Wróć do artykułów

Ogród w stylu dworkowym – porady i pomysły

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Ogród dworkowy prezentuje się stylowo i elegancko. Marzysz o pięknie zaprojektowanym ogrodzie podobnym do tych, którymi otoczone są dworki polskie? Mamy wskazówki, jak zaaranżować taką przestrzeń!

Spis treści:

  1. Ogród w stylu dworkowym – jakie jest jego pochodzenie?
  2. Reprezentacyjny podjazd – charakterystyczny element dworkowego ogrodu
  3. Staw, oczko wodne czy fontanna - wodne elementy ogrodu dworkowego
  4. Malowniczy charakter ogrodu w stylu dworkowym – jak uzyskać taki efekt?
  5. Miejsce do relaksu w ogrodzie dworkowym
  6. Pielęgnacja i utrzymanie ogrodu w stylu dworkowym

W stylu dworkowym ważne są nawiązania do tradycji i historii, a także zachowanie sielskiego charakteru otoczenia. Aranżacje tego typu doskonale komponują się z klasycznymi domami. Najlepiej wyglądają na rozległych terenach, na których można odwzorować charakter XIX-wiecznych posiadłości.

Jak zaaranżować imponujący ogród w stylu dworkowym? W artykule znajdziesz podpowiedzi, jakich roślin ozdobnych nie może w nim zabraknąć. Doradzimy również, jak zadbać o drewniane elementy małej architektury ogrodu dworskiego.

Biały dworek z ogrodem

Ogród w stylu dworkowym – jakie jest jego pochodzenie?

Styl dworkowy pojawił się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku jako sposób aranżacji majątku wokół dworku szlacheckiego. Jest pochodną dwóch dominujących w tamtym okresie stylów: geometrycznego i krajobrazowego. Styl geometryczny, nazywany też włoskim, charakteryzował się starannym rozplanowaniem otoczenia dworu. Do posiadłości prowadziła obsadzona drzewami aleja, która kończyła się podjazdem w kształcie koła lub elipsy. Charakterystycznym elementem były zadbane rabaty kwiatowe i alejki symetrycznie odchodzące od głównej osi ogrodu.

Symetria i ład przestrzenny nie były tak istotne w stylu krajobrazowym, który zakładał eksponowanie piękna dzikiej natury. Aranżacja ogrodów polegała na naśladowaniu krajobrazów występujących w przyrodzie. Tworzono łąki, polany, zagajniki i zbiorniki wodne, prowadząc pomiędzy nimi ścieżki o łagodnych liniach. Dworkowy ogród swobodnie czerpał z tych dwóch nurtów. Wkrótce stał się stylem narodowym i kojarzył przede wszystkim z posiadłościami szlacheckimi.

Duży dworek z podjazdem

Reprezentacyjny podjazd – charakterystyczny element dworkowego ogrodu

Najprostszym sposobem na odwzorowanie charakteru dworkowego ogrodu jest zaplanowanie reprezentacyjnego podjazdu. Aranżacja wymaga starannego wytyczenia rabaty w kształcie koła lub elipsy. Wewnątrz należy stworzyć kompozycję z wykorzystaniem jednorocznych kwiatów, bylin i niskich krzewów. Odpowiednie będą róże, tulipany, aksamitki, astry i begonie. Świetnie sprawdzą się także miniaturowe odmiany drzew iglastych – cyprysiki, modrzewie i jodły. W centrum rabaty można postawić gipsową figurkę lub stworzyć niewielką fontannę.

Dodatkowo po obu stronach wejścia do domu mogą znaleźć się dwa wyższe drzewa iglaste, na przykład żywotniki. Pod oknami warto posadzić rośliny kwitnące o wyjątkowym aromacie, na przykład lilie, maciejkę czy hiacynty. Po fasadzie może piąć się winobluszcz, otulając budynek zielenią. Podjazd najlepiej wysypać żwirem lub wybrukować, zależnie od potrzeb i pomysłu na aranżację.

Malowniczy ogród w stylu dworkowym

Staw, oczko wodne czy fontanna - wodne elementy ogrodu dworkowego

W ogrodzie dworkowym bardzo ważnym elementem kompozycji była woda. Wprowadzała dodatkowy element natury. Pomagała budować pełne harmonii i symetrii założenia ogrodowe. W jaki sposób można przenieść tę dawną modę na współczesny grunt?

W dawnych ogrodach najczęstszym elementem kompozycji ogrodowej był staw – najczęściej podłużny, czasem przypominający kanał. W dużych ogrodach dało się nawet na stawach pływać łódkami. Zdarzały się także wyspy na środku, na które prowadziły malownicze drewniane mostki.

Dziś dobór elementów wodnych zależy przede wszystkim od wielkości ogrodu. W dużych założeniach staw będzie idealny. Zbudujesz dzięki niemu atmosferę relaksu i stworzysz niepowtarzalny zakątek. Warto przewidzieć także w najwęższym miejscu stawu mostek – pamiętaj, aby drewniane balustrady zabezpieczyć przy pomocy środków VIDARON, np. Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego.

Gdy nie masz miejsca na staw z prawdziwego zdarzenia, alternatywą jest oczko wodne. Trzeba je wykopać w najniższym punkcie ogrodu i przewidzieć stały ruch wody, aby oczko nie zarastało. Wokół dworskiego oczka wodnego należy zrobić nasadzenia roślin, które tradycyjnie gościły w staropolskich ogrodach lub takich, które kojarzą się ze stylem wiejskim. Będą to np. kocaćce (w płytkiej wodzie i wokół oczka), lilie wodne (w wodzie głębokiej), a na brzegach pałka wodna, babka wodna, krwawnica pospolita. W tej strefie ogrodu pięknie będą się też prezentować funkie, liliowce i tatarak trawiasty.

Jeśli metraż ogrodu nie jest wystarczający na oczko wodne, pewną alternatywą może być fontanna. W dawnych ogrodach znajdowały się one z przodu posesji oraz na tyłach, w najbardziej reprezentacyjnych punktach ogrodu. Warto wrócić do tej tradycji. Pamiętaj tylko, aby zachować umiar stylistyczny – fontanna powinna nawiązywać do najpiękniejszych wzorców, ale pozostać klasyczna i elegancka.

Malowniczy charakter ogrodu w stylu dworkowym – jak uzyskać taki efekt?

Podczas gdy frontowa część ogrodu w stylu dworkowym jest uporządkowana i symetryczna, pozostałe okolice sprawiają wrażenie nieco dzikich. Za domem roztacza się rozległy teren pełen starych dębów i lip oraz polanek rozrzuconych pomiędzy drzewami. Charakterystycznym elementem są zbiorniki wodne – sztuczne rzeczki i stawy.

Współczesne działki są zazwyczaj mniejsze i nie pozwalają na tworzenie rozległych aranżacji. Wystarczy jednak wprowadzić do ogrodu pewne charakterystyczne elementy, by zachować estetykę stylu dworkowego. Istotne jest zachowanie starodrzewów i wytyczenie kilku żwirowych ścieżek pomiędzy nimi. Warto posadzić także kilka krzewów, by uzyskać wrażenie gęstego wypełnienia ogrodu roślinnością. Doskonałym pomysłem jest stworzenie choćby niewielkiego stawu oraz wykorzystanie drewnianych elementów dekoracyjnych.

Ławka w ogrodzie w stylu dworkowym

Miejsce do relaksu w ogrodzie dworkowym

Stare drzewa i spacerowe alejki sprawiają, że ogród staje się komfortowym miejscem do wypoczynku. W otoczenie przyrody warto wkomponować drewniane ławki lub niewielką altankę, w której będzie można spędzać czas wieczorami. Najlepiej decydować się na obiekty stylizowane na stare, tak by dodać ogrodowi w stylu dworkowym odpowiedniego charakteru.

Warto pamiętać, by elementy małej architektury ogrodowej zabezpieczyć przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Aby to zrobić, najlepiej zdecydować się na kompletną ochronę z wykorzystaniem gruntu oraz preparatu powłokotwórczego. Najpierw należy zastosować Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, który wzmocni drewno i zabezpieczy je przed działaniem czynników biologicznych. Po upływie 24 godzin można przejść do malowania drewna na wybrany kolor. Aby uzyskać wykończenie z eleganckim połyskiem i zachować rysunek słojów, warto wybrać Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON. Produkt chroni drewno przed deszczem, śniegiem, mrozem i słońcem. Altanki, ławki i inne elementy wystroju w ogrodzie dworkowym będą prezentowały się pięknie przez kolejnych kilka lat.

Pielęgnacja i utrzymanie ogrodu w stylu dworkowym

Jak zadbać o ogród dworski? Niegdyś jego pielęgnacją zajmował się cały sztab ogrodników. Teraz do dyspozycji masz prawdopodobnie własne cztery ręce. Warto więc stawiać na rozwiązania, które pomagają w najtrudniejszych sprawach. Jedną z takich nowinek jest nawadnianie kropelkowe.

Najlepiej przewidzieć je na etapie projektu ogrodu. Jeśli nie miałeś/aś takiej możliwości, śmiało można wprowadzić je do gotowego założenia. Wymagać to będzie niestety trochę kopania. Dzięki temu jednak podlewanie odbywać się będzie automatycznie, co jest tym ważniejsze, że wiele tradycyjnych dworskich roślin ozdobnych wymaga regularnego nawadniania w dużej ilości. Należą do nich chociażby piękne hortensje.

Ogród dworkowy powinien być wypielęgnowany. Dotyczy to przede wszystkim rabat ozdobnych, zwłaszcza różanych. Ziemię wokół krzewów różanych trzeba regularnie pielić i gracować, aby te efektowne rośliny miały jak najlepsze warunki do rozwoju.

Ogród w stylu dworkowym to marzenie wielu z nas. Taki pomysł pasuje zwłaszcza do domów w typie polskiego dworku, ale także do klasycznych willi. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki oraz gama produktów VIDARON pomogą Ci stworzyć ogród jak z bajki!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Ogród w stylu holenderskim - inspiracje i porady

Ogród w stylu holenderskim - inspiracje i porady

Przeczytasz w 5 min

Ogród w stylu amerykańskim – jak urządzić ogród amerykański?

Ogród w stylu amerykańskim – jak urządzić ogród amerykański?

Przeczytasz w 4 min

Nowoczesny mały ogród w stylu leśnym - inspiracje

Nowoczesny mały ogród w stylu leśnym - inspiracje

Przeczytasz w 4 min

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie