Wróć do artykułów

Rośliny całoroczne na skalniak – piękny ogród przez cały rok!

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Ogród skalny to znakomity pomysł na małą działkę oraz ciepłe i suche stanowisko, gdzie przez większość dnia operuje słońce. Jak wybrać rośliny na skalniak? Całoroczne będą najłatwiejsze w pielęgnacji! Dowiedz się, które gatunki roślin na skalniak są szczególnie warte polecenia.

Spis treści:

  1. Rośliny całoroczne na skalniak – jak je komponować?

  2. Rośliny zielone całoroczne, czyli iglaki i zimozielone krzewy i drzewa

  3. Jakie całoroczne kwiaty do ogrodu wybrać?

W polskim klimacie sezon ogrodowy zazwyczaj zaczyna się w okolicach drugiej połowy marca, a kończy wraz z opadnięciem liści z drzew i krzewów. Jednak ogród może cieszyć oko również zimą i jesienią, jeśli znajdą się w nim rośliny całoroczne. Zobacz, które zimozielone iglaki i kwiaty całoroczne do ogrodu warto posadzić!

W artykule znajdziesz informacje o najlepszych roślinach na skalniak całorocznych. Podpowiemy również, jak o nie dbać i jak wprowadzić dodatkowy element dekoracyjny na skalniak w postaci roślin w donicach.

Skalniak w ogrodzie z różnymi roślinami

Rośliny całoroczne na skalniak – jak je komponować?

Skalniaki są specyficznymi rabatami, których założeniem jest zdobienie przestrzeni ogrodowych przez większość albo nawet cały rok. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie roślin całorocznych, które raz posadzone, będą cieszyły Cię swoim pięknem każdej zimy i w pozostałe pory roku.

Rośliny wieloletnie – sadzenie roślin wieloletnich ma znaczenie przede wszystkim dla Twojego komfortu. Oczywiście możesz każdego roku wzbogacać swoje skalniaki jednorocznymi kwiatami, jednak trzonem takiej kompozycji powinny być krzewy, które przeżyją w Twoim ogrodzie wiele pięknych lat.

Rośliny całoroczne do ogrodu ze schodami

Zimozielone rośliny – aby skalniak był piękny zimą, znajdujące się na nim krzewy i byliny powinny być pięknie zielone. Rośliny całoroczne, które nie zrzucają liści i igieł przy nadejściu chłodniejszych dni, powinny zdominować Twój skalniak.

Całoroczne rośliny dopasowane wzrostem – na skalniakach doskonale prezentują się całoroczne kwiaty płożące lub karłowate wersje krzewów. Niskie kompozycje rabatowe pozwolą na wyeksponowanie piękna każdej ze znajdującej się tam roślin całorocznych. Wyższe okazy możesz umieścić z tyłu skalniaka – będą tworzyć piękne tło dla całej rabaty.

Ważne!

Pamiętaj, aby rośliny całoroczne sadzić zgodnie z ich wymaganiami. Niektóre z nich będą się lepiej czuły w pełnym słońcu, a inne piękniej zakwitną, gdy będą wzrastać w półcieniu.

Rośliny zielone całoroczne, czyli iglaki i zimozielone krzewy i drzewa

Komponowanie skalniaka warto rozpocząć od wybrania zielonych przez cały rok roślin, które będą tłem dla kwitnących bylin i cebul. Które iglaki, krzewy i miniaturowe drzewa zimozielone najlepiej sprawdzą się na skalniakach?

Iglaki

Spośród iglaków warto wybrać gatunki takie jak kosodrzewina, cyprysik groszkowy czy jodła balsamiczna, które można łatwo uformować w kule.

Koniecznie wybierz również płożące rośliny całoroczne na skalniak, a także iglaki w formie miniaturowych drzew, takie jak jodła koreańska lub świerk biały. Wśród łatwych w uprawie płożących roślin całorocznych na skalniak jest jałowiec pospolity. Ten gatunek iglaków nadaje się do ogrodów skalnych, ponieważ lubi suche stanowiska i rośnie bardzo wolno. Jego roczny przyrost to maksymalnie 10-15 cm. Co więcej, jałowcom można bardzo łatwo nadawać fantazyjne kształty. Wśród odmian jałowca do skalniaków warto polecić jałowiec pospolity Gold Cone, z liśćmi o intensywnie żółtej barwie, zwartym pokroju i bardzo niewielkim wzroście. Interesująca opcja to również jałowiec pospolity szczepiony na pniu taki jak odmiana Greenmantle. Jego liście są rozmieszczone poziomo po bokach pędów, dzięki czemu roślina ta szczególnie dobrze wygląda w ogrodzie skalnym.

Wśród rodzimych iglaków na skalniak warto wyróżnić niskie, miniaturowe odmiany cisu. Cis pospolity to krzaczasta roślina o ciekawym pokroju i bardzo wolnym wzroście. Wśród ciekawych odmian jest np. cis pospolity Elegantissima - odmiana osiągająca po 10 latach metr wysokości przy 1,5 metra średnicy. Na skalniak nadaje się także cis pospolity Compacta o pokroju przypominającym kulę.

Kolejna propozycja iglaka na skalniak to żywotnikowiec japoński. Ma ciemnozielone błyszczące liście i zwarty pokrój, a niewielkie rozmiary czynią z niego dobrą roślinę do ogródków skalnych.

Liściaste krzewy zimozielone

Rośliny zielone całoroczne przeznaczone na skalniaki to m.in. popularny bukszpan. Łatwy w kształtowaniu może być bardzo mocno cięty, więc łatwo go okiełznać. Bardzo efektowne, ale wymagające lekkiego cienia są natomiast rododendrony i azalie, które nie tylko mają wiecznie zielone liście, ale wiosną również pięknie kwitną.

Oto ciekawe propozycje na liściaste krzewy zimozielone na ogródek skalny:

  • Azalia japońska – niski krzew, wyróżniający się pięknymi kwiatami, ma rozłożysty i luźny pokrój, najlepiej czuje się w kwaśnej glebie o pH od 3,5 do 4,5. Lubi stanowiska lekko zacienione. Doskonale wygląda w pojemnikach. Nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego na zimę należy ją na skalniaku zabezpieczyć lub przenieść w cieplejsze miejsce. Efektowne różowe kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu.

  • Pięciornik krzewiasty – efektowny krzew, dorastający do 1,5 metra wysokości. Jego największa ozdoba to kwiaty, które pojawiają się od maja do października, z największym natężeniem kwitnienia w lipcu i sierpniu. Pięciornik ma drobne kwiaty, najczęściej żółte, czasem różowe. Jest krzewem łatwym w uprawie, bardzo odpornym na mrozy i słońce. Lubi gleby piaszczyste. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Można go mocno przycinać. Nadaje się na obrzeża i do ogrodów skalnych, jest też polecany jako roślina okrywowa.

  • Ognik szkarłatny – zimozielony, ciernisty krzew, zachwycający ozdobnymi owocami, które pojawiają się późnym latem i mają intensywny pomarańczowy lub czerwony kolor. Lubi żyzną ziemię i słoneczne lub lekko zacienione stanowisko.

  • Mahonia pospolita – zimozielony krzew dorastający do 1,5 metra wysokości. Jego ozdobą są skórzaste zimozielone liście oraz kwiaty – jaskrawożółte, zebrane w duże kwiatostany. Kwiaty pojawiają się od kwietnia do maja, a po kwitnieniu zmieniają się w dekoracyjne owoce w kolorze granatowym.

  • Ostrokrzew kolczasty – roślina zimozielona zwracająca uwagę błyszczącymi ciemnozielonymi liśćmi oraz ciemnoczerwonymi owocami, utrzymującymi się na gałęziach całą zimę. Wolno rosnący, łatwy w uprawie krzew.

Całoroczne rośliny pnące

Jeśli skalniak znajduje się przy płocie, warto też posadzić na nim całoroczne rośliny pnące. Jeśli zima będzie łagodna, niektóre z nich, jak bluszcz, trzmielina czy wiciokrzew, mają szanse zachować swoje liście przez cały rok.

Rośliny pnące do skalniaka

Jakie całoroczne kwiaty do ogrodu wybrać?

Prawdziwą dekoracją skalniaków są jednak ogrodowe kwiaty całoroczne. Do bylin, które zachowują swoje zielone zabarwienie przez cały rok, należą:

Bergenia – kwiat całoroczny na skalniaki, który jest częściowo zimozielony i intensywnie kwitnie na czerwono.

Skalnica – drobne kwiaty pojawiają się od maja aż do lipca, a zatem zdobią skalniak przez większą część sezonu. Poza nim ten całoroczny kwiat tworzy zimozielone poduszki pokrywające rabaty.

Żagwin – kwiat całoroczny podobny do skalnicy, który bardzo obficie kwitnie, pokrywając drobnymi kwiatami całą roślinę. Zachowuje zielone liście przez cały rok.

Zawciąg – szarozielone liście i wielobarwne kwiaty to największa dekoracja tej kwitnącej w kwietniu i maju rośliny ogrodowej całorocznej.

Pamiętaj, że na skalniakach możesz też na lato ustawiać egzotyczne rośliny w donicach, aby urozmaicić wystrój ogrodu. Świetnie sprawdzą się tutaj drewniane doniczki, które wpasują się w naturalne otoczenie. Zadbaj, aby były odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi – zabezpiecz je duetem impregnatów: Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON oraz Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON. Dzięki nim drewno będzie skutecznie chronione przed zniszczeniem na długi czas.

Jeśli chcesz zaprojektować cały ogród, a nie tylko skalniak, koniecznie zajrzyj do artykułu: Jak skutecznie zaplanować ogród wokół domu.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie