Wróć do artykułów

5 pomysłów na lawendowy ogród

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Lawendowy ogród – dlaczego warto?
  2. Aranżacja lawendy w ogrodzie – jaki styl wybrać? 
  3. Przygotowanie gleby i miejsca sadzenia 
  4. Metody dekorowania ogrodu lawendą 
  5. Pielęgnacja i utrzymanie lawendy

Ogród lawendowy to doskonały pomysł na mały i duży metraż działki. Lawenda ma prawie same zalety – ładnie się prezentuje przez większą część roku, pasuje do ogrodów w różnym stylu, ma też działanie zdrowotne.

W artykule znajdziesz informacje, jakie odmiany warto uprawiać, jak przygotować ziemię i stanowisko oraz jak dbać o lawendowy ogród. Zaprezentujemy także kilka efektownych kompozycji lawendy w ogrodzie. 

Ogród z lawendą.
Lawendowy ogród to przyjemność dla zmysłu wzroku i węchu

Lawendowy ogród – dlaczego warto?

Lawenda to zimozielony krzew pochodzący z krajów basenu Morza Śródziemnego. Smukłe kwiatostany w kolorze fioletowym, różowym czy niebieskawym pojawiają się bardzo obficie, co jest największą ozdobą tej rośliny. Kwitnąca lawenda wygląda pięknie, a do tego zwabia owady pożyteczne, a odstrasza komary czy kleszcze. 

W Polsce uprawia się głównie kilka gatunków:

  • lawendę wąskolistną,
  • pośrednią 
  • francuską (w pojemnikach).

Wąskolistna to najpopularniejszy gatunek lawendy. Nadaje się do polskiego klimatu ze względu na mrozoodporność, łatwą uprawę, miododajność i mocny zapach. 

Innym gatunkiem, który pojawia się w polskich ogrodach jest lawenda pośrednia. To mieszaniec lawendy wąskolistnej i innych jej gatunków. Ma większe rozmiary niż wąskolistna oraz bardziej efektowne kwiatostany, ale jest trudniejsza w uprawie.

Warto wyróżnić także lawendę francuską, nazywaną hiszpańską czy arabską. Nie jest mrozoodporna, dlatego odpowiednie dla niej miejsce to pojemnik lub skrzynka na balkonie i tarasie. Ma bardzo dekoracyjne kwiaty – fioletowe, purpurowe, różowe, nawet białe. 

Lawendowy ogród.
Najpopularniejszy gatunek lawendy w Polsce to lawenda wąskolistna

Aranżacja lawendy w ogrodzie – jaki styl wybrać? 

Lawenda tradycyjnie kojarzy się z ogrodem w stylu śródziemnomorskim. Roślina ta bardzo dobrze komponuje się z surowym kamieniem i pięknie wygląda na tle ścian kamiennych czy tynkowanych na biało. Kamień zapewnia jej zaciszność, którą lawenda lubi, a nagrzane słońcem oddają ciepło. 

Styl śródziemnomorski

Styl śródziemnomorski dopuszcza też używanie żwiru. O ile inne rośliny ozdobne nie czują się dobrze w takim otoczeniu, lawenda uwielbia takie stanowisko i odwdzięczy Ci się pięknym i obfitym kwitnieniem

Styl prowansalski

Inny pomysł na ogród lawendowy to styl prowansalski. Potrzebujesz więc różnych odmian róż, szczególnie pnących oraz bukszpanów. Tłem dla takich rabat może być drewno lub kamień. Przydadzą się również bielone drewniane meble, kamienne dekoracje i dodatki rodem z Prowansji. 

Ogród lawendowy.
Lawendowy ogród w stylu francuskim

Przygotowanie gleby i miejsca sadzenia 

Lawenda ma niewielkie wymagania co do ziemi i stanowiska. Dobrze poradzi sobie także na gorszym podłożu, w ogródku skalnym, na zboczu i skarpie. 

Ważne, aby zapewnić jej ciepło. Jako że pochodzi z południa Europy, bardzo lubi słońce i suche stanowiska. Należy ją osłonić przed mroźnymi wiatrami, szczególnie zimą. 

Największe zagrożenie dla lawendy to nadmierna wilgoć. W mokrej ziemi gnije i marnieje. Gleba powinna być przepuszczalna, lekka, zasadowa, z dużą ilością piasku. 

Metody dekorowania ogrodu lawendą 

Jaki pomysł na lawendowy ogród będzie najlepszy? Lawenda dobrze wygląda posadzona w grupie, w suchym miejscu, na żwirowym stanowisku. 

W tej aranżacji lawendę zestawiono z innymi roślinami lubiącymi podobne stanowisko, np. z bukszpanem czy szałwią omszoną. Drewniany płot dodaje wiejskiego uroku. Pamiętaj, aby zabezpieczyć go przy pomocy impregnatu takiego jak Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. Długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny.

Lawendowy ogród.
Rabata z lawendą i innymi roślinami ozdobnymi oraz miniaturowymi drzewkami na pniu

Lawenda doskonale sprawdza się również jako roślina na obwódki. W tej kompozycji dorodne krzaki dekoracyjnej rośliny oddzielają rabatę od trawnika. 

Lawendowy ogród.
Lawenda w roli obwódki rabaty w ogrodzie

Inny pomysł to efektowna rabata z różami, liliowcami, trawami, szałwią. Możesz też śmiało łączyć ją z roślinami pnącymi oraz z małymi żywopłotami. Lawenda jest również bardzo dobrą rośliną na wszelkiego rodzaju ogródki skalne. 

Ogród z lawendą.
Lawenda rosnąca na ogródku skalnym

Kolejny sposób na aranżację lawendy w ogrodzie to stworzenie kącika ziołowego, w którym ta ozdobna roślina pojawi się w towarzystwie innych ziół śródziemnomorskich. Jeśli natomiast masz wyjątkowo mało miejsca w ogrodzie, postaw na pojedynczy krzew, który najlepiej prezentuje się na drewnianym lub kamiennym tle. 

Ogród pełen lawendy.
Lawenda w małym ogrodzie

Ostatni koncept to lawenda uprawiana w ceramicznych donicach, wiklinowych koszykach lub drewnianych pojemnikach – w tej opcji ogród lawendowy możesz założyć nawet na balkonie i tarasie. Pamiętaj, że wszystkie drewniane elementy trzeba zabezpieczyć przed działaniem słońca, wilgoci, a także przed sinizną i szkodnikami. Służą do tego środki VIDARON takie jak np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy. Do zabezpieczenia drewnianego tarasu użyj z kolei Oleju do Drewna VIDARON

Lawendowy ogród.
Lawenda na tarasie. Do ochrony drewnianych desek tarasowych użyj Oleju do Drewna VIDARON

Pielęgnacja i utrzymanie lawendy w ogrodzie

Jak zadbać o lawendę, aby pięknie kwitła i nie chorowała? Krzew jest wyjątkowo łatwy w uprawie i pielęgnacji.

Jeśli zapewniłeś jej suche i ciepłe stanowisko, spełniłeś zdecydowaną większość jej wymagań. Zwróć uwagę na zachowanie odległości między roślinami. Powinno to być ok. 40 cm. 

Młode sadzonki trzeba regularnie podlewać. W późniejszych latach podlewanie może być skąpe, ponieważ roślina ma mocno rozbudowany system korzeniowy i bardzo dobrze znosi suszę. Lawendę warto za to regularnie odchwaszczać, a jesienią uzupełnić ziemię odżywczym kompostem.

Kluczowe dla pielęgnacji lawendy jest systematyczne przycinanie. W ciągu roku trzeba ją przyciąć dwukrotnie. Pierwszy raz po kwitnieniu – usuń wtedy kwiatostany z łodygą. Wiosną przychodzi czas na drugie cięcie – skrócenie lawendy o połowę oraz usunięcie uszkodzonych pędów. Regularne przycinanie zapewni roślinie ładny kulisty pokrój. Jeśli krzew jest już stary i mocnozdrewniały, może pomóc radykalne przycięcie – do ok. 10 cm nad ziemią. 

Podstawowy zabieg pielęgnacyjny lawendy.
Podstawowy zabieg przy pielęgnacji lawendy to regularne przycinanie krzewów. Należy to robić dwa razy w ciągu roku. 

Mamy nadzieję, że pomysły na lawendowy ogród, który Ci pokazaliśmy, zainspirowały Cię do wprowadzenia lawendy na Twoje rabaty. Pamiętaj, że lawenda pięknie rośnie także w drewnianych pojemnikach. Zabezpiecz je przy pomocy niezawodnych środków VIDARON i do dzieła!

Galeria zdjęć (9)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić skalniak? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić skalniak? Instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Najlepsze rośliny na taras całoroczne − poradnik dla miejskich ogrodników

Najlepsze rośliny na taras całoroczne − poradnik dla miejskich ogrodników

Przeczytasz w 7 min

Zielone mieszkanie – Jak hodować zioła w domu

Zielone mieszkanie – Jak hodować zioła w domu

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie