Wróć do artykułów

Ogród warzywny na balkonie w bloku – pomysły na jego wykonanie

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Chcesz mieć swoje własne warzywa, ale mieszkasz w bloku? Balkon to znakomite miejsce na mały warzywnik. Jak go zrobić? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz pomysły na ogród warzywny na balkonie!

Z tego artykułu dowiesz się:
– Ogród warzywny na balkonie - dlaczego warto go zrobić?
– Warzywnik na balkonie – przydatne materiały
– Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie krok po kroku?

Każdy marzy o pysznych warzywach z własnego ogrodu, bez pestycydów i szkodliwych oprysków. Wielu z nas jednak nie ma ani działki, ani ogrodu. Czy mieszkając w bloku jesteś skazany na kupowanie warzyw czy ziół w sklepie? Oczywiście że nie! Alternatywą jest ogród warzywny na balkonie w bloku. Możesz tu hodować nie tylko zioła czy sałaty, ale także własne ogórki czy pomidory!

Jak zrobić balkonowy warzywnik? W artykule znajdziesz sporo przydatnych wskazówek oraz dużo dobrych pomysłów na ogród warzywny nawet na bardzo małym balkonie. Pokażemy także, w jaki sposób zabezpieczyć drewniane skrzynie na warzywa i pojemniki na zioła przy pomocy produktów VIDARON.

Ogródek warzywny na balkonie - dlaczego warto go zrobić?

Zalet własnych warzyw nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy, kto lubi pomidory, doskonale zna pewnie różnicę między tymi „ze sklepu”, a z przydomowej działki lub od zaprzyjaźnionego hodowcy, który nie używa sztucznych nawozów oraz nie przesadza z opryskami. To samo dotyczy wszystkich innych warzyw – ogórków, cukinii, buraków, marchewki, pietruszki, rzodkiewki, sałaty, szczypiorku czy ziół. Domowe są zdrowsze, smaczniejsze, po prostu lepsze.
Oprócz niewątpliwych walorów smakowych własne warzywa na balkonie mają jeszcze inne zalety. Warzywnik czy ogródek ziołowy to najlepszy sposób, by nawet w wielkim mieście żyć bliżej natury. Brakuje Ci codziennego kontaktu z przyrodą? Nie jesteś w stanie regularnie wychodzić na spacer do parku czy wyjeżdżać za miasto? Wystarczy kilka prostych skrzynek z ziemią, kilka łatwych w uprawie sadzonek warzyw i szybko zobaczysz, jak „zielone” na własnym balkonie poprawia Ci nastrój!

Jeśli masz dzieci, warzywnik ma jeszcze jeden wielki atut. Dostarcza codziennej rozrywki maluchom, które uwielbiają siać, sadzić i doglądać jarzynek. Domowa uprawa warzyw uczy też najmłodszych odpowiedzialności i troski o przyrodę, pozwala również poznać bliżej, jak „działają” rośliny, co dla dzieci wychowanych w mieście wcale nie jest oczywiste.

Na balkonie można zrobić ogród warzywny niczym na własnej działce!

Warzywniak na balkonie - przydatne materiały

Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie w bloku? Jakich materiałów i narzędzi potrzebujesz? Wszystko zależy od tego, co chcesz uprawiać, ile masz miejsca i w jaki sposób chcesz swoje warzywa posadzić. Możliwości jest kilka:

  • Ogród pionowy np. z palet – na bardzo mały balkon i dla miłośników prostoty i minimalizmu. O tym, jak zrobić z palet własny ogródek ziołowy, pisaliśmy tutaj: Ziołowy ogródek z palet − jak go zrobić? Poradnik krok po kroku
  • Klasyczne wiszące skrzynki i donice na zioła, mniejsze warzywa czy truskawki. Pojemniki mogą być z tworzywa, możesz się też pokusić o ładne drewniane skrzynki.
  • Stojące skrzynie na nóżkach, postawione bezpośrednio na balkonie lub na stelażu. Bardziej zaawansowana opcja to „ściana” zbudowana z kilku połączonych ze sobą drewnianych skrzynek, ale do tego potrzebujesz już tzw. „złotej rączki” lub smykałki do majsterkowania.
  • Wiszące doniczki – możesz w taki sposób podwiesić ich na jednym balkonie nawet kilkanaście. Świetnie się w nich uprawia wiszące truskawki, pomidorki koktajlowe, zioła, sałatę.


Najlepsze efekty daje połączenie kilku wymienionych wyżej pomysłów. Większe warzywa (takie, które potrzebują głębszych pojemników jak ogórki czy pomidory) najlepiej uprawiać w dużych drewnianych pojemnikach. Bez problemu kupisz takie gotowe lub przy odrobinie smykałki do DIY zrobisz samodzielnie, nawet w wersji z zamykaną taflą szkła, pleksi czy folii (czyli tzw. inspektem).

Na zioła wystarczą mniejsze doniczki, a sałatę czy rzodkiewkę łatwo uprawiać w długich, ale płaskich donicach, które możesz podwiesić do balustrady balkonu.

Ważna uwaga! Wszystkie elementy tego typu podwieszamy do wewnątrz, aby po przypadkowym upadku ciężkiej donicy nie narazić przechodzących dołem ludzi na niebezpieczeństwo.


Do własnego ogrodu warzywnego na balkonie będziesz potrzebować:

  • Gotowych skrzynek drewnianych na większe warzywa lub desek, z których wykonasz je samodzielnie. Znajdziesz je w każdym sklepie budowlanym.
  • Piły do cięcia drewna, wkrętów i wkrętarki jeśli skrzynie wykonujesz samodzielnie.
  • Doniczek na mniejsze warzywa – np. długich (takich jak na pelargonie) do sałaty i rzodkiewek, okrągłych do powieszenia (a więc z uchwytem) na zioła czy truskawki.
  • Ziemi ogrodowej i warstwy drenażu, czyli np. żwiru – trzeba go rozsypać na dno każdej donicy.
  • Impregnatów do zaimpregnowania drewnianych skrzynek na warzywa na balkonie.

Czym zaimpregnować skrzynki i drewniane donice balkonowe? Pierwszy krok to zabezpieczenie drewna preparatem gruntującym np. Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON. Głęboko wnika on w drewno i chroni je przed sinizną, grzybami i szkodnikami drewna.

Drugi krok to nałożenie na skrzynie odpowiedniego środka powłokotwórczego. Co się sprawdzi? Na przykład Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON, czyli produkt 3w1, który impregnuje i chroni drewno, a w dodatku nadaje mu kolor. Inna opcja to Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Super Wydajna VIDARON – zabezpiecza ona skrzynki przed deszczem, słońcem czy śniegiem, a dodatkowo nadaje piękny kolor. Pamiętaj, aby skrzynki od wewnątrz zabezpieczyć folią ochronną, która odizoluje drewno od ziemi!

Pomysł na ogród warzywny na balkonie. Skrzynie z drewna musisz zabezpieczyć odpowiednim preparatem VIDARON

Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie krok po kroku?

Jeśli masz już niezbędne materiały, możesz się zabrać za przygotowanie Twojego ogrodu warzywnego.

  • Zanim kupisz pierwsze warzywa, dobrze przemyśl, co chcesz hodować. Pamiętaj, że masz ograniczoną przestrzeń. Na balkonie najlepiej uprawiać to, co najbardziej lubisz jeść i co często bywa w sklepach mocno „nasycone chemią”. Nie doradzamy zatem uprawy ziemniaków, buraków czy marchwi (również z tego względu, że potrzebują naprawdę głębokich pojemników). Lepiej za to skupić się na sałatach, szpinaku, rukoli, roszponce, ziołach, pomidorach, ogórkach, papryce, truskawkach i poziomkach. Oczywiście możliwości jest dużo więcej – niektórzy miłośnicy warzyw z powodzeniem uprawiają cebulę, czosnek, fasolę pnącą, koperek, seler naciowy czy szczypiorek. Najlepiej zrób plan z rysunkiem – łatwiej Ci będzie zorganizować warzywnik.
  • Z gotowym planem zabierz się za zakup pojemników i ziemi. Jeśli nie masz czasu ani możliwości na wykonywanie donic, kup gotowe pojemniki. Pamiętaj tylko, że wszystkie nowo kupione drewniane pojemniki trzeba dodatkowo zaimpregnować środkiem VIDARON.
  • Kup sadzonki warzyw lub wysiewaj je samodzielnie. Pamiętaj, że większość warzyw liściastych jak rzodkiewki czy różne rodzaje sałaty możesz siać przez całe lato, żeby mieć ciągłość zbiorów. Wystarczy je dosiać do nowych donic co kilka tygodni.

Jakie pomysły na warzywnik sprawdzą się na balkonie? Poniżej znajdziesz trzy ciekawe i proste do wykonania ogródki warzywne na balkonie.

Warzywnik na tym balkonie zorganizowano przy pomocy plastikowych pojemników różnej wielkości. Pnące warzywa rozpięto na metalowej drabince.

Warzywnik na balkonie zrobiony z pojemników z tworzywa.

Z kolei na tym balkonie postawiono estetyczne drewniane donice. Aby zachowały tak piękny, naturalny kolor drewna, możesz zaimpregnować je przy pomocy Pokostu Lnianego VIDARON.

Warzywnik na balkonie z drewnianych skrzyń na niskich nóżkach.

Na tym balkonie zorganizowano bardzo prosty ogródek ziołowy. Zwykłe doniczki z uchwytami podwieszono na stelażu lub przymocowano do białej kraty.

Ogródek ziołowy na balkonie, który łatwo zrobisz samodzielnie.

Własne warzywa można uprawiać także na balkonie. To łatwiejsze niż myślisz! Wystarczy dobry plan, kilka sadzonek i możesz się już zamienić w miejskiego ogrodnika nawet jeśli masz niewiele powierzchni do dyspozycji. Mamy nadzieję, że nasze pomysły zainspirowały Cię do zmiany Twojego balkonu w warzywnik z prawdziwego zdarzenia!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (5)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Ziołowy ogródek z palet − jak go zrobić? Poradnik krok po kroku

Ziołowy ogródek z palet − jak go zrobić? Poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Kiedy zbierać i jak przechowywać zioła? Doradzamy!

Kiedy zbierać i jak przechowywać zioła? Doradzamy!

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie