Drewniana skrzynka na warzywa i owoce – zrób to sam!
Przeczytasz w 4 min
Chyba każdy lubi leniuchować w ciepłe dni w ogrodzie. Trudno jednak wyobrazić sobie odpoczynek na łonie natury bez ławki postawionej w jakimś ładnym zakątku. Jeżeli dodatkowo można się na niej położyć w cieniu, to w upalny dzień do szczęścia potrzeba już tylko butelki napoju chłodzącego… Cóż, człowiek naprawdę niewiele potrzebuje do szczęścia, trzeba cieszyć się małymi przyjemnościami, gdyż to z nich składa się życie. Pokażemy Wam jak zrobić ławkę ogrodową z drewnianych belek z odzysku.
Pomysł na nią jest prosty i nieskomplikowany, wystarczy trochę chęci oraz materiałów… i do dzieła.
Na początku musimy znaleźć miejsce w ogrodzie, w którym usytuujemy ławkę. Będzie ona zbudowana z drewnianych belek z rozbiórki starego, przedwojennego domu – dlatego ze względu na wagę będzie stacjonarna i nie będzie możliwości jej przenoszenia (stąd potrzeba uważnego zaplanowania lokalizacji).
Kolejnym krokiem będzie przygotowanie betonowego murku, na którym postawimy ławkę. My zastosowaliśmy w tym celu betonowe bloczki, które zostały wkopane w ziemię i wypoziomowane na podsypce cementowo-piaskowej. Dla lepszej stabilizacji murek został dookoła obsypany suchym betonem. Długość murku wynosi 80 cm.
Teraz możemy przystąpić do przygotowania drewnianych belek, które posłużą nam do skonstruowania ławki. Nasza ławka będzie miała długość 2,15 m, dlatego do takich wymiarów przycinamy posiadane belki (będziemy potrzebować 6 takich belek). Dodatkowo na betonowym murku osadzimy dwie belki po 80 cm, które będą stanowiły podstawę ławki (pomiędzy drewnianą podstawę, a betonowy murek wstawiamy izolację z papy bitumicznej, która ochroni przed podciąganiem wilgoci z gruntu).
Potrzebne belki mamy już wycięte, więc teraz przystępujemy do wyczyszczenia i przeszlifowania drewna. Ponieważ zależy nam na „rustykalnym” charakterze ławki, szlifując staramy się zostawiać ślady ręcznej obróbki/ciosania drewna, które nadają belkom niezaprzeczalnego uroku.
Na tym etapie musimy dokładnie zaimpregnować drewno. Właściwe zabezpieczenie drewna sprawi, że ławka posłuży nam przez długie lata. Impregnację dzielimy na dwa etapy:
Taki zestaw (Impregnat Ochronno-Gruntujący + Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy) zapewni 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony.
Zostało już tylko zmontowanie ławki. Na murkach kładziemy dwie belki 80 cm, które będą pełnić rolę nóg ławki. Na tak przygotowanej podstawie za pomocą metalowych kątowników mocujemy siedzisko (4 belki po 2,15 m). Teraz pozostało nam już tylko zamocowanie oparcia... i ławkę mamy gotową.
Warto umieścić ławkę w pobliżu oczka wodnego czy źródełka, przy patio, pod pięknym drzewem lub też w otoczeniu kolorowych kwiatów.
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min