Wróć do artykułów

Jak i kiedy sadzić wrzosy? Zasady pielęgnacji

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Wrzosy czarują swoją urodą w drugiej połowie lata i wczesną jesienią. Najpiękniej wyglądają zdecydowanie we wrześniu i to właśnie ten miesiąc jest najlepszy na założenie wrzosowiska w ogrodzie. Kiedy i jak sadzić wrzosy – w doniczce i w gruncie?

Z tego artykułu dowiesz się:
– Kiedy sadzić wrzosy? Terminy sadzenia
– Jak sadzić wrzosy? Najważniejsze zasady
– Sadzenie wrzosów – najczęstsze błędy w sadzeniu i uprawie

Niewielkie, ale spektakularnie kwitnące krzewinki, które określamy nazwą wrzosów, to tak naprawdę wrzos pospolity (łac. Calluna vulgaris). W naturalnym środowisku rośnie na suchych, wyżynnych stanowiskach – znamy go nie tylko z pięknych wrzosowisk Anglii czy Szkocji, ale także z polskich lasów iglastych.

Wrzosy można jednak z powodzeniem sadzić także w przydomowych ogródkach, na skalniakach, a nawet w skrzynkach i donicach na tarasie czy balkonie. Kiedy sadzić wrzosy? Jak sadzić wrzosy w doniczce, a jak w gruncie? Jakiej ziemi i stanowiska potrzebują te rośliny? Jak je przycinać i pielęgnować? W artykule znajdziesz odpowiedzi na to pytanie.

Wrzesień to najlepszy czas na sadzenie wrzosów.

Kiedy sadzić wrzosy? Terminy sadzenia

W naturalnych warunkach wrzosowiska to miejsca suche i o kwaśnej glebie. Oprócz wrzosów rosną tu takie gatunki jak sosna, świerk, brzoza, jałowiec czy turzyca. Dlatego aby wrzosy przyjęły się w ogrodzie, musisz im stworzyć miejsce jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Kiedy sadzić wrzosy na balkonie lub do gruntu? Do wyboru masz dwa terminy. Pierwszy z nich to wiosna (od marca do kwietnia). Drugi to jesień – od połowy września do połowy października. Najczęściej jednak wrzosy sadzi się właśnie jesienią, może dlatego, że ta niewielka roślina stała się u nas symbolem pięknej, kolorowej pory roku, jaką jest złota polska jesień.

We wrześniu wrzosy wyglądają najładniej, co zachęca do założenia własnego, nawet małego wrzosowiska. W sklepach ogrodniczych i szkółkach znajdziesz też teraz najwięcej ciekawych sadzonek w różnych odcieniach fioletu oraz w innych kolorach.

Pamiętaj, że wrzosy trzeba posadzić na tyle wcześnie, aby sadzonki zdążyły się ukorzenić przed zimą. Zdarza się, że w sklepach ładne kwitnące wrzosy dostępne są nawet w listopadzie. To jednak za późno na przesadzanie do gruntu. Ziemia późną jesienią jest wilgotna i zbita, a noce tak zimne, że sadzonka na pewno nie przetrwa.

Jesienią w sklepach ogrodniczych znajdziesz sadzonki wrzosów najlepszej jakości.

Jak sadzić wrzosy? Najważniejsze zasady

Zanim podpowiemy Ci, jak sadzić wrzosy do gruntu lub do doniczki, warto dowiedzieć się więcej o roślinie, którą zamierzasz wprowadzić do swojego ogrodu.

Wrzos pospolity należy do rodziny wrzosowatych. Jest zimozieloną, ale krótkowieczną krzewinką, która dorasta do kilkudziesięciu centymetrów. Ma bardzo szeroki i głęboki system korzeniowy. Drobne, dzwonkowate kwiaty można podziwiać od sierpnia do października. Zwykle mają kolor liliowy lub jasnofioletowy, choć zdarzają się też odmiany z przewagą bieli, różu, a nawet wrzosy o kwiatach purpurowych.

Wrzosy wydają się łatwe w uprawie, ale w rzeczywistości często po przesadzeniu do ziemi czy większej doniczki nie przeżywają zimy. Dlaczego tak się dzieje? Najczęstsze błędy przy sadzeniu wrzosów to niewłaściwa gleba, niewłaściwe stanowisko i nieodpowiednia pielęgnacja.

Jakiej ziemi potrzebuje wrzos pospolity?

Na pewno nie może to być zwykła ziemia ogrodowa, zwłaszcza ciężka i słabo przepuszczalna. Jeśli przesadzisz do niej swoją sadzonkę, z pewnością nie przetrwa zimy. Wrzosy lubią podłoże przepuszczalne, o kwaśnym odczynie od 4,5 do 5,5 pH.

Jak zapewnić wrzosom odpowiednią glebę? Przed ich posadzeniem wykop głęboki dołek i wypełnij go mieszanką kwaśnego torfu z piaskiem. Głęboki system korzeniowy wrzosów potrzebuje odpowiedniego drenażu – jeśli go roślinę pozbawisz, szybko zgnije. Możesz też kupić ziemię przygotowaną specjalnie dla roślin wrzosowatych.

Optymalnym rozwiązaniem jeśli zależy Ci na ładnym i wieloletnim wrzosowisku w ogrodzie jest przygotowanie ziemi dla wrzosów już rok wcześniej. Wybierz stare podłoże i wymień je na odpowiednie dla tych roślin (a więc kwaśne). Posadź sadzonki na głębokość 30 cm, pamiętając o warstwie drenażu na dnie. Na metr kwadratowy powinno przypadać ok 9-10 sadzonek wrzosów.

Jakie stanowisko dla wrzosów? Gdzie sadzić wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy lubią słońce i ciepło. Dużym błędem jest więc ich sadzenie w cieniu lub półcieniu. Miejsce, w którym planujesz wrzosowisko, musi być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Trzeba też unikać miejsc, w których długo stoi woda. Wrzosy bardzo źle reagują na jej nadmiar, a w wilgoci szybko zaczynają gnić.

Duże znaczenie ma również towarzystwo innych roślin. Coraz popularniejszym pomysłem na wrzosy jest różnokolorowe wrzosowisko, wzorowane na tych dzikich. To bardzo dobra opcja do naturalistycznych czy wiejskich ogrodów oraz na nasłonecznione, suche i ciepłe działki. Jeśli chcesz założyć wrzosowisko, które będzie wyglądać autentycznie, zestaw wrzos pospolity z innymi sucho- i ciepłolubnymi roślinami jak wrzośce czy iglaki.

Wrzosy najpiękniej wyglądają w grupie, jako wrzosowy dywan. Możesz zestawiać ze sobą różne kolory wrzosów, tworząc w ten sposób wielobarwny kobierzec.

Jeśli nie masz miejsca na wrzosowisko na rabacie, warto uprawiać wrzosy w donicach i skrzynkach. W ten sposób wrzosy ozdabiają też tarasy i balkony! Najlepiej wyglądają w ceramicznych donicach lub drewnianych skrzynkach, które gwarantują naturalny, nieco dziki wygląd, najbardziej pasujący do wrzosów.

Jak przygotować drewnianą donicę na wrzosy? Pamiętaj, że to roślinki o głębokim i dużym systemie korzeniowym. Twoja skrzynia musi więc być dosyć głęboka. Aby drewniane pojemniki z wrzosami przetrwały więcej niż jeden sezon, koniecznie trzeba je zaimpregnować odpowiednimi preparatami VIDARON. Musisz też wyłożyć skrzynki od wewnątrz folią, która zabezpieczy drewno przed bezpośrednim kontaktem z wilgocią i ziemią.

Pierwszym krokiem powinien więc być Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. Głęboko penetruje on drewno i zapewnia jego ochronę biologiczną – przed sinizną, szkodnikami i pleśnią. Będzie warstwą gruntującą pod kolejny etap, czyli np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. To środek, który impregnuje i wzmacnia drewno oraz zabezpiecza je przed wodą, słońcem i niszczącymi warunkami atmosferycznymi. A dodatkowo podkreśla piękno i naturalną urodę drewna.

Wrzosy można z powodzeniem uprawiać w skrzynkach i drewnianych pojemnikach. Pamiętaj, aby zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami za pomocą odpowiednich środków VIDARON.

Sadzenie wrzosów – najczęstsze błędy w sadzeniu i uprawie

Jeśli odpowiednio wybrałeś stanowisko i właściwie przygotowałeś ziemię pod wrzosy, kolejną ważną kwestią jest pielęgnacja tych roślin. Jakich błędów się wystrzegać?

Nieodpowiednie podlewanie – podlewaj nie roślinę, a ziemię pod nią, by woda trafiała prosto do systemu korzeniowego. Nie nawadniaj wrzosów intensywnie, ponieważ rośliny te preferują suche stanowisko.
Brak osłony od mrozu – wrzosy pospolite są bardziej odporne na mróz niż wrzośce, ale i tak w niesprzyjających warunkach mogą wymarzać. Na zimę warto je okryć włókniną, słomą lub świerkowymi gałęziami. Szczególnie podatne na wymarzanie są wrzosy w donicach i pojemnikach – na zimę schowaj je w chłodnym miejscu, np. w garażu lub piwnicy.
Brak odpowiedniego przycięcia wrzosów – aby krzewinki dobrze rosły i pięknie kwitły, w marcu lub kwietniu trzeba je przystrzyc. Usuwaj też pędy z zaschniętymi kwiatostanami.

Naturalne wrzosowisko w ogrodzie to jeden z najmodniejszych trendów ogrodniczych.

Wiesz już, jak sadzić wrzosy w doniczce lub do gruntu, który termin sadzenia wrzosów jest najlepszy oraz jak pielęgnować te malownicze roślinki. Do drewnianych skrzynek z wrzosami polecamy preparaty VIDARON – dzięki nim piękne wrzosowisko w wersji mini możesz mieć nawet na własnym balkonie!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Całoroczne rośliny na balkon i taras – 10 najlepszych propozycji

Całoroczne rośliny na balkon i taras – 10 najlepszych propozycji

Przeczytasz w 6 min

Drewno i rośliny w ogrodzie naturalistycznym

Drewno i rośliny w ogrodzie naturalistycznym

Przeczytasz w 4 min

Jak sadzić i pielęgnować iglaki w ogrodzie i na tarasie? - porady eksperta

Jak sadzić i pielęgnować iglaki w ogrodzie i na tarasie? - porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Poradnik ogrodnika

Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Poradnik ogrodnika

Przeczytasz w 7 min

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę na balkonie? Poradnik

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę na balkonie? Poradnik

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie