Ogród w stylu francuskim
Przeczytasz w 7 min
Świat, w którym żyjemy, wymaga od nas ciągłego pośpiechu, atakuje ogromną liczbą bodźców i kosztuje dużą ilość energii. Wspaniale byłoby mieć zatem miejsce, w którym można się wyciszyć, odciąć od codzienności i po prostu odpocząć. Ogród w stylu japońskim nadaje się do tego doskonale, ponieważ daje przestrzeń do medytacji i refleksji, do osiągnięcia stanu Zen. Nie ma tu przepychu i nadmiaru dekoracji. Celem jest prostota i ukłon w stronę natury.
Przede wszystkim rezygnujemy z jaskrawych kolorów na rzecz zieleni. Kwiaty? Mogą być kolorowe, ale delikatnie, by ich barwa nie rozpraszała w podróży do głębokiego wyciszenia. Rośliny, które najczęściej występują w japońskich ogrodach to gatunki charakterystyczne dla Japonii: magnolie, wiśnie, peonie, czy azalie. Oprócz roślin ważne są kamienie, piasek, drewno, mech i woda - elementy, które pozwalają na zespolenie się z naturą. Taką japońską oazę spokoju możesz stworzyć w swoim grodzie. Pamiętaj, że to forma sztuki, dlatego dobrze się do tego przygotuj. Obejrzyj nasze propozycje orientalnych aranżacji.
Ogrody w stylu japońskim inspirowane są samą naturą i często ich projekt przedstawia miniaturową reprezentacją krajobrazów, gdzie np. kamienie symbolizują górskie szczyty a strumyki rwące potoki. Dlatego też ciekawą propozycją jest drzewko bonsai, które będąc małych rozmiarów, wygląda jak miniaturowe wieloletnie drzewo. Kompozycja kilku drzewek bonsai na podłożu z mchem, posadzone w niskiej donicy sprawi, że w ogrodzie pojawi się istny mini las. Pięknym tłem dla takiej dekoracji będzie wysoki drewniany płot pokryty Renowacyjnym Impregnatem Do Drewna Vidaron w kolorze R04 Złoty Dąb.
Woda jest głęboko zakorzeniona w kulturze Japonii, dlatego też jest jednym z niezbędnych elementów kompozycyjnych ogrodów w stylu japońskim, odwołujących się do legend i mitów. Pełni również funkcję dekoracyjną i podtrzymującą życie roślin. W dużych ogrodach można spotkać stawy z kaskadami, wodospadami i strumieniami z niskimi łukowatymi mostami. Co zaskakujące, woda może być przedstawiana w sposób wyobrażony. Rzekę, ocean, czy wodospad można ukazać za pomocą odpowiedniego ułożenia kamieni. Na przykład żwir może udawać tafle wodną, a usypany w koliste formy wokół skał - fale rozbijające się o brzeg. Skały mogą być wyspami lub statkami na oceanie. Jeśli nie masz miejsca na duże oczko wodne i zamiast żwiru wolisz prawdziwą wodę, zdecyduj się na bambusową fontannę, którą odpowiednio zabezpiecz Lakierem Zewnętrznym Vidaron.
Japoński styl projektowania ogrodów możesz przenieść na swój taras, aranżując kącik Zen. Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie drewna, soczystej roślinności, białego grysu marmurowego i bambusa. Z tych materiałów jesteś w stanie stworzyć wspomniany wcześniej miniaturowy świat, zbliżony wyglądem do natury, w którą nie ingerował człowiek. Potrzebujesz mocnego japońskiego akcentu? Wybierz kamienny model japońskiej pagody. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu drewna na zewnątrz domu. My nasze deski pokryliśmy Olejem Do Tarasów Vidaron w kolorze T04 Palisander Królewski.
Ścieżki w ogrodach japońskich mają więcej niż jedną funkcję - nie tylko prowadzą przez ogród do jego najpiękniejszych miejsc, ale także wpływają na sposób, w jaki się ten ogród przeżywa. Szeroka ścieżka zachęca do szybkiego kroku i dwie lub nawet trzy osoby mogą iść obok siebie. Na wąskiej ścieżce z nierównych lub zaokrąglonych naturalnych kamieni idzie się w pojedynkę lub jeden za drugim, uważnie stawiając kroki. Ścieżki są również łącznikiem między domem a ogrodem. Ścieżki takie mogą być usypane z grysiku czy otoczaków, ułożone z płaskich kamieni lub zbite z drewnianych desek. Jeśli zdecydujesz się na trzecią opcję, drewno zabezpiecz Olejem do Tarasów, np. T01 Bezbarwny.
Przygotowanie japońskiego ogrodu zajmuje trochę czasu, ale korzyści z obcowania w nim są warte każdego wysiłku. Nareszcie będziesz mieć przestrzeń, która zapewni Ci spokój ducha i ukoi umysł i ciało obciążone codziennością.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 4 min