Wróć do artykułów

Rośliny do oczka wodnego w ogrodzie – pływające i oczyszczające wodę

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Oczko wodne to miejsce w ogrodzie, które podnosi walory estetyczne, a także tworzy odpowiedni mikroklimat. Aby oczko prezentowało się pięknie, niezbędne są właściwie dobrane rośliny wodne oraz regularne zabiegi pielęgnacyjne, pozwalające na utrzymanie czystej wody. Podpowiadamy, jakie rośliny do oczka wodnego warto kupić.

Spis treści:

  1. Rośliny w oczku wodnym – jakie korzyści dla ekosystemu?

  2. Jakie wymagania mają rośliny do oczka wodnego?

  3. Ciekawe rośliny pływające do oczka wodnego

  4. Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę

  5. Limnobium gąbczaste

  6. Hiacynt wodny

  7. Azolla karolińska

  8. Otoczenie oczka wodnego – jak je zaaranżować?

  9. Oczko wodne – jakich błędów unikać przy doborze i pielęgnacji roślin?

Roślinna kompozycja w oczku wodnym może stać się prawdziwą ozdobą ogrodu. Świeża zieleń liści, dekoracyjne kwiaty i delikatne falowanie na powierzchni wody sprawiają, że obok takiej aranżacji trudno przejść obojętnie.

Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać? Które z nich oczyszczają wodę z glonów? W artykule znajdziesz wskazówki oraz podpowiedzi. Doradzimy również, jak dbać o rośliny w oczku wodnym i jak stworzyć z ich pomocą piękną kompozycję.

Rośliny w oczku wodnym – jakie korzyści dla ekosystemu?

Dzięki roślinom wodnym oczko czy inny zakątek z wodą w Twoim ogrodzie będzie uroczy i pełen wdzięku. Woda wycisza i uspokaja. Pomaga się odstresować po ciężkim dniu, a także zapewnia codzienny kontakt z naturą, zwłaszcza jeśli obsadzisz oczko wodne efektownymi roślinami, a do wody wpuścisz ryby. Miłośników oczek wodnych cieszą także owady jak ważki czy motyle i inne małe zwierzęta, licznie pojawiające się w okolicy oczek wodnych.

Ładnie zaprojektowane i wykonane oczko wodne może być największą ozdobą Twojego ogrodu, miejscem relaksu i spotkań w otoczeniu kojącej natury.

Co więcej, woda, zwłaszcza w towarzystwie roślin do oczka wodnego, ma bardzo pozytywny wpływ na mikroklimat ogrodu. Sprawia, że powietrze wokół oczka jest bardziej nawilżone. Kwiaty jednoroczne, byliny czy krzewy rosną lepiej i mniej straszne są im okresy suszy. Nawilżone powietrze sprawia, że rośliny wyglądają efektownie, mają zielone liście i soczyste kolory.

Wilgotne powietrze służy też ludziom. Oczka wodne powinni sobie sprawić zwłaszcza ci, którzy cierpią na choroby układy oddechowego oraz alergicy.

Aby wodny ekosystem w Twoim ogrodzie działał tak jak powinien, w oczku potrzebne są rośliny. Warto zaplanować zwłaszcza nasadzenia roślin oczyszczających wodę w oczku. Dzięki nim z łatwością utrzymasz w oczku czystą i przejrzystą woda.

Wśród roślin do oczka wodnego najczęstszy wybór inwestorów to właśnie oczyszczające wodę rośliny powierzchniowe, czyli pływające po powierzchni oczka. Nie trzeba ich nawet sadzić, ponieważ nie mają przystosowanego do ziemi systemu korzeniowego. Wystarczy je włożyć do wody – to właśnie tam rozbudowują swoje korzenie i z wody czerpią składniki odżywcze. Dzięki temu, że konkurują o pokarm z glonami, zmniejszają ilość glonów, ograniczają ich wzrost i oczyszczają wodę.

Rośliny pływające dodają oczku niezwykłego uroku. Wiele z nich pięknie kwitnie, zamieniając oczko w kolorową oazę. Co więcej, chronią wodą przed przegrzaniem i stanowią schronienie dla wielu gatunków mniejszych i większych żyjątek.

Jakie wymagania mają rośliny do oczka wodnego?

Nie wszystkie rośliny do oczka wodnego to okazy pływające. Wokół oczka sadzi się też byliny takie jak bergenia sercowata, brunnera wielkolistna, różne gatunki hostów czy liliowców. Przy oczkach pięknie wyglądają też trawy, trzcina i tatarak oraz cibora zmienna, czyli popularny papirus.

Jeśli chcesz zadbać o wodę w oczku, niezbędne będą również rośliny pływające. Co warto o nich wiedzieć? Koniecznie zwróć uwagę na wymagania każdej rośliny do oczka wodnego, którą chcesz wprowadzić do ogrodu. Niektóre z nich najlepiej udają się na stanowisku słonecznym, inne – w półcieniu. Większość jednak nie lubi „smażyć się” w pełnym słońcu, zadbaj więc, aby oczko było częściowo zacienione. Unikniesz też w ten sposób problemów z nadmiernym nagrzewaniem się wody.

Aby rośliny czuły się dobrze, oczko nie może być za małe, ani zbyt płytkie. Optymalne rozmiary to 100 cm głębokości i co najmniej 10 m2 powierzchni. Oczka nie powinno się zakładać w najniższym punkcie ogrodu, aby uniknąć spływania do niego z deszczem ziemi ogrodowej.

Ciekawe rośliny pływające do oczka wodnego

Rośliny w oczku wodnym to nie tylko dekoracja, ale także ważny element ekosystemu – są schronieniem dla owadów, zacieniają i natleniają wodę. Niekwestionowanymi królami ogrodowych zbiorników są grzybienie białe, nazywane popularnie liliami wodnymi lub nenufarami. Występują w ogromnej liczbie odmian, które zachwycają dużymi, rozłożystymi kwiatami. Atutem lilii wodnych są także charakterystyczne liście dumnie pływające po powierzchni wody.

Rośliny w oczku wodnym

Warto zwrócić uwagę także na nieco mniej popularne rośliny pływające do oczka wodnego. Ciekawie prezentuje się na przykład osoka aloesowata, która wyróżnia się liśćmi kojarzącymi się z ananasem. Dekoracyjne rozety wystające z tafli wody w lipcu pokrywają się drobnymi kwiatami. Inną oryginalną rośliną do oczka wodnego jest piscja (topian), nazywana też sałatą wodną ze względu na układ miękkich, owłosionych liści.

Wodne rośliny w oczku

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę

Każdy posiadacz ogrodowego zbiornika wodnego chce cieszyć się widokiem przejrzystej wody pozbawionej zanieczyszczeń. Na szczęście istnieją sprawdzone rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę i natleniające ją. To dzięki nim można w prosty sposób utrzymać oczko wodne w doskonałym stanie. Wśród cenionych gatunków warto wymienić:

Limnobium gąbczaste 

Wyróżnia się niewielkimi liśćmi o nerkowatym kształcie, które gęsto porastają oczko, unosząc się na powierzchni wody. Pobierają z wody mnóstwo składników odżywczych, wpływając na ograniczenie rozwoju glonów.

Największą ozdobą Limnobium są sercowate liście o gładkich lśniących blaszkach. Roślina wyróżnia się silnym wzrostem i szybko porasta powierzchnię oczka, skutecznie oczyszczając wodę.

Hiacynt wodny

Jego zaletą są mięsiste liście i dekoracyjne kwiatostany w kolorze jasnofioletowym, które pojawiają się latem. Hiacynt nie tylko oczyszcza wodę, ale także zacienia zbiornik, chroniąc go przed przegrzaniem w upalne dni.

Hiacynt wodny to jedna z najpiękniejszych roślin do oczka wodnego. Warto jednak wiedzieć, że w polskich warunkach hiacynty to rośliny jednoroczne – wymagają temperatur powyżej 20 stopni Celsjusza.

Azolla karolińska

Gatunek wodnej paproci, która szybko się rozrasta i pięknie wybarwia na kolor czerwony. To doskonała roślina do małego oczka wodnego – łatwo można kontrolować jej wzrost.

Azolla nieco przypomina rzęsę wodną. Na powierzchni oczka tworzy gęsty kożuch. Nie korzeni się i wystarczy ją po prostu wrzucić do oczka, aby pięknie się rozwijała. Jeśli rozrasta się nadmiernie, część rośliny trzeba po prostu usunąć. Zwykle jest jednoroczna, chociaż czasem uda się ją przezimować w postaci pączków schowanych w mule.

Oczko wodne

Otoczenie oczka wodnego – jak je zaaranżować?

Jak sprawić, by oczko wodne wyglądało pięknie? Zwróć uwagę na małą architekturę drewnianą, która doskonale współgra z wodą i tworzy atmosferę spokoju znaną np. z japońskich ogrodów. Niezbędne przy oczku wodnym będą takie elementy jak drewniany mostek, pomost czy balustrada. Niedaleko warto też postawić drewnianą ławkę, aby w spokoju obserwować, jak oczko wodne kipi życiem i cieszy oczy ogrodnika.

Pamiętaj, że wilgotne środowisko nie sprzyja drewnu. Koniecznie trzeba je odpowiednio zaimpregnować. Pierwszy i najważniejszy krok to zabezpieczenie drewna przy pomocy Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Skutecznie ochroni on drewno przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami.

Drugi krok to pomalowanie drewna jednym z preparatów powłokotwórczych, który dodatkowo wzmacnia drewno i zwiększa jego odporność na wodę czy promienie UV. Nasza propozycja to Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy. Długotrwale zabezpiecza on malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny. Pomalowana powierzchnia szybko wysycha i staje się odporna na deszcz i słońce.

Woda w ogrodzie i mostek

Oczko wodne – jakich błędów unikać przy doborze i pielęgnacji roślin?

Najczęstszy błąd ogrodników kupujących rośliny do oczka wodnego to brak dopasowania roślin do stanowiska, w tym do stopnia zacienienia. Z kolei w trakcie pielęgnacji popularny błąd to brak odpowiedniego przycinania roślin, przez co nadmiernie zarastają oczko. Pamiętaj, aby ścinać jesienią pożółkłe liście (np. grzybieni) i nie dopuszczać, aby opadły na dno. Przed pierwszymi przymrozkami zredukuj mocno ilość zielonych roślin pływających, co uchroni przed nadmiernym gromadzeniem substancji organicznej na dnie zbiornika.

Oczko wodne to serce każdego ogrodu, uroczy zakątek, o który warto szczególnie dbać. Pomogą w tym rośliny oczyszczające wodę. Czy nasze wskazówki były dla Ciebie pomocne? Koniecznie daj nam znać. Pamiętaj też, aby zabezpieczyć drewno w okolicy oczka niezawodnymi środkami VIDARON!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie