Czym pomalować drewniany domek narzędziowy? Praktyczne porady
Przeczytasz w 7 min
Jeże to przydatne zwierzęta, które w ogrodzie mogą zostać naszymi przyjaciółmi i wspierać nas w zwalczaniu różnego rodzaju szkodników. Drewniany domek dla jeża będzie przyjaznym schronieniem dla tego zwierzęcia, które w Polsce jest objęte całkowitą ochroną. Jak go zrobić? O tym, jakie to proste, przekonasz się już za chwilę!
● Dlaczego warto zrobić domek dla jeża do ogrodu
● Jakie powinien mieć wymiary domek dla jeża i gdzie go umieścić
● Jak zbudować domek dla jeża z drewnianych desek
Jeże to nie tylko fascynujące zwierzęta, które zawsze wzbudzają zachwyt dzieci. To też nasi sojusznicy w walce ze szkodnikami, takimi jak chociażby mszyce, ślimaki czy myszy! Nie tylko nie trzeba się ich bać, ale nawet więcej - należy otoczyć je troską, bo zwierzęta te są w Polsce pod całkowitą ochroną. Jeże nie przepadają za psami, kotami, borsukami czy kunami, prowadzą raczej samotny tryb życia, a żerowanie rozpoczynają nocą (dnie spokojnie przesypiają). Podobnie jak niedźwiedzie, jeże… zapadają w sen zimowy, wcześniej gromadząc odpowiedni zapas tłuszczu na ten okres. Gdzie mieszkają? Przede wszystkim w lasach mieszanych, różnego rodzaju gęstych zaroślach, zagajnikach, żywopłotach czy stertach gałęzi. Jeśli docierają do miasta, wybierają parki, działki czy zielone otoczenie domów. Stwórz im przyjazne siedlisko, stawiając domek dla jeża w ogrodzie - będzie w nim się mógł poczuć bezpieczniej. Warto też pamiętać o tym, żeby w ogrodzeniu zostawić dla jeża otwór (wystarczy około 10 cm), a na terenie pozostawić kupkę skoszonej trawy czy liści.
Jakie wymiary domku dla jeża będą odpowiednie? Powinien mieć on co najmniej 35 cm wysokości, około 40–50 cm długości i tyle samo szerokości. Możesz pomyśleć o przygotowaniu dodatkowego zabezpieczenia przed naturalnymi wrogami jeża (takimi jak pies czy kuna), tworząc mały przedsionek o wlocie nie przekraczającym 20 x 15 cm (tak, żeby mógł się w nim zmieścić tylko jeż).
Gdzie ulokować domek dla jeża na zimę? Optymalnym miejscem będzie raczej spokojna i mało uczęszczana strefa ogrodu. Najlepiej, jeśli domek ustawisz w niewielkiej odległości od ściany czy murka - takie rozwiązanie będzie chronić wejście przez innymi, większymi zwierzętami. Projekt „domek dla jeża” wydaje Ci się ponad Twoje siły? Tak naprawdę jego wykonanie jest bardzo proste. Zaraz Ci to udowodnimy! Niżej znajdziesz odpowiedź na pytanie o to, jak zrobić domek dla jeża krok po kroku!
Wiesz już, jakie wymiary domku dla jeża są odpowiednie i gdzie w ogrodzie powinien się on znaleźć. A jak zbudować taką małą architekturę z drewna? Oczywiście możesz kupić w sklepie gotowy produkt, ale wierz nam, że jego samodzielne przygotowanie dostarczy mnóstwo satysfakcji, a wcale nie będzie trudne.
Czego potrzebujesz? Najlepiej zbudować domek dla jeża z surowych desek sosnowych, nie pokrytych impregnatem czy lakierem. Powinny mieć około 25 mm grubości. Oprócz materiału przygotuj wyrzynarkę, młotek i gwoździe, wkrętarko-wiertarkę. Co teraz?
• zbij z drewna prostą skrzynkę o wymiarach na przykład 60 cm x40 cm x 30 cm,
• następnie zrób przedsionek, zbijając ze sobą cztery sosnowe deseczki (na przykład 12 x 12 cm),
• teraz za pomocą wyrzynarki wytnij w skrzynce otwór o wymiarach 12 cm x 12 cm i korzystając z listewek o wymiarach 2 cm x 12 cm, przymocuj do niego przedsionek,
• przygotuj dach o szerokości i długości odpowiadającej skrzynce - możesz go zamontować na zawiasach (otwierany umożliwi dokładanie liści czy sprzątanie domku po zimie).
• do dachu przymocuj za pomocą gwoździ kawałek folii, która zabezpieczy przed przedostawaniem się wilgoci do środka drewnianego domku dla jeża,
• w bokach skrzynki wywierć kilka otworów dla lepszej wentylacji,
• do skrzynki włóż trochę trocin czy suchych liści.
Budując domek dla jeża, nie zapomnij o najważniejszym - zabezpieczeniu go. Wybierając impregnat, postaw na możliwie najbardziej naturalne produkty. To ważne, gdy rzecz dotyczy żywych istot i chcemy im pomóc, a nie zaszkodzić.Oto kilka propozycji, po które warto sięgnąć:
Budując domek dla jeża musisz mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo zwierzęcia. Dlatego zabezpieczenie drewnianej konstrukcji musi być możliwie najbardziej naturalne. Wybierz produkty, które skutecznie zabezpieczą drewno, nie szkodząc.
Możesz wykorzystać Pokost lniany VIDARON, który jest naturalnym impregnatem na bazie oleju lnianego. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalny produkt impregnujący, wybierz VIDARON Olej Do Drewna, który tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony oraz charakteryzuje się podwyższoną odpornością na wodę i ścieranie. Zawarty w preparacie wosk wzmacnia strukturę materiału i przedłuża jego trwałość.
Dobrym pomysłem jest też bejca do drewna. Malowanie nią drewna daje dekoracyjny efekt, zachowując widoczność słojów i sęków. Możesz też nadać drewnu kolor. Jednocześnie, produkt ten świetnie chroni przed wpływem zjawisk atmosferycznych.
Trzecim sposobem zabezpieczenia drewna jest użycie impregnatu. Wybierając VIDARON Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący chronisz drewno m.in. przed sinizną, grzybami i owadami powodującymi rozkład materiału. Pamiętaj jednak, że produktu tego nie możesz stosować samodzielnie. Jako kolejną warstwę nałóż Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy. Łącząc te dwa produkty zapewnisz drewnianemu domkowi dla jeża pełną ochronę.
Uwaga! Pamiętaj przy tym, żeby wszystkie czynności wykonywać w rękawiczkach! Jeże mają wyjątkowo dobry węch, a kiedy wyczują zapach człowieka w swoim drewnianym lokum, z całą pewnością nie będą chciały z niego skorzystać!
Jak widzisz, przygotowanie projektu domku dla jeża wcale nie jest trudne. Możesz go dowolnie modyfikować w zależności od poziomu swoich umiejętności, na przykład przygotowując spadzisty dach czy dekorując z zewnątrz skrzynkę. Najważniejsze jest jednak to, żeby domek dla jeża na zimę był dla tego pożytecznego ssaka bezpieczną przystanią, która chroni go przed drapieżnikami.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 7 min