Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Poradnik ogrodnika
Przeczytasz w 7 min
Wrzesień i październik to jesienne miesiące, w których cieszyć się możesz ciągle pięknymi, kolorowymi rabatami. Wśród bylin, kwiatów jednorocznych i pnączy ozdobnych nie brakuje takich, które kwitną właśnie teraz. Które kwiaty kwitnące jesienią są szczególnie warte polecenia? Radzi Joanna Snopko – ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku.
Z tego artykułu dowiesz się:
– O czym należy pamiętać, siejąc kwiaty kwitnące jesienią?
– Rośliny kwitnące jesienią - najpiękniejsze gatunki
– Rośliny jednoroczne i byliny kwitnące jesienią - błędy w ich uprawie
Jesień to wyjątkowo kolorowa pora roku. Ozdobą Twojego ogrodu są teraz nie tylko pięknie przebarwiające się liście, ale także spektakularne rabaty. Kwiaty kwitnące jesienią są tak efektowne jak te wiosenne czy letnie! Dzięki nim wrześniowy ogród zachwyca niczym najpiękniejsze wspomnienie lata.
Jakie kwiaty kwitną jesienią? Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy kwiatów jednorocznych, jak i bylin oraz krzewów ozdobnych. W artykule podpowiemy, które byliny kwitnące jesienią i krzewy ozdobne są nie tylko ładne, ale łatwe w uprawie. Doradzimy też, których kwiatów jednorocznych nie może zabraknąć w Twoim jesiennym ogrodzie.
Wśród roślin kwitnących jesienią przeważają byliny i kwiaty jednoroczne, choć nie brakuje też interesujących pnączy, krzewinek czy roślin cebulowych. Rośliny jednoroczne sieje się zwykle wczesną wiosną. Byliny można sadzić z gotowych sadzonek w sklepie ogrodniczym lub otrzymać, rozmnażając przez podział dorosłe osobniki.
Siejąc jednoroczne kwiaty kwitnące jesienią, pamiętaj o różnorodności. Warto je zestawiać z roślinami, które mają okres kwitnienia w innych miesiącach, tak, aby Twoja rabata była cały sezon kolorowa. Dobrym pomysłem jest łączenie kwiatów jednorocznych z ciekawymi bylinami – dzięki temu ogród będzie prezentował się atrakcyjnie wiele miesięcy.
Siejąc rośliny kwitnące jesienią, sprawdź koniecznie, jakiego stanowiska i gleby potrzebują. Sadzonki nie powinny być zbyt gęsto posadzone – większość odmian jesiennych kwiatów ma spore rozmiary!
Co kwitnie jesienią? Oto lista wartych uwagi kwiatów jednorocznych, kwiatów cebulowych, bylin, krzewinek i pnączy. Przygotowała ją Joanna Snopko, ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku
• Lobelia przylądkowa – znana pod nazwą stoiczka, ładnie kwitnąca roślina jednoroczna, niewielka, ale bardzo atrakcyjna, ma dużą ilość bardzo drobnych kwiatów, najczęściej w kolorze niebieskim. Lubi stanowiska jasne, ale nie nazbyt nasłonecznione. Dobra także do skrzynek.
• Niecierpek nowogwinejski – roślina jednoroczna, popularna zwłaszcza jako kwiat doniczkowy, ale radzi sobie także na rabacie. Ma ciemne, ostro zakończone liście i kolorowe dekoracyjne kwiaty, najczęściej białe, różowe czy czerwone. Lubi jasne stanowisko, ale bez nadmiernego światła.
• Żeniszek meksykański – bardzo ładna jednoroczna roślina z rodziny astrowatych. Długo i obficie kwitnie aż do pierwszych przymrozków, a kwiaty mają kolor niebieski lub fioletowy. Chętnie wybierana na obwódki, do doniczek i skrzynek.
• Zatrwian wrębny – roślina jednoroczna o pierzastych kwiatostanach w kolorze niebieskim czy fioletowym, czasem różowym. Osiąga 60 cm wysokości i ma ładny, wzniesiony pokrój. Lubi słońce i suche stanowisko, nadaje się na rabaty i suche bukiety.
• Begonia stale kwitnąca – popularna roślina rabatowa, pochodzi z Brazylii, ma błyszczące grube liście i ciekawe kwiaty o białym, różowym lub czerwonym kolorze. Kwitnie od lata aż do późnej jesieni, lubi słońce i źle znosi suszę.
• Szałwia błyszcząca – w cieplejszych krajach jest wieloletnią byliną, w Polsce szałwia ogrodowa występuje w roli rośliny jednorocznej. Ma krzaczasty wzniesiony pokrój, a jej największą ozdobą są charakterystyczne kwiaty zebrane w kłosy, najczęściej czerwone. W sklepach znajdziesz odmiany karłowe, średnie i wysokie. Lubi ciepłe i słoneczne stanowisko i nie znosi przesuszenia.
• Osterospermum – inaczej zwana stokrotką afrykańską, kwiat jednoroczny o zwartym pokroju i białych, żółtych, różowych lub niebieskich kwiatach zamykających się w czasie deszczu. Preferuje słoneczne stanowisko.
• Szarłat zwisły – jednoroczna roślina zachwycająca imponującymi kwiatostanami w różnych odcieniach czerwieni, które tworzą przewieszającą się ozdobę od czerwca aż do późnej jesieni. Lubi słońce i wilgotną, nieco kwaśną glebę.
• Wilec purpurowy – roślina jednoroczna z rodziny powojowatych, od lipca i października kwitnie na niebiesko, biało, różowo lub fioletowo, łatwa w uprawie.
• Nagietek lekarski – jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, ma kwiaty w kolorze żółtym i pomarańczowym, ciekawostką jest fakt, że kwiaty są jadalne i mają lecznicze działanie.
• Chryzantema – najpopularniejszy jesienny kwiat. Kojarzy się z 1 listopada, ale warto ją mieć we własnym ogrodzie przez całą jesień! Pięknie się prezentuje na rabatach, ale także w donicach i skrzyniach.
• Aster krzaczasty – bylina z rodziny astrowatych, na wzniesionych pędach kwitną bardzo dekoracyjne koszyczkowe kwiaty, miododajne, a więc bardzo lubiane przez pszczoły. Zakwita późnym latem i kwitnie aż do przymrozków. Bylina łatwa w uprawie i mało wymagająca.
• Jeżówka purpurowa – zwana inaczej echinaceą, wysoka, efektowna bylina z rodziny astrowatych. Dorasta do 1 m wysokości. Zachwyca dużymi kwiatami w typie koszyczka, o ciekawym, fioletowym kolorze. Wyjątkowo lubiana przez zapylacze. Kwitnie aż do października. Łatwa w uprawie. Preferuje słońce i lekko wilgotną ziemię.
• Nawłoć ogrodowa – mało wymagająca bylina, efektowna, ale bardzo ekspansywna. Kwitnie na żółto, jest wysoka (nawet do 180 cm) i idealnie nadaje się do rustykalnych, nieco dzikich ogrodów. Łatwa w uprawie.
• Rozchodnik okazały – jesienna bylina płożąca, kwitnie od końca sierpnia do października. Jest sukulentem (czyli gromadzi wodę), kwitnie na różowo lub czerwono. Lubi słońce, ale rośnie także w półcieniu, idealna na obwódki, rabaty i skalniaki.
• Zimowit jesienny – kwitnący jesienią kwiat cebulowy. Kwitnie na biało, fioletowo, różowo – okres kwitnienia to wrzesień i październik. Często mylony z krokusami. Ziemowity sadzi się w sierpniu, a zakwitają już miesiąc później.
• Rdest Auberta – pnącze z rodziny rdestowatych o wyjątkowo dużym przyroście (nawet do 6 metrów rocznie). Drobne, ale bardzo liczne kwiaty pojawiają się w sierpniu i pozostają aż do pierwszych przymrozków, podobnie jak efektowne zielone liście. Łatwa w uprawie, ale w zimniejszych regionach Polski może wymarzać.
• Wrzos pospolity – kojarzona z jesienią, bardzo popularna krzewinka ogrodowa. Spotyka się ją w lasach i na polach, ale coraz częściej pojawia się także w ogrodach w stylu naturalnym. Obficie kwitnie w różnych odcieniach fioletu i różu. Mało wymagająca i łatwa w uprawie.
• Krwawnik pospolity – łatwa w pielęgnacji bylina, idealna do wiejskich i swobodnych ogrodów. Drobne kwiaty ma białe, czerwone, łososiowe lub różowe. Dobrze znosi suszę i złe warunki.
• Liatra kłosowa – ciekawa cebulowa bylina, kwiaty na sztywnych łodygach mają nawet 30 cm długości i fioletowy, różowy lub biały kolor. Miododajna, kwitnie od lipca do końca września.
Jak dbać o jesienne rośliny? Podobnie jak o byliny i kwiaty jednoroczne kwitnące wiosną i latem – wśród najczęściej popełnianych błędów jest nieodpowiednie nawadnianie, źle dobrane stanowisko oraz zbyt gęste posadzenie roślin.
Pamiętaj, aby jesienne byliny właściwie podlewać. Sprawdź koniecznie ich wymagania. Niektóre gatunki preferują małą ilość wody, inne – wręcz przeciwnie. Ogólna zasada mówi o tym, że lepiej podlewać rzadziej, ale większą ilością wody.
Gdzie sadzić jesienne kwiaty? W zależności od wielkości i rodzaju stanowiska będą doskonałą ozdobą rabat, obrzeży i obwódek, skalniaków oraz donic i skrzynek. To właśnie te ostatnie przydadzą się, gdy chcesz mieć więcej kwiatów, ale brakuje Ci miejsca na rabatach. Drewniane skrzynie sprawdzą się także w ogrodzie w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy japońskim, a także w naturalnym. Będą też idealną dekoracją tarasu.
Jak przygotować drewniane donice na kwiaty? Zajrzyj do naszego artykułu: Jak wykorzystać skrzynie drewniane w ogrodzie? - porady i inspiracje.
Pamiętaj, że zanim posadzisz w nich jesienne kwiaty, drewniane skrzynie trzeba koniecznie zabezpieczyć przed szkodnikami i warunkami atmosferycznymi. Pierwszy krok to impregnacja przy pomocy preparatu gruntującego, np. Impregnatu Ochronno-Gruntującego VIDARON. Drugi etap to nadanie powłoki, która chroni przed deszczem, śniegiem i wodą. Zrób to, malując skrzynię preparatem powłokotwórczym, np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON, który dostępny jest w wielu ciekawych i modnych odcieniach.
Wiesz już, co kwitnie jesienią w ogrodzie i które odmiany kwiatów jednorocznych oraz bylin warto posadzić na wrześniowej rabacie. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci stworzyć piękny jesienny ogród!
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min