Drewniana piaskownica dla dzieci w ogrodzie – zrób to sam!
Przeczytasz w 4 min
Drewniana huśtawka ogrodowa może być modnym i funkcjonalnym elementem każdego ogrodu. Zainteresowani „huśtaniem” na niej będą zarówno dorośli jak i dzieci. Wspomnienie z dzieciństwa, relaks z książką lub kubkiem ulubionego napoju w otoczeniu zieleni, na huśtawkowej ławeczce to argumenty, które przemawiają za tym by we własnym ogródku zbudować huśtawkę - i to własnoręcznie!
Drewnianą huśtawkę ogrodową można kupić w każdym markecie budowlanym czy sklepie z architekturą ogrodową. Trzeba będzie na nią wydać ok. 1000 złotych, w zależności od tego jaką huśtawkę będziemy kupować. Nie warto jednak przepłacać, ponieważ przy niewielkim nakładzie pracy i umiejętności możemy zbudować ją sami. Liczne projekty huśtawek ogrodowych możemy znaleźć w Internecie i dobrać odpowiedni do swoich potrzeb i umiejętności. W tym poradniku skupimy się nad doborem odpowiedniego drewna i zabezpieczeniu go środkami chemicznymi.
Szukając w Internecie projektu huśtawki weźmy pod uwagę te, w których projekt przewiduje wykonanie huśtawki ze struganych kantówek i desek. Taki materiał można bez problemu kupić w składach drzewnych i tartakach. Jest on łatwy w obróbce i raczej niczym nas nie zaskoczy.
Jeżeli chodzi o dobór gatunku drewna to szukamy surowca odpornego na warunki atmosferyczne. Zakładamy, że ogrodowa huśtawka będzie stała „pod chmurką” przez cały rok. Będzie, więc wystawiona na negatywne oddziaływanie przyrody. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z drewna modrzewia. Jest to optymalny surowiec, który łączy w sobie odpowiednią jakość z przystępną ceną. Właściwości modrzewia syberyjskiego są porównywalne z gatunkami egzotycznymi, jednak cena tego drewna jest dużo niższa. Modrzew syberyjski rośnie w ostrym wschodnim klimacie i to przekłada się to na jego wytrzymałość. Krótkie, zimne lato i długa, sroga zima powoduje, że roczne przyrosty są niewielkie. Wpływa to na solidność drewna modrzewiowego, które idealnie nadaje się do tworzenia architektury ogrodowej.
Jeżeli chodzi o techniczne właściwości kantówek i desek to najlepiej szukać drewna suchego o struganej powierzchni z fazowanymi krawędziami i pozbawionego wad. Suszenie drewna do poziomu około 12 proc. powoduje, że jest ono nie atrakcyjne dla owadów, grzybów i bakterii, które mogłyby prowadzić do jego destrukcji. Poza tym mamy pewność, że będzie ono trzymało wymiary, nie będzie się wypaczać czy pękać. Strugana powierzchnia ułatwi nam pielęgnację elementów huśtawki i zabezpieczy drewno przed łuszczeniem. Natomiast brak wad typu sęki, pęknięcia, sinizna gwarantować będzie jego wytrzymałość.
Pomimo tego, że wybieramy surowiec wytrzymały na warunki atmosferyczne to nie możemy zapomnieć, iż żadne drewno nie daje gwarancji 100 procentowej odporności. Dlatego musimy je dodatkowo zabezpieczyć środkami chemicznymi, które oprócz ochrony zadbają o estetyczny wygląd huśtawki ogrodowej. W tym celu stosujemy Impregnat Ochronno–Dekoracyjny VIDARON. Należy pamiętać, że impregnatów trzeba używać zarówno na surowe drewno, w trakcie budowy huśtawki, jak i okresowo, najlepiej co sezon w celu renowacji. W przypadku pierwszej obróbki, po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni, na drewno należy nałożyć jedną warstwę Impregnatu Ochronno–Dekoracyjnego w wersji bezbarwnej. Jest to podkład zabezpieczający drewno biologicznie. Następnie nakładamy dwie warstwy impregnatu w wersji kolorowej dla pełnej ochrony i dekoracji drewna. Jeżeli natomiast dokonujemy okresowych zabiegów pielęgnacyjnych stosujemy wyłącznie impregnat w wersji kolorowej, po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni poprzez szlifowanie. Dokładne instrukcje zabezpieczania drewna impregnatami przedstawione są w poniższym poradniku „krok po kroku”. Huśtawkę ogrodową zabezpieczamy przed złożeniem. Malowanie impregnatem jest wtedy prostsze.
Przed przeprowadzeniem impregnacji elementy huśtawki muszą być suche, wolne od zanieczyszczeń a ich powierzchnia równa. Wszelkie zabrudzenia, zażywiczenia lub tłuste plamy usuwa się benzyną ekstrakcyjną. Nierówności należy przeszlifować papierem ściernym o gradacji dobranej do stopnia nierówności (150 – 200). Należy pamiętać o trudno dostępnych miejscach i jednakowym wykończeniu całej powierzchni aby warstwa dekoracyjna dała jednolity efekt. Końcowym etapem przygotowania podłoża jest odkurzenie powierzchni z pyłu.
Przed rozpoczęciem malowania należy przygotować potrzebne narzędzia oraz miejsce pracy. Nie zapomnij o zapoznaniu się z charakterystyką używanych produktów.
Huśtawkę ogrodową wystawioną na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć Impregnatem Ochronno–Dekoracyjnym w wersji bezbarwnej. Jest to podkład biologicznie zabezpieczający drewno malowane następnie impregnatem kolorowym.
Starannie dobrany skład impregnatu sprawia, że głęboko wnika on
w pory drewna, trwale zabezpieczając.
Malowanie elementów należy przeprowadzać w bezdeszczową pogodę
w temperaturze od 5 do 25 st. C. lub w zamkniętym pomieszczeniu. Przed malowaniem impregnat należy dokładnie wymieszać. Do nakładania preparatu używamy pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzla uniwersalnego, konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na impregnowanej powierzchni.
Preparat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Pomalowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 12 godzin.
Funkcję dekoracyjno–ochronną huśtawki ogrodowej będzie pełnił Impregnat VIDARON w wersji kolorowej. Nadaje impregnowanym elementom eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna. Zapewnia 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony.
Preparat ten nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Po 10 minutach można zaobserwować matowienie powierzchni. Wówczas należy rozetrzeć preparat półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Rozcieranie należy rozpocząć od powierzchni malowanych jako pierwsze. Dzięki temu uzyskamy równomierną barwę pozbawioną smug i skaz. Pomalowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 12 godzin.
Aby uzyskać pełną ochronę drewna należy zastosować dwie warstwy impregnatu w wersji kolorowej. Jednak przed jej aplikacją należy wykonać szlifowanie międzywarstwowe. Proces ten ma na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększenie przyczepność następnej warstwy wyrobu. Do szlifowania międzywarstwowego używamy papieru ściernego o gradacji 320. Powierzchnię odpylamy przy pomocy odkurzacza.
Aplikację drugiej warstwy impregnatu przeprowadzamy równomiernie na całej powierzchni elementów huśtawki ogrodowej. Nie zapominamy o rozcieraniu preparatu półsuchym pędzlem. Drewno uprzednio zaimpregnowane będzie przyjmować kolejną porcję preparatu trochę wolniej. Dlatego rozcieranie należy rozpocząć po dłuższym czasie niż w przypadku pierwszej warstwy. Dokładna aplikacja i roztarcie impregnatu wzdłuż słojów drewna pozwala na osiągnięcie powierzchni o głębokim kolorze bez smug i skaz. Schnięcie drugiej warstwy impregnatu wynosi ok. 12 godzin. Tak przygotowane elementy huśtawki można złożyć w całość.
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min