Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Domowy plac zabaw w ogrodzie to najlepszy sposób, by najmłodszych odciągnąć od wszechobecnych ekranów i sprawić, by więcej czasu spędzali na świeżym powietrzu. Jak zbudować plac zabaw? Oto poradnik krok po kroku!
Budowa placu zabaw dla dzieci to najlepszy pomysł zwłaszcza dla rodzin kilkulatków, choć z odpowiednio dobranych atrakcji na domowym placu zabaw w ogrodzie chętnie korzystają także starsze dzieci, a nawet nastolatki.
W naszym artykule dowiesz się, jak zrobić plac zabaw dla dzieci. Podpowiemy także, które elementy jego wyposażenia są absolutnie niezbędne. Doradzimy również, w jaki sposób dbać o drewniany plac zabaw i jak go zabezpieczyć przed wilgocią i złymi warunkami pogodowymi.
Jak zbudować plac zabaw? Najlepsza opcja to estetyczny i naturalny plac zabaw z drewnianymi elementami.
Aby dzieci były zdrowe, potrzebują ruchu. Jeśli masz dom z własnym ogrodem, najprostsze wyjście to montaż własnego placu zabaw dla najmłodszych. Dlaczego warto? Po pierwsze, uszczęśliwisz swoje dzieci, dasz im niepowtarzalne miejsce do kreatywnej zabawy i spotkań z przyjaciółmi oraz zadbasz o ich wszechstronny rozwój, odporność i tężyznę fizyczną.
O czym warto wiedzieć, zanim zabierzesz się za budowę placu zabaw dla dzieci? Najważniejsza sprawa to odpowiedni projekt. Nie kupuj „w ciemno” i bez przygotowania różnych elementów placu zabaw, takich jak piaskownica, huśtawka czy zjeżdżalnia. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, zrób plan placu zabaw. Co powinien zawierać taki plan? Podstawowa kwestia to metraż. Zdecyduj, jak wiele miejsca możesz poświęcić na przestrzeń do zabawy w ogrodzie.
Pamiętaj, że plac zabaw trzeba umieścić z dala od ruchliwej ulicy i miejsc, o które szczególnie dbasz w ogrodzie. Stawianie placu zabaw tuż przy Twojej ukochanej rabacie pełnej troskliwie pielęgnowanych kwiatów może wywołać całkiem niepotrzebne konflikty w Twojej rodzinie. Zamiast tego zaplanuj plac zabaw tam, gdzie przypadkowo rzucona piłka lub nadmierna kreatywność Twoich pociech nie przyniesie dużych szkód.
Po drugie, musisz zdecydować, co znajdzie się na domowym placu zabaw w ogrodzie. Przyjrzyj się codziennej aktywności Twoich dzieci i obserwuj, jak najbardziej lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Podpytaj je, jakie zabawki na miejskich placach zabaw lubią najbardziej. Do wyboru masz sporo różnych możliwości, a wśród nich:
Drewniany plac zabaw może być dużą konstrukcją z wieloma różnymi funkcjami.
Jak zrobić plac zabaw dla dzieci? Twoje pierwsze zadanie to przygotowanie miejsca pod poszczególne sprzęty. Jaka nawierzchnia będzie najlepsza? Plac zabaw trzeba ustawić na stabilnym, równym podłożu, bez wystających elementów i ostrych krawędzi.
Najprostsze wyjście to ustawienie poszczególnych sprzętów do zabawy na zwykłej trawie. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Trawa jest na tyle sprężysta, że ewentualny upadek nie będzie zbyt groźny. Dziecko będzie też miało na co dzień kontakt z naturą i miłą w dotyku trawą. Wada? Trawa zniszczy Ci się niestety już po pierwszym sezonie, zwłaszcza pod huśtawkami i zjeżdżalnią. Trawiasty plac zabaw trzeba też stale kosić, co wymaga przesuwania sprzętów.
Inna opcja na podłoże pod plac zabaw to piasek lub drobny żwirek. To naturalne materiały, które pozwalają dziecku korzystać z placu zabaw boso – to najlepsza z możliwych okazja, by ćwiczyć sensorykę i prawidłowy rozwój stóp. Piasek jest bardzo przyjemny w dotyku dla małych stópek, a dzieci uwielbiają jego obecność. Dobrze amortyzuje upadki, choć gdy na placu zabaw są sprzęty, z których można spaść z wysokości większej niż 100 cm, może okazać się niewystarczający. Dlatego najbardziej zapobiegliwi rodzice czasem decydują się na ułożenie pod placem zabaw specjalnych płytek zabezpieczających, np. z poliuretanu lub wylanie powierzchni z gumowego granulatu.
Jakich narzędzi potrzebujesz, by zmontować samodzielnie plac zabaw? Potrzebny będzie podstawowy zestaw stolarza-majsterkowicza: młotek, miara, wkrętaki, wiertarko-wkrętarka, piła do drewna.
Będziesz też potrzebował produktów do impregnacji i dekoracji drewna. Co się sprawdzi? W pierwszej kolejności każdy drewniany element placu zabaw musisz zaimpregnować przy pomocy Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego Vidaron. To głęboko penetrujący środek, który daje ochronę biologiczną drewna, a więc zabezpiecza przed sinizną, grzybami, wilgocią i owadami.
Polecany produktIMPREGNAT OCHRONNY DO DREWNA GRUNTUJĄCY
Kolejny etap to nadanie drewnianym elementom warstwy powłokotwórczej. Do wyboru masz kilka różnych możliwości. Jedną z nich jest kolorowy Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron, czyli produkt, który impregnuje drewno, wzmacnia je, a dodatkowo tworzy kolorową warstwę bez „usuwania” naturalnego usłojenia. Inna opcja to Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Vidaron, która tworzy na drewnie trwałą, elastyczną powłokę, podkreślając naturalny rysunek drewna. Impregnat wybierz, jeśli zależy Ci na gładkiej, matowej powierzchni, Lakierobejcę – jeżeli podoba Ci się efekt połysku.
Gdy z kolei chcesz zachować oryginalny kolor drewna, możesz użyć bezbarwnego Lakieru Zewnętrznego, który daje trwałą, elastyczną i wodoodporną powłokę. Wolisz plac zabaw w wersji kolorowej? Przyda się Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy, dostępny w gamie wesołych kolorów, w tym takich jak lazurowy czy limonkowy.
Drewniane elementy placu zabaw trzeba raz w roku zaimpregnować. Najlepszy wybór to impregnaty marki Vidaron.
Jak zbudować plac zabaw dla dzieci? Oto kilka przydatnych podpowiedzi!
Jak zbudować plac zabaw? Drewniana piaskownica to podstawa. Pamiętaj, że ramę trzeba regularnie konserwować środkami do impregnacji Vidaron.
Wiesz już, jak zrobić plac zabaw dla dzieci oraz jak zakonserwować i zaimpregnować jego drewniane elementy. Mamy nadzieję, że nasze porady i wskazówki pomogą Ci w jego montażu, a Twoim dzieciom dadzą mnóstwo radości!
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min