę płaskich kamieni zatopionych w korze. Jeden surowiec otoczony jest drugim i zawsze występuje w jego bliskim sąsiedztwie. Woda wnosi ruch, kamień niezmienność i trwałość przyrody, a drewno jest nie tylko dopełnieniem, ale też symbolem życia.
Nowoczesna aranżacja ogrodu cechuje się z reguły geometrycznymi kształtami, ale dominuje w nim prostota i minimalizm. Drewno występuje w postaci tekowych elementów lub bambusa. Kamień może stanowić stolik kawowy lub być wykorzystany jako kładka w postaci równych i prostokątnych figur, zatopionych w białych, drobnych otoczakach. Bardzo często spotyka się kamienno-drewniane ogrodzenia i charakterystyczne kule. Czekoladowy odcień drewna możesz uzyskać, stosując Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON w odcieniu R06 Dąb Ciemny.
Ogród naturalistyczny charakteryzuje się luźną formą i brakiem wyraźnie wytyczonych granic. Jego podstawą są rośliny i naturalne formy. Ma przypominać do złudzenia środowisko naturalne, bez ingerencji człowieka. Kamienie najczęściej występują jako budulec oczek wodnych i ścieżek, a drewno to luźno okalające nasadzenie drzew. Występując osobno, ale w bliskim położeniu, tworzą imitację dzikiego i nienaruszonego przez człowieka krajobrazu.
Najważniejsze jest znalezienie wspólnego punktu w obu materiałach. Tylko tak zachowasz harmonię i równowagę. Istotny jest dobór faktur. Najbardziej charakterystyczne i ciemne w kamieniu plamki, kropki i rysunki powinny być odbiciem koloru drewna. Aby łączeniu nadać jakiś styl, można zestawić tonację jasnokremowych kamieni z odcieniem głębokiego palisandru. To podkreśli elegancję aranżacji. Kamień stanie się szlachetnym dodatkiem, a drewno nabierze wyjątkowej oprawy. Ciepłe barwy kamienia dobrze jest również parować z jasnymi odcieniami drewna. Odpowiednim kolorem, które możesz wtedy wybrać do jego zabezpieczenia, będzie Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON w tonacji dębu bielonego (R01 Dąb Bielony).
Wspólna kompozycja surowców jeszcze bardziej uwypukla naturę w Twojej zielonej przestrzeni. Akcentuje mocny związek człowieka z przyrodą i podkreśla ich wspólną relację. Drewno i kamień w ogrodzie posłużą ci wiele lat, bo są bardzo trwałymi surowcami. Dzięki nim możesz stworzyć niebanalny projekt ogrodu, który będzie zachwycał nie tylko Ciebie, ale także Twoich gości.
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min