Jak zrobić ogród zimowy? Dowiedz się, jak cieszyć się zielenią w chłodniejsze dni!
Przeczytasz w 7 min
Z artykułu dowiesz się:
Luty to miesiąc, na który czekają wszyscy miłośnicy pięknych kwiatów i smacznych warzyw z własnego ogrodu. Jest to czas na przygotowywanie rozsady warzywnej i kwiatowej dla wielu roślin. Przyroda budzi się pomału do życia, a dzień wyraźnie się wydłuża!
Zobacz, co siejemy w lutym i marcu oraz jak przygotować rozsadę, by wiosną i latem cieszyć się pysznymi warzywami oraz pięknymi kwiatami.
Nawet ostatnie dni lutego są jeszcze zdecydowanie zbyt chłodne, by siać cokolwiek w grządkach. Ryzykowne jest nawet wysiewanie w tunelach ogrodowych. Jednak końcówka lutego i początek marca to jednak doskonały termin, by rozpocząć prace ogrodnicze.
Dzięki rozsadzie własne warzywa oraz rośliny ozdobne będziesz mieć wcześniej niż gdybyś siał je prosto do gruntu. Co więcej, wiele warzyw jak np. pomidory bez rozsady się nie uda – ich okres wegetacyjny byłby w polskich warunkach klimatycznych zbyt krótki.
Jak prowadzić rozsadę w domu? Potrzebujesz:
Najlepsze miejsce na rozsadę to słoneczny pokój lub parapety po południowej bądź zachodniej stronie.
Drobne roślinki nie potrzebują na razie dużo miejsca. Wystarczą więc małe opakowania np. po jogurcie lub długie doniczki, w których posiejesz je w większej grupie. Zwróć uwagę, aby kupić ziemię dobrej jakości – może to być także zeszłoroczny kompost, starannie przesiany i wymieszany z dobrą ziemią ogrodniczą. Pamiętaj, że ziemia na rozsady musi być trochę ogrzana, pulchna, żyzna, najlepiej o pH 6,5.
Nasiona wysiewa się bardzo łatwo!
Luty i marzec to miesiące, w których miłośnicy własnych warzyw zaczynają prowadzić rozsady. Co siejemy w drugim miesiącu roku do pojemników na rozsady?
Pod koniec lutego i w marcu można (ostrożnie) posiać w niskich tunelach bardzo wczesne odmiany marchewki, rzodkiewki czy szpinaku. Te warzywa są odporne i przy sprzyjających warunkach oraz odmarzniętej ziemi są w stanie wykiełkować. Możesz też spróbować posiać pietruszkę oraz czosnek. Nasionka należy przykryć agrowłókniną.
W lutym zaczyna się również prowadzić rozsady pomidorów do tuneli i do gruntu. Zaawansowani amatorzy pomidorów doświetlają je w tym czasie lampami, aby sadzonki urosły mocniejsze, nie były zbyt wiotkie i za wysokie. Do tunelu pomidory przesadza się po 15 kwietnia, a do gruntu po 15 maja – pamiętaj, że to warzywa ciepłolubne!
Dobrym rozwiązaniem jest też prowadzenie drewnianych inspektów przykrywanych na noc. Z łatwością można je wykonać samodzielnie. Wystarczy skrzynka z ziemią oraz przezroczysta pokrywa, kupiona w sklepie ogrodniczym lub wykonana samodzielnie z dostępnych w domu materiałów np. drewnianych listewek i pleksi.
Drewniany inspekt w ogrodzie przed pierwszym użyciem należy koniecznie zaimpregnować. Pierwszy krok to zabezpieczenie surowego drewna przy pomocy Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego VIDARON. To głęboko penetrujący preparat, który zapewnia ochronę przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami. Pamiętaj, tylko aby zabezpieczyć go z zewnątrz. Jeśli chcesz zaimpregnować inspekt także w środku, zamontuj dodatkowo folię – możesz ją przybić np. takerem do drewna.
Drugi krok to zabezpieczenie zaimpregnowanych desek środkiem powłokotwórczym. Polecamy do tego np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Impregnuje, wzmacnia i chroni drewno przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi. W połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym VIDARON zapewnia pełną ochronę drewna.
Koniec lutego i marzec to także doskonały termin, by posiać w domu wszystkie zioła oraz kiełki, jakie tylko przyjdą nam do głowy! Mogą to być np.:
Siejemy je do specjalnych naczyń (kiełkownic), na talerz pokryty gazą, do słoika lub nawet do doniczek z ziemią. Kiełki to doskonałe źródło zdrowych witamin, dostępnych wtedy, gdy warzyw brakuje lub gdy te ze sklepów mają jeszcze niską jakość.
W lutym możesz też śmiało rozpocząć własną hodowlę ziół na kuchennym parapecie. Możliwości masz mnóstwo – estragon, bazylia, mięta, tymianek, rozmaryn czy szałwia lekarska to tylko niektóre z nich. Zioła siejemy do doniczek, dbając o wysoką jakość ziemi. Podlewamy delikatnie i umieszczamy w nasłonecznionym miejscu. Zwróć uwagę, że większość ziół to rośliny sucho- i ciepłolubne. Nie należy ich zatem zbyt często nawadniać.
W drugiej połowie lutego oraz w marcu możesz też zająć się rozsadą roślin ozdobnych, przede wszystkim kwiatów jednorocznych o długim okresie wegetacji. Należą do nich m.in.:
W lutym wysiewamy również niektóre byliny takie jak chaber czy ostróżka ogrodowa. To także dobry miesiąc na wysiew begonii stale kwitnącej i ostatni możliwy termin na wysiew pelargonii. Na koniec lutego lub w pierwszych dwóch tygodniach marca możesz również posiać w doniczkach nasiona roślin dwuletnich balkonowych. Będą wtedy dłużej i ładniej kwitnąć.
Najlepiej sprawdzi się tu ziemia z domieszką piasku.
Rośliny z rozsady lepiej rosną – dotyczy to zarówno warzyw, jak i kwiatów. Warzywa będziesz mieć o wiele wcześniej, a kwiaty będą większe i ładniejsze.
Sprawdź, co siejemy w lutym i marcu w naszym artykule! Mamy nadzieję, że porady VIDARON pomogą Ci w przygotowaniach do wiosny! Pamiętaj też, aby każdy drewniany element w Twoim ogrodzie zabezpieczyć przy pomocy niezawodnych impregnatów VIDARON!
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 8 min