Wróć do artykułów

Jak zrobić wieszak na ręczniki papierowe? DIY z VIDARONEM!

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Drewniane akcesoria i dekoracje w domu – dlaczego warto wybrać drewno?
  2. Jakie drewno wybrać na stojak na ręczniki papierowe?
  3. Jak zrobić wieszak na ręczniki papierowe – lista niezbędnych materiałów i narzędzi
  4. Jak zrobić wieszak na ręcznik papierowy. Instrukcja krok po kroku

Każdy, kto na co dzień gotuje i krząta się w kuchni wie, jak ważne, by zachować w niej porządek. Dotyczy to zwłaszcza blatu. Wystarczy chwila, by akcesoria, narzędzia, naczynia i inne „przydasie” zabałaganiły go na dobre. Niezbędnym pomocnikiem w utrzymaniu kuchni w czystości jest ręcznik papierowy. Zobacz przygotowaną przez nas instrukcję wykonania drewnianego stojaka na ręczniki kuchenne! Wybraliśmy 2 wersje instrukcji, jak zrobić stojak na ręczniki papierowe – łatwiejszą i trudniejszą. 

Potrzebnych będzie kilka kawałków drewna, które kupisz w sklepie budowlanym, proste narzędzia i produkty do zaimpregnowania drewna i nadania mu koloru od VIDARON

Drewniane akcesoria i dekoracje w domu – dlaczego warto wybrać drewno? 

Kuchenne akcesoria bywają wykonane z różnych materiałów – z metalu, szkła, a najczęściej z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Jeśli zależy jednak na eleganckim i ponadczasowym wyglądzie kuchni, postaw na akcesoria drewniane.

Jakie zalety ma drewno w domu? Po pierwsze, wygląda naturalnie i zawsze modnie. Drewno nigdy nie wyjdzie z wnętrzarskiej mody, a co więcej −.  z każdym rokiem wygląda coraz lepiej. Oznaki zużycia czy starości tylko dodają mu uroku.

Drewno pozwala stworzyć przytulną atmosferę w domu. Ociepla wizualnie pomieszczenia i pasuje szczególnie do takich stylów aranżacji jak skandynawski, boho, retro, vintage. Drewno dobrze komponuje się z każdym kolorem. Pięknie wygląda z bielą i jej odcieniami, z modną szarością, butelkową zielenią, błękitem. Podkreśla domowy, rodzinny charakter przestrzeni, jest przyjemne w dotyku, ładnie pachnie. Same zalety!

Co więcej, drewno to materiał ekologiczny i łatwo dostępny. Nie jest drogie, a po lekkim zużyciu akcesoria drewniane można odnowić, malując na nowo i zabezpieczając przy pomocy preparatów VIDARON

Niektórzy martwią się, że drewno w kuchni jest materiałem zbyt nietrwałym i do tego pochłania  wilgoć. Jeśli pozostawisz je bez ochrony, rzeczywiście tak się dzieje. Wystarczy jednak zabezpieczyć je impregnatami, lakierami, olejami czy lakierobejcami, aby stało się odporne na działanie wilgoci i służyło wiele lat. 

Jakie drewniane akcesoria sprawdzą się w kuchni? Chlebak i inne pojemniki na żywność, łyżki i szpatułki, miseczki, tłuczki, organizery, a także bardzo przydatne stojaki i wieszaki na ręczniki papierowe czy ściereczki kuchenne. 

Drewniane akcesoria to przepis na przytulną, ładną i naturalną kuchnię. 
Drewniane akcesoria to przepis na przytulną, ładną i naturalną kuchnię. 

Jakie drewno wybrać na stojak na ręczniki papierowe?

Które gatunki drewna szczególnie nadają się na akcesoria kuchenne, w tym wieszak czy stojak na ręczniki papierowe? Najpopularniejsze rodzaje drewna w kuchni to:

  • drewno sosnowe – tanie drewno, zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce drewno, które nadaje się do różnych prac, w tym także do majsterkowania i rękodzieła. Sosna szybko rośnie i jest łatwa w obróbce. Sosnowe drewno to materiał elastyczny, sprężysty, lekki i bardziej giętki niż buk czy dąb. Mimo tego sosna jest dosyć odporna na uderzenia mechaniczne i wytrzymała. Jej wielką zaletą jest również przyjemny dla oka jasny kolor, bardzo uniwersalny i pasujący do wielu aranżacji. Co więcej, drewno sosnowe z łatwością daje się barwić na dowolny odcień.
  • drewno bukowe – trwałe, solidne, łatwe w obróbce. Elastyczne, ale o zbitej i zwartej strukturze, dzięki czemu chętnie wykorzystuje się je do produkcji mebli i innych rzeczy do domu. Ma ciepłą jasną, czasem nieco czerwonawą barwę, pasującą do wielu stylów aranżacji i bardzo ponadczasową.
  • drewno dębowe – uważane za najszlachetniejsze rodzime drewno, twarde, wytrzymałe, o pięknym rysunku słojów i jasnej barwie. Drewno dębowe jest odporne na kurczenie oraz wodę, co czyni z niego idealny materiał na akcesoria kuchenne. Powszechnie robi się z niego blaty kuchenne, meble, ale też drobniejsze rzeczy do domu.
Drewniane akcesoria w kuchni. 
Drewniane akcesoria w kuchni. 

Jak zrobić wieszak na ręczniki papierowe – lista niezbędnych materiałów i narzędzi

Przyjmijmy, że Twój własnoręcznie wykonany stojak na ręczniki papierowe zrobisz z najtańszego i najłatwiej dostępnego gatunku drewna, czyli z sosny. Sosnowe części do wieszaka możesz kupić w sklepie budowlanym i – w razie potrzeby – dociąć w domu lub poprosić o to zaprzyjaźnionego stolarza lub majsterkowicza z dobrze wyposażonym warsztatem.

Czego będziesz potrzebować do wykonania wieszaka na ręczniki papierowe? Zacznijmy od materiałów. Wieszak może mieć 2 wersje. Jedna z nich jest najprostsza z możliwych – to drewniany wałek wkręcony w kwadratową lub okrągłą drewnianą podstawę. Jeśli masz nieco więcej umiejętności i czasu, możesz pokusić się o zrobienie bardziej skomplikowanego stojaka czy wieszaka na ręcznik. Tu okrągły wałek jest umieszczony pomiędzy dwiema prostokątnymi deseczkami.

Materiały do wykonania stojaka na ręczniki papierowe to:

  • strugana kantówka o wymiarach np. 19x140x2000 mm − trzeba będzie wyciąć z niej 2 elementy  na boki wieszaka, każdy o długości ok. 30 cm;
  • listwa o wymiarach 10x47x1000 mm – z niej wytniesz tylną listewkę o długości 25 cm, która podtrzyma całość;
  • sosnowy wałek, na którym zawiśnie ręcznik papierowy, dotnij go na wymiar, który Ci pasuje, optymalny to np. 35 cm długości;
  • kwadratowy lub okrągły kawałek kantówki czy grubszej deski na podstawę, jeśli planujesz prostą wersję wieszaka, możesz też jako podstawę wykorzystać kawałek drewna, jaki masz w domu.

Niezbędne do wykonania wieszaka na ręczniki DIY będą też narzędzia. Zaopatrz się w:

  • piłę ręczną i skrzynkę uciosową, jeśli planujesz samodzielnie docinać elementy drewniane do potrzebnych wymiarów;
  • papier ścierny, aby przetrzeć i wygładzić drewniane części stojaka;
  • wkrętarkę i wkręty oraz wiertło do drewna;
  • klej do drewna.

Ostatni etap to zabezpieczenie drewna przy pomocy impregnatu i nadanie mu koloru. Proponujemy preparat powłokotwórczy, który wzmocni drewno, ochroni je przed wilgocią oraz nada mu pożądany kolor. Nasza propozycja to Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON o żelowej konsystencji, wygodnej do nakładania. Lakierobejca nada drewno powłokę odporną na wilgoć, plamy np. z kawy czy z wina, zarysowania i zadrapania.

Jak zrobić wieszak na ręcznik papierowy. Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić stojak na ręczniki papierowe? Kieruj się wskazówkami z naszej instrukcji, które znajdziesz poniżej. 

Stojak na ręczniki papierowe w wersji łatwiejszej:

  1. Przetrzyj drewno przy pomocy papieru ściernego, wygładź je, umyj i osusz. 
  2. Jeśli planujesz wykonanie wieszaka w wersji najprostszej z możliwych, potrzebujesz tylko drewnianego wałka oraz podstawy. Połącz jedno z drugim przy pomocy mocnego kleju do drewna lub wkrętu i wkrętarki. Po wyschnięciu całość możesz zabezpieczać przy pomocy impregnatu i lakierobejcy. 

Jak zrobić wieszak na ręczniki papierowe w wersji trudniejszej? 

  1. Przygotuj elementy tak, jak w wersji łatwiejszej.
  2. Na środku obu kantówek, które dociąłeś do długości 30 cm wywierć otwory na tej samej wysokości. Przełożysz przez nie wałek. Przetrzyj otwory papierem ściernym.
  3. Do jednej z bocznych ścianek (kantówek) przyklej klejem do drewna tylną listwę, która będzie trzymać całą konstrukcję. Następnie do tylnej listwy doklej drugą boczną ściankę. Całość możesz ścisnąć przy pomocy ścisku stolarskiego.
  4. W otwory włóż sosnowy wałek.
  5. Całość możesz teraz zaimpregnować, używając opisanych wcześniej produktów VIDARON. Będzie to Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON.

Jak zrobić wieszak DIY na ręczniki papierowe? Już wiesz!

Wiesz już, jak zrobić wieszak na ręcznik papierowy w domu. To bardzo łatwe! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci wykonać własny wieszak, który będzie ładny i użyteczny. Sprawdź ofertę środków VIDARON do ochrony i pielęgnacji drewna w domu i w ogrodzie. 

Galeria zdjęć (1)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Odnawiamy drewniany blat kuchenny

Odnawiamy drewniany blat kuchenny

Przeczytasz w 6 min

Drewniana, nowoczesna kuchnia - 5 najlepszych inspiracji

Drewniana, nowoczesna kuchnia - 5 najlepszych inspiracji

Przeczytasz w 4 min

5 aranżacji wnętrz z drewnianą wyspą kuchenną

5 aranżacji wnętrz z drewnianą wyspą kuchenną

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie