Niewymagające rośliny ogrodowe – 10 kwiatów łatwych w uprawie
Przeczytasz w 4 min
Z artykułu dowiesz się:
Drzewa dodają ogrodom uroku, tworzą malownicze krajobrazy i urozmaicają przestrzeń. Ich różnorodność kształtów, rozmiarów i kolorów liści to ogromny atut! Co więcej, drzewa zapewniają naturalny cień, co docenisz szczególnie podczas gorących letnich dni. To dzięki nim ogród stanie się przyjemnym miejscem do wypoczynku.
Jeszcze Cię nie przekonaliśmy? Dodajmy, że drzewa absorbują dwutlenek węgla i wydzielają tlen, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w otoczeniu. Mogą pochłaniać zanieczyszczenia. A do tego wspierają bioróżnorodność, tworząc schronienie dla ptaków, owadów i innych zwierząt. To z kolei przyczynia się do utrzymania równowagi w ekosystemie ogrodu.
W artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat tego, jakie drzewa posadzić w ogrodzie. Podpowiadamy, które gatunki sprawdzą się w małym ogrodzie, a które na dużej powierzchni, które wybrać, gdy chcesz, aby ogród szybko zrobił się zielony, a które, gdy chcesz robić pyszne przetwory.
Jakie drzewo do ogrodu? Zanim udasz się do szkółki, przemyśl, ile masz miejsca. Duże gatunki mogą z czasem zasłonić okna, dach, a nawet sięgnąć do sąsiada. Pamiętaj też o nasłonecznieniu działki i rodzaju gleby. Jeśli podoba Ci się jakiś gatunek, ale nie masz wystarczająco miejsca, sprawdź, czy jest dostępna mniejsza odmiana, np. kolumnowa lub o kulistej koronie.
Zastanów się też, czy drzewo ma pełnić funkcję przegrody, zachwycać kwiatami lub liśćmi, czy dodać kolor do ogrodu. Decyzja, jakie drzewa do ogrodu przydomowego wybrać, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i upodobań.
Jeśli marzy Ci się piękny sad, propozycja dla Ciebie to drzewka owocowe. Gatunków jest wiele, warto więc dobrze przemyśleć swój wybór i oczekiwania.
Zwróć uwagę, by były to gatunki wytrzymałe, odporne na przymrozki i łatwe w pielęgnacji. Będą to przede wszystkim podstawowe gatunki jabłoni, wiśni, śliw czy czereśni. Kiedyś w polskich sadach królowały też grusze, mają one jednak tę wadę, że często zapadają na choroby grzybowe.
Do wyboru masz odmiany starsze (choć coraz ich mniej) oraz nowoczesne, najczęściej bardziej plenne. Niektóre rosną małe i są przeznaczone typowo na zbiór owoców, inne bywają długowieczne, ale rosną powoli. Jakie drzewa owocowe do ogrodu wybrać? To już Twoja decyzja. Podpowiadamy tylko, aby dobrać je do warunków klimatycznych w Twoim regionie. Na południu Polski z powodzeniem można np. uprawiać brzoskwinie czy morele. Na północy i na wschodzie raczej się nie przyjmą.
Najpopularniejsze drzewa w polskich ogrodach to jednak gatunki nie owocowe, a ozdobne. Jakie drzewa ozdobne do ogrodu wybrać? Oto nasza lista dla początkujących:
Jeśli dysponujesz małą powierzchnią ogrodu, wybieraj drzewa o małym przyroście, karłowate lub drzewa na pniu. Jakie drzewa do małego ogrodu wybrać? Sprawdź te gatunki:
Zwróć uwagę, że drzewa na pniu i miniaturowe możesz posadzić nawet w drewnianych donicach np. na tarasie lub w różnych miejscach ogrodu. Pamiętaj, by drewniane pojemniki zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi. Odpowiedni do tego celu będzie np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON, dostępny w gamie ciekawych kolorów.
Decyzja, jakie drzewa w ogrodzie posadzić, zależy przede wszystkim od warunków, jakie im możesz zapewnić.
Każde drzewo ma inne wymagania względem gleby. Gleby lekkie, piaszczyste będą idealne dla drzew takich jak sosna, brzoza czy jałowiec. Takie gatunki dobrze rosną na przepuszczalnych, ubogich glebach, gdzie nie gromadzi się woda.
Z kolei gleby żyzne i gliniaste są preferowane przez drzewa liściaste, takie jak dąb, klon czy jesion. Drzewa te potrzebują gleby bogatej w składniki odżywcze. Gleby kwaśne musisz natomiast zapewnić gatunkom jak magnolia, rododendrony czy azalie.
Koniecznie weź też pod uwagę nasłonecznienie. Drzewa kochające słońce to drzewa owocowe (jabłonie, grusze) oraz wiele gatunków ozdobnych (wiśnie ozdobne, kasztany). Niektóre drzewa, np. lipy czy klony, dobrze radzą sobie w warunkach półcienia, gdzie mają dostęp do słońca tylko przez część dnia.
Sosny, jałowce, robinie to gatunki odporne na brak wody. Świetnie sprawdzą się na działkach o słabszym nawodnieniu. Drzewa wymagające wilgoci (olchy, wierzby oraz topole) preferują miejsca wilgotne, np. w pobliżu zbiorników wodnych.
Aby prawidłowo posadzić drzewo w ogrodzie, zacznij od wykopania dołu o dwa razy większej średnicy niż bryła korzeniowa drzewa. Dno powinno być dobrze spulchnione. Umieść drzewo w dołku na takiej samej głębokości jak rosło w szkółce. Zasyp korzenie ziemią, dokładnie ją ubijając. Następnie obficie podlej, by gleba dobrze osiadła. Warto również zabezpieczyć drzewo palikiem, aby nie przechylało się w czasie wzrostu i było bardziej odporne na wiatr.
Odpowiedni termin do sadzenia drzew z nagim korzeniem to jesień. Drzewa w donicach możesz sadzić przez cały cykl wegetacyjny.
Pielęgnacja drzew obejmuje regularne podlewanie, zwłaszcza młodych sadzonek oraz nawożenie co kilka lat. Ważne jest także ściółkowanie, które chroni korzenie przed wysychaniem i mrozem.
Przycinanie wykonuj wczesną wiosną, usuwając uschnięte, chore lub uszkodzone gałęzie. W przypadku drzew owocowych przycinaj je, aby poprawić owocowanie i formować koronę. Terminy przycinania drzewek owocowych mogą się mocno od siebie różnić – koniecznie zajrzyj do kalendarza ogrodnika, aby znaleźć właściwy termin i sposób przycinania do gatunków, które rosną w Twoim ogrodzie.
Drzewa w ogrodzie zapadają na wiele różnych chorób, od grzybowych po wirusowe i bakteryjne. Aby radzić sobie z najczęstszymi problemami drzew, regularnie sprawdzaj liście i korę pod kątem chorób i szkodników. Przy pierwszych objawach, takich jak plamy na liściach, zasychanie gałęzi czy obecność owadów, stosuj odpowiednie fungicydy lub insektycydy. Zapewnij też odpowiednie podlewanie i nawożenie, aby drzewo było odporne na stres.
Sadzenie drzew i regularna ich pielęgnacja to klucz do pięknego ogrodu na lata. Aby zapewnić długowieczność ogrodu, pamiętaj także o odpowiedniej pielęgnacji drewnianych elementów, takich jak pergole czy ławki. Zabezpiecz je przed warunkami atmosferycznymi, stosując preparaty ochronne VIDARON. Dzięki temu drewno zachowa swój urok na lata, a Twój ogród będzie cieszył efektowym wyglądem przez wiele lat.
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 8 min
Przeczytasz w 0 min
Przeczytasz w 7 min