Wróć do artykułów

Pnącza na balkon – jak je pielęgnować?

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie pnącza na balkon? Wybór pnączy do warunków na balkonie 
  2. Pnące kwiaty na balkon – sadzenie i pierwsze kroki 
  3. Pnącza na balkon – podlewanie i nawożenie 
  4. Przycinanie i zabezpieczanie pnączy na balkon na zimę 
  5. Podsumowanie

Balkon bez roślin jest pusty i smutny. Pięknie kwitnące kwiaty zamieniają go w zielony salon i idealne miejsce do wypoczynku. Jakie rośliny wybrać na balkon? Oprócz kwiatów jednorocznych weź też pod uwagę pnącza. Wiele gatunków efektownie kwitnie i szybko się rozrasta. Kwiaty pnące na balkon ochronią przed wiatrem czy słońcem oraz hałasem. Mogą także stworzyć naturalną osłonę przed ciekawskim wzrokiem z ulicy.

W artykule znajdziesz informacje, jakie pnącza na balkon wybrać z roślin wieloletnich i jednorocznych. Doradzimy również, jak je sadzić, podlewać, zasilać nawozami oraz jak je zabezpieczyć przed zimą. 

Efektowne kwiaty pnące na balkon – powojniki. 
Efektowne kwiaty pnące na balkon – powojniki. 

Jakie pnącza na balkon? Wybór pnączy do warunków na balkonie 

Pnące kwiaty na balkon należy dobrać do warunków, które panują w konkretnym miejscu. Dodatkowo powinny to być rośliny, które dobrze znoszą uprawę w pojemniku.

Musisz wziąć pod uwagę docelowy rozmiar roślin – niektóre pnącza rozrastają się w sposób imponujący, wytwarzając dużą masę zielonych liści. Problemem może być też ciężar roślin wraz z pojemnikiem – trzeba go dopasować do nośności balkonu. 

Trudnością w uprawie roślin pnących w pojemnikach na balkonie jest gorszy dostęp do składników pokarmowych. Ziemia w doniczce szybko staje się jałowa i pozbawiona odżywczych minerałów. Dlatego pnącza należy regularnie nawozić, a do tego wybrać gatunki mało wymagające i łatwe w uprawie.

Kolejnym problemem jest częste wysuszenie gleby, w której rosną. To wada pojemników, zwłaszcza tych, które stoją na słońcu. Odpowiedzią jest częste podlewanie oraz wybór gatunków odpornych na deficyt wody. Zwróć też uwagę, aby dobrać rośliny lubiące słońce, jeśli Twój balkon jest słoneczny lub preferujące cień w przypadku balkonu od północnej czy wschodniej strony. 

Jakie pnącza na balkon wybrać?

Spośród gatunków wieloletnich polecamy:

  • Różę pnącą – to pnącze o efektownych kwiatach, a do tego pięknie pachnące. Uprawa jej w pojemniku nie jest skomplikowana. Potrzebujesz wąskiej, ale wysokiej donicy. Do tego nie zapomnij o solidnym zabezpieczeniu pojemnika na zimę, włącznie z kopczykowaniem. Masz wtedy większą gwarancję, że roślina przetrwa mróz. 
  • Powojniki (clematisy) – większość gatunków znakomicie nadaje się do uprawy w donicach. Ozdobą powojników są efektowne kwiaty, którymi roślina obsypuje się od późnej wiosny do końca lata. W zależności od wyboru gatunku i odmiany kwiaty mogą mieć przeróżne kolory. Powojniki w donicach są bardzo żarłoczne. Trzeba je więc regularnie nawozić. Odwdzięczą się prawdziwą ścianą kwiatów. 
  • Glicynia (wisteria) – spektakularna roślina na duże, słoneczne balkony. Lubi stanowiska osłonięte od wiatru. Wymaga żyznej, dobrze przepuszczalnej ziemi. Nie można jej przelewać. Bardzo intensywnie się rozrasta, będziesz więc potrzebować mocnych podpór. Kwiaty glicynii zwieszają się w efektowne ogromne grona.
  • Hortensja pnąca – odporne na mróz wieloletnie pnącze o małych wymaganiach. Kwitnie w czerwcu, a kwiaty mają ciekawy pokrój i biały kolor. Lubi stanowisko cieniste i półcieniste, jest łatwa w uprawie. Trzeba jej zapewnić kwaśną glebę. 

Jeśli chcesz, aby balkon szybko zarósł i zakwitł, dobrym rozwiązaniem będą pnącza jednoroczne. Wśród najczęściej wybieranych jednorocznych kwiatów pnących na balkon są:

  • Bugenwilla – efektowne pnącze pochodzące z krajów śródziemnomorskich. Kwiaty (czy raczej listki) mają różowe lub czerwone wybarwienie. Bugenwilla intensywnie rośnie i wymaga silnych podpór.
  • Milin amerykański – ciepłolubne pnącze, które w polskich warunkach jest rośliną jednoroczną. Sprawdzi się na słonecznym balkonie. Piękne kwiaty w kolorach od żółtego po czerwony pojawiają się przez całe lato. 
  • Wilec – pnącze przypominające polski powój, dość szybko rosnące, kwitnące na różowo lub fioletowo. Łatwy w uprawie i mało wymagający. 
  • Groszek pachnący – pnącze o pięknie pachnących kwiatach, łatwe i wdzięczne w uprawie.
  • Chmiel ogrodowy – dekoracyjny z liści i kwiatów, intensywnie się rozrasta, polecany na słońce, ale także do cienia. 
Pnąca róża – piękna roślina balkonowa. 
Pnąca róża – piękna roślina balkonowa. 

Pnące kwiaty na balkon – sadzenie i pierwsze kroki 

Jak zacząć przygodę z pnącymi kwiatami na balkon? To zależy od tego, czy wybierasz rośliny jednoroczne, czy wieloletnie byliny. 

Te pierwsze wymagają więcej pracy. Można je posiać lub posadzić już gotową (np. kupioną) sadzonkę. Proces ten trzeba powtórzyć każdej wiosny, nie musisz jednak martwić się, jak zabezpieczyć rośliny na zimę. 

Rośliny pnące jednoroczne najczęściej wysiewa się samodzielnie. Pnącza wieloletnie kupuje się w formie gotowej młodej rośliny. Jednoroczne kwiaty rosną szybko, na te wieloletnie trzeba trochę poczekać. Jednoroczne trzeba zwykle intensywnie podlewać i nawozić. Wiele wieloletnich bywa niemal bezobsługowych. 

Gdzie sadzić pnące rośliny? Polecamy drewniane pojemniki. Pamiętaj, aby przed posadzeniem odpowiednio je przygotować. Pierwszy krok to pomalowanie drewna Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON. Skutecznie ochroni on przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami. Będzie też warstwą gruntującą pod preparat powłokotwórczy.

W tej roli polecamy aż dwa środki. Może to być np. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Super Wydajna VIDARON. Dzięki swojej żelowej konsystencji charakteryzuje się ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych oraz zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu. Jest dostępna w kilkunastu kolorach drewna, możesz więc dobrać odcień np. do mebli balkonowych. 

Druga propozycja to Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. To produkt, który długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor. Do wyboru masz 12 różnych odcieni, w tym takie jak szary, limonkowy czy lazurowy. 

Ukwiecony balkon z różą pnącą w roli głównej. 
Ukwiecony balkon z różą pnącą w roli głównej. 

Pnącza na balkon – podlewanie i nawożenie 

Z racji nieco trudniejszych warunków panujących w pojemnikach na balkonie, pielęgnując pnącza, nie wolno zapomnieć o częstym podlewaniu. Rośliny trzeba nawadniać codziennie, najlepiej rano lub późnym wieczorem. 

Aby pnącze kwitło, musisz je również regularnie nawozić. Pierwsze nawożenie przeprowadź już wczesną wiosną. Kolejne – zgodnie z kalendarzem danej rośliny. Oprócz nawożenia ważne jest też przycinanie. Sprawdź, jak i kiedy trzeba to robić i nie zaniedbuj tego obowiązku. 

Pnącza wymagają podpór. Mogą w tej roli wystąpić drewniane wsporniki, łuki, kratki, sznurki czy balustrada balkonu. Rodzaj podpory zależy od gatunku. Na przykład róże pnące wymagają cienkich podpór, a glicynia rozrasta się mocno i wsparcie dla niej musi być solidne. 

Przycinanie i zabezpieczanie pnączy na balkon na zimę 

Jeśli posadziłeś pnącza wieloletnie, trzeba przygotować je na zimę. To trudny okres dla roślin balkonowych, ponieważ korzenie mogą mocno przemarzać i wysychać w pojemnikach, narażone na silne wiatry. 

Jak je zabezpieczyć? Pomyśl nad mocnymi pojemnikami – w sklepach są nawet mrozoodporne. Postaw je na styropianie, a nie bezpośrednio na posadzce balkonu. Przed zimą osłoń donice słomianymi matami lub kilkoma warstwami grubej włókniny. Pamiętaj też o regularnym nawadnianiu roślin zimą. 

Podsumowanie

Aby zadbać o pielęgnację pnączy na balkonie, zacznij od dobrania gatunku do warunków na balkonie (słońce, cień, wielkość balkonu). Wybierz drewniane pojemniki i odpowiednio je zaimpregnuj środkami VIDARON. Zapewnij solidne podpory dla pnączy. Regularnie je podlewaj, przycinaj i nawoź, a odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem!

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Pomysł na mały balkon w bloku – jak wykorzystać przestrzeń na świeżym powietrzu?

Pomysł na mały balkon w bloku – jak wykorzystać przestrzeń na świeżym powietrzu?

Przeczytasz w 6 min

Jak ozdobić studnie kwiatami? 5 kreatywnych pomysłów!

Jak ozdobić studnie kwiatami? 5 kreatywnych pomysłów!

Przeczytasz w 7 min

Donice drewniane – jak zrobić? Prosty przewodnik DIY

Donice drewniane – jak zrobić? Prosty przewodnik DIY

Przeczytasz w 7 min

Kiedy sadzić trawy ozdobne? Podpowiadamy!

Kiedy sadzić trawy ozdobne? Podpowiadamy!

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie