Wróć do artykułów

Kalendarz ogrodnika – zobacz, jak wygląda lipiec w ogrodzie

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Ogród w lipcu pokazuje się w swojej pełnej krasie. Kwitną letnie byliny, krzewy ozdobne i kwiaty jednoroczne. Zieleni się trawnik. Dojrzewają warzywa i owoce. Jak dbać o ogród w lipcu? Przygotowaliśmy praktyczny kalendarz ogrodnika na lipiec.

Z tego artykułu dowiesz się:
– Lipiec w ogrodzie warzywnym i owocowym
– Ogród w lipcu – drzewa iglaste i liściaste
– Lipiec w ogrodzie ozdobnym
– Kalendarz ogrodnika – lipiec w pigułce

Lipiec w ogrodzie to prawdziwa burza kolorów, zapachów i zieleni. Twój ogród jest teraz w pełnym rozkwicie. Choć nie ma przy nim tak dużo pracy jak wiosnę, są zadania, których nie wolno pominąć. Najważniejszym jest na pewno regularne podlewanie, bo lato w Polsce bywa dotkliwie suche. Co jeszcze trzeba zrobić? Zajrzyj do kalendarza ogrodnika na lipiec.

Podpowiemy, jakie prace są niezbędne w ogrodzie warzywnym i w sadzie owocowym. Doradzimy, jak dbać o iglaki, drzewa liściaste i krzewy ozdobne. Pomożemy pielęgnować byliny i kwiaty jednoroczne. Pokażemy wreszcie, jak w codziennym dbaniu o lipcowy ogród pomogą środki do ochrony i dekorowania drewna Vidaron.

Ogród w lipcu zachwyca zielenią i kwiatami bylin, krzewów zdobnych i roślin jednorocznych.

Lipiec w ogrodzie warzywnym i owocowym

Lipiec to miesiąc pełni lata. Wiele warzyw właśnie teraz jest gotowych do zbioru. Inne muszą czekać jeszcze na swoją kolej. Jedne i drugie musisz regularnie podlewać – to najważniejsze zadanie ogrodnika w warzywniku w lipcu.

Wody szczególnie potrzebują warzywa kapustne, korzeniowe, dyniowe, fasola oraz ogórki i pomidory. Pamiętaj, że warzyw lepiej nie polewać po liściach (stwarza to większe ryzyko chorób, np. szarej pleśni). Podlewaj, dozując wodę w korzenie. Pomyśl też o automatycznym systemie kroplującym – to prosty do zrobienia (nawet samodzielnie), wydajny i oszczędzający Twój czas sposób na podlewanie.

W lipcu, zwłaszcza gdy sporo jest opadów, warzywa w ogrodzie może niestety dopaść wiele różnych chorób. Jedną z najgroźniejszych jest zaraza ziemniaczana, która atakuje zwłaszcza ziemniaki i pomidory. Inna to mączniak rzekomy, który upodobał sobie ogórki i dyniowate. Gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, konieczny jest natychmiastowy oprysk. Inaczej stracisz cały plon.

W lipcu obserwuj też, czy Twoje warzywa nie cierpią na brak składników odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim pomidorów, którym trzeba dostarczać azot i potas.

Lipiec w ogrodzie warzywnym to idealny miesiąc na zbieranie ziół. Pamiętaj, aby zrywać je rano i suszyć w pęczkach lub w piekarniku.

W tym miesiącu można też jeszcze wysiewać warzywa na jesień. Sałata, rzodkiewka, koper ogrodowy, fasolka szparagowa to tylko niektóre z nich!

Jakie prace są niezbędne w sadzie? W lipcu wiele drzew owocowych ma swój czas owocowania. Należą do nich wczesne jabłka (np. papierówki), niektóre śliwy czy wiśnie. Te, które obrodziły wyjątkowo obficie, trzeba podeprzeć i zabezpieczyć przed łamaniem gałęzi. Jak to zrobić? Będziesz potrzebować drewnianych podpór. Jeśli chcesz, aby służyły Ci także na drugi rok, zaimpregnuj je produktami marki Vidaron. Dobry pomysł to np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno oraz zabezpiecza je przed zniszczeniem.

W lipcu podcinamy winorośle i niektóre drzewka po owocowaniu, np. wiśnie czy czereśnie. Przerzedza się również zawiązki jabłoni owocujących jesienią. Pamiętaj też o usuwaniu wilków i dzikich pędów odbijających z podkładek szczepionych drzewek owocowych.

Lipiec to czas, kiedy zaczynają dojrzewać pomidory w gruncie. Jeśli uprawiasz je w podwyższonych donicach, drewno trzeba zaimpregnować i pomalować jednym ze środków Vidaron.

Ogród w lipcu - drzewa iglaste i liściaste

Jakie prace w lipcu będą niezbędne przy iglakach? Ich cięcie jest już pewnie za Tobą – idealny czas na to był w czerwcu. Jeśli nie – możesz to zrobić jeszcze teraz.

W lipcu trzeba też przyglądać się, czy drzewa iglaste (przede wszystkim tuje) nie żółkną. Jeśli tak się dzieje, prawdopodobnie opanował je szkodnik – przędziorek. Mogą też cierpieć od chorób grzybowych. Jeśli nie to jest przyczyną żółknięcia, sprawdź, czy iglaki mają wystarczająco kwaśną ziemię. Jeśli nie, trzeba je zasilić nawozem do iglaków, który zawiera substancje zakwaszające. Możesz też zastosować pod iglaki oraz krzewy kwaśnolubne, takie jak azalie, hortensje czy różaneczniki korę z drzew iglastych.

W przypadku drzew i krzewów liściastych pielęgnacja w lipcu polega przede wszystkim na regularnym usuwaniu kwiatostanów z tych roślin, które już skończyły swoje kwitnienie. Krzewy ozdobne możesz ściółkować. Ogranicza to konieczność ich podlewania i rozwój chwastów. Lipiec to jeszcze dobry moment na formowanie żywopłotów oraz cięcie formujące drzew i krzewów ozdobnych. Zadbaj również o rośliny pnące. Te o intensywnym wzroście, jak np. winobluszcz czy glicynia, trzeba skracać.

Lipiec to dobry czas na formowanie żywopłotów.

Lipiec w ogrodzie ozdobnym - co sadzić w lipcu?

Lipiec to przede wszystkim miesiąc pięknych kwiatów. Warto poświęcić więcej czasu na pielęgnację rabat, aby nie zarosły i cieszyły Cię swoją urodą.
Ważne zadanie to podlewanie rabat ozdobnych. Zwróć uwagę, że lepiej jest podlewać je porządnie raz na kilka dni niż codziennie, ale małą ilością wody. Idealna pora na podlewanie to wczesny ranek lub późny wieczór. Nie wolno robić tego w środku dnia i przy pełnym słońcu. Kwiaty i rośliny rosnące w donicach i skrzynkach trzeba podlewać codziennie, a w razie upałów nawet dwa razy dziennie.

Jeśli nie wykopałeś jeszcze cebul tulipanów, hiacyntów, narcyzów, lipiec jest ostatnią porą, by to zrobić. Trzeba je przechować w suchym i ciemnym miejscu, a do gruntu wsadzić ponownie pod koniec września. Jeśli posiałeś w czerwcu rośliny dwuletnie, teraz jest dobra pora, by je przerzedzić lub przepikować.

W lipcu pięknie kwitną byliny i rośliny kłączowe jak hortensje, piwonie, dalie czy mieczyki. Imponujące są kłosy ostróżek. Cieszą kwiatowe łąki z dzielżanów, rudbekii i jeżówek. Wysokie rośliny warto w tym czasie podeprzeć, aby nie łamały się w trakcie wiatru lub pod swoim własnym ciężarem.

Do podparcia wysokich bylin może Ci służyć podpora kupiona w sklepie. Inny dobry pomysł to samodzielne wykonanie trwałej podpory z drewna. Przydadzą się małe listewki, z których zbijesz prostą konstrukcję. Kolejny krok to zabezpieczenie drewna Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym Vidaron, a następnie np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym Vidaron. Wtedy masz pewność, że Twoja drewniana podpora na piwonię czy hortensję służyć Ci będzie więcej niż jeden sezon.

Lipcowy ogród ozdobny jest także królestwem róż. Musisz je teraz pilnie obserwować, bo ciepłe lato to idealny czas na pojawienie się mszyc. Po wystąpieniu pierwszych objawów żerowania szkodników rośliny trzeba koniecznie opryskać środkami ochrony.

Kwiaty balkonowe i te w donicach jak petunie ogrodowe, pelargonie czy tysiąc dzwonków regularnie pozbawiaj przekwitłych kwiatostanów i nawoź, aby długo i obficie kwitły. Podlewaj je najlepiej wczesnym rankiem, unikając zamoczenia liści.

Przez cały sezon możesz też sadzić krzewy i drzewa ozdobne z pojemników. W sklepach jest też sporo bylin – jeśli kupiłeś je w pojemniku, każda pora jest odpowiednia, aby je posadzić. Unikaj tylko przesadzania rośliny w trakcie dużego upału.

W ogrodzie w lipcu pięknie kwitną róże.

Kalendarz ogrodnika - lipiec w pigułce

  • Podlewaj regularnie warzywa w ogrodzie warzywnym, krzewy ozdobne i rabaty – rośliny w gruncie lepiej podlewać raz na kilka dni. Kwiaty jednoroczne w donicach – codziennie.
  • Zasilaj rośliny w gruncie oraz kwiaty doniczkowe, aby pięknie i długo kwitły.
  • Lipiec to dobry czas na formowanie żywopłotów i przycinanie krzewów ozdobnych.
  • W sadzie podpieraj drzewa, na których jest dużo owoców, aby nie złamały się pod swoim ciężarem.
  • Wysokie byliny i krzewy owocowe także trzeba podeprzeć, zwłaszcza kiedy są w okresie kwitnienia.
  • Sprawdzaj regularnie, czy Twoich roślin w ogrodzie nie atakują mszyce i inne szkodniki oraz czy nie pojawiają się choroby na warzywach. W razie potrzeby – od razu rozpocznij oprysk.


Ogród w lipcu prezentuje się fantastycznie. Ciężko pracowałeś całą wiosnę, aby teraz cieszyć się jego urodą. Mamy nadzieję, że nasz kalendarz ogrodnika na lipiec pomoże Ci zorganizować prace pielęgnacyjne, aby były samą przyjemnością!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak urządzić nowoczesny ogród przed domem? - pomysły i inspiracje

Jak urządzić nowoczesny ogród przed domem? - pomysły i inspiracje

Przeczytasz w 5 min

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Przeczytasz w 4 min

Ziołowy ogródek z palet − jak go zrobić? Poradnik krok po kroku

Ziołowy ogródek z palet − jak go zrobić? Poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Jak zrobić podwyższone grządki? Sposób na ogród warzywny

Jak zrobić podwyższone grządki? Sposób na ogród warzywny

Przeczytasz w 10 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie