Wróć do artykułów

Zielone mieszkanie – Jak hodować zioła w domu

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego wybrać drewniane doniczki?
  2. Jak przygotować drewniane doniczki do hodowli ziół?
  3. Jakie produkty wykorzystać w pielęgnacji?
  4. Wybór ziół do drewnianych doniczek
  5. Praktyczne wskazówki i pomysły na aranżacje

Zioła w doniczce to sprawdzony sposób, aby zawsze mieć pod ręką świeże dodatki do potraw i przyprawy. Wykorzystuje się je na wiele różnych sposobów. Są doskonałe jako przyprawa do zup, sosów i mięs. Służą jako dekoracja do ozdobienia dań. Mają fantastyczne walory prozdrowotne. Można z nich również robić herbatki, napary, wyciągi. Dodatkowo doniczki z  ziołami w kuchni to modny element aranżacji wnętrza. Zielone krzaczki bazylii, mięty pieprzowej czy tymianku cieszą oczy i pięknie pachną! 

Oprócz tego zioła znajdują zastosowanie także w pielęgnacji urody – są cennym składnikiem wielu domowych peelingów czy maseczek.

Domowa hodowla ziół w doniczkach.
Domowa hodowla ziół w doniczkach.

Dlaczego wybrać drewniane doniczki? 

Jak hodować zioła w domu? Potrzebne Ci będą pojemniki na rośliny. Te mniejsze można uprawiać po kilka w jednej doniczce. Większe gatunki, jak np. bazylia czy mięta potrzebują już swoich pojemników, ponieważ mogą rozrosnąć się do sporych rozmiarów. 

Jeśli chcesz hodować zioła w kuchni, możesz wybierać spośród różnych rodzajów doniczek. Pamiętaj, aby pojemniki były dobrane do wielkości sadzonki oraz do ich systemów korzeniowych. Zanim dobierzesz doniczkę, sprawdź dokładnie wymagania konkretnej roślinki.

Doniczki na zioła mogą być wykonane z tworzywa, metalu, ceramiki lub drewna. Polecamy drewniane doniczki jako najbardziej uniwersalne i estetyczne. Drewno ma wiele zalet – jest naturalne, przepuszcza powietrze, nie zatrzymuje wilgoci i nie zaparzy delikatnych korzonków. Możesz je pomalować na dowolny kolor, dzięki temu dopasujesz je do kolorystyki i stylu kuchni. 

Jeśli Twoje drewniane doniczki  będą miały bezpośredni kontakt z ziemią, możesz wyłożyć je od wewnątrz folią – pozwoli to przedłużyć trwałość drewna i sprawi, że doniczka zostanie z Tobą na dłużej. 

Drewniane doniczki na zioła można trzymać w kuchni, a większe – na balkonie. Koniecznie zabezpiecz je środkami VIDARON, np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym.
Drewniane doniczki na zioła można trzymać w kuchni, a większe – na balkonie. Koniecznie zabezpiecz je środkami VIDARON, np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym.

Jak przygotować drewniane doniczki do hodowli ziół?

Drewniane doniczki do hodowli ziół najczęściej kupuje się gotowe w sklepie ogrodniczym lub budowlanym. Już na etapie zakupu zwróć uwagę, czy drewno jest zdrowe, bez spękań i sęków oraz śladów żerowania szkodników czy sinizny. 

Jeśli doniczka drewniana ma służyć jako osłonka, nie wymaga specjalnych przygotowań. Jeśli będzie miała kontakt z ziemią, najlepiej wyłożyć ją od wewnątrz folią i przymocować np. z pomocą takera do mebli czy małych gwoździków. 

Doniczki, które będą w kuchni czy jadalni, potrzebują tylko powłoki, która nada im kolor i zabezpieczy przed kurzem, uszkodzeniami mechanicznymi czy zarysowaniami. Sprawdzi się więc np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON lub Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON

Jak pomalować drewnianą doniczkę na zioła?

 

  1. Drewno powinno być suche, odtłuszczone, czyste oraz oczyszczone ze starych powłok farb czy lakierów.
  2. Nakładaj produkt pędzlem, cienkimi warstwami, rozcierając wzdłuż słoi drewna w celu uzyskania najlepszego efektu dekoracyjnego i ochronnego.
  3. Nałóż 2 warstwy w temperaturze otoczenia od +10°C do 25°C. Po nałożeniu pierwszej warstwy impregnatu, kolejną nanieś po wyschnięciu poprzedniej, zwykle po 2-4 godzinach.

 

Jeśli Twoja doniczka na zioła będzie stała na zewnątrz, np. na balkonie lub na tarasie, przed pomalowaniem jej środkiem powłokotwórczym, zabezpiecz drewno przy pomocy preparatu gruntującego. Polecany produkt to Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON. Zapewni on skuteczną ochronę przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami. Drewnianą doniczkę pomaluj produktem VIDARON Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący, następnie po 24 godzinach przetrzyj papierem ściernym, odpyl i zabezpiecz impregnatem w kolorze (lub innym produktem powłokotwórczym) takim jak Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON

Domowa hodowla ziół na balkonie.
Domowa hodowla ziół na balkonie.

Jakie produkty wykorzystać w pielęgnacji?

 

  • Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON – to produkt, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Dodatkowo impregnat długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Dostępny w wielu kolorach, dzięki czemu Twoja domowa hodowla ziół w drewnianych doniczkach może prezentować się naprawdę stylowo.
  • Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON – tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie. Skutecznie zabezpiecza drewno przed działaniem słońca, wody, śniegu i mrozu, jednocześnie zachowując naturalny rysunek słojów drewna.

 

Jeśli drewniane doniczki będą miały ubytki, można je łatwo naprawić. Służy do tego Szpachla do Drewna VIDARON. To produkt do wyrównywania nierówności, ubytków i głębokich rys w drewnie. Tworzy twardą i elastyczną powłokę, która pracuje z drewnem i nie pęka podczas wysychania. Jest łatwa w aplikacji i szlifowaniu oraz nadaje się do malowania wszelkimi produktami do drewna. Po przeszlifowaniu szpachla daje gładkie powłoki w kolorze imitującym naturalną barwę drewna.

Wybór ziół do drewnianych doniczek

Jakie zioła najlepiej hodować w domu? Zacznijmy od tego, że największą pewność daje hodowla ziół od nasionka. Masz wtedy 100% gwarancji, że roślinki są uprawiane bez sztucznego pędzenia i środków chemicznych. 

Jakie gatunki ziół są najlepsze do domowej uprawy? Oto nasze typy:

  • Bazylia pospolita – łatwe w hodowli, bardzo aromatyczne i pyszne zioło. Znakomity dodatek do sosów, sałatek, ryb czy mięs. Roślina jednoroczna, dorastająca do 50 cm wysokości, dostępna w wielu różnych odmianach różniących się smakiem, zapachem i kolorem liści. Niezastąpiona w kuchni włoskiej. Lubi dużo słońca i najlepiej hodować ją na parapecie okiennym.
  • Oregano, czyli lebiodka pospolita – zioło o smacznych, orzeźwiających liściach i mocnym aromacie. Wykorzystuje się je w postaci świeżej i suszonej, do sosów, zup i mięs. Niezastąpione do pizzy i innych dań włoskich oraz w kuchni francuskiej.
  • Mięta – wieloletnia roślina o cudownych właściwościach, chętnie używana w kuchni. Dodatkowo posiada wiele walorów zdrowotnych. 
  • Tymianek – jednoroczne zioło znane od starożytności. Ma przyjemny skład i dużo cennych składników odżywczych. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.
  • Majeranek – doskonałe zioło do suszenia, idealne jako przyprawa do ryb, sosów i sałatek.

 

Oprócz wspomnianych ziół w domu możesz uprawiać też m.in. szałwię, cząber, koper, szczypiorek, melisę, rozmaryn, pietruszkę czy kminek. 

Domowa hodowla ziół na parapecie kuchennym.
Domowa hodowla ziół na parapecie kuchennym.

Praktyczne wskazówki i pomysły na aranżacje

Gdzie uprawiać zioła w domu? Najlepsze miejsce to kuchenny parapet – zioła lubią słońce i ciepło. Możesz też postawić je na półce ściennej, ale warto zadbać, aby miały dostęp do światła dziennego. Coraz częściej w kuchni montuje się również specjalne półki na zioła – np. nad wyspą kuchenną, na ścianie nad blatem w kuchni itd. 

Zioła w domu to zielone mieszkanie i porcja zdrowia przez cały rok. Zdecydowanie warto założyć ich hodowlę. Zadbaj o drewniane donice z produktami VIDARON i ciesz się pysznymi ziołami przez cały rok!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Co sadzić jesienią? 12 propozycji na piękny ogród

Co sadzić jesienią? 12 propozycji na piękny ogród

Przeczytasz w 7 min

Jak zrobić ogród zimowy? Dowiedz się, jak cieszyć się zielenią w chłodniejsze dni!

Jak zrobić ogród zimowy? Dowiedz się, jak cieszyć się zielenią w chłodniejsze dni!

Przeczytasz w 7 min

Jak urządzić mały balkon? Przegląd inspiracji

Jak urządzić mały balkon? Przegląd inspiracji

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie