Jak zabezpieczyć trawę ozdobną na zimę? Sprawdź!
Przeczytasz w 8 min
Z artykułu dowiesz się:
Zbieranie deszczówki to nie tylko ekologiczny trend, ale wręcz konieczność. W ten sposób można pokryć nawet 50% zapotrzebowania gospodarstwa na wodę. Miłośnicy ogrodów dobrze też znają właściwości deszczówki, które czynią z niej idealną wodę do nawadniania warzyw czy rabat ozdobnych. Wraz ze zmianami klimatu i suszami, które dokuczają każdego roku, własna woda deszczowa w ogrodzie okazuje się wybawieniem.
Jak zbierać deszczówkę na działce, a jak na balkonie? Jakie systemy i zbiorniki wybrać i ile kosztują? Do czego wykorzystać zebraną wodę? W artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki.
Przy coraz bardziej odczuwalnej suszy, która dotyka cały kraj, wiedza, jak zbierać deszczówkę w ogrodzie, jest bardzo cenna. Tylko w ciągu kilku minut deszczu z powierzchni dachu można zebrać nawet 70 lub więcej litrów deszczówki. Większy deszcz w ciągu pół godziny swobodnie napełnia nawet 200-litrową beczkę. Czy to dużo? Bardzo! Taka ilość deszczówki wystarczy na kilka dni intensywnego podlewania kwiatów balkonowych czy warzywnika. Takie zapasy w czasie suszy są na wagę złota.
Deszczówka to najlepsza woda do podlewania. Jest bardzo miękka, lekko kwaśna, pozbawiona soli, chloru i innych substancji chemicznych, które znajdują się w wodzie wodociągowej. Woda deszczowa, zwłaszcza odstana, jest więc wyjątkowo lubiana przez rośliny i dobrze tolerowana nawet przez te, które co do jakości wody mają duże wymagania.
Zbierając deszczówkę, działasz proekologicznie. Zmniejszasz w ten sposób zużycie wody wodociągowej, niezbędnej do celów spożywczych. Ograniczasz też ilość wody, która trafia do kanalizacji.
Argument, który przekonuje wielu posiadaczy ogrodów czy działek to też spore oszczędności. Koszt wody rośnie z roku na rok. Własna woda, w dodatku doskonałej jakości, to sposób, by zmniejszyć rachunki, szczególnie w gorącym okresie letnim. Wystarczy tylko raz zainwestować pieniądze w zbiornik i system do zbierania deszczówki, a woda będzie darmowa.
Wiesz już, że to idealne rozwiązanie do podlewania roślin w ogrodzie, na balkonie, w warzywniku czy w domu. Woda deszczowa może zasilać również automatyczny system do nawadniania ogrodu, choć potrzebujesz do niego także m.in. pompy czy filtrów. Podlejesz nią również trawnik.
Deszczówka jest także doskonała do mycia i czyszczenia narzędzi i mebli ogrodowych oraz dziecięcych zabawek czy innych sprzętów. Pamiętaj tylko, że woda ta nie nadaje się do picia i nie wolno jej zbierać z dachu, jeśli ten pokryty jest eternitem czy papą.
Czy deszczówką można myć drewniane elementy w ogrodzie? Jak najbardziej. Musisz tylko zabezpieczyć wcześniej drewnianą powierzchnię impregnatami, które ochronią drewno przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Polecamy do tego np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy. To środek, który nadaje drewnu odporność na trudne warunki pogodowe, a do tego długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię, zapewniając piękny i trwały efekt dekoracyjny.
Jak zbierać wodę deszczową? To dosyć proste i nie wymaga ponoszenia dużych kosztów. Potrzebujesz zbiornika na deszczówkę, który ustawisz niedaleko rynny oraz rynienki lub innej rury, która przekieruje wodę z rynny do zbiornika.
Najlepiej, aby był wykonany z tworzywa sztucznego – trwałego i odpornego na trudne warunki atmosferyczne. Może to być plastikowa beczka lub specjalny duży zbiornik na deszczówkę, odporny na mróz i wyposażony w kranik do opróżniania pojemnika. Takie zbiorniki można pozostawić w ogrodzie na zimę, choć trzeba je bezwzględnie opróżnić z wody.
Musisz wziąć pod uwagę powierzchnię dachu oraz Twoje zapotrzebowanie na deszczówkę. Standardowe zbiorniki na wodę deszczową mają pojemność od 250 do 350 l. Jeśli potrzebujesz więcej wody (np. przy dużym ogrodzie) rozwiązanie dla Ciebie to duży kwadratowy zbiornik o pojemności 500 l lub dwa mniejsze ustawione obok siebie. Jeszcze większe tzw. mauzery mają pojemność 1000 l.
Zbiornik na deszczówkę powinien być wyposażony w szczelną pokrywę. Zapewni ona bezpieczeństwo dzieciom i zwierzętom domowym, a także ochroni wodę przed zanieczyszczeniami. Przydatnym patentem są zbiorniki z możliwością podłączenia węża ogrodowego – zdecydowanie ułatwią one podlewanie.
Wśród bardziej zaawansowanych rozwiązań do zbierania wody deszczowej są wyłapywacze deszczówki. To elementy systemu rynnowego, które wyposażono w klapkę. Po jej otwarciu woda od razu spływa do zbiornika. Innym przydatnym sposobem, jak zbierać deszczówkę z rynny, jest kolektor rynnowy. Łączy on rurę ze zbiornikiem, a dodatkowo może być wyposażony w sitko zatrzymujące zanieczyszczenia. Da się go zamontować bez przecinania obecnej rury – wystarczy wywiercić odpowiedni otwór. Można też kupić kolektory, które montuje się wewnątrz rynny.
W nowoczesnych domach instaluje się coraz częściej podziemne zbiorniki do zbierania deszczówki. Mogą to być studnie chłonne lub skrzynki rozsączające. Przed decyzją o montażu takiego rozwiązania warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy gleba jest odpowiednio chłonna.
Prosty sposób zakłada zakup pojemników (małych beczek czy wiaderek) w miejscu, w którym gromadzi się deszcz. Pojemniki mogą być wyposażone w kranik oraz w sitko (filtr) do zatrzymywania zanieczyszczeń.
Jak zbierać deszczówkę na działce? Oto instrukcja krok po kroku:
Wiesz już, jak zbierać wodę deszczową. Do czego możesz ją wykorzystać? Oto przykłady:
Nie ma lepszego sposoby na nawadnianie roślin w ogrodzie niż deszczówka. Jak zbierać wodę deszczową? Nasza instrukcja i wskazówki na pewno Ci w tym pomogą. Przy okazji – pamiętaj, aby zabezpieczyć przed deszczem wszystkie drewniane elementy w ogrodzie! Środki VIDARON są tu niezastąpione!
Przeczytasz w 8 min
Przeczytasz w 8 min
Przeczytasz w 8 min
Przeczytasz w 8 min