Wróć do artykułów

25 pomysłów na aranżację ogrodu przy płocie

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Aranżacja ogrodu przy płocie. Rośliny pnące i krzewy – naturalne rozwiązania
  2. Donice i kwietniki przy płocie. Co posadzić przy płocie w donicach?
  3. Zastosowanie pergoli i trejaży
  4. Jak zintegrować płot z małą architekturą ogrodową

    Przydomowy płot – z metalu, drewna czy betonu – bardzo często bywa niewykorzystany. A tymczasem to fantastyczna przestrzeń, którą można przeznaczyć na dekoracyjne rabaty. Co posadzić przy płocie zamiast tui? Pięknych drzew, krzewów i bylin odpowiednich do aranżacji ogrodu wzdłuż płotu nie brakuje. Oto najlepsze pomysły.

    Pomysł na aranżację ogrodu wzdłuż płotu. Do zabezpieczenia drewnianego ogrodzenia użyj środków VIDARON np. Impregnatu ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego

    Aranżacja ogrodu przy płocie. Rośliny pnące i krzewy – naturalne rozwiązania

     Co posadzić pod płotem? Większości z nas na myśl przychodzą popularne iglaki. I faktycznie, wybór krzewów iglastych do aranżacji ogrodu przy płocie jest ogromny. Co warto wybrać na aranżację ogrodu wzdłuż płotu? 

    Co posadzić przy ogrodzeniu od ulicy? Lista iglaków

    Najczęstsza decyzja, co posadzić przy płocie z siatki, betonowym lub drewnianym, to żywotnik, inaczej tuja. Tuje szybko rosną, ładnie wyglądają i są łatwe w pielęgnacji. Wiele osób jednak ich nie lubi – na nich czekają alternatywy w postaci innych krzewów i drzew iglastych.

    • Cis pospolity – roślina zimozielona, która tworzy gęste, zwarte żywopłoty. Cisy są odporne na cięcie i dobrze znoszą formowanie.
    • Jałowiec chiński – zimozielony krzew, który rośnie w formie pionowej i nadaje się do tworzenia wysokich żywopłotów. Jest odporny na suszę i zanieczyszczenia miejskie.
    • Świerk pospolity – roślina szybko rosnąca, idealna na wysokie żywopłoty. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych i przepuszczalnych.
    • Modrzew europejski – iglak, który zrzuca igły na zimę. Tworzy wysokie, szerokie żywopłoty, a jego złote igły jesienią dodają uroku. 

    Co posadzić przy płocie zamiast tui i innych krzewów iglastych?

    Do wyboru masz też sporo drzew liściastych. Jakie drzewa przy ogrodzeniu będą odpowiednie na szpalery i naturalne żywopłoty? Oto lista: 

    • Grab pospolity – idealny na żywopłoty formowane, gdyż dobrze znosi cięcie. Tworzy gęstą osłonę i pięknie przebarwia się jesienią.
    • Buk zwyczajny – doskonały do wysokich żywopłotów. Jego liście jesienią przybierają miedziane odcienie, a w suchym stanie pozostają na drzewie przez zimę.
    • Lipa drobnolistna – drzewo o szerokiej koronie, odpowiednie do naturalnych żywopłotów. Pięknie kwitnie latem, a jego kwiaty są miododajne.
    • Klon polny – małe drzewo o gęstym ulistnieniu, dobrze znosi cięcie i formowanie. Jest odporny na trudne warunki miejskie i suszę.
    • Dereń jadalny – małe drzewo lub duży krzew, które kwitnie wczesną wiosną na żółto. Owoce derenia są jadalne, a sam krzew świetnie nadaje się na nieformowane żywopłoty.
    • Leszczyna pospolita – krzew, który może tworzyć naturalne, szerokie żywopłoty. Owoce leszczyny, czyli orzechy laskowe, są smacznym dodatkiem do wielu potraw i deserów. 

    Jakie krzewy przy ogrodzeniu wybrać?

    Naturalnym wyborem do obsadzenia okolicy płotu są także krzewy ozdobne. W tej grupie roślin szczególnie warto rozważyć rośliny tworzące zielone żywopłoty. Jakie krzewy przy ogrodzeniu będą odpowiednie? 

    • Berberys – roślina kolczasta, idealna do stworzenia naturalnej, trudnej do przejścia bariery. Odstrasza czworonożnych intruzów, a jego kolorowe liście i ozdobne owoce dodają ogrodowi uroku.
    • Ligustr – odporny na trudne warunki, świetnie nadaje się do formowania żywopłotów. Pięknie pachnie podczas kwitnienia, a jego liście są gęste i tworzą zwartą osłonę.
    • Ostrokrzew – roślina z ozdobnymi, ząbkowanymi liśćmi, które są zimozielone. Dodatkową ozdobą ostrokrzewu są czerwone jagody, które pozostają na krzewie przez zimę.
    • Śliwa ałycza – krzew o delikatnych, pięknie pachnących kwiatach, szybkorosnący. Może tworzyć naturalny żywopłot, jak i swobodnie rosnącą osłonę. 

    Co posadzić wzdłuż płotu, gdy brak miejsca na drzewa i duże krzewy?

    Doskonałym pomysłem będą trawy. Z ich pomocą stworzysz piękne rabaty, idealne do ogrodów w stylu naturalistycznym czy rustykalnym.

    Sprawdź te trawy – są odpowiednie jako rośliny przy ogrodzeniu. Możesz je też wykorzystać, jeśli zastanawiasz się, co posadzić pod płotem z betonu:

    • Miskant chiński – wysoka trawa, osiągająca nawet ponad 2 metry wysokości. Tworzy gęste, eleganckie kępy o ozdobnych wiechach kwiatowych, które pięknie prezentują się jesienią.
    • Trzcinnik ostrokwiatowy – trawa o sztywnych, wyprostowanych pędach, która szybko rośnie i osiąga wysokość do 1,5 metra. Tworzy zwarte, pionowe kępy, idealne na naturalny żywopłot.
    • Trzcinnik piaskowy – gatunek o sztywnych, pionowych liściach, osiągający wysokość do 1,5 metra. Doskonały do obsadzania ogrodzeń, zwłaszcza w miejscach bardziej suchych.
    • Proso rózgowate – trawa o delikatnych, luźnych kępach, która dorasta do około 1,5 metra. Ma lekkie, przewiewne wiechy kwiatowe, które nadają jej lekkości i elegancji. 
    Co posadzić przy ogrodzeniu przy ulicy? Dobry pomysł to miskant chiński. 
    Co posadzić przy ogrodzeniu przy ulicy? Dobry pomysł to miskant chiński. 

    Donice i kwietniki przy płocie. Co posadzić przy płocie w donicach?

    Wysoki płot (np. betonowy, drewniany) to doskonałe tło dla innych elementów małej architektury ogrodowej, w tym wysokich donic i kwietników. Co posadzić wzdłuż płotu w donicach? Do wyboru masz byliny i kwiaty jednoroczne: 

    • Bukszpan – zimozielony krzew, idealny do formowania. Łatwo się przycina i możesz stworzyć w ten sposób fantazyjne kształty.
    • Róże – wiele odmian róż dobrze rośnie w donicach. Wybierz odmiany o mniejszych rozmiarach i łatwe w pielęgnacji.
    • Fuksja – jednoroczna roślina kwitnąca, która dobrze sprawdzi się w donicach. Jej efektowne kwiaty przyciągają wzrok i dodają uroku.
    • Lawenda – zimozielona roślina o pięknym zapachu, doskonała do donic. Lubi słoneczne stanowiska i dobrze znosi suszę.
    • Pelargonia – popularna roślina doniczkowa, kwitnie przez całe lato, idealna do ozdoby przy płocie.
    • Szałwia – roślina o atrakcyjnych liściach i kwiatach, dobrze sprawdza się w donicach i przyciąga motyle. 

    Zastosowanie pergoli i trejaży

    Jeśli masz wysoki płot, możesz go traktować także jako doskonałe tło dla roślin pnących. Do ich podpierania warto wykorzystać pergole i trejaże. Te ostatnie mają formę ażurowej ściany lub kratki, najczęściej wykonanej z drewna. Trejaże umieszcza się przy ścianach, ogrodzeniach lub jako samodzielne elementy w ogrodzie. 

    Oprócz funkcji podpory, trejaże pełnią również funkcję dekoracyjną, tworząc atrakcyjne tło dla roślinności. Dobrze zaplanowane trejaże dodają aranżacji ogrodu struktury i głębi. Ma to znaczenie szczególnie, gdy Twój ogród jest mały lub wąski. 

    Drewniane pergole i trejaże będą idealne do wszystkich roślin pnących – róży czy powojników. Pamiętaj, aby co roku zabezpieczyć drewno przed sinizną, szkodnikami, wilgocią. Służą do tego środki VIDARON. 

    Surowe drewno najlepiej zabezpieczyć preparatem gruntującym Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON, który zapewni ochronę biologiczną drewna. Następnie pomaluj pergolę lub trejaż środkiem powłokotwórczym. Odpowiedni będzie Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. To produkt, który długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny.

    Róże na pniu przed ogrodzeniem wykonanym z cegły. 
    Róże na pniu przed ogrodzeniem wykonanym z cegły. 

    Jak zintegrować płot z małą architekturą ogrodową 

    Wiesz już, co posadzić przy płocie od ulicy, przy siatce czy betonowym ogrodzeniu. Jak jednak zadbać, by wybrany materiał ogrodzeniowy pasował do innych elementów architektury ogrodowej? 

    Po pierwsze, wybierz pomysł na płot, który harmonizuje z ogrodem. Najlepszy wybór to ponadczasowe i naturalne drewno lub drewno + kamień, drewno + metal.

    Zastosuj też spójną paletę kolorów. Z pomocą środków VIDARON możesz w tym samym odcieniu pomalować i płot, oraz inne elementy jak pergola, trejaż, donice, a nawet drzwi czy okna. Dzięki temu otoczenie domu będzie wyglądać modnie i harmonijnie.

    Galeria zdjęć (2)

    Powiązane produkty

    Poradniki związane z produktem

    Jak zbierać deszczówkę? Przewodnik

    Jak zbierać deszczówkę? Przewodnik

    Przeczytasz w 6 min

    Zrób z nami zielnik drewniany!

    Zrób z nami zielnik drewniany!

    Przeczytasz w 7 min

    Jakie kwiaty do wysokich donic na taras?

    Jakie kwiaty do wysokich donic na taras?

    Przeczytasz w 6 min

    Czym zasłonić płot od sąsiada?

    Czym zasłonić płot od sąsiada?

    Przeczytasz w 6 min

    Zobacz wszystkie
    Impregnat 1
    Zobacz porównanie