Wróć do artykułów

Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Maj w ogrodzie to najpiękniejszy i najbarwniejszy miesiąc. Wszystko kwitnie i rozwija się wyjątkowo intensywnie, ogrodników czeka więc bardzo dużo zadań. Jakie prace ogrodowe w maju są niezbędne? Oto praktyczny kalendarz ogrodnika.

Z tego artykułu dowiesz się:
– Maj w ogrodzie warzywnym
– Prace ogrodowe w maju - drzewa iglaste, liściaste i owocowe
– Maj w ogrodzie ozdobnym
– Kalendarz ogrodnika - maj w pigułce

W maju w ogrodzie cały czas jest coś do zrobienia. Pielęgnujemy rabaty, podziwiamy kwitnące tulipany, konwalie, bratki i wiosenne drzewa ozdobne. Pracujemy w ogrodzie warzywnym i doglądamy ukwieconego sadu. W artykule znajdziesz informacje, jak wygląda maj w ogrodzie warzywnym. Podpowiemy także, jakie prace ogrodowe w maju wykonuje się przy pielęgnacji drzewek owocowych i ozdobnych oraz doradzimy, jak dbać o majowe rabaty. Oto kalendarz ogrodnika na maj!

Maj w ogrodzie warzywnym

Jeśli kochasz nowalijki z własnych grządek warzywnych, maj jest tym miesiącem, w którym Ci ich nie zabraknie. Rosną już pierwsze rzodkiewki, wczesna sałata, roszponka i inne warzywa, które posiałeś w marcu i kwietniu. Dojrzewają też szparagi, koper, szpinak i inne smaczne jarzyny.

Maj to także doskonały czas, by posadzić rozsady warzyw wrażliwych na przymrozki. Należą do nich np. bakłażany czy papryka.

W maju do gruntu sadzi się ogórki – możesz je uprawiać klasycznie na grządkach, w tunelu, ale coraz popularniejsza jest hodowla ogórków w podwyższanych skrzyniach. To dobry sposób, by oszczędzić nieco miejsca. Ogórki są ekspansywne i najlepiej prowadzić je pionowo, rozpinając ich pędy na siatce lub podporach.

Pamiętaj, że drewniane skrzynie do uprawy ogórków musisz koniecznie zaimpregnować przed sezonem. Ogórki potrzebują latem codziennego podlewania – aby Twoje skrzynki starczyły na dłużej niż na jeden sezon, warto zadbać, by były odporne na wilgoć.

Polecamy dwa środki VIDARON, które trzeba zastosować jeden po drugim. W pierwszej kolejności użyj Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Wnika on głęboko w drewno i zabezpiecza je przed sinizną, grzybami i szkodnikami. Następny krok to pomalowanie skrzynek na ogórki lub inne warzywa Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno, nadając mu trwały kolor. Do dyspozycji masz kilkanaście ładnych odcieni – od dębu bielonego, poprzez naturalne kolory jak mahoń, teak, złoty dąb, po nowoczesną szarość, antracyt, kolor limonkowy czy lazurowy.

W kalendarzu ogrodnika na maj przychodzi także wyczekiwana przez wszystkich domowych hodowców pomidorów chwila. Młode sadzonki wysadza się na stałe miejsce w gruncie, tunelu lub w skrzyniach. Pamiętaj, aby młode pomidory sadzić w odpowiedniej odległości od siebie (najwyżej trzy na jeden metr), podpierać palikami i podwiązywać. Konieczne jest też intensywne podlewanie co kilka dni. Odpowiedni termin na sadzenie pomidorów z rozsady jest po 15 maja.

Jeśli w maju zdarzą się przymrozki (a prawdopodobnie stanie się tak, gdy nadejdą tzw. zimni ogrodnicy i zimna Zośka, czyli dni od 12 do 15 maja), Twoje uprawy warzywne trzeba zabezpieczyć przed niską temperaturą – okrywaj je co wieczór włókniną.
Obok warzyw na grządkach warto w maju posiać lub posadzić kwiaty ozdobne, które działają odstraszająco na szkodniki. Będą to np. nagietki i aksamitki. Grządki z warzywami trzeba regularnie pielić, ponieważ intensywnie rosną w tym miesiącu także chwasty.

Majowy ogród warzywny wygląda już dosyć okazale i możesz korzystać z pierwszych plonów.

Prace ogrodowe w maju - drzewa iglaste, liściaste i owocowe

W maju kwitnie wiele drzew owocowych. Szczególnie jabłonie i grusze dają zachwycający spektakl. Warto na bieżąco sprawdzać, czy na drzewkach nie pojawiają się szkodniki (mszyce i inne) oraz choroby grzybowe. Jeśli tak jest, można je pryskać odpowiednimi środkami ochrony roślin. Musisz jednak uważać, ponieważ w maju intensywnie pracują też pszczoły. Jedyna możliwa pora na opryski to długo po zachodzie słońca, kiedy pszczoły wracają do uli.

Jeśli w sadzie masz posadzone młode drzewka owocowe, możesz je zacząć teraz formować, wieszając na gałązkach ciężarki. Usuwa się też odrosty pojawiające się poniżej miejsca szczepienia.

W maju sadzi się drzewka owocowe, iglaste, liściaste i ozdobne w donicach. To prosty i popularny sposób, aby wprowadzić do ogrodu nowe, atrakcyjne elementy. Kupuj sadzonki wyłącznie w dobrych sklepach ogrodniczych, sprawdzaj jakość drzewek, dobieraj je do stanowiska, rodzaju gleby i nasłonecznienia. Nie sadź drzewek za gęsto – każdy doświadczony ogrodnik wie, że rośliny w ogrodzie rosną, wbrew pozorom, szybciej niż się wydaje, i z nadmiarem sadzonek działka szybko stanie się zaciemniona i mało atrakcyjna. Młode drzewka trzeba też regularnie podlewać (wczesnym rankiem, aby ograniczyć parowanie wody z gruntu). Jeśli przewidywane są majowe przymrozki musisz okrywać drzewka włókniną na noc.

Wśród prac w ogrodzie w maju nie można zapomnieć także o formowaniu żywopłotów – teraz jest na to najlepszy czas. Przycinany żywopłot zagęści się, będzie wyglądał schludniej i ładniej. Używaj do przycinania odpowiedniego i dobrze naostrzonego sprzętu.
Drzewka ozdobne, które kwitły w marcu i kwietniu, w maju się przycina. Trzeba tak zrobić z forsycją, migdałkiem czy wczesnymi tawułami.

Jednym z najpiękniej kwitnących w maju krzewów ozdobnych jest lilak pospolity.

Maj w ogrodzie ozdobnym

  • Przekwitłe główki kwiatów cebulowych (np. tulipanów) trzeba na bieżąco usuwać poprzez wyłamywanie. Najlepiej nie usuwać ich sekatorem, aby nie zakazić roślin chorobami wirusowymi, które są dosyć częste.
  • Maj to odpowiedni czas na przycięcie uschniętych kwiatostanów drzewek i innych roślin kwitnących wczesną wiosną.
  • Jeśli chcesz rozmnożyć przez podział karpy byliny kwitnące latem i jesienią, w maju możesz to jeszcze przeprowadzić. Robi się tak z floksami, rozchodnikami, a przede wszystkim z funkiami (hostami).
  • Po 15 maja można na stałe miejsce sadzić kwiaty jednoroczne wrażliwe na niskie temperatury. Jeśli samodzielnie przygotowałeś rozsady – teraz jest najlepszy moment na ich posadzenie na rabaty.
  • Jeśli nie masz własnej rozsady, w każdym sklepie ogrodowym kupisz teraz piękne, dorodne sadzonki kwiatów jednorocznych kwitnących latem i wczesną jesienią. Aksamitki, portulaka, mak, nemezja powabna, groszek pachnący, łubin, godecja – to tylko niektóre z nich.
  • Na rabatach są już doskonale widoczne wschodzące byliny letnie i jesienne. Warto je pielić i nawozić, aby w lipcu, sierpniu i wrześniu pokazały całe swoje piękno. Wyjątkowo ładnie wyglądają w ogrodach liliowce, irysy, floksy wiechowate, dzielżany, jeżówki, rudbekie, ostróżki ogrodowe, malwy czy kłosowce. Jeśli nie masz ich w swoim ogrodzie, w maju kupisz bez problemu ich sadzonki.
  • Pamiętaj, że przed posadzeniem na stałe miejsce rozsady kwiatów trzeba zahartować, trzymając je np. po kilka godzin na świeżym powietrzu.
  • W maju tradycyjnie przygotowuje się na balkony i tarasy doniczki i skrzynki z kwiatami jednorocznymi, które będą z nami do końca sezonu – należą do nich np. pelargonie, begonie, petunie, fuksje, milion dzwonków i wiele innych pięknych gatunków i odmian.
  • Na stałe miejsce musisz też wysadzić cebule i bulwy kwiatów kwitnących latem, takich jak lilie, mieczyki (gladiole) czy dalie.

Konwalia majowa kwitnie na cienistych stanowiskach.

Kalendarz ogrodnika - maj w pigułce

  • W ogrodzie warzywnym zbierasz pierwsze plony sałaty, rzodkiewek, szpinaku, roszponki, rukoli i innych nowalijek.
  • Na stałe miejsca do gruntu po 15 maja sadzi się warzywa wrażliwe na niskie temperatury – ogórki, bakłażany, dynie, paprykę i pomidory.
  • Gdy nadejdą majowe przymrozki (12-15 maja to tzw. zimni ogrodnicy), warzywa i rośliny ozdobne oraz młode drzewka trzeba okrywać włókniną.
  • W maju przycina się drzewka ozdobne kwitnące wczesną wiosną, np. forsycję czy migdałek.
  • Jeśli chcesz, możesz teraz sadzić drzewka liściaste, iglaste, ozdobne i owocowe w donicach.
  • Maj to pora na formowanie żywopłotów.
  • Po 15 maja sadzi się też do gruntu sadzonki kwiatów jednorocznych kwitnących latem. Maj to najlepszy czas na posadzenie do skrzynek balkonowych pelargonii, fuksji, begonii czy petunii.

Majowy ogród z tulipanami.

Prace w ogrodzie w maju to czysta przyjemność. Kolory i zapachy kwiatów jednorocznych, bylin i pięknie kwitnących drzew ozdobnych oraz wielka obfitość warzyw z ogrodu to najlepsza nagroda za trud, jaki włożyłeś w tym roku w swój ogród. Chcesz nam pokazać, jak pięknie wygląda Twoje wymarzone miejsce w maju? Czekamy na Twoje zdjęcia!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Kalendarz ogrodnika – zobacz, jak wygląda lipiec w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – zobacz, jak wygląda lipiec w ogrodzie

Przeczytasz w 7 min

Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie

Przeczytasz w 8 min

Kalendarz ogrodnika – sierpień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – sierpień w ogrodzie

Przeczytasz w 6 min

Kalendarz ogrodnika – wrzesień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – wrzesień w ogrodzie

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie