Wróć do artykułów

Domek na drzewie DIY

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Planowanie i projektowanie
  2. Gromadzenie materiałów i narzędzi
  3. Domek na drzewie – budowa krok po kroku
  4. Bezpieczeństwo i stabilność
  5. Dekoracje i personalizacja

Domek na drzewie rozpala wyobraźnię najmłodszych – takie kryjówki mają bohaterowie bajek i filmów, a jego reklamami kuszą profesjonalni producenci. Nie ma jednak potrzeby wykosztowywania się na zakup gotowej – zazwyczaj dość drogiej – konstrukcji. Lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie samodzielna budowa, a efekt z pewnością i tak zadowoli najmłodszych. Oto wskazówki, jak zrobić domek na drzewie DIY. 

Drewniany domek na drzewie DIY. Do jego zabezpieczenia możesz użyć np. Lakieru Zewnętrznego VIDARON. 
Drewniany domek na drzewie DIY. Do jego zabezpieczenia możesz użyć np. Lakieru Zewnętrznego VIDARON

Planowanie i projektowanie

Jak zrobić domek na drzewie? Po pierwsze, do przedsięwzięcia należy podejść z rozsądkiem. Co to oznacza? Przede wszystkim, że konstrukcja wcale nie musi powstawać na drzewie! Równie dobrze sprawdzi się domek na podwyższeniu, za to ustawiony po prostu pod drzewem. Dzieciakom nie zrobi to większej różnicy, ważne, że będzie można wdrapać się na górę. 

Ta porada wynika z kwestii praktycznych. Po pierwsze na mało którym podwórzu, w ogrodzie czy sadzie są drzewa na tyle duże, odpowiednio rozłożyste i mocne, aby faktycznie utrzymały domek na dla dzieci. Poza tym, posadowienie całej konstrukcji na pniu lub w koronie może być dość trudne zarówno na etapie budowy, jak i późniejszego korzystania. 

Drzewo przy podmuchach wiatru ugina się, co będzie miało wpływ na wytrzymałość i stabilność konstrukcji domku. Po drugie – jest żywym organizmem, więc trudno przytwierdzić nawet mały domek bez uszkadzania go, np. poprzez wbijanie gwoździ.

Co do samego projektu, warto pamiętać o starym przysłowiu i mierzyć siły na zamiary. Zbyt duża konstrukcja, mimo że w zamierzeniach imponująca i funkcjonalna, okaże się problematyczna w wykonaniu i zwyczajnie droga. 

W praktyce proponujemy budowę domku na drzewie DIY o wymiarach podłogi około 1 m szerokości i 1,5-2 m długości. Dom na drzewie nie musi być wysoki – dzieciaki dadzą sobie radę ze wspinaczką, dlatego wysokość ścian ok. 1,5 m w zupełności wystarczy. Podane gabaryty wynikają z jeszcze jednej praktycznej kwestii – to wymiary zbliżone do rozmiarów standardowych palet! Zastosowanie gotowych „klocków”, jakimi mogą stać się palety, znacznie ułatwia pracę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dom na drzewie zbudować z nowych, specjalnie na tę okazję przygotowanych materiałów.

Do zabezpieczenia domku na drzewie możesz też użyć Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego oraz Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON. 
Do zabezpieczenia domku na drzewie możesz też użyć Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego oraz Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON

Gromadzenie materiałów i narzędzi

Domek na drzewie dla dzieci nie musi – i nie powinien – być zbyt skomplikowany w budowie. Szczególnie jeśli pierwszy raz mierzysz się z takim przedsięwzięciem, a na co dzień nie jesteś zawodowym stolarzem czy cieślą. Mówimy więc mniej więcej o wersji z podłogą na podporach lub przytwierdzoną do drzewa, trzema ścianami i otwartym lub półotwartym frontem. Proponujemy wykonanie dwuspadowego dachu, bo taki kształt nadaje konstrukcji najbardziej realistyczny charakter.

W przypadku budowy z palet, potrzeba ich będzie pięć, maksymalnie sześć. Konstrukcję należy tak zaplanować, aby jedna paleta pełniła funkcję podłogi, a reszta – ścian i daszku. Jeśli zamierzasz budować z nowych elementów, przelicz powierzchnię i kup odpowiednią liczbę desek. 

Należy zadbać również o porządne belki, kantówki lub stalowe profile budowy stelażu, na którym domek będzie stał. Od wytrzymałości podpory zależeć będzie przecież stabilność całej konstrukcji i bezpieczeństwo dzieci. 

Niezbędne będą też narzędzia. Do przycinania desek przyda się piła elektryczna. Warto wyposażyć się też we wkrętarkę i sporo wkrętów, ewentualnie klasyczny zestaw młotek plus gwoździe. 

Domek na drzewie – budowa krok po kroku

Niezależnie, czy zdecydujesz się na budowę domku faktycznie posadowionego na drzewie, czy też wersji uproszczonej, konstrukcja musi posiadać solidną podstawę. Odradzamy opieranie podłogi wyłącznie na konarach czy pniu drzewa. Trudno jest wypoziomować budowlę i wystarczająco mocno ją przytwierdzić. 

Zamiast tego proponujemy wykonanie prostej, czworonożnej podpory. Najprościej zrobić ją z czterech pionowych belek, u góry połączonych poprzeczkami. Należy wykorzystać do tego celu odpowiednio grube elementy, tak aby wytrzymały późniejszy ciężar domku i użytkowników. Ponieważ to domek na drzewie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego „nogi” ustawić w bezpośredniej bliskości pnia drzewa lub pod jego konarami. Na tak przygotowanej podporze możesz przybić deski podłogi lub oprzeć tworzącą ją paletę. 

Konstrukcja domku najlepiej sprawdzi się w wersji ramowej – będzie też najłatwiejsza do wykonania. Oznacza to, że najpierw należy zbudować z kantówki lub desek ramowy sześcian albo prostopadłościan, który następnie łatwo będzie obijać deseczkami. W całej pracy rekomendujemy wykorzystanie kątowników i łączników ciesielskich, czyli stalowych elementów, które pozwolą łączyć ze sobą deski lub całe palety. W znacznym stopniu ułatwiają one pracę i gwarantują stabilność gotowej konstrukcji.

Polecamy także pozostawienie otwartej ściany wejściowej – zapewnia to większą swobodę bawiącym się maluchom, a Ty nie musisz komplikować zabudowy pod ewentualne drzwiczki. Zwieńczeniem konstrukcji jest natomiast dwuspadowy dach. Najlepiej wykonać go na ziemi i następnie z pomocą drugiej osoby umieścić na górze i porządnie przykręcić.

Pomysł na domek na drzewie DIY. 
Pomysł na domek na drzewie DIY. 

Bezpieczeństwo i stabilność

Jak zrobić domek na drzewie dla dzieci, aby był bezpieczny? Jeśli to klasyczna wersja posadowiona na drzewie, po budowie sprawdź, jak całość pracuje. Warto pokołysać trochę konstrukcją i zobaczyć, czy mocowania i łączenia nie pękają. Jeśli masz wątpliwości co do stabilności, warto dodatkowo podeprzeć albo podłogę domku, albo konary drzewa specjalnymi stemplami.

Dzieciaki potrafią być nieobliczalne i zapominać się w trakcie zabawy. Dlatego belki podtrzymujące konstrukcję warto dodatkowo unieruchomić w gruncie za pomocą specjalnych metalowych kotew, dostępnych w każdym markecie budowlanym. Alternatywą chroniącą domek przed wychylaniem i upadkiem może być też przypięcie pasami lub łańcuszkiem do stabilnych elementów otoczenia, np. ogrodzeniowych słupków.

Trzeba też pamiętać, że domek nie może być posadowiony zbyt wysoko, ponieważ wynikają z tego różne zagrożenia. Podstawowe to oczywiście możliwość upadku wspinającego się lub wychodzącego z domku dziecka. Druga sprawa to konieczność zapewnienia interwencji osoby dorosłej w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Do domku musi być zapewniony łatwy dostęp, aby w każdej chwili opiekun mógł do niego zajrzeć i ewentualnie pomóc maluchowi. Dlatego zalecamy umiejscowienie podłogi na wysokości 1-1,5 m lub – w przypadku starszych i bardziej samodzielnych dzieci – maksymalnie 2 m od ziemi.

Dekoracje i personalizacja

Wykonana z surowego drewna lub palet konstrukcja domku nabierze prawdziwego charakteru dopiero po malowaniu. To jedna z najprzyjemniejszych części tej pracy – daje bowiem prawdziwe pole do popisu. Do dyspozycji masz całą gamę bejc, lakierobejc i impregnatów do drewna. 

Jeśli chcesz, aby drewno zachowało surowy kolor, użyj np. Lakieru Zewnętrznego VIDARON. Dzięki trwałej powłoce doskonale zabezpiecza drewno przed działaniem wilgoci, mikroorganizmów i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Daje też dobry efekt estetyczny – podkreśla naturalną strukturę i charakter drewna. Jest łatwy w nanoszeniu – wystarczy wałek lub pędzel.

Aby dom na drzewie stał się jeszcze ciekawszy, część elementów można bardziej powiązać z rośliną. Np. wejście do domku może prowadzić po drabince opartej lub przytwierdzonej do pnia, a jeśli drzewo jest na tyle duże i solidne, dzieciaki mogą wchodzić na górę nawet bezpośrednio po pniu. Alternatywą dla zejścia może być z kolei lina przywiązana do któregoś z grubych konarów, po której będzie można bezpiecznie ześliznąć się na ziemię.

Ostatnia porada – niebanalną ozdobą domku jest też dach. Możesz pozostawić go w wersji z drewnianych deseczek, a np. dla lepszego efektu estetycznego pomalować na inny kolor. Dobrym rozwiązaniem będzie też wykorzystanie kawałków gontu bitumicznego lub elastycznej okładziny dachowej. Nada ona konstrukcji realistyczny charakter, a dodatkowo zabezpieczy przed deszczem i nadmiernym nasłonecznieniem. 

Zakończenie

Wiesz już jak zrobić domek na drzewie – więc do dzieła! Zbierz niezbędne materiały, wybierz miejsce i zapewnij swoim dzieciom zabawę, którą będą wspominać przez wiele lat!

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić bramkę do piłki nożnej z drewna?

Jak zrobić bramkę do piłki nożnej z drewna?

Przeczytasz w 7 min

Jak zrobić sztalugę? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić sztalugę? Instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Jak urządzić mały domek letniskowy – stwórz swoją oazę

Jak urządzić mały domek letniskowy – stwórz swoją oazę

Przeczytasz w 7 min

Jak zbudować budę dla psa – porady i wskazówki

Jak zbudować budę dla psa – porady i wskazówki

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie