Jak samemu zrobić ozdoby na ścianę? Poradnik DIY
Przeczytasz w 6 min
Z artykułu dowiesz się:
Sztaluga malarska to niezbędny sprzęt w pracowni dorosłego lub młodego fana malarstwa. W sklepach znajdziesz duży wybór sztalug, są one jednak drogie, a czasem także wykonane w niskiej jakości. Jeśli masz odrobinę czasu, warto taką konstrukcję z drewna wykonać samodzielnie. To nie jest trudne zadanie!
W artykule znajdziesz wskazówki, jak zrobić sztalugę malarską DIY. Podpowiemy, jakich materiałów potrzebujesz oraz jak zbudować sztalugę krok po kroku. Wskażemy również, jak o nią zadbać i jak ją zabezpieczyć przed wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy sztalugę zabiera się ze sobą, by malować w plenerze. Pomocą przy zabezpieczeniu drewnianych elementów sztalugi posłużą niezawodne środki VIDARON.
Rola i korzyści ze sztalugi malarskiej
Sztaluga malarska to prosta konstrukcja z drewnianych listewek. Najczęściej są to trzy nogi tworzące stelaż oraz składana stopka, która podpiera sztalugę od drugiej strony. Obraz ustawia się na dolnej belce, czasem zdarzają się stojaki z dodatkową belką górną, także regulowaną, aby mieściły się płótna różnej wielkości.
Sztaluga pomaga w malowaniu obrazu czy innej grafiki. Jest niezbędna, jeśli malujesz w plenerze, ale przydaje się także w domowej pracowni. Drugie zastosowanie sztalug to ekspozycja prac plastycznych – na wystawach, ale też w domowym zaciszu. Takie konstrukcje zwykle są mniejsze, czasami można je ustawić np. na komodzie albo na półce.
Samo wykonanie sztalugi jest bardzo proste. Z łatwością poradzi sobie z nią każdy początkujący majsterkowicz. Sztalugi robi się z drewna – w zależności od wielkości wybranego modelu są to listewki albo grubsze kantówki. Drewno jest łatwe w obróbce i powszechnie dostępne. Wszystkie materiały do wykonania sztalugi malarskiej znajdziesz bez problemu w każdym sklepie budowlanym. Sztalugę możesz pozostawić w kolorze naturalnego drewna i tylko zabezpieczyć np. bezbarwnym lakierem czy impregnatem lub pomalować na dowolny, nawet fantazyjny kolor.
Jaka wielkość będzie najlepsza? Jeśli ma to być stojąca sztaluga do malowania obrazów, konstrukcja powinna być dopasowana do wzrostu osoby, która będzie z niej korzystać. Jeśli będzie to sztaluga do malowania na siedząco lub do eksponowania prac, może to być minisztaluga o wysokości np. 50 cm.
Materiały i narzędzia potrzebne do budowy sztalugi
Jak zrobić sztalugę samemu? Zacznij od zgromadzenia wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi. Będziesz potrzebować takich elementów jak:
Gdy już wykonasz konstrukcję, kolejny ważny etap to zabezpieczenie jej przed zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi, plamami oraz wilgocią i promieniami UV – jeśli sztaluga ma służyć także na zewnątrz.
Z gamy środków VIDARON polecamy:
Jeśli drewniana sztaluga będzie służyć jedynie w domu, możesz zabezpieczyć ją, stosując Lakier Akrylowy VIDARON. Stworzy on trwałą powłokę i pozostawi naturalny kolor drewna. Lakier charakteryzuje się podwyższoną odpornością na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz plamy z kawy, herbaty i keczupu.
Krok po kroku – budowa własnej sztalugi malarskiej
Jak samemu zrobić sztalugę malarską? Zobacz naszą instrukcję krok po kroku.
Pielęgnacja i konserwacja sztalugi
Wiesz już, jak zbudować sztalugę. Jeśli wykonałeś konstrukcję, kolejny etap to zabezpieczenie jej i ewentualnie nadanie jej koloru.
Zacznij pracę od starannego przeszlifowania sztalugi. Używaj najpierw papieru ściernego 120-180, a następnie przejdź do papieru o gradacji 220-240. Zadbaj, aby cała powierzchnia była gładka i równa. Zażywiczone lub zatłuszczone miejsca przemyj rozpuszczalnikiem nitro, lub benzyną ekstrakcyjną i wysusz.
Jeśli chcesz polakierować sztalugę np. Lakierem Akrylowym VIDARON, nowe, nielakierowane elementy można zagruntować lakierem rozcieńczonym w proporcji 2:1 (2 części lakieru, 1 część czystej wody). Następnie potrzebujesz dwóch warstw lakieru. Pomiędzy kolejnymi warstwami stosuj szlifowanie międzywarstwowe papierem o granulacji ok. 320.
Jeśli używasz preparatu na zewnątrz, np. Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON, produkt nakładaj cienkimi warstwami, rozcierając pędzlem wzdłuż słoi drewna w celu uzyskania najlepszego efektu dekoracyjnego i ochronnego. Potrzebujesz dwóch warstw. Po nałożeniu pierwszej, kolejną nanieś po wyschnięciu poprzedniej, po 2-4 godzinach.
W artykule zamieściliśmy wskazówki, jak zrobić sztalugę samemu oraz jak ją zabezpieczyć przy pomocy środków VIDARON. Mamy nadzieję, że nasze porady okazały się pomocne! Jeśli chcesz zrobić sztalugę własnoręcznie, nie wahaj się, to naprawdę proste!
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 7 min