Wróć do artykułów

Jak zabezpieczyć trawę ozdobną na zimę? Sprawdź!

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Ochrona traw ozdobnych to najważniejsze zimowe zadanie, jakie stoi przed miłośnikami tych pięknych roślin w ogrodzie. Posadzone trawy należy okryć, a w przypadku niektórych gatunków wskazane jest ich zaplatanie. Dowiedz się, kiedy i jak to zrobić!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Uprawa trawy pampasowej i innych traw ozdobnych – to warto wiedzieć
  • Jakie trawy ozdobne należy zabezpieczyć na zimę?
  • Zimowanie traw ozdobnych. Jak przygotować trawy ozdobne do zimy?
  • Jak zabezpieczyć trawę ozdobną na zimę?

Ozdobne trawy to piękne i bardzo modne rośliny, często wybierano do ogrodów nowoczesnych, naturalistycznych, ale także jako osłona tarasów. Trawy ozdobne charakteryzuje efektowny pokrój i spektakularne pióropusze. Rośliny te wymagają tylko kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Przed zimą jest to wiązanie traw ozdobnych oraz inne sposoby na zabezpieczenie traw przed mrozem i śniegiem.

W artykule podpowiemy, jakie gatunki tych roślin ozdobnych są najpopularniejsze w Polsce oraz co warto wiedzieć o uprawie trawy pampasowej i innych odmian trawy dekoracyjnej. W szczególności zajmiemy się kwestią, które trawy warto zimować i jak to zrobić.

Trawa pampasowa to gatunek trawy dekoracyjnej, bardzo popularnej w polskich ogrodach.
Trawa pampasowa to gatunek trawy dekoracyjnej, bardzo popularnej w polskich ogrodach.

Uprawa trawy pampasowej i innych traw ozdobnych - to warto wiedzieć

Dostojne trawy ozdobne pochodzą z wielu różnych regionów świata, o cieplejszym i chłodniejszym klimacie – zarówno z sawann, górskich łąk, jak i rozległych stepów. W Polsce zyskały ogromną popularność i to nie tylko w dużych ogrodach na wsi, ale także w małych miejskich ogródkach.

Trawy ozdobne wprowadzają do ogrodu atmosferę tajemniczości i dziki, bardzo naturalny charakter. Zaletą jest z pewnością szeroki wybór gatunków trawy ozdobnych – bez problemu dobierzesz odmianę, która jest dostosowana do warunków panujących na Twojej działce.

Kolejny atut to dosyć łatwa uprawa traw ozdobnych. Charakteryzują się sporą odpornością na szkodniki, choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jak pielęgnować trawy ozdobne? Jak każda roślina, lubią żyzne podłoże. Nie wolno ich też przesuszać, choć zapotrzebowanie na wodę zależy od konkretnego rodzaju trawy ozdobnej.

Jeśli interesuje Cię temat traw ozdobnych i chcesz skomponować ogród z ich wykorzystaniem, warto dowiedzieć się jak rozmnażać trawy ozdobne. Robi się to przy okazji przesadzania, najczęściej na początku jesieni lub w ostatnich dniach lata. Trawy rozmnaża się przez podział – w ten sposób zyskasz nowe sadzonki i odmłodzisz stare.

Ważnym elementem pielęgnacji trawy pampasowej i innych gatunków jest też wiosenne przycinanie pędów traw ozdobnych. Nie warto robić tego przed zimą – osłabia się w ten sposób roślinę, a dodatkowo długie pióropusze to przepiękna zimowa dekoracja ogrodu. Przed nastaniem mrozów trawy pampasowe i inne trzeba z kolei ochronić przed niskimi temperaturami.

Pędy traw ozdobnych są piękną dekoracją zimowego ogrodu.
Pędy traw ozdobnych są piękną dekoracją zimowego ogrodu.

Jakie trawy ozdobne warto zabezpieczyć na zimę?

Czy wszystkie egzotyczne trawy ozdobne trzeba osłonić na zimę? Na pewno wymagają tego nowo posadzone trawy ozdobne. Zimozielone, ale delikatne sadzonki mają w ciągu pierwszych dwóch lat słaby system korzeniowy. Kora, kopczyk czy warstwa suchych liści wokół korzeni to absolutna podstawa w przypadku młodziutkich roślin

Większości traw wystarczy zimowe osłonięcie korzeni, są jednak takie gatunki, które potrzebują także osłony nadziemnych części. Które gatunki traw wymagają zabezpieczenia?

  • Trawa pampasowa – ta egzotyczna trawa ozdobna jest bardzo efektowna, ale uprawa trawy pampasowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Ojczyzną trawy pampasowej są stepy Ameryki Południowej. Nie jest zimoodporna, więc korzenie trzeba okryć, a pędy związać i okryć słomianym chochołem lub agrowłókniną.
  • Niektóre miskanty – aby te popularne trawy ozdobne przetrwały mrozy, podobnie jak w przypadku trawy pampasowej trzeba im zabezpieczyć korzenie, a pędy i liście traw związać oraz okryć przed zimnem.
  • Rozplenica japońska – trawa ozdobna z pięknymi pióropuszami wymaga nie tylko ciepłego stanowiska, ale także skutecznego osłonięcia przed mrozami.
  • Ostnica Pony Tails – jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych. Jeśli jej jednak nie ochronisz przed mrozem, nie przetrwa zimy.

Warto wiedzieć, że w sklepach znajdziesz też trawy ozdobne mrozoodporne, które nie potrzebują specjalnych zabiegów zabezpieczających przed mrozem. Należy do nich np. miskant chiński giganteus, proso rózgowate (np. odmiana „Nortwind”), przyostnia rubinowa czy hakonechloa smukła.

Związanie pędów traw to sposób, aby zabezpieczyć je przed przemarznięciem.
Związanie pędów traw to sposób, aby zabezpieczyć je przed przemarznięciem.

Zimowanie traw ozdobnych. Jak przygotować trawy ozdobne do zimy?

Większość traw potrzebuje odpowiednich zabiegów, aby przygotować je do zimy. Podstawą jest ochrona delikatnej bryły korzeniowej. Zimozielone gatunki traw wymagają także dodatkowego okrycia części nadziemnej. Dotyczy to np. zimowania trawy pampasowej czy miskantów.

Odpowiednia ochrona traw ozdobnych sprawi, że przetrwają mrozy i z roku na rok będą coraz piękniejsze. Jak przygotować trawy ozdobne na zimę? Pamiętaj, że ważne do przetrwania traw ozdobnych jest też podłoże, w którym rosną. Powinno być mocno przepuszczalne, aby woda nie gromadziła się wokół korzeni i nie uszkadzała ich przy zamarzaniu.

Z tego samego powodu większości traw nie wolno przycinać na zimę, aby w puste łodygi i liście nie przedostała się woda, która zimą mogłaby rozsadzić je od środka. Właśnie dlatego na zimę rośliny ozdobne o długich pióropuszach splata się (np. w warkocz lub w rozetę). Jeśli zwiążesz trawę jak rozplenica, ostnica czy miskant, niskie temperatury mniej jej zaszkodzą.

Miskant chiński. Tę popularną trawę zimą należy okryć. Pamiętaj też o związaniu liści traw ozdobnych tego rodzaju.
Miskant chiński. Tę popularną trawę zimą należy okryć. Pamiętaj też o związaniu liści traw ozdobnych tego rodzaju.

Jak zabezpieczyć trawę ozdobną na zimę?

Dwa najważniejsze zabiegi przy pielęgnacji traw ozdobnych przed zimą to ochrona ich systemu korzeniowego oraz zaplatanie traw i okrywanie ich nadziemnych części. Jeśli nie chcesz lub nie masz czasu na takie zadania, wybierz trawy ozdobne mrozoodporne, choć i tak przed pierwsze dwa sezony warto je osłaniać.

Okrywanie traw ozdobnych

Osłanianie traw ozdobnych trzeba przeprowadzić, gdy temperatura spada poniżej zera i gdy mrozy utrzymują się przez kilka dni bez perspektywy poprawy pogody.

Pierwszy i najważniejszy krok to zabezpieczenie podstawy traw ozdobnych. Wokół trawy trzeba usypać kopczyk z torfu ogrodniczego, kory sosnowej lub suchych liści. Pamiętaj, aby nie zrobić kopczyka za wcześnie, przy dodatnich temperaturach, bo korzenie mogą się zaparzyć i nabrać niepotrzebnej wilgoci.

Kolejny krok to zabezpieczenie traw osłonami. Nie wolno używać do tego celu folii, worków i innych nieprzepuszczających powietrza materiałów. Trawy ozdobne są bardzo wrażliwe na nadmierną wilgotność i szybko zaczną chorować.

Zabezpiecz rośliny gałązkami świerkowymi (czyli tzw. stroiszem), chochołami ze słomy, workami jutowymi, białą agrowłókniną.

Zaplatanie traw

Po co ogrodnicy zaplatają trawy ozdobne późną jesienią? Taki zabieg ma znaczenie przede wszystkim praktyczne, choć misterne warkocze i rozety wyglądają fantastycznie i zdobią ogród.

Trawy warto związać, by wiatr nie zwiewał ich liści i łodyg oraz nie roznosił ich po ogrodzie. Ale najważniejszy powód jest taki, że w ten sposób ochronisz trawy zimą. Związany pióropusz zabezpieczy delikatny system korzeniowy traw ozdobnych przed wilgocią i mrozem. Ułatwi też okrycie np. trawy pampasowej zimą przy pomocy „kaptura” z agrowłókniny czy osłony z maty słomianej,

Jak związać trawy? Zależy to przede wszystkim od jej pokroju i wielkości. Możesz zrobić z pędów chochoł – najlepiej związać go w co najmniej dwóch miejscach przy pomocy naturalnego sznurka czy worka jutowego. W ten sposób zabezpieczysz np. trawę pampasową czy miskanty.

Inna metoda to splatanie traw ozdobnych zręcznie w misterne wzory – mogą to być rozety lub różne warkocze. Trawy zwiąż, kiedy są suche, inaczej szybko zgniją.

Wiązanie zabezpiecza przed mrozem i chroni długie źdźbła trawy przed zniszczeniem.
Wiązanie zabezpiecza przed mrozem i chroni długie źdźbła trawy przed zniszczeniem.

Uprawa w donicach - trawa pampasowe i inne trawy ozdobne w pojemnikach. Jak je zimować?

Jak wygląda uprawa trawy pampasowej w donicach? Nie odbiega szczególnie od zasad, które dotyczą roślin posadzonych w gruncie. Przy pielęgnacji trawy ozdobnej w pojemnikach pamiętaj tylko, że delikatny system korzeniowy jest szczególnie narażony na przesuszenie oraz na niskie i wysokie temperatury.

W donicach trawy ozdobne musisz regularnie podlewać, a zimą zabezpieczyć je przed mrozem. Najlepiej osłonić rośliny gałązkami świerków czy chochołem słomianym, a donicę wstawić w dodatkowy pojemnik. Ścianki między donicą a pojemnikiem wypełnij liśćmi lub innym naturalnym materiałem. Aby dopomóc trawom ozdobnym, możesz też donicę owinąć grubą warstwą agrowłókniny lub innego materiału przepuszczającego wilgoć.

Pamiętaj, że drewniane donice przed zimą wymagają impregnacji. Polecany przez nas produkt to Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. Impregnuje on i chroni drewno, a do tego nadaje mu piękny kolor i przyjemne, miłe w dotyku wykończenie. Zwróć uwagę, że każda drewniana donica musi być dodatkowo zabezpieczona od środka folią!

Trawy ozdobne idealnie nadają się też do uprawy w pojemnikach. Pamiętaj, by ochronić trawy zimą – dotyczy to części nadziemnej, ale przede wszystkim pojemnika.
Trawy ozdobne idealnie nadają się też do uprawy w pojemnikach. Pamiętaj, by ochronić trawy zimą – dotyczy to części nadziemnej, ale przede wszystkim pojemnika.

Popularność traw ozdobnych sprawiła, że pojawiły się w wielu polskich ogrodach. Niektóre trawy ozdobne wymagają jednak szczególnej pielęgnacji, w tym zabezpieczenia przed zimą. W artykule doradziliśmy, które trawy warto zimować i jak ochronić trawy zimą.

Jeśli więc w Twoim ogrodzie nie może zabraknąć traw ozdobnych, nasze wskazówki pomogą Ci zadbać o nie, by w nowym sezonie stały się jeszcze piękniejsze!

Galeria zdjęć (6)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Dekoracja ogrodu na Boże Narodzenie – pomysły i inspiracje

Dekoracja ogrodu na Boże Narodzenie – pomysły i inspiracje

Przeczytasz w 6 min

Kalendarz ogrodnika – grudzień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – grudzień w ogrodzie

Przeczytasz w 8 min

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Przeczytasz w 7 min

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę na balkonie? Poradnik

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę na balkonie? Poradnik

Przeczytasz w 7 min

Grudzień w sadzie – jak zabezpieczyć drzewka na zimę?

Grudzień w sadzie – jak zabezpieczyć drzewka na zimę?

Przeczytasz w 9 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie