Wróć do artykułów

Jak zrobić drewniany kompostownik? Budowa krok po kroku

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Przydomowy kompostownik to ekologiczny sposób na zagospodarowanie organicznych odpadów z domu i ogrodu. Dzięki niemu stworzysz skuteczny, a co najważniejsze – naturalny nawóz dla swoich roślin. Podpowiadamy, jak zrobić drewniany kompostownik w kilku prostych krokach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto mieć w ogrodzie kompostownik,
  • czego potrzebujesz do budowy kompostownika drewnianego,
  • jak samodzielnie zrobić drewniany kompostownik,
  • jak zacząć prowadzenie kompostownika.
Kompostownik wykonany z palet
Kompostownik wykonany z palet

Drewniany kompostownik w ogrodzie – dlaczego warto?

Samodzielnie przygotowany kompost to jeden z najskuteczniejszych nawozów. Świetnie poprawia strukturę gleby i użyźnia ją dzięki zawartości próchnicy. Co więcej, kompost jest w pełni ekologiczny – zawarte w nim substancje odżywcze wzbogacają glebę bez zanieczyszczania jej chemikaliami.

Dwa kompostowniki do składowania resztek.
Dwa kompostowniki do składowania resztek.

Kompost pozwala wykorzystać resztki organiczne z kuchni i w sposób przyjazny środowisku zagospodarować odpady z ogrodu. Wystarczy wrzucić skoszoną trawę, gałęzie i wyrwane chwasty do drewnianego kompostownika. Taki pojemnik możesz zbudować na działce lub w ogrodzie samodzielnie – nie potrzebujesz do tego szczególnych umiejętności ani drogich narzędzi.

Budowa kompostownika z drewna – potrzebne materiały i narzędzia

  • 4 paliki o długości 120 cm lub więcej,
  • deski – nowe lub np. odzyskane z palet,
  • siatka,
  • folia perforowana,
  • młotek i gwoździe,
  • zszywacz.

Jak zrobić kompostownik z desek? Instrukcja krok po kroku

  1. Wybierz miejsce na kompostownik i zaznacz na podłożu jego krawędzie. Powinien on być odsunięty od centralnej części ogrodu i zabezpieczony przed dostępem dzieci. Dodatkowo zwróć uwagę na to, by pojemnik nie znajdował się w zagłębieniu – nawóz byłby wtedy narażony na zalanie.
  2. Wkop w ziemię paliki – w rogach kompostownika.
  3. Jeśli korzystasz ze starych desek (np. z palet lub niepotrzebnych skrzynek ogrodowych), oczyść je z resztek farby lub lakieru i przeszlifuj. Dzięki temu łatwiej je zaimpregnujesz, a kompostownik będzie się lepiej prezentował.
  4. Pomaluj deski impregnatem ochronno-dekoracyjnym lub naturalnym pokostem lnianym. Taki zabieg wzmocni strukturę drewna i zabezpieczy je przed wilgocią – dzięki temu kompostownik będzie Ci dłużej służył.
  5. Przytnij deski na odpowiednią długość – tak, aby sięgały od jednego palika do drugiego.
  6. Obuduj ścianki kompostownika, mocując deski gwoździkami do palików z trzech stron. Przednią ściankę możesz rozbudowywać z czasem – dzięki temu na początku dostęp do kompostownika będzie łatwiejszy. Pamiętaj, aby zostawić między deskami kilkucentymetrowe szpary, które pozwolą kompostowi oddychać.
  7. Gdy ściany drewnianego kompostownika są gotowe, za pomocą zszywacza przyczep do desek siatkę i folię perforowaną. Upewnij się, że na całej wysokości znajdują się otwory, które sprawią, że do kompostu będzie docierało powietrze. Wyłożenie kompostownika folią nie jest niezbędne, ale pozwoli utrzymać wytwarzane wewnątrz ciepło – a dzięki temu nawóz będzie gotowy w krótszym czasie.

Warto wiedzieć 

Warunkiem powstania nawozu jest dokładne rozłożenie się odpadów. Z tego powodu kompostownik warto przykryć pokrywą, dzięki której z jego wnętrza nie będzie uciekać ciepło. Jeśli chcesz, możesz połączyć pokrywę ze ścianą kompostownika przy pomocy zawiasów – powstanie w ten sposób praktyczny otwierany kompostownik drewniany.

Wrzucanie resztek biodegradowalnych do kompostowania.
Wrzucanie resztek biodegradowalnych do kompostowania.

Kompostowanie – od czego zacząć?

Gdy Twój kompostownik jest już gotowy, na jego dnie ułóż warstwę drenażową – np. ze średniej grubości gałęzi. Kolejny krok to warstwa torfu lub starego kompostu, które będą chłonąć wilgoć. Wtedy możesz zacząć składować w kompostowniku roślinne odpady – liście, gałęzie, chwasty czy resztki warzyw i owoców. Do kompostu nadają się również pokruszone, suche skorupki jaj, które dodatkowo poprawią jakość nawozu. Jeśli chcesz jak najszybciej wykorzystać kompost, pamiętaj o rozdrabnianiu odpadów – dzięki temu czas rozkładu będzie krótszy. Nie wszystkie odpady nadają się do kompostownika. Nie wrzucaj tu resztek mięsa i ryb, przedmiotów metalowych, plastikowych i szklanych, a także dużych kawałków drewna i zadrukowanego papieru (np. gazet).

Kompost możesz wykorzystać do nawożenia właściwie wszystkich roślin ogrodowych – zarówno jednorocznych, jak i bylin. Przyda się również do zasilenia grządki z warzywami i owocami, a nawet trawnika.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie