Ogród warzywny na balkonie w bloku – pomysły na jego wykonanie
Przeczytasz w 7 min
Planujesz montaż drewnianej balustrady balkonowej w swoim domu? Zobacz, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie. Podpowiadamy, jakie drewno jest odpowiednie do zastosowania na zewnątrz oraz w jaki sposób ochronić ja przed działaniem czynników takich jak słońce, wiatr i deszcz.
W przypadku elementów architektonicznych takich jak drewniane balustrady balkonowe, istotna jest nie tylko estetyka wykończenia – liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Barierka powinna skutecznie zabezpieczać użytkowników balkonu przed wypadnięciem i umożliwiać swobodne opieranie się osobom o różnej wadze. Elementy balustrady muszą być odpowiednio szerokie, by zapewnić stabilność konstrukcji. Solidne belki stosowane na przykład w góralskich domach zapewniają o wiele lepszą ochronę niż lekkie, ażurowe konstrukcje. Pamiętaj, że drewno pod wpływem słońca i deszczu staje się jeszcze bardziej kruche, dlatego zbyt delikatna konstrukcja nie zda egzaminu.
Ważne jest, by materiał był wytrzymały i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Stosuj nowe deski wysokiej klasy, co do których masz pewność, że zapewnią maksymalny stopień bezpieczeństwa domownikom. Oprócz doboru wytrzymałego drewna zatroszcz się o właściwy montaż balustrady. Mocowanie powinno być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i dostosowane do spodziewanego obciążenia barierki. Do zamocowania słupków balustrady wykorzystaj bezpieczne kotwy montażowe.
Na wytrzymałość balustrady ma wpływ przede wszystkim rodzaj drewna. Jak wybrać materiał, który zagwarantuje Ci właściwy poziom ochrony? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drewna z gatunków: dąb, modrzew syberyjski czy daglezja. Bardzo dobre parametry ma także robinia akacjowa, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością i twardością. Takie rozwiązanie będzie bezpieczne, o ile zadbamy o dobrą impregnację i będziemy przestrzegać norm dotyczących konstrukcji balkonowych. Można rozważyć zakup drewna impregnowanego przemysłowo, które wykazuje bardzo dobrą odporność na czynniki atmosferyczne, lub zdecydować się na samodzielną ochronę powierzchni barierki.
Odpowiedni gatunek i klasa drewna to nie wszystko. Równie istotne jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników zewnętrznych. Brak ochrony oznacza szybsze niszczenie desek pod wpływem wiatru, deszczu, śniegu, słońca i działania szkodników drewna. Po kilku latach drewniana balustrada zewnętrzna traci swoją wytrzymałość i stanowi poważne zagrożenie dla użytkowników. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie jej już podczas montażu.
Najlepiej zastosować połączenie dwóch produktu – Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON oraz warstwy dekoracyjnej wykonanej za pomocą Lakieru Zewnętrznego VIDARON. Preparat gruntujący wnika w deski i wzmacnia je, a także chroni przed czynnikami biologicznymi, takimi jak glony czy grzyby. Lakier do drewna tworzy natomiast trwałą powłokę, która zapobiega wnikaniu wody w balustradę. Szczelna warstwa ochronna zapobiega uszkodzeniom materiału i zapewnia jego wieloletnią trwałość. Efektem jest odpowiedni poziom bezpieczeństwa balustrady z drewna. Możesz korzystać z niej bez obaw każdego dnia. Pamiętaj, by ponawiać lakierowanie po czasie wskazanym przez producenta lub gdy widzisz uszkodzenia powłoki.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 9 min