Wróć do artykułów

Kalendarz ogrodnika – wrzesień w ogrodzie

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Spis treści:

  1. Prace w ogrodzie we wrześniu - owoce i warzywa
  2. Prace ogrodowe we wrześniu - drzewa iglaste i liściaste
  3. Wrzesień w ogrodzie ozdobnym
  4. Kalendarz ogrodnika - wrzesień w pigułce

Wrzesień w ogrodzie to coraz krótsze dni, chłodne noce i początek jesieni – pięknej pory roku, ale i czasu przygotowań do zimy. Jakie prace ogrodowe we wrześniu są niezbędne? Jak dbać o ogród warzywny, owocowy i ozdobny? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:
– Prace w ogrodzie we wrześniu - owoce i warzywa
– Prace ogrodowe we wrześniu - drzewa iglaste i liściaste
– Wrzesień w ogrodzie ozdobnym
– Kalendarz ogrodnika - wrzesień w pigułce

W ogrodzie we wrześniu drzewka owocowe uginają się pod ciężarem pysznych jabłek i gruszek, a na rabatach pięknie kwitną wczesnojesienne byliny i kwiaty jednoroczne. Gdy dopisuje słoneczna pogoda, możesz jeszcze cieszyć się w pełni babim latem i urokami złotej polskiej jesieni.

Wrzesień w ogrodzie to jednak także pracowity czas dla ogrodników. W naszym kalendarzu ogrodnika na wrzesień znajdziesz przydatne informacje, jak pielęgnować warzywnik i jak zadbać, by także za rok drzewka owocowe zachwycały plonem. Podpowiemy również, jakie prace w ogrodzie we wrześniu musisz wykonać na rabatach oraz przy iglakach i drzewach liściastych.

Wrzesień w ogrodzie to czas dojrzewania jabłek w sadzie.

Co sadzić we wrześniu w ogrodzie? Owoce i warzywa

Sprawdź, jakie prace w ogrodzie we wrześniu czekają na Ciebie w warzywniku. O czym nie wolno zapomnieć? Oto wskazówki:

  • Wrzesień w ogrodzie warzywnym to przede wszystkim czas zbiorów. Właśnie teraz możesz się cieszyć smakiem i satysfakcją z własnoręcznie wyhodowanych marchewek, pietruszek, selerów, buraków i innych warzyw korzeniowych.
  • Wrzesień to także czas tzw. wykopków, czyli zbierania ziemniaków.
  • W warzywnym ogrodzie we wrześniu możesz też siać szpinak zimowy, roszponkę czy sałatę. Zanim nadejdą pierwsze mrozy, roślinki wytworzą kilka pierwszych liści, a wiosną będą gotowe na wczesny zbiór.
  • Nadeszła pora, by pomału kończyć zbiór warzyw ciepłolubnych. Należą do nich pomidory, ogórki, papryki, dynie czy cukinie. Jeśli uprawiasz warzywa w tunelu lub w szklarni, ich okres wegetacyjny jest dłuższy. Smakiem pomidorów „spod folii” możesz się cieszyć nawet do listopada! Pod warunkiem, że Twojej uprawy nie zlikwidowały choroby, a wśród nich najpopularniejsza szara pleśń. Późnym latem i jesienią niestety bardzo często atakuje ona domowe hodowle późniejszych pomidorów i ogórków.
  • Jeśli grządki warzywne są już puste, warto posiać na nich rośliny na tzw. poplon. Może to być np. koniczyna, gryka, gorczyca, łubin, żyto czy facelia. Dzięki nim grządek nie przerosną chwasty, a po kilku miesiącach całość możesz przekopać, zapewniając sobie tym samym dobry zielony nawóz.
  • Wrzesień to także czas, kiedy grządki warzywne się już pomału porządkuje. Obumarłe części roślin, opadające liście i chwasty najlepiej odkładać do kompostownika. Ziemia kompostowa przyda Ci się na przyszły rok. Pamiętaj, że drewniany kompostownik trzeba utrzymywać w dobrym stanie. W tym celu co roku deski koniecznie musisz zaimpregnować. Wykorzystaj do tego produkty VIDARON. Polecamy np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno, długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Powierzchnia będzie sucha w dotyku już po 1 godzinie!

Kompostownik przydaje się w trakcie wrześniowych prac porządkowych w ogrodzie. Pamiętaj, aby co roku zabezpieczyć go, używając odpowiednich preparatów VIDARON, np. Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego

Jakie prace ogrodowe czekają Cię we wrześniu w sadzie? O tej porze roku zbiera się wczesne odmiany jabłek i gruszek oraz późne odmiany śliwek czy brzoskwiń. Jeśli drzewka owocowe są mocno obciążone, pamiętaj, aby je podeprzeć.

Pod koniec września możesz też przeprowadzić zbiór winorośli na wino czy soki. Dokładny termin zbioru dopasuj jednak do konkretnej odmiany oraz pogody. Jeśli chcesz, możesz poczekać do pierwszych przymrozków – wtedy owoce będą słodsze.

Prace ogrodowe we wrześniu - drzewa iglaste i liściaste

Jak dbać o drzewka ozdobne i iglaki we wrześniu? Pamiętaj, aby w tym miesiącu zakończyć nawożenie azotem. Gałązki drzewek muszą mieć czas, aby zdrewnieć przed zimą – w przeciwnym wypadku przemarzną.

Iglaki dokładnie przejrzyj w poszukiwaniu oznak chorób grzybowych. Dotyczy to przede wszystkim tui. Porażone gałęzie trzeba usunąć i zutylizować zaraz po wycięciu.

Wśród prac ogrodowych we wrześniu nie powinno zabraknąć dosadzania nowych drzewek. O tej porze roku możesz przesadzać drzewa i krzewy iglaste bez bryły korzeniowej, takie jak świerki, sosny, tuje czy cisy. Ważne, by zrobić to teraz, aby nowe sadzonki zdążyły się zadomowić w nowym miejscu przed nadejściem chłodnych nocy i przymrozków.

Wrzesień to też bardzo dobry czas na sadzenie drzewek liściastych i ozdobnych krzewów. W szkółkach znajdziesz teraz ogromny wybór wielu ciekawych gatunków – ważne, by dobierać je z umiarem i dopasować do warunków panujących na Twojej działce i do towarzystwa roślin, które już tu są.

Jeśli chcesz formować żywopłot, wrzesień to ostatni odpowiedni miesiąc na takie prace. Jeśli będziesz to robić później, rośliny mogą nie zdążyć przygotować się na nadejście zimy. Efekt? Wymarzanie żywopłotu!

Wrzesień to dobry czas na sadzenie nowych drzewek owocowych.

Jakie kwiaty sadzić we wrześniu? Wrzesień w ogrodzie ozdobnym

  • Posadź teraz rośliny cebulowe, które kwitną wiosną. Przez cały miesiąc (i aż do połowy października) możesz sadzić cebulki tulipanów, narcyzów, krokusów, szafirków, przebiśniegów. Gdzie je sadzić? Na wiosenne rabaty, przy ścieżkach (aby pełniły funkcję obrzeży) lub do donic. Pamiętaj, że cebule zawsze umieszcza się w ziemi na trzykrotną wysokość oraz że warto je sadzić w koszyczkach (aby zapobiec zjedzeniu przez nornice).
  • Wrzesień to najlepszy czas na sadzenie roślin ozdobnych dwuletnich. Należą do nich np. malwy, bratki, dzwonki ogrodowe czy goździki brodate. Jeśli posadzisz je teraz, zdążą się jeszcze ukorzenić przed nadchodzącą zimą.
  • Wrzesień jest (jak sama nazwa wskazuje) miesiącem, w którym kwitną wrzosy. W sklepach ogrodniczych znajdziesz teraz mnóstwo pięknych (i kwitnących!) sadzonek. Dlaczego warto pokusić się o stworzenie własnego wrzosowiska? Bo to miejsce może stać się najpiękniejszym zakątkiem w Twoim ogrodzie! Wrzosy są przy tym niekłopotliwe i łatwe w uprawie. Warto tylko pamiętać, że najlepiej wyglądają w grupie, wymagają kwaśnego podłoża i ściółkowanej gleby, trzeba je solidnie podlewać i okryć na zimę.
  • We wrześniu można dzielić kępy liliowców i piwonii oraz rozmnażać przez podział byliny, które kwitną wiosną i wczesnym latem. Należą do nich np. funkie, floksy, goździki pierzaste, krwawniki, tawułki, żagwiny czy zimozielone trawy.

We wrześniu warto w ogrodzie posadzić wrzosy i stworzyć własne przydomowe wrzosowisko.

Kalendarz ogrodnika - wrzesień w pigułce

  • Zbieramy warzywa korzeniowe oraz ciepłolubne jak pomidory i papryka.
  • Puste grządki warto obsadzić poplonem (np. gryką czy gorczycą), aby przed zimą mieć zielony nawóz.
  • W warzywniku posiej już liściaste warzywa na nowy sezon – szpinak, roszponkę czy sałatę.
  • Wrzesień w sadzie to czas zbioru późnych śliwek i brzoskwini oraz wczesnych jabłek i gruszek.
  • Po koniec września przy sprzyjającej pogodzie można rozpocząć winobranie.
  • Cały wrzesień i październik możesz sadzić drzewka owocowe, ozdobne i iglaki bez bryły korzeniowej. Pamiętaj, aby zrobić to jak najwcześniej – sadzonki muszą przyjąć się przed zimą.
  • Wrzesień to najlepszy czas na sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną, jak tulipany, narcyzy, krokusy czy szafirki.
  • Posadź teraz sadzonki roślin dwuletnich jak malwy czy bratki.
  • Możesz teraz dzielić przez podział byliny kwitnące wiosną – piwonie, liliowce, funkie itd.
  • Porządkuj pomału ogród, a zielone i obumarłe części roślin wyrzucaj do kompostownika.
  • Wszystkie drewniane elementy w ogrodzie koniecznie zabezpiecz przed zimą odpowiednim preparatem VIDARON. Jako warstwę gruntującą użyj Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON , a następnie np. Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON.

Jesienne chryzantemy we wrześniowym ogrodzie.

Wrzesień to piękny jesienny miesiąc, w którym możesz jeszcze cieszyć się pięknem Twojego ogrodu. Pracy jest sporo – mamy nadzieję, że nasz kalendarz ogrodnika na wrzesień pomoże Ci ją lepiej zorganizować, aby przygotować ogród na nadchodzące zimne miesiące! Już dziś sprawdź także ofertę produktów do impregnacji i zabezpieczenia drewna w ogrodzie, które proponuje marka VIDARON!

Galeria zdjęć (5)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Poradnik ogrodnika

Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Poradnik ogrodnika

Przeczytasz w 7 min

Jak i kiedy sadzić wrzosy? Zasady pielęgnacji

Jak i kiedy sadzić wrzosy? Zasady pielęgnacji

Przeczytasz w 6 min

Najpiękniejsze kwiaty kwitnące jesienią – przegląd popularnych gatunków

Najpiękniejsze kwiaty kwitnące jesienią – przegląd popularnych gatunków

Przeczytasz w 8 min

Przycinanie żywopłotu − jak zrobić to poprawnie?

Przycinanie żywopłotu − jak zrobić to poprawnie?

Przeczytasz w 8 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie