Wróć do artykułów

Czym pomalować drewniany domek narzędziowy? Praktyczne porady

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Drewniana architektura ogrodowa wymaga odpowiedniej ochrony. Altany, pergole, wiaty, drewniane płoty czy domki narzędziowe wystawione na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych oraz szkodliwy wpływ szkodników mogą szybko ulegać degradacji i zniszczeniu. Sprawdź, jak i czym pomalować drewniany domek narzędziowy.

Spis treści:

  1. Krok 1 – przygotowanie podłoża

  2. Krok 2 – pierwsza warstwa impregnatu

  3. Krok 3 – malowanie dekoracyjne

  4. Najczęstsze błędy przy malowaniu drewnianych domków narzędziowych

  5. Utrzymanie drewnianego domku w dobrym stanie - porady

  6. Jak zbudować drewniany domek narzędziowy?

Domek narzędziowy w ogrodzie

Majsterkowanie przy domu i prace ogrodowe wymagają miejsca gdzie można chować narzędzia, ale również wykonywać proste prace pod osłoną dachu. Obiektem spełniającym takie wymagania jest domek narzędziowy, który może być nie tylko niezwykle użyteczny, ale również estetyczny. Dzięki prostej, drewnianej konstrukcji oraz łatwemu do zaaranżowania wnętrzu możemy w domku ogrodowym wydzielić część „magazynową” oraz warsztatową. Wykonanie go w całości z drewna spowoduje, że jego bryła oraz elewacja będą współgrały z naturalnym charakterem ogrodu a on sam będzie jego ozdobą.

Jednak należy pamiętać, że domek narzędziowy, jak każdy element architektury ogrodowej wykonany z drewna wymaga odpowiedniej ochrony. Nawet najbardziej odporne gatunki drewna pozbawione powłok ochronnych degradują się oraz są narażone na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych, grzybów, pleśni i szkodników. Domki narzędziowe najczęściej wykonywane są z taniego drewna, którego odporność na ww. czynniki jest stosunkowo niska.

Domek ogrodowy

Skuteczną metodą ochrony drewna sosnowego lub świerkowego, wykorzystywanego na zewnątrz jest impregnacja. Impregnaty głęboko wnikają w drewno, chroniąc je na zewnątrz i od wewnątrz oraz zabezpieczają przed biokorozją. Prostą metodą, pozwalającą na trwałą ochronę drewna i podkreślenie jego walorów estetycznych, jest impregnacja metodą malarską przy użyciu Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON.

Impregnację można przeprowadzić samodzielnie, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu podłoża i dokładnym wykonywaniu poszczególnych etapów pracy. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARONzabezpiecza drewno na zewnątrz i od wewnątrz, jednocześnie nadając drewnianym elementom eleganckie matowe wykończenie i podkreślając usłojenie drewna.

Krok 1 – przygotowanie podłoża

Kluczem do dobrze wykonanej impregnacji jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jest etap często pomijany lub wykonywany niedokładnie. W konsekwencji można doprowadzić do tego, że impregnat nie wniknie w drewno i nie będzie go chronił. Kolejna kwestia to walory estetyczne – efekt końcowy będzie kiepski jeśli impregnat nałożymy na drewno, które nie jest przeszlifowane.
Powierzchnia przeznaczona do impregnowania powinna być sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli na podłożu są plamy bądź zatłuszczenia, to należy je przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć.

Przygotowanie drewna do impregnowania

Drewniane podłoże powinno być również gładkie – ułatwi to aplikację impregnatu i uwidoczni rysunek drewnianych słojów. Do wygładzenia powierzchni najlepiej wykorzystać papier ścierny o gradacji od 150 do 200, przy czym ziarnistość papieru należy dobrać do stopnia nierówności podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest przeszlifowanie całego elementu przeznaczonego do impregnowania, co pozwoli na uzyskanie jednolitej kolorystyki drewna. Etap szlifowania kończymy poprzez odkurzenie powierzchni z pyłu.

Krok 2 – pierwsza warstwa impregnatu

Należy pamiętać, że zarówno szlifowanie jak i malowanie domku narzędziowego należy wykonywać w bezdeszczową pogodę, w temperaturze od 5 do 25 st. C. Zanim zastosujesz preparat Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, pierwszy krok to aplikacja bezbarwnego Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego VIDARON. Stworzy on barierę zabezpieczającą drewno biologicznie.

Przed malowaniem impregnat należy dokładnie wymieszać. Do nakładania preparatu używamy pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzla uniwersalnego, konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na impregnowanej powierzchni domku narzędziowego.

Krok 3 – malowanie dekoracyjne

Jeżeli pogoda wciąż sprzyja impregnowaniu drewna możemy przystąpić do nakładania impregnatu Impregnatu Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Impregnat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię drewna, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Czas schnięcia to około 12 godzin.

Impregnowanie drewna
Gdy pierwsza warstwa impregnatu całkowicie wyschnie, należy wykonać tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Niektóre włókna drewna, po pierwszym malowaniu mogły się bowiem podnieść, tworząc chropowatą powierzchnię. Przeszlifowanie powłoki pozwoli na jej wyrównanie, co wzmocni przyczepność kolejnej warstwy impregnatu. Szlifowanie międzywarstwowe wykonujemy papierem ściernym o gradacji około 320. Po szlifowaniu powierzchnie należy oczyścić z pyłu.
W ten sposób nakładamy dwie warstwy impregnatu. Tak wykonana impregnacja nie tylko zabezpiecza drewno, ale podkreśla również jego piękno i ponadczasowość.

Po zakończeniu pracy dokładnie myjemy i suszymy narzędzia. Do ich umycia można wykorzystać rozcieńczalnik do wyrobów olejno-ftalowych.

Najczęstsze błędy przy malowaniu drewnianych domków narzędziowych

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy malowaniu drewnianego domku? Pierwszy i najważniejszy błąd to stosowanie nieodpowiednich środków impregnujących. Warto wiedzieć, że środek powłokotwórczy taki jak Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON to za mało, aby w pełni zabezpieczyć nowy domek narzędziowy drewniany przed trudnymi warunkami atmosferyczny.

Preparat powłokotwórczy pomaga chronić drewno przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo tworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę odporną na biokorozję ­ grzyby powodujące siniznę, grzyby pleśniowe oraz glony. Ale dopiero w połączeniu z gruntującym Impregnatem Ochronnym do Drewna VIDARON zapewnia pełną ochronę biologiczną drewna. W przypadku drewna surowego, które wystawione jest na wilgoć czy słońce, preparat gruntujący przed środkiem powłokotwórczym jest koniecznością. Wzmacnia ostateczną powłokę i nadaje jej trwałość, a do tego jest wymagany do uzyskania pełnej, 6-letniej gwarancji VIDARON.

Kolejny błąd czy malowaniu i impregnacji domku drewnianego to nieodpowiednie przygotowanie podłoża. Drewno, z którego wykonany jest domek narzędziowy drewniany powinno być wysezonowane, oczyszczone, suche, o wilgotności nie większej niż 20%. To ważne, ponieważ mokre, surowe drewno nie wchłonie impregnatu.

Zwróć też uwagę, aby powierzchnia drewna była gładka – szlifowanie drewna lub stosowanie surowca struganego poprawia przyczepność i sprawia, że impregnat lepiej się wchłania i trzeba go do malowania drewnianego domku mniej.

Utrzymanie drewnianego domku w dobrym stanie – porady

Domek narzędziowy drewniany po odpowiedniej impregnacji będzie służył wiele sezonów. Aby przedłużyć żywotność drewna, warto dbać, aby co roku przed sezonem jesienno-zimowym zabezpieczać deski kolejną warstwą preparatu powłokotwórczego takiego jak Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Pomoże to utrzymać drewno w dobrej kondycji znacznie dłużej niż w sytuacji, kiedy pozostawisz je w stanie surowym.

Jak zbudować drewniany domek narzędziowy?

Jak zbudować domek drewniany? Do wyboru masz montaż gotowego produktu ze sklepu lub budowa domku od zera. Która opcja jest lepsza? Jeśli masz niewiele czasu i podstawowe umiejętności majsterkowicza, montaż domku z gotowych elementów to o wiele lepsza opcja. Otrzymasz wszystkie półprodukty, a Twoje zadanie to ich staranne zmontowanie i skręcenie oraz zabezpieczenie właściwymi środkami impregnującymi VIDARON.

Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, dostęp do dobrej jakości drewna i sporo wolnego czasu, domek narzędziowy możesz zbudować od podstaw. Pamiętaj tylko, aby także w tym przypadku zadbać o właściwą impregnację drewna preparatami VIDARON – to podstawa w przypadku drewnianej architektury ogrodowej.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić domek dla lalek? Zabawa dla małych i dużych

Jak zrobić domek dla lalek? Zabawa dla małych i dużych

Przeczytasz w 4 min

4 pomysły na domek dla pożytecznych owadów w ogrodzie

4 pomysły na domek dla pożytecznych owadów w ogrodzie

Przeczytasz w 5 min

Drewniany domek dla jeża w ogrodzie - zrób to sam!

Drewniany domek dla jeża w ogrodzie - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Domek drewniany dla dzieci do ogrodu − jak zrobić go krok po kroku?

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie