Wróć do artykułów

Drewniany kwietnik stojący do salonu – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Monstery, filodendrony, draceny, a może fikusy? Rośliny doniczkowe to jedne z najpiękniejszych dekoracji, jakie można wybrać do swojego domu. Aby wyeksponować je we wnętrzu, warto wykorzystać ceramiczne donice, kosze i stojaki. Kwietniki pozwolą nieco unieść ulubione okazy. Można dopasować je do koloru mebli lub postawić na naturalne wykończenie. Zobacz, jak zrobić drewniany kwietnik do salonu i zrealizuj własny projekt DIY!

Drewniany kwietnik we wnętrzu

Co jest potrzebne do wykonania drewnianego kwietnika do salonu?

Aby wykonać prosty kwietnik, najlepiej wykorzystać drewniane kantówki. Za ich pomocą można stworzyć nóżki oraz podstawę, na której znajdzie się doniczka z wybraną rośliną. Wymiary kwietnika warto dostosować do indywidualnych potrzeb. Na bazie proponowanego przez nas projektu można skonstruować niewielki drewniany kwietnik na roślinę pnącą, który znajdzie się na parapecie. Wybierając odpowiednio dłuższe kantówki, da się stworzyć duży stojak na okazałą monsterę lub palmę koralową. Dzięki kwietnikom rośliny można układać w efektowne piętrowe kompozycje.

Wycinanie elementow kwietnika

Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania drewnianego kwietnika do salonu to:

  • kantówka 20 x 20 x 250 mm,
  • klej do drewna,
  • wkręty do drewna,
  • miarka i ołówek,
  • wyrzynarka lub ręczna piła do drewna,
  • papier ścierny o gradacji 80–320,
  • pędzel płaski,
  • Lakier Akrylowy VIDARON.

Wszystkie niezbędne materiały można kupić w marketach budowlanych, a narzędzia znaleźć w domowym warsztacie. Koszt wykonania drewnianego kwietnika jest niski, a efekt z powodzeniem dorównuje gotowym stojakom dostępnym w sklepach z roślinami.

Składanie kwietnika z drewna

Drewniany stojak na kwiaty – instrukcja wykonania krok po kroku

Jak zrobić drewniany kwietnik? Pierwszym etapem pracy jest docięcie kantówek do odpowiednich wymiarów. Potrzebne będą cztery elementy o długości 25 cm, które posłużą jako nóżki stojaka, a także dwa elementy długości 17 cm, które po skrzyżowaniu będą pełniły rolę podstawy pod doniczkę. Wszystkie elementy trzeba dokładnie oszlifować papierem ściernym. Najpierw posługujemy się papierem o niskiej gradacji (na przykład 80), a potem stopniowo ją zwiększamy. W ten sposób można uzyskać wyjątkowo gładkie wykończenie i estetyczny efekt końcowy.

W każdej z krótszych kantówek należy wyznaczyć środek, a następnie wyciąć w tym miejscu prostokątny element o szerokości 2 cm i głębokości 1 cm. Listewki po złożeniu powinny się licować, tworząc płaską część w kształcie iksa. Jeśli pasują, należy posmarować środek klejem i połączyć je ze sobą. Kolejnym etapem konstruowania drewnianego kwietnika stojącego do pokoju jest przykręcenie nóżek do podstawy w kształcie iksa. Aby to zrobić, należy najpierw wyznaczyć poziom, na którym ma się znaleźć podstawa – może to być na przykład punkt w odległości 18 cm od dołu nóżek. Nóżki przykręcamy za pomocą wkrętów o długości 35 mm. Drewniany kwietnik zyskał docelowy kształt – teraz pora na jego wykończenie.

Lakierowanie stojaka na kwiaty

Czym pomalować drewniany kwietnik stojący do pokoju?

Własnoręcznie skręcony stojak na doniczkę wymaga zabezpieczenia, podobnie jak inne przedmioty wykonane własnoręcznie z drewna. Aby przedłużyć trwałość drewna i ochronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami czy plamami, należy wykorzystać bezbarwny Lakier Akrylowy VIDARON. Produkt nadaje się do zastosowania wewnątrz pomieszczeń ze względu na łagodny zapach. Wyróżnia się wykończeniem z jedwabistym połyskiem i pozwala na wyeksponowanie naturalnego piękna desek. Jest preparatem szybkoschnącym – tworzy powłokę suchą w dotyku już po godzinie.

Lakier Akrylowy marki VIDARON nadaje się do zastosowania w temperaturze powyżej 12°C. Najlepsza jest temperatura powietrza pomiędzy 18°C a 25°C – w takich warunkach drewniany kwietnik szybko schnie. Lakier należy nakładać pędzlem lub metodą natryskową. Zaleca się zastosowanie 3 warstw nakładanych w odstępie 4 godzin. Należy pamiętać o wykonaniu szlifowania międzywarstwowego za pomocą papieru ściernego o gradacji 320. Gdy drewniany kwietnik stojący do salonu jest już gotowy, można przenieść go w wybrane miejsce i uzupełnić wybraną rośliną. Projekt można dostosować do własnych potrzeb, zmieniając wysokość, szerokość oraz położenie podstawy na doniczkę.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Dekoracyjna doniczka z drewna - zrób to sam!

Dekoracyjna doniczka z drewna - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Podkreślanie naturalnych słojów drewna - zrób to sam!

Podkreślanie naturalnych słojów drewna - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Praktyczna ławka balkonowa z palet – zrób to sam!

Praktyczna ławka balkonowa z palet – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Podkładki pod kubki z plastrów drewna – zrób to sam!

Podkładki pod kubki z plastrów drewna – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie