Wróć do artykułów

Jak urządzić ogród w stylu chińskim? - porady i pomysły

Przeczytasz w 10 min
Udostępnij

Nie tylko francuskie czy angielskie ogrody cieszą się popularnością. Ostatnio w grę wchodzi również inspirowana Dalekim Wschodem estetyka, która o dziwo świetnie sobie radzi również na naszej szerokości geograficznej.

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są cechy charakterystyczne ogrodu w stylu chińskim 

• Czym różni się ogród chiński od japońskiego 

• Jakie rośliny wybrać do chińskiego ogrodu 

• Jak zaplanować architekturę i zbiorniki wodne w ogrodzie w stylu chińskim

Typowy ogród urządzony w stylu chińskim

Ogród chiński - cechy charakterystyczne. Po tym poznasz ten styl!

Projekt ogrodu chińskiego opiera się przede wszystkim na wrażeniu idealnej harmonii i symbolizmie dostrzegalnym dosłownie na każdym kroku. Nie tylko cały układ ogrodu wydaje się być podporządkowany mistycznemu porządkowi, ale też każdy jego element sprawia wrażenie niezwykle przemyślanego. Kamienie mają symbolizować w takiej przestrzeni góry, a oczka wodne - bezmiar oceanu, a kamienie porośnięte mchem odnoszą się do wysp. Ogród chiński powinno się aranżować w oparciu o zasady feng shui, czyli starożytnej praktyki planowania przestrzeni, która zapewnia człowiekowi i naturze najlepsze warunki do współistnienia.

Bambus w ogrodzie w stylu chińskim

Czym różni się ogród chiński od japońskiego?

Wiele osób stosuje jak synonim określenia „ogród chiński” i „ogród japoński”. Jednak to dwa różne sposoby aranżowania przestrzeni, charakteryzujące się odmiennym wyglądem i atmosferą. Czym różni się ogród chiński od japońskiego? Ten pierwszy jest bardziej dekoracyjny, znajduje się w nim więcej elementów, również architektonicznych (takich jak różne rodzaju orientalne altany, daszki, mury). Drugi z kolei jest w większym stopniu podporządkowany zasadom minimalizmu typowego dla zen. Podczas, gdy ogród chiński kojarzy się przede wszystkim z górskim pejzażem, ciemniejszym i bardziej dzikiem, ogród japoński bardziej przypomina spokojne wybrzeże, pełne niższych i bardziej wyeksponowanych roślin.

Staw w ogrodzie w stylu chińskim

Jak urządzić ogród chiński? Podpowiedzi dotyczące roślin

Nie wiesz, jak urządzić ogród w stylu chińskim? Przede wszystkim zadbaj o przygotowanie odpowiedniego terenu. Nie może być mały, biorąc pod uwagę wszystkie typowe dla tego rodzaju przestrzeni elementy. Ważna będzie roślinność, zwłaszcza śliwy, sosny, aromatyczne jałowce, lotosy i chryzantemy. Oczywiście w ogrodzie w stylu chińskim nie może też zabraknąć typowego miniaturowego drzewka bonsai. Ważniejszy od zwyczajnego trawnika będzie rosnący wszędzie wilgotny mech, symbolizujący długowieczność. Warto też pamiętać, że zieleń zdecydowanie powinna dominować nad kolorowymi kwiatami (w przeciwieństwie do europejskich ogrodów). Pamiętaj o dekoracjach roślinnych na tarasie czy na ozdobnych murkach. Małe drzewka iglaste w donicach będą właściwym wyborem.

Typowe dla ogrodu chińskiego rośliny

Ogród w stylu chińskim - zbiorniki wodne i architektura

W ogrodzie chińskim ważne będą także zbiorniki wodne, najlepiej zaaranżowane w wijącą się rzekę z końcem ukrytym na przykład między skałami czy kamieniami. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, wystarczy stworzyć staw o nieregularnym kształcie i brzegu zasłoniętym przez roślinność. Kolejny ważny aspekt w ogrodzie w styl chińskim? Wspomniane już przez nas elementy architektoniczne, na przykład takie jak ceglane murki z przejściem, pawilony z drewna, malownicze altanki (zwłaszcza te na planie koła czy wieloboku), zadaszone chodniki, ażurowe ścianki a la parawany. Do wyczarowania pięknych efektów dekoracyjnych warto przy okazji wykorzystać takie produkty, jak Bejca do drewna Vidaron, która tworzy jednolite wybarwienie drewna, tak bardzo pożądane w ogrodzie w stylu azjatyckim. Można jej użyć na przykład do podkreślenia estetyki minimalistycznej boazerii tarasowej czy ogrodowych mebli. Bejcowaną powierzchnię należy zabezpieczyć Lakierem Zewnętrznym VIDARON ‐ 24 godz. po nałożeniu ostatniej warstwy bejcy.

Całość odpowiednio oświetl, ale nie rozpraszaj całkowicie zmroku - aura sekretu jest typowa dla ogrodu chińskiego i bardzo pożądana. Jeśli stawiasz na dekoracje, kieruj się zasadami feng shui i zadbaj o to, żeby elementy występowały… w nieparzystej liczbie. Warto wykorzystać zwłaszcza symboliczne motywy zwierząt (smoka, lwa, żółwia), posążki buddyjskie czy dzwonki z brązu (mogą być wyszperane na pchlich targach, nowość jest wrogiem efektu, na jakim nam zależy).

Projekt ogrodu w stylu chińskim wymaga wyczucia i zaangażowania, ale naprawdę warto się postarać - efektowny, nieco tajemniczy i bardzo elegancki, pozwoli Ci się głęboko zrelaksować, dając poczucie czasu autentycznie spędzanego na łonie natury.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie