Jakie drewno na meble ogrodowe?
Przeczytasz w 11 min
Marzysz o wygodnym leniuchowaniu na tarasie? Zamiast wydawania pieniędzy na gotowe meble ze sklepu, dobrą alternatywą może być ich samodzielne wykonanie. Przygotowanie z palet sofy ogrodowej nie jest ani trudne, ani drogie. Pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ale także dać drugie życie drewnianym paletom, co jest zdecydowanie bardziej eko.
Przerabianie starych palet na ciekawe meble ogrodowe to trend, który w ostatnich latach bardzo się popularyzuje. Tanich i łatwo dostępnych materiałów nie brakuje. Ograniczeniem bywa tylko wyobraźnia i ewentualnie... wielkość tarasu. Meble z palet wykonane samodzielnie to także niesamowita satysfakcja z dobrze wykonanej pracy!
W artykule podpowiemy, jak samodzielnie wykonać drewniany mebel na taras, balkon czy do ogrodu. Taka sofa ogrodowa zapewni wygodne miejsce do siedzenia, stworzy estetyczny kącik rekreacyjny, a do tego jest zdecydowanie tańsza niż gotowe meble ogrodowe. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez instrukcję mocowania palet, przygotowywania bazy sofy, impregnowania i malowania oraz montażu na paletach poduszek i siedziska.
Oferta dostępnych na rynku gotowych modeli mebli ogrodowych jest bardzo bogata. Wybierać możesz także spośród różnych modeli i wzorów sofy ogrodowej czy innych mebli tapicerowanych.
Jest jednak pewien szkopuł - pieniądze. Tania sofa lub leżak do ogrodu już po jednym sezonie straci cały swój urok. Można oczywiście wydać sporo na meble z górnej półki. Jeśli jednak zależy Ci, by ograniczyć budżet, rozsądniej i taniej jest przygotować solidną konstrukcję z łatwo dostępnych materiałów. Należą do nich także popularne palety z drewna sosnowego.
Sofę z palet zrobisz dosyć szybko. Odpowiednio przygotowana i zabezpieczona, posłuży przez wiele sezonów, a jakość wypoczynku nie będzie gorsza niż ta na sofie z meblowego salonu. Deski z palet pomalowane i zaimpregnowane właściwym środkiem VIDARON wyglądają oryginalnie i modnie. Wykonany z palet mebel będzie idealnym wyborem szczególnie, jeśli lubisz styl boho, naturalny czy wnętrza w klimacie eko.
Możesz w dodatku wybrać różne wymiary mebli - małą, dwuosobową sofę ogrodową, spory narożnik, a do tego zrobić z tego samego materiału stolik kawowy czy regał.
Zaletą budowy mebli ogrodowych z palet jest też dostępność materiału. Ceny palet są niskie. Często zdarza się, że zalegają niewykorzystane w podwórkowych szopach czy skrytkach, np. po większych przesyłkach przywożonych przez kurierów czy zakupie materiałów budowlanych.
Na dodatek palety to surowiec bardzo wdzięczny. Łatwo układa się z nich gotowe konstrukcje. Ponieważ są wykonane z surowego drewna, można je malować na różne kolory. Przy odrobinie plastycznego zacięcia osiągniesz naprawdę imponujący efekt!
Powtórne wykorzystanie palet to także symbol dbania o przyrodę. Tak wykonany mebel wniesie do ogrodu swobodny styl i sprawi, że staniesz się bardziej eko.
Przed rozpoczęciem budowy stelaża mobilnej sofy z drewna sosnowego (lub świerkowego) pozyskanego z palet, musisz zgromadzić odpowiednie narzędzia.
Gotową kanapę musisz odpowiednio wykończyć i zabezpieczyć. Pamiętaj, że palety stanowią materiał wykorzystywany roboczo. Zazwyczaj wykonuje się je z surowego, praktycznie nieheblowanego drewna sosnowego lub świerkowego. O drzazgę lub zadzior więc nietrudno. Aby całość ładnie wygładzić, przyda się papier ścierny, a w przypadku większej pracy - pilnik do drewna i szlifierka.
Polecany produkt
Po etapie szlifowania trzeba wypełnić ubytki w drewnie, także po to, aby je odpowiednio zabezpieczyć. Niezbędne będą środki do impregnacji i malowania sofy. Ma pełnić funkcję mebli ogrodowych, powinna więc wyglądać atrakcyjnie. Z szerokiej gamy preparatów VIDARON polecamy więc:
Palety EPAL najlepiej traktować jak gotowe klocki. To znaczy, że przy projektowaniu kanapy czy sofy warto przewidzieć je w takich rozmiarach, aby nie było potrzeby zbędnego docinania lub rozbijania. Dlatego podstawowy wymiar wyjściowy to długość jednej palety, a jeśli trzeba więcej, dwóch i kolejnych. To bardzo ułatwia pracę!
Jaką wysokość powinna mieć sofa z palet? Grubość standardowej palety to ok. 15 cm. Wychodząc od tego podstawowego wymiaru, możesz zaplanować siedzisko o wysokości 30 cm, czyli dwóch palet jedna na drugiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić wyższy mebel - wówczas po prostu dołóż kolejny "klocek".
Także oparcie kanapy warto dopasować do wymiarów spodu palety EPAL. Jest to zwykle 80 lub 120 cm. Taka wielkość z powodzeniem wystarczy do stworzenia wygodnego podparcia, a pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego piłowania.
Całą konstrukcję z powodzeniem przed montażem możesz ustawić "na sucho", żeby sprawdzić, czy wzór palet spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli nie - modyfikuj ustawienia paletowych "klocków". Jeśli jest ok, czas na mocowanie palet.
Montaż zacznij od połączenia elementów siedziska. W tym celu można skręcać poszczególne warstwy wkrętami lub zastosować metalowe płaskowniki w narożnikach konstrukcji. Za jednym zamachem schwycisz tedy wszystkie elementy w solidną całość.
Przy montażu oparcia poproś o pomoc drugą osobę lub dodatkowo zablokuj je, np. podpierając palikami. Najlepiej sprawdzają się kątowniki. Mocuje się je na brzegach konstrukcji, a całość łączy przy pomocy długich wkrętów.
Jeśli oparcie to więcej niż jedna paleta, pamiętaj też o ich połączeniu dodatkowymi wzmocnieniami na "plecach" konstrukcji.
Kiedy porządnie skręcona kanapa stoi gotowa, można przystąpić do szlifowania i szpachlowania. Warto zadbać o wszystkie powierzchnie, które mogą mieć bezpośrednio kontakt ze skórą, żeby uniknąć bolesnych niespodzianek. Nie ma za to naprawdę żadnej potrzeby szlifowania desek wewnątrz konstrukcji. To w końcu mebel z palet i nieco "magazynowy" klimat dodaje mu uroku!
Malowanie desek palet ma dwa główne cele. Pierwszy to zabezpieczenie drewna. Budujesz przecież mebel na zewnątrz, a więc taki, który musi być odporny na trudniejsze warunki atmosferyczne oraz inne niesprzyjające czynniki. Malowanie palet zabezpiecza je przed wilgocią - rosą, deszczem, a jeśli mebel pozostanie zimą na zewnątrz, także przed śniegiem i mrozem. Drewnu nie służy też zbytnie nasłonecznienie, dlatego dobry preparat do malowania powinien chronić materiał przed wysychaniem i pękaniem.
Zagrożeniem w przydomowych ogrodach i na tarasach mogą być też szkodniki drewna. Tu również z pomocą przychodzą preparaty VIDARON, które doskonale chronią zarówno przed żerującymi na drewnie owadami, jak i niebezpiecznymi grzybami. Przed malowaniem w kolorze zastosuj bazowy środek zabezpieczający. Dobrze sprawdzi się np. Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON.
Druga kwestia to oczywiście estetyka. Można dobrać odpowiedni kolor, który będzie współgrał z innymi meblami lub elementami wyposażenia ogrodu.
W palecie preparatów VIDARON znajdziesz takie, które pozwalają barwić drewno w całej gamie naturalnych kolorów i odcieni. Doskonale sprawdzi się np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, dostępny aż w 14 naturalnych kolorach.
Polecany produkt
Podczas malowania palet równie dobrze możesz też puścić wodze fantazji i swoją wykonaną z drewna sosnowego sofę ogrodową pomalować w fantazyjne barwy i wzory. Pozwala na to sama konstrukcja - osobne deski i belki aż proszą się o zastosowanie wielu kolorów. W tym przypadku warto sięgnąć po Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON, gdzie wśród 12 kolorów znajdziesz takie jak limonkowy czy lazurowy.
Co pozostaje, kiedy Twoja ogrodowa kanapa z palet stanie już na tarasie? Dorzuć materac i poduszki, aby w pełni rozkoszować się wypoczynkiem na zewnątrz. Nie zapomnij też zrobić zdjęcia i wysłać go do nas! Podziel się z nami efektami swojej pracy! Może staniesz się inspiracją dla innych!
Przeczytasz w 11 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 8 min