Dekoracyjna doniczka z drewna - zrób to sam!
Przeczytasz w 4 min
Najlepszy termin na sadzenie kwiatów cebulowych, takich jak tulipany czy narcyzy, to wrzesień i październik. Jak sadzić kwiaty cebulowe? Jakich błędów nie popełnić? Podpowiada Joanna Snopko, ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku.
Z tego artykułu dowiesz się:
– Kiedy sadzić kwiaty cebulowe i jak to robić?
– Kwiaty cebulowe sadzone jesienią - najważniejsze zasady
– Sadzenie kwiatów cebulowych – najczęstsze błędy
Kwiaty cebulowe – tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki czy krokusy – to prawdziwe symbole wiosny i piękne ozdoby wiosennych rabat, skrzynek czy pojemników. Ich pielęgnacja nie jest trudna, ale aby ładnie i obficie kwitły, trzeba je posadzić w odpowiednim terminie.
Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Jakiego stanowiska i gleby wymagają? Na jaką głębokość sadzić tulipany, a na jaką narcyzy czy krokusy? Jak daleko od siebie powinny znaleźć się cebulki poszczególnych gatunków? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Kiedy sadzić cebulki kwiatów? Ogólnie rzec ujmując – w końcówce lata i jesienią. Terminy różnią się w zależności od poszczególnych gatunków. Należy też dopasować je do aktualnej pogody i warunków atmosferycznych. Jeśli jesień jest ciepła i słoneczna, terminy się wydłużają, choć pamiętaj, że cebulki muszą się ukorzenić przed zimą. Lepiej więc nie zwlekać do ostatniej chwili!
Chcesz wiedzieć, kiedy sadzić kwiaty cebulowe różnych gatunków? Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najpopularniejszych kwiatów cebulowych oraz terminy ich sadzenia.
Jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach i w gruncie? Jak twierdzi Joanna Snopko, ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes zasady są właściwie takie same – najważniejsza jest odpowiednia głębokość sadzenia, właściwe stanowisko i ziemia.
Głębokość sadzenia poszczególnych cebulek zależy od ich wielkości. Im większa cebula, tym posadzić ją trzeba głębiej. Ogólna zasada mówi, że każdą cebulkę trzeba posadzić na trzykrotną jej wysokość. Oznacza to, że jeśli cebulka tulipana ma wysokość 3 cm, musisz ją posadzić na głębokości 9-10 cm. Mniejsze cebulki, np. szafirków czy krokusów sadzimy na ok. 5 cm głębokości. Duże narcyzy mogą mieć cebulki o wysokości nawet 4-5 cm. Odpowiednia dla nich głębokość to więc 12-15 cm.
Zwróć uwagę, że ta zasada sadzenia kwiatów cebulowych, choć przydatna, jest ogólna i dosyć orientacyjna. Jeśli gleba jest piaszczysta, cebulki trzeba sadzić na nieco większej głębokości. Jeśli ciężka – na mniejszej.
Odstęp jednej cebulki od drugiej zależy od gatunku, a więc i wielkości cebuli. Duże cebule wysokich kwiatów, np. tulipanów i narcyzów, sadzimy w odległości ok. 30 czy 40 cm od siebie. Małe cebulki niskich kwiatów (szafirki, przebiśniegi) blisko – nawet 5 cm jedna od drugiej. Te średnie, czyli hiacynty, mniejsze tulipany czy narcyzy – ok. 10 cm odstępu jedna od drugiej.
Rośliny cebulowe preferują stanowiska słoneczne, choć nie lubią bezpośredniego, ostrego słońca. Odpowiednie będzie dla nich także miejsce lekko zacienione. W cieniu będą rosły źle. Duże znaczenie ma też gleba – powinna być dosyć lekka, próchnicza i przepuszczalna. Na piasku tulipany będą nadmiernie wiotkie i słabe.
Kwiaty cebulowe najlepiej wyglądają w grupach. Z tego powodu optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie co najmniej kilku (a najlepiej kilkunastu, a jeśli jest miejsce – to i kilkudziesięciu) cebul tego samego gatunku obok siebie. Łany kwitnących tulipanów, narcyzów czy szafirki wyglądają fantastycznie!
Jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach i skrzynkach? Stosuj dokładnie te same zasady, co w przypadku cebulek sadzonych do gruntu. Skrzynki mają tę zaletę, że o wiele łatwiej właściwie przygotować w nich glebę. Łatwiej też je podlewać, choć wysychają mocniej i szybciej niż rabaty.
Jak zrobić drewniany pojemnik na kwiaty cebulowe? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule: Dekoracyjna doniczka z drewna - zrób to sam! Zwróć uwagę, że przed wsypaniem ziemi i posadzeniem cebul drewnianą doniczkę czy skrzynkę trzeba zaimpregnować i zabezpieczyć przed sinizną, szkodnikami, wodą czy promieniami UV. Wewnątrz pojemników musi się też znaleźć folia zabezpieczająca, która ochroni drewno przed działaniem wilgoci i ziemi, a w rezultacie przedłuży żywotność skrzynki.
Polecany produkt
Jak to zrobić? Pomogą preparaty VIDARON. Do surowego drewna użyj najpierw Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Chroni on drewno przed sinizną, grzybami i owadami. Następnie wybierz jeden z preparatów powłokotwórczych. Może to być np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. Długotrwale zabezpiecza on malowaną powierzchnię, daje trwały efekt dekoracyjny i jest przy tym dostępny w wielu ciekawych kolorach, w tym w modnej szarości czy w odcieniu limonkowym.
W artykule z pomocą Joanny Snopko – ogrodniczki i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku odpowiedzieliśmy na pytania, kiedy sadzić kwiaty cebulowe, jak to zrobić prawidłowo i gdzie tulipany, narcyzy czy hiacynty będą czuły się najlepiej. Kwiaty cebulowe sadzone jesienią już kolejnej wiosny pięknie kwitną! Zdecydowanie warto znaleźć na nie miejsce w ogrodzie!
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min