Wróć do artykułów

Kalendarz ogrodnika – niezbędne prace w ogrodzie w lutym

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Choć luty to zimowy, a więc często śnieżny i mroźny miesiąc, ogrodników czeka w nim sporo zadań! Jakie prace w ogrodzie w lutym musisz wykonać? Przedstawiamy kalendarz ogrodnika i podpowiadamy, jak zadbać w lutym o warzywniak, sad i ogród ozdobny.

Spis treści

  1. Prace ogrodowe w lutym − owoce i warzywa
  2. Prace w ogrodzie w lutym − drzewa iglaste i owocowe
  3. Luty w ogrodzie ozdobnym
  4. Kalendarz ogrodnika − luty w pigułce

Luty w ogrodzie to jeszcze zima, choć już coraz bliżej do wyczekiwanej nie tylko przez ogrodników wiosny. Zdarzają się solidne mrozy, a na ziemi leżeć może sporo śniegu. Drzewa i krzewy odpoczywają przed startującą wkrótce wegetacją. Dzień jest już jednak wyraźnie dłuższy (nawet o dwie godziny!) i wystarczy tylko patrzeć, aż zaczną pojawiać się pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny.

Aby Twój ogród był piękny, prace ogrodowe w lutym to konieczność. Co robić w lutym w ogrodzie? Najważniejsze zadania to zimowe przycinanie drzewek i krzewów, bielenie pni, czyszczenie iglaków z martwych igieł, zimowe opryski, wczesny wysiew kwiatów jednorocznych i warzyw z rozsady oraz dokarmianie ptaków.

prace-w-ogrodzie-w-lutym

Luty w ogrodzie. Trwa jeszcze zima, ale trzeba zacząć pierwsze wczesnowiosenne prace.

Prace ogrodowe w lutym − owoce i warzywa

Jeśli masz ogród warzywny, luty to miesiąc, w którym trzeba rozpocząć przy nim prace. W ogrodzie w lutym najważniejsze zadania porządkowe to zaplanowanie nowych grządek, przygotowanie szklarni czy tunelu i uprzątnięcie zeszłorocznych liści. O tym pamiętaj:

  • Zaplanuj układ grządek i wybierz już teraz, jakie warzywa posiejesz czy posadzisz w warzywniku, foliaku lub na podniesionych grządkach. Pamiętaj o płodozmianie i o tym, że jedne warzywa rosną lepiej w towarzystwie, a inne – wręcz przeciwnie.
  • Posprzątaj zeszłoroczne grządki i usuń z nich liście, których używałeś jako ściółki. 
  • Przygotuj zawczasu tunel lub szklarnię do nowego sezonu. Umyj w szklarni okna i przygotuj ziemię oraz nawieź ją np. obornikiem.
  • Zaimpregnuj przed sezonem drewniane elementy podwyższonych grządek i szklarni. Najlepszy efekt da zastosowanie Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Gruntującego Vidaron, a następnie użycie Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego Vidaron. Impregnat gruntujący zabezpieczy drewno przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami czy technicznymi szkodnikami drewna, natomiast Impregnat Powłokotwórczy Vidaron zaimpregnuje, wzmocni i ochroni drewno przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi.

W lutym miłośnicy warzyw zaczynają już wysiewanie wczesnowiosennych warzyw z rozsady oraz produkcję rozsady warzyw o długim okresie wegetacji, przede wszystkim pomidorów i papryki. O czym warto wiedzieć, jeśli marzysz o własnej hodowli pysznych i aromatycznych pomidorów lub innych warzyw wyhodowanych od nasionka?

  • Luty to dobry czas na produkcję z rozsady takich warzyw jak pomidory, papryka, cebula, por, kapusta czy sałata.
  • Najlepszy pomysł na sianie z rozsady to tzw. wielodoniczki, które pozwalają zaoszczędzić sporo ziemi i zużywają mniej nasion. Pamiętaj, aby dobrać je do wielkości siewek. Po ok. 4 tygodniach siewki przenosi się do mniejszych doniczek lub do inspektu. Do gruntu powinny trafić dopiero wtedy, gdy nie zagrożą im przymrozki (pomidory dopiero po 15 maja).
  • Wadą wielodoniczek jest to, że potrzebujesz na nie sporo miejsca. Jeśli go nie masz, posiej warzywa (np. pomidory) w doniczkach, a siewki przepikuj po kilku tygodniach po kilka sztuk do inspektu lub większych doniczek.
  • Ziemia do wysiewu nasion powinna być żyzna, pulchna, lekka i o pH 6,5. W sklepach ogrodniczych kupisz ziemię przygotowaną specjalnie do produkcji rozsady. Dobrym pomysłem są też krążki lub doniczki torfowe – gdy siewki wyrosną, nie musisz ich wyciągać z ziemi, tylko sadzisz razem z krążkiem lub doniczką prosto do gruntu.

prace-ogrodowe-w-lutym

W lutym sieje się pomidory z rozsady. Możesz je uprawiać w kiełkownikach, wielodoniczkach lub w innych pojemnikach, które masz w domu. 

Prace w ogrodzie w lutym − drzewa iglaste i owocowe

Jedną z najważniejszych prac w ogrodzie w lutym jest zimowe przycinanie drzew i krzewów, zarówno dekoracyjnych, jak i owocowych. O czym warto wiedzieć, zanim przystąpisz do zimowego cięcia?

  • Zimą przycinamy jabłonie, grusze, śliwy (późno dojrzewające) i orzechy włoskie. Drzewa owocowe pestkowe (wiśnie, czereśnie, wcześnie dojrzewające śliwy) przycinamy latem po owocowaniu.
  • Luty to także miesiąc, w którym musisz przyciąć krzewy owocowe, takie jak porzeczki czy agrest. Jeśli posadziłeś jesienią porzeczki czarne lub czerwone, przytnij je teraz bardzo krótko (do 3. oczka), żeby pobudzić ich wzrost. Porzeczki czarne nie wymagają potem cięcia aż do 4. roku po posadzeniu (wtedy jest potrzebne cięcie odmładzające). Porzeczki czerwone tniemy w pierwszym roku po posadzeniu, a potem dopiero w 5. lub 6. roku.
  • Pamiętaj, aby po cięciu drzewek owocowych zabezpieczyć rany maścią ogrodniczą.
  • Z drzewek owocowych usuń tzw. mumie, czyli zaschnięte owoce.
  • Do końca lutego możesz jeszcze pobielić wapnem pnie drzewek owocowych, zwłaszcza od południowej strony.

Wśród prac ogrodowych w lutym warto wziąć pod uwagę także zimowe przycinanie krzewów i drzewek dekoracyjnych kwitnących latem i jesienią. Nie wolno natomiast przycinać teraz krzewów kwitnących wiosną (takich jak np. forsycja) – jeśli to zrobisz, nie zakwitną w tym roku. 

Usuń też przy tej okazji wszystkie połamane i uszkodzone gałęzie oraz te, które się krzyżują i rosną do środka krzewu. Stare krzewy możesz odmłodzić przez radykalne cięcie (pozostawia się je wtedy zaledwie 20-30 cm nad ziemią). Wszystkie drzewa iglaste i liściaste otrząsaj regularnie ze śniegu, aby nie łamał im pędów. 

W ogrodzie w lutym warto też przygotować zdrewniałe sadzonki krzewów ozdobnych. To bezpłatny i bardzo satysfakcjonujący sposób na nowe rośliny w Twoim ogrodzie. Ukorzenić możesz takie krzewy jak forsycja, dereń, ligustr czy jaśminowiec. 

Jeśli masz w ogrodzie iglaki, luty to optymalny miesiąc na zimowy oprysk przeciwko szkodnikom, takim jak mszyca świerkowa, oraz przeciw brązowieniu igieł. Oprysk zwiększa też odporność iglaków na choroby grzybowe.

kalendarz-ogrodnika-luty

Luty to miesiąc, w którym przycina się drzewa owocowe, w tym jabłonie i grusze.

Luty w ogrodzie ozdobnym

W lutym prace w ogrodzie ozdobnym to przede wszystkim sprawdzenie, czy okrywy zimowe zachowały się w dobrym stanie. Jeśli nie – zabezpiecz rośliny ozdobne dodatkową warstwą, np. ze świerkowych gałązek. 

Jeśli przechowujesz wykopane jesienią bulwy kwiatów ozdobnych, takich jak dalie, kanny czy mieczyki, teraz jest dobra pora, aby je przejrzeć. Te, które zgniły przez zimę, usuń. Możesz dodatkowo zabezpieczyć je odpowiednim preparatem antygrzybicznym. Jeśli masz ochotę, pierwsze cebule i bulwy posadź do doniczek i trzymaj pod dachem w temperaturze ok. 15 stopni. Dzięki temu rozrosną Ci się, zanim jeszcze umieścisz je docelowo w gruncie, a wiosną i latem szybciej zakwitną.

Możesz się zdziwić, ale powszechny widok w lutym to wystające z ziemi kiełki wiosennych kwiatów, takich jak tulipany. Nie musisz się martwić − są naturalnie przystosowane do zimnych temperatur i zmiennej pogody. Prawdopodobnie nic im się nie stanie i od kwietnia zachwyci Cię kolorowy spektakl na wiosennych rabatach. Jeśli jednak szykują się solidne lutowe mrozy, zielone tulipanowe „noski” możesz dodatkowo osłonić korą sosnową, torfem, słomą czy świerkowymi gałązkami. 

Chcesz mieć kwiaty jednoroczne z własnej rozsady? Luty w ogrodzie to dobry miesiąc na wysianie roślin jednorocznych z długim okresem wegetacji. Należą do nich np. petunie, lobelie, begonie i pelargonie.

ogrod-w-lutym

W lutym zaczynają kiełkować wczesnowiosenne kwiaty cebulowe, takie jak tulipany. Jeśli temperatury nie spadają mocno poniżej zera, nie musisz ich dodatkowo okrywać. 

Kalendarz ogrodnika – luty w pigułce

Podsumowując, jakie czynności w lutym warto wykonać?

  • Posprzątaj i oczyść ogród warzywny, w tym także podwyższone donice, umyj i uporządkuj szklarnię, przygotuj ziemię i nawieź ją obornikiem.
  • Zaplanuj ogródek warzywny, dobierz gatunki warzyw i układ grządek.
  • Zacznij produkcję rozsady warzyw wczesnowiosennych, takich jak por, kapusta, cebula, sałata.
  • Wysiej do kiełkowników czy wielodoniczek pomidory i paprykę.
  • Przycinaj drzewa owocowe (jabłonie, grusze, orzechy) oraz krzewy owocowe (porzeczki, agrest).
  • Sprawdź, czy pnie drzewek owocowych są pobielone, jeśli nie – pobiel je ponownie wapnem.
  • Przytnij drzewka i krzewy dekoracyjne kwitnące latem i jesienią (nie przycinaj tych kwitnących wiosną).
  • Pryskaj iglaki przeciw szkodnikom i brązowieniu liści.
  • Jeśli na luty prognozowane są silne mrozy, sprawdź stan okryć roślin ozdobnych, na bieżąco usuwaj zalegający na drzewach i krzewach śnieg.
  • Dokarmiaj ptaki.
  • Luty to dobry miesiąc na wysianie kwiatów jednorocznych o długim okresie wegetacji (pelargonie, petunie) i przygotowanie zdrewniałych sadzonek krzewów ozdobnych.

luty-w-ogrodzie

Jeśli przyjdą mocne mrozy, pamiętaj, aby sprawdzić stan zabezpieczenia roślin ozdobnych przed zimnem, bo bezśnieżny lutowy mróz może narobić wielu szkód. 

Wiesz już, jakie prace w ogrodzie w lutym warto wykonać!

Gdy nadchodzi luty, prace w ogrodzie stają się bardziej intensywnie. To, co prawda, dopiero przedsmak tego, co będzie się działo w marcu, kwietniu czy maju. Jeśli jednak kochasz swój ogród, możesz już przygotować się na nadchodzącą wiosenną eksplozję kolorów i zapachów, na którą czekasz na pewno cały rok! Chcesz się podzielić z nami Twoimi pomysłami na ogród w lutym? Czekamy na Twoje zdjęcia!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Kalendarz ogrodnika – niezbędne prace w ogrodzie w marcu

Kalendarz ogrodnika – niezbędne prace w ogrodzie w marcu

Przeczytasz w 7 min

Kalendarz ogrodnika – kwiecień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – kwiecień w ogrodzie

Przeczytasz w 8 min

Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie

Przeczytasz w 8 min

 Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie