Jaki kolor ogrodzenia wybrać? Porady i inspiracje
Przeczytasz w 3 min
Z artykułu dowiesz się:
Choć w popularnej piosence Alibabek możemy posłuchać o tym, „jak dobrze mieć sąsiada”, w rzeczywistości bliskie sąsiedztwo bywa kłopotliwe. Narzekają na nie także właściciele domów jednorodzinnych. Zwłaszcza w przypadku szeregówek i bliźniaków sąsiad bywa za płotem naprawdę blisko. A wypoczynek na tarasie pod czujnym sąsiedzkim okiem to niewielka przyjemność.
Na szczęście jest sporo sprytnych pomysłów na to, by od kłopotliwej obecności się nieco odseparować. Jak osłonić się od sąsiada? Do wyboru masz rozwiązania zielone – czyli żywopłoty, pnącza i zielone ściany. Sposobem szybszym do uzyskania są na pewno różnego typu przegrody – drewniane płoty, maty z trzciny, bambusowe przepierzenia, wreszcie drewniane panele. W artykule podpowiemy, jak je wybrać i jak zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi z pomocą niezawodnych środków VIDARON.
Czym zasłonić płot od sąsiada? Twoim największym sprzymierzeńcem będą rośliny. Do wyboru masz dwie opcje – rośliny pnące, które porosną ogrodzenie oraz żywopłot.
Pnącza rosną zwykle dosyć szybko, są przy tym efektowne, zielone, a wiele przebarwia się na jesień, tworząc piękny, kolorowy spektakl w ogrodzie. Które pnące rośliny można wybrać? Oto, czym zasłonić się od sąsiada, jeśli marzysz o zielonej ścianie z pnączy:
Co jest największą wadą pnączy w roli osłony płotu? Niektóre z nich są inwazyjne i rosną naprawdę szybko. W dobrym tonie byłoby ustalić z sąsiadem, czy nie przeszkadza mu taka zielona ozdoba na granicy działki.
Jeśli pnącza zaczną przerastać na stronę sąsiada, ma on prawo żądać przycięcia tych części roślin, które rozrosły się na jego działkę. W skrajnych przypadkach może nawet samodzielnie je przyciąć. Sąsiad może też zgłosić obawy, jeśli uzna, że rośliny są szkodliwe, np. zagrażają stabilności płotu.
Jeśli obawiasz się reakcji sąsiada, w roli zielonej ściany warto powitać nie pnącza, a krzewy lub drzewa tworzące żywopłot. Co tu mówią przepisy? Nie regulują one kwestii wysokości drzew na granicy działki, ale skoro ogrodzenie nie powinno być wyższe niż 2,2 metra, zakładamy, że szpaler z tuj lub innych drzew także nie może przekraczać tej wysokości. Wszystko najlepiej ustalić jednak z sąsiadem – wielu osobom nie przeszkadza zielona ściana nawet z wysokich iglaków.
Czym zasłonić się od sąsiada? Oto lista polecanych krzewów i drzew:
Ligustr pospolity – szybko rosnący krzew, często wybierany na żywopłoty. Gęste, drobne liście tworzą zwartą osłonę. Na zimę traci liście, choć w łagodniejszych warunkach może częściowo być zimozielony.
Jeśli nie rośliny, to co? Szybkim rozwiązaniem na zasłonięcie się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów są różnego typu maty z naturalnych materiałów, estetyczne, ekologiczne i łatwe w montażu.
Maty bambusowe wykonane z cienkich pędów bambusa wyróżnia trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Takie dekoracje nadają ogrodowi egzotyczny charakter. Maty wiklinowe to bardziej klasyczny pomysł, który idealnie wpisuje się w naturalne i rustykalne aranżacje ogrodu. Wiklina jako materiał giętki jest nieco mniej trwała niż bambus, ale dobrze chroni przed wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami.
Maty trzcinowe to kolejne naturalne rozwiązanie, lekkie i niedrogie, choć najmniej odporne na trudne warunki pogodowe. Wszystkie te materiały możesz łatwo przymocować do ogrodzenia, np. za pomocą drutów lub opasek. Naturalne osłony zapewniają prywatność i wpisują się w ekologiczne trendy.
Kolejna warta rozważenia propozycja na to, czym osłonić się od sąsiada, to drewniane panele. Znajdziesz je bez problemu w każdym sklepie ogólnobudowlanym i ogrodniczym. Mogą być zabudowane lub ażurowe. Mają różne wzory, z różnych gatunków drewna są też wykonane.
Drewno ma naturalny, ciepły wygląd, który świetnie wpisuje się w ogrodowe aranżacje. Dzięki solidnej konstrukcji panele zapewniają pełną izolację od sąsiadów. Są gęste i wysokie, więc idealnie nadają się do tworzenia prywatnych stref w ogrodzie. Można je szybko przytwierdzić do istniejącego płotu, słupków lub metalowych ram. A przy odpowiedniej impregnacji i konserwacji panele drewniane posłużą przez wiele lat.
Aby drewniane płoty i maty długo zachowały swój ładny wygląd i właściwości, niezbędne jest zabezpieczenie ich przed wilgocią, promieniami UV, uszkodzeniami mechanicznymi. Z palety środków VIDARON polecamy np.:
Jednorazowe malowanie drewnianego płotu nie wystarczy. Drewno trzeba regularnie impregnować – najlepiej co roku przed sezonem jesienno-zimowym. Dzięki temu szkodliwe warunki atmosferyczne nie będą oddziaływać na jego powierzchnię tak mocno, a niszczenie drewna mocno się spowolni. Szeroka gama produktów VIDARON pomoże Ci zadbać o drewniany płot i inne elementy w Twoim ogrodzie!
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min