Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Przydomowy kompostownik to ekologiczny sposób na zagospodarowanie organicznych odpadów z domu i ogrodu. Dzięki niemu stworzysz skuteczny, a co najważniejsze – naturalny nawóz dla swoich roślin. Podpowiadamy, jak zrobić drewniany kompostownik w kilku prostych krokach.
Samodzielnie przygotowany kompost to jeden z najskuteczniejszych nawozów. Świetnie poprawia strukturę gleby i użyźnia ją dzięki zawartości próchnicy. Co więcej, kompost jest w pełni ekologiczny – zawarte w nim substancje odżywcze wzbogacają glebę bez zanieczyszczania jej chemikaliami.
Kompost pozwala wykorzystać resztki organiczne z kuchni i w sposób przyjazny środowisku zagospodarować odpady z ogrodu. Wystarczy wrzucić skoszoną trawę, gałęzie i wyrwane chwasty do drewnianego kompostownika. Taki pojemnik możesz zbudować na działce lub w ogrodzie samodzielnie – nie potrzebujesz do tego szczególnych umiejętności ani drogich narzędzi.
Warto wiedzieć
Warunkiem powstania nawozu jest dokładne rozłożenie się odpadów. Z tego powodu kompostownik warto przykryć pokrywą, dzięki której z jego wnętrza nie będzie uciekać ciepło. Jeśli chcesz, możesz połączyć pokrywę ze ścianą kompostownika przy pomocy zawiasów – powstanie w ten sposób praktyczny otwierany kompostownik drewniany.
Gdy Twój kompostownik jest już gotowy, na jego dnie ułóż warstwę drenażową – np. ze średniej grubości gałęzi. Kolejny krok to warstwa torfu lub starego kompostu, które będą chłonąć wilgoć. Wtedy możesz zacząć składować w kompostowniku roślinne odpady – liście, gałęzie, chwasty czy resztki warzyw i owoców. Do kompostu nadają się również pokruszone, suche skorupki jaj, które dodatkowo poprawią jakość nawozu. Jeśli chcesz jak najszybciej wykorzystać kompost, pamiętaj o rozdrabnianiu odpadów – dzięki temu czas rozkładu będzie krótszy. Nie wszystkie odpady nadają się do kompostownika. Nie wrzucaj tu resztek mięsa i ryb, przedmiotów metalowych, plastikowych i szklanych, a także dużych kawałków drewna i zadrukowanego papieru (np. gazet).
Kompost możesz wykorzystać do nawożenia właściwie wszystkich roślin ogrodowych – zarówno jednorocznych, jak i bylin. Przyda się również do zasilenia grządki z warzywami i owocami, a nawet trawnika.
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min