Wróć do artykułów

Jak zbudować i urządzić drewnianą antresole?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Budowa antresoli to doskonały pomysł na wykorzystanie wolnej przestrzeni przy suficie. W ten sposób stworzysz sobie dodatkowe „pomieszczenie” na przykład na sypialnię czy biuro. Na etapie tworzenia antresoli, pomyśl przyszłościowo i wybierz dobry impregnat do drewna. Dzięki temu unikniesz szybkiego zniszczenia materiału.

Projektowanie antresoli

Antresola to sposób na optymalne wykorzystanie przestrzeni w wysokich pomieszczeniach. Szczególnie tych, znajdujących się w małych mieszkaniach lub starych kamienicach. By swobodnie korzystać z miejsca, w którym stanie dodatkowe półpiętro (a może to być salon, sypialnia lub pokój dziecięcy), antresola powinna się znajdować przynajmniej na wysokości 2,2 m. Dobrze, by samo mieszkanie miało wysokość ok. 4 m.

Wpływ na wygląd antresoli, poza rodzajem pomieszczenia, będzie miał także układ mieszkania oraz droga wejścia na górę (schody czy drabinka). Nie bez znaczenia jest również materiał, służący za budulec. Półpiętra najczęściej powstają z drewna.

Decydując się na drewnianą antresolę, nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu belek. Ten prosty zabieg sprawi, że deski tworzące konstrukcję, szybko nie ulegną zniszczeniu.

Gotowa antresola

Jak zrobić antresolę?

Najprostsza do wykonania antresola, rozpięta jest pomiędzy ścianami (ważne, by nie były to cienkie przegrody mieszkania). Podczas jej planowania i budowy pamiętaj, o względach bezpieczeństwa – źle zrobione półpiętro, może się zawalić. 

Krok 1:

Pracę rozpocznij od stworzenia planu półpiętra. Określ materiał, z którego powstanie i sposób wchodzenia na górę. Nie zapomnij o systemach zabezpieczających (barierkach) i oświetleniu. Zastanów się też, czy nie trzeba dorobić kontaktów, pozwalających na łatwy dostęp do prądu na wysokości.

Krok 2:

Następnie zacznij wiercić otwory, dzięki którym konstrukcja utrzyma się nad podłogą. Przewierć legary wzdłuż, zaznacz ołówkiem na ścianie miejsca, w których pojawią się otwory (w tym celu przyłóż deskę do powierzchni) i wywierć dziury na kotwy.

Krok 3:

Zamontuj kotwy (chemiczne lub rozporowe). Jeśli wybierzesz te rozporowe, pracę wykonaj delikatnie, by nie doszło do uszkodzenia ściany. W następnej kolejności zamocuj belki. Na koniec wyrównaj i otynkuj połączenia. W razie konieczności, pomaluj ściany.

Krok 4:

Na przymocowanych legarach połóż podłogę. Zamontuj schody i barierki. Zabezpiecz także deski. W tym celu możesz zastosować impregnat gruntujący do drewna lub inny preparat. Co masz do wyboru?

Lakier do drewna – co wybrać i jak nim malować?

Środki zabezpieczające drewniane powierzchnie, mają różne właściwości i sprecyzowane funkcje. Wśród nich znajduje się impregnat powłokotwórczy czy też impregnat ogrodowy. Który preparat wybrać do zabezpieczenia antresoli? Najlepiej zgodny z jej przeznaczeniem, czyli tym jak ją urządzisz.

Półpiętro nada się idealnie do stworzenia sypialni, biura, bawialni dla dzieci, garderoby czy też dodatkowego miejsca do przechowywania. Impregnat dostosuj więc do intensywności użytkowania drewnianej podłogi, a także zdecyduj czy ma być na przykład zabarwiona. Co masz do wyboru?

 Zabezpieczanie drewna

● Dobry środek do drewna, na przykład Lakier Bezpodkładowy Vidaron, nie tylko zapewnia trwałość powierzchni, ale także odporność mechaniczną. To dobry wybór, jeśli zależy ci na naturalnym odcieniu drewna. Jeśli jednak chciałbyś „podkręcić” nieco kolor, zastosuj wcześniej Bejcę do drewna Vidaron.

● Z kolei Impregnat Powłokotwórczy marki Vidaron, wzmacnia drewno, chroni je i uwydatnia piękno słojów. Należy pamiętać, że każdą powierzchnię należy co jakiś czas odświeżać. Jak często? Wszystko zależy od intensywności użytkowania.

● Jeśli chcesz nie tylko zabezpieczyć antresolę, ale także nadać jej kolor, sięgnij po Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną Vidaron. Produkt ten nie tylko zabezpiecza i dekoruje drewno, ale też czyni je odpornym na popularne plamy z kawy czy herbaty. Lakierobejca będzie idealna do zabezpieczenia np. barierek, do zabezpieczenia podłogi użyj Lakieru Bezpodkładowego.

Podsumowując, podczas wyboru produktu do zabezpieczenia drewna, szczególnie na powierzchniach poziomych, typu schody i podłogi, kieruj się nie tylko stopniem połysku, lecz weź pod uwagę przeznaczenie danego wyrobu.

Wybrałeś produkt do drewna, jak malować nim antresolę? Zawsze, niezależnie od produktu, zabezpieczana powierzchnia powinna być sucha i oczyszczona. Przygotowanie belek przełoży się na to jak ostatecznie zadziała impregnat do drewna. Ile warstw położyć? Jak długo schnie taki specyfik? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w zaleceniach producenta, zawartych w karcie technicznej produktu oraz na stronie internetowej produktu. Stosuj się do nich, by trwale zabezpieczyć drewnianą powierzchnię.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić narożnik z palet na taras? Krok po kroku

Jak zrobić narożnik z palet na taras? Krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Jak zrobić drewnianą skrzynkę na prezent? - zrób to sam!

Jak zrobić drewnianą skrzynkę na prezent? - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Jak zrobić wieszak na ręczniki papierowe? DIY z VIDARONEM!

Jak zrobić wieszak na ręczniki papierowe? DIY z VIDARONEM!

Przeczytasz w 7 min

Jak zrobić bramkę do piłki nożnej z drewna?

Jak zrobić bramkę do piłki nożnej z drewna?

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie