Jak zrobić rabatę kwiatową przed domem? Poradnik architekta zieleni
Przeczytasz w 8 min
Iglaki często uważa się za rośliny ogrodowe łatwe w uprawie i wymagające niewielkiej pielęgnacji, ale nieco nudne. Często dzieje się tak dlatego, że sadzimy je z daleka od innych bylin czy krzewów. Tymczasem iglaste krzewy czy małe drzewka można z powodzeniem wkomponować w ciekawe założenia ogrodowe.
Z artykułu dowiesz się:
W artykule pokażemy Ci, jak zaprojektować ładną rabatę z iglakami na małą i większą działkę. Sprawdzimy, jak powinien wyglądać projekt rabaty z różami i iglakami, rabaty z trawami i iglakami oraz idealnej na malutką działkę rabaty z iglakami miniaturowymi.
Podoba Ci się aranżacja rabaty z iglakami? Na początek podpowiadamy, które gatunki iglaków szczególnie warto kupić do ogrodu.
Oto najpopularniejsze iglaki w polskich ogrodach:
Które z popularnych gatunków i odmian warto szczególnie polecić na aranżację rabaty z iglakami w dużym ogrodzie? Oto nasze propozycje:
Jeśli z kolei planujesz rabatę z iglakami miniaturowymi, wybierz takie gatunki i odmiany jak:
Iglaki to wdzięczne i łatwe w uprawie rośliny ogrodowe. Są mrozoodporne, ale mniej tolerancyjne na suszę. Przed kupieniem iglaków warto dokładnie sprawdzić ich wymagania. Gatunki i odmiany wrażliwe na brak wody trzeba regularnie podlewać, także zimą. Warto stosować nawóz do iglaków i zadbać, aby ziemia, w której rosną, była odpowiednio kwaśna.
Iglaki są podatne na choroby grzybowe. Rozwiązaniem są opryski właściwym preparatem, gdy tylko pojawi się ryzyko wystąpienia choroby i jakiekolwiek jej objawy. Iglaki bardzo dobrze znoszą cięcie. Można więc z ich pomocą stworzyć ogród w stylu japońskim lub wyczarować piękne kształty, dekoracyjne o każdej porze roku.
Jak stworzyć rabatę z iglakami? Ważna zasada: dobierz właściwy gatunek do rabaty. Są gatunki i odmiany iglaków, które będą idealne jako solitery – rosną jako duże drzewa. Są takie, które świetnie się sprawdzą w roli żywopłotu. Są i takie, które warto łączyć w postaci rabaty.
O czym jeszcze warto wiedzieć? Iglaki pięknie się prezentują w otoczeniu drewnianych elementów – pergoli, mostków, ławek, jako tło dla altany z różami. Pamiętaj, że każdy drewniany element trzeba koniecznie regularnie impregnować i odnawiać.
Pierwszy krok to zaimpregnowanie nowej drewnianej konstrukcji ogrodowej przy pomocy środka gruntującego takiego np. jak Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, który zapewni drewnu ochronę przed sinizną, grzybami i szkodnikami.
Drugi etap pielęgnacji drewna to użycie środka powłokotwórczego. Może to być Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON w dowolnym kolorze czy Impregnat Ochronno-dekoracyjny Ogrodowy VIDARON z szeroką gamą kolorów, w tym także tak nietypowych jak szary czy lazurowy.
Polecany produktIMPREGNAT OCHRONNY DO DREWNA GRUNTUJĄCY
Iglaki tworzą doskonałe tło dla wszystkich odmian róż. Są zielone o każdej porze roku, a jeśli dobierzesz wolno rosnącą odmianę, nie zagłuszą róż.
Jak skomponować rabatę z różami i iglakami? Wybierz karłowate lub niskie odmiany. Stworzą one tło dla róż, będą ozdobą rabaty zimą i osłonią delikatne różane krzewy przed wiatrem. W towarzystwie róż dobrze wyglądają niskie tuje i jałowce, świerk biały, jałowiec skalny, kuliste tuje. Jeśli decydujesz się na wysokie iglaki, róże posadź odpowiednio przed nimi.
Zwróć uwagę, że róże (szczególnie pnące) potrzebują podpory, by pokazać całą swoją urodę. Najlepszy pomysł to drewniana pergola lub drewniany łuk. Pamiętaj, że ten uroczy element drewnianej architektury w ogrodzie koniecznie trzeba regularnie impregnować. Jednym z polecanych produktów jest Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON – środek, który długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Możesz wybrać jeden z wielu proponowanych kolorów impregnatu, od tradycyjnych odcieni drewna po lazurowy, limonkowy czy szary.
Ogród pełen traw i iglaków to marzenie wielu z nas. Te rośliny pięknie ze sobą współgrają! Trawy ozdobne przebarwiają się jesienią, nadając rabacie z trawami i iglakami niepowtarzalny wygląd. Z kolei drzewa i krzewy iglaste ożywiają ogród w czasie, kiedy trawy dopiero nabierają kształtów i barw.
Jakie trawy wybrać na taką rabatę? Polecamy przede wszystkim różne odmiany miskantów. Dobierz do nich iglaki, które uformują tył kompozycji np. tuje czy jałowce. Na piętro z przodu rabaty wybierz np. jeżówki, żurawki, dzwonki, szałwie, werbenę patagońską.
Hortensje to piękne, bardzo dekoracyjne byliny, które uwielbiają towarzystwo iglaków. To dlatego, żesą kwasolubne. Jeśli chcesz stworzyć piękną rabatę, iglaki umieść jako tło hortensji (bukietowe, ogrodowe). Polecamy zwłaszcza odmiany hortensji, które przebarwiają się na koniec lata, np. hortensja Vanille Fraise.
Jakie jeszcze propozycje na aranżację rabaty z iglakami warto polecić?
Rabata z iglakami wygląda pięknie. Będzie ozdobą każdego ogrodu, a do tego nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jak Ci się podobają nasze inspiracje na iglakowe rabaty? Daj nam znać, a do drewna w ogrodzie koniecznie zastosuj środki VIDARON!
Przeczytasz w 8 min
Przeczytasz w 8 min