Wróć do artykułów

Jak samemu zrobić tunel foliowy?

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Wybór miejsca pod tunel foliowy
  2. Jakie materiały będą potrzebne?
  3. Montaż konstrukcji – krok po kroku.
  4. Jak naciągnąć folię na tunel?
  5. Pielęgnacja i konserwacja tunelu foliowego

Tunel foliowy w ogródku daje wiele możliwości – wiedzą o tym doświadczeni ogrodnicy i działkowcy. Prosta konstrukcja dobrze izoluje od warunków zewnętrznych i jeszcze w czasie panowania niesprzyjających temperatur pozwala rozpocząć uprawę warzyw lub owoców. Dzięki temu można się nimi cieszyć o wiele wcześniej.

Także w ciepłych miesiącach roku tunel sprawdza się znakomicie, ponieważ umożliwia hodowlę gatunków wrażliwych i ciepłolubnych, które posadzone „w gruncie” rosłyby i owocowały gorzej lub wcale.

Jak zrobić tunel foliowy z drewna i z innych materiałów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Tunel foliowy – jak zrobić go samodzielnie? To łatwiejsze niż myślisz.
Tunel foliowy – jak zrobić go samodzielnie? To łatwiejsze niż myślisz.

Wybór miejsca pod tunel foliowy

Jak samemu zrobić tunel foliowy, aby był praktyczny i funkcjonalny? Po pierwsze – dobrze wybrać miejsce. O lokalizacji folii przesądza kilka ważnych czynników. Pierwszy to łatwy dostęp z każdej strony. Warto zadbać, aby przy każdej ze ścian pozostało przynajmniej półtora metra wolnej przestrzeni. Ułatwia to zarówno budowę, w tym nakładanie folii, jak i późniejszą obsługę tunelu. Łatwiej też np. z koszeniem trawy.

Druga ważna kwestia to dostęp słońca. Folia łatwo przepuszcza światło, ale ze względu na potrzeby rosnących w tunelach ciepłolubnych roślin, warto ustawić tunel w miejscu dobrze nasłonecznionym, gdzie nie pada cień dużych drzew lub budynków. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że tunel to konstrukcja ogrodowa, a nie polna. Postawiony na pustej przestrzeni, może łatwo ulec uszkodzeniom, np. na skutek silnego wiatru. Dobrym wyborem będzie więc odkryta przestrzeń w przydomowym ogródku.

Doświadczeni ogrodnicy ustawiają też tunel względem stron świata. Wówczas sytuuje się go na linii północ-południe, aby zapewnić maksymalne nasłonecznienie rano i po południu, a ograniczyć w najgorętszej porze dnia.

Jakie materiały będą potrzebne?

Jak zrobić tunel foliowy prosto i szybko? Do stabilnego osadzenia konstrukcji w gruncie idealne będą metalowe kotwy – wkręcane lub wbijane. Do budowy szkieletu niezbędne będą też drewniane słupki, długości nie większej niż 2 m. Ile ich trzeba to zależy od wielkości konstrukcji, ale sugerujemy dziesięć solidnych słupków na najważniejsze podpory. Pozostałe elementy tunelu możesz wykonywać z delikatniejszego drewna, zawsze jednak powinno mieć przynajmniej 2-3 cm grubości.

Tunel foliowy wymaga pokrycia folią – sugerujemy zakup najprostszej, w pełni transparentnej. Do montażu przyda się taker na zszywki lub ewentualnie małe gwoździki i listewki podtrzymujące. Z narzędzi niezbędna będzie piła, młotek i wkrętarka. Szczególnie zalecamy i doradzamy łączenie drewnianych elementów przy pomocy stalowych kątowników i łączników ciesielskich. Zdecydowanie ułatwiają robotę!

Jak zrobić pałąki do tunelu foliowego? Możesz wykorzystać do tego celu rurki z innych konstrukcji.
Jak zrobić pałąki do tunelu foliowego? Możesz wykorzystać do tego celu rurki z innych konstrukcji.

Montaż konstrukcji – krok po kroku

Jak zrobić tunel foliowy drewniany w jego klasycznej, znanej i lubianej formie, czyli popularną foliową „szklarnię”? Już tłumaczymy! Proponujemy na początek budowę niezbyt wielkiej folii – pozwoli nabrać wprawy przed bardziej ambitnymi projektami, a jednocześnie będzie tania.

Wbrew pozorom w nawet niewielkim tunelu foliowym można zmieścić naprawdę dużo roślin! Sugerujemy więc konstrukcję w wymiarach ok. 4 × 3 m. Oczywiście możesz zmodyfikować je w zależności od swoich możliwości i potrzeb.

Podstawą, jak w każdej budowli, jest prawidłowe uchwycenie rozmiarów i kątów, czyli odpowiednie rozplanowanie tunelu na gruncie. Zacznij od czterech narożników: po wymierzeniu wbij lub wkręć w ich miejscach kotwy. Ważne, aby zrobić to równo. Następnie w kotwach możesz osadzić pionowe belki, które będą podtrzymywać konstrukcję. Ich wysokość nie powinna przekraczać 2 m.

Dla wzmocnienia całości możesz dać dodatkowe kotwy i belki na dłuższych bokach tunelu. Sugerujemy, aby to zrobić co metr lub półtora. Dzięki temu później będzie też do czego przytwierdzić folię. Pionowe belki u góry łączysz poprzecznymi, dzięki czemu powstanie prosty, stabilny szkielet. Co do samego sposobu łączenia, zawsze dobrym rozwiązaniem są łączniki i kątowniki ciesielskie, ale ostatecznie wystarczą też same długie wkręty.

Jeśli planujesz otwierane drzwi (wcale nie są konieczne, w wersji mini wystarczą łączone np. na taśmę dwie „poły” folii), umieść dodatkową belkę z przodu konstrukcji. Będziesz mógł później przymocować do niej drzwi w łatwy sposób.

Sugerujemy budowę prostej konstrukcji „folii” z dwuspadowym dachem. Jej zalety to klasyczny wygląd, dobre odprowadzanie wody i równe nasłonecznienie. Przy budowie dachu przyda się drabina i pomoc drugiej osoby. Belki lub listwy, które będą podtrzymywać foliowy dach, należy wymierzyć tak, aby spotkały się na szczycie. Jedna z nich powinna być minimalnie dłuższa, aby równo się spasowały.

W ten sposób powstanie nasz tunel ogrodowy. Jak zrobić konstrukcję, aby to wszystko stabilnie się trzymało? Tutaj niezbędne będą metalowe kątowniki. Na szczytowych łączeniach wykorzystaj te o kącie prostym, natomiast przy łączeniu listew dachu do reszty konstrukcji idealne będą kątowniki o rozstawie 135 stopni. Gotowy dach możesz wzmocnić poprzez umieszczenie długiej szczytowej listwy lub belki na samej górze konstrukcji.

Popularnym rozwiązaniem jest „folia” z drewnianą konstrukcją.
Popularnym rozwiązaniem jest „folia” z drewnianą konstrukcją.

Jak naciągnąć folię na tunel?

Mamy już gotowy szkielet na tunel foliowy. Jak zrobić, aby znalazła się na nim folia? Jest kilka sposobów jej umieszczenia. Pierwszy to pokrycie większości konstrukcji jednym dużym płatem folii. Należy zmierzyć szerokość i długość, którą trzeba będzie pokryć tym materiałem.

Pamiętaj, że mówimy tu zarówno o ścianach, jak i dwuspadowym dachu – weź to pod uwagę! Na szczęście w sklepach dostępne są folie o wymiarach, które z powodzeniem wystarczą na pokrycie ogrodowego tunelu.

Co do samego nakładania folii – są dwie szkoły. Niektórzy ogrodnicy rozwijają ją przed nałożeniem i następnie naciągają na konstrukcję, często w najwyższych miejscach pomagając sobie tyczkami lub listwami. Druga szkoła to stopniowe odwijanie folii z rolki. Przy jednym i drugim sposobie niezbędna jest praca przynajmniej dwóch osób.

Inna metoda to pokrywanie poszczególnych powierzchni konstrukcji osobnymi fragmentami folii. Należy ją wówczas odpowiednio dociąć. Montuje się ją przy pomocy takera, a najlepiej trzyma się przytwierdzona zewnętrznymi listwami, które gwarantują stabilne trzymanie. Wadą tej metody jest konieczność uszczelnienia szpar, które powstają na złączach poszczególnych płatów folii, np. między ścianą i dachem.

Warto pamiętać, że front i tył, czyli krótsze ściany tunelu, i tak trzeba będzie zrobić osobno, bo ich okrycie z jednego dużego płatu wygląda niestety nieestetycznie. Przy okazji można wykonać proste drzwi wystarczą cztery odpowiednio wymiarowane listwy, z których skręcamy prostokąt. Wewnątrz po przekątnych warto dać dodatkowe wzmocnienie. Tak powstałą powierzchnię wystarczy obić folią. Mocowanie do reszty konstrukcji najprościej wykonasz przy pomocy prostych metalowych zawiasów.

Ostatnia ważna rzecz to stabilne zabezpieczenie folii w gruncie. To ważne, aby później wiatr nie podrywał ścian i nie narażał konstrukcji. Przy nakładaniu folii warto zostawić od dołu zapas ok. 30-40 cm, który później można będzie obsypać ziemią. Tak zakotwiczony tunel foliowy z drewna będzie stał bardzo stabilnie.

Pielęgnacja i konserwacja tunelu foliowego

Jak zrobić tunel foliowy drewniany, aby służył długo i dobrze? Warto pamiętać, że wnętrze folii symuluje nieco tropiki – jest tu ciepło i wilgotno. To nie są dobre warunki dla drewna konstrukcyjnego, dlatego trzeba je zabezpieczyć przed działaniem wody i podwyższonej temperatury. Z tego samego powodu przy budowie doradzamy stosowanie metalowych kotew do osadzania konstrukcji, a nie np. wkopywanie drewnianych słupków w ziemię. Kontakt z wilgotną glebą znacznie skraca ich żywotność!

Dobrze sprawdzi się tu np. Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON. Doskonale zabezpiecza drewno na zewnątrz i wewnątrz jego struktury, a dzięki odporności na wymywanie jest skuteczny przez długie lata.

Zachęcamy do uprawy warzyw i owoców pod folią – daje to zdecydowanie większe możliwości. Jesteśmy też ciekawi efektów waszych prac – zarówno w budowie tunelu, jak i późniejszych dokonań ogrodniczych. Podzielcie się nimi z nami – czekamy na wiadomości!

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Domek na drzewie DIY

Domek na drzewie DIY

Przeczytasz w 7 min

25 pomysłów na aranżację ogrodu przy płocie

25 pomysłów na aranżację ogrodu przy płocie

Przeczytasz w 7 min

Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić, aby uzyskać zdrowe i obfite plony?

Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić, aby uzyskać zdrowe i obfite plony?

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie