Jak urządzić mały domek letniskowy – stwórz swoją oazę
Przeczytasz w 7 min
Z artykułu dowiesz się:
Parasol ogrodowy to niezbędny element wyposażenia tarasu, ogrodu czy balkonu, bardzo przydatny w trakcie upałów. W sklepach ogrodniczych i marketach znajdziesz sporo parasoli w zestawie z podstawą lub gotowe stojaki. Są one jednak drogie – ich koszt to często kilkaset i więcej zł. Alternatywą jest własnoręczne wykonanie podstawy pod parasol – z betonu, metalu lub, co najłatwiejsze, z drewna.
W artykule podpowiadamy, czego potrzebujesz, by samodzielnie zrobić taką podstawę. Wskazujemy, jak zrobić stojak pod parasol ogrodowy z palet oraz jak je zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi. Doradzimy też, jak i gdzie ustawić parasol.
Jak zrobić stojak pod parasol ogrodowy? Zacznij od wyboru materiału, z którego wykonasz podstawę. Możliwości jest wiele: metal, beton, plastik, drewno, kamień czy nawet worki z piaskiem. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przeanalizować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym oraz co jesteś w stanie wykonać samodzielnie.
Proces tworzenia stojaka pod parasol z betonu jest prosty, a efekt bardzo trwały. Aby uzyskać stabilną podstawę, należy przygotować wylewkę betonową, stosując się do zaleceń producenta. Będziesz do tego potrzebować formy, do której wlejesz beton.
Gdy masa zaczyna twardnieć, należy umieścić w niej rurę, która będzie pasować do średnicy parasola. Po całkowitym stwardnieniu betonu podstawa jest gotowa. Taki stojak jest stabilny i odporny na warunki atmosferyczne, ale ma jedną wadę. Betonowa podstawa jest ciężka i trudna do przenoszenia.
Coraz więcej osób, zwłaszcza tych, które mają ograniczony budżet, decyduje się na wykonanie podstawy z drewnianych palet. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również estetyczne, zwłaszcza jeśli w ogrodzie masz już meble z palet.
Pamiętaj, że drewno ma swoją specyfikę – aby podstawa wykonana z palet służyła przez lata, konieczna jest jej regularna impregnacja, najlepiej niezawodnymi środkami VIDARON. Narażone na wilgoć i zmienne temperatury drewno może ulec szybkiemu zniszczeniu. Na szczęście impregnaty są łatwo dostępne, a ich zastosowanie pozwala skutecznie zabezpieczyć drewnianą konstrukcję.
Prostym rozwiązaniem jest wykorzystanie w roli podstawy pod parasol drewnianej donicy. Możesz ją wypełnić piaskiem lub żwirem, a w środek wstawić nogę od parasola. Zwróć tylko uwagę, aby donica była odpowiednio głęboka i duża.
Kolejną opcją jest wykonanie podstawy z kamienia. Wystarczy znaleźć lub kupić odpowiednio duży kamień i wywiercić w nim otwór na parasol. Kamienna podstawa będzie bardzo trwała. Materiał ten idealnie komponuje się z ogrodem, tworząc bardzo naturalny element krajobrazu.
Kamień, podobnie jak beton, nie wymaga dodatkowego obciążenia. Czyni go to wyjątkowo stabilnym rozwiązaniem, ale sprawia, że staje się mało mobilny.
Metalowy stojak jest dostępny do kupienia w postaci gotowej lub do wykonania samodzielnie pod warunkiem, że masz odpowiednie materiały i znasz podstawy obróbki metalu. Pamiętaj też, że metal jest zbyt lekki, by stabilnie trzymać parasol. Taki stojak będzie więc wymagać dodatkowego obciążenia, np. kamieniami lub donicą z roślinami. Metal pasuje za to do nowoczesnych i minimalistycznych ogrodów w typowo miejskim stylu.
Na sam koniec warto wspomnieć o najbardziej budżetowym i prostym rozwiązaniu – workach z piaskiem. Worki układa się wokół nóg parasola, co zapewni mu stabilność. Po zakończonym sezonie piasek możesz wykorzystać w inny sposób, np. wsypać do piaskownicy. To świetna opcja dla osób, które szukają szybkiego, taniego i ekologicznego rozwiązania.
Czego potrzebujesz do wykonania stojaka na parasol ogrodowy? Przyjmijmy, że materiałem, z którego chcesz korzystać, jest drewno. Do wyboru masz więc stojak wykonany z drewnianej donicy oraz stojak z palet.
Jeśli planujesz wykonanie stojaka pod parasol z drewnianej donicy, potrzebujesz takich narzędzi i materiałów:
Jeśli Twój plan to stojak na parasol ogrodowy z palet, największym wyzwaniem będzie na pewno stworzenie z palet konstrukcji pod parasol. Trzeba ją dociążyć lub w inny sposób przymocować, by nie wywróciła się przy silniejszym wietrze. Palety należy wyszlifować i pozbyć się z nich drzazg, wystających gwoździ itd.
Twój drewniany stojak na parasol ogrodowy może mieć różną formę. Najprostsze do wykonania rozwiązanie to rodzaj wysokiej prostokątnej donicy czy pojemnika, który wypełnia się w środku obciążeniem i wstawia tam rurę pod nogę parasola.
Możesz też jednak pokusić się o inne pomysły. Co powiesz na to, by donicę wypełnić ziemią i posadzić w niej rośliny o ciekawych liściach, jak np. popularne hosty? A może potraktować pojemnik jako bazę pod inne dekoracje? Sposobów na ozdobienie stojaka pod parasol jest mnóstwo!
1. Przygotuj drewnianą donicę
Możesz wykorzystać gotowy pojemnik – ważne by był wysoki i ciężki. Warto również wykonać donicę z drewnianych desek, które najlepiej połączyć z pomocą wkrętów i specjalnych kątowników. Od wewnątrz donicę wyłóż czarną folią – przymocuj ją takerem do mebli.
Jeśli donica nie jest jeszcze zabezpieczona, na tym etapie trzeba zaimpregnować drewno odpowiednim środkiem VIDARON, aby chronić je przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Pomoże to przedłużyć żywotność stojaka.
2. Umieść w donicy rurę, w której znajdzie się noga od parasola
Rura będzie stanowiła uchwyt, w który wsuniesz parasol. Może być wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego. Powinna być wystarczająco długa, aby stabilnie utrzymać parasol.
3. Wsyp do donicy piasek lub żwir
Wsyp piasek lub żwir do donicy, aż do poziomu, który zapewni odpowiednie obciążenie. Piasek lub żwir powinny być na tyle ciężkie, aby parasol był stabilny, ale jednocześnie na tyle lekkie, aby umożliwić ewentualne przesunięcie stojaka. Piasek dokładnie wypełnia przestrzenie w donicy, co zapewnia lepszą stabilizację rury. Uwaga: jeśli piasek jest luźny, przemyśl jego ubicie lub dodaj na dno worek z dodatkowym obciążeniem, aby zwiększyć masę i stabilność.
Możesz udekorować wierzch donicy np. kamieniami ozdobnymi, żwirem dekoracyjnym lub ziemią. Inny pomysł to posadzenie roślin wokół nogi parasola.
Czym zabezpieczyć donicę przed warunkami atmosferycznymi? Z palety środków VIDARON polecamy m.in.:
Główna funkcja parasola to zapewnienie cienia, dlatego najlepiej ustawić go tam, gdzie jest największa potrzeba ochrony przed słońcem. Zwykle będzie to strefa wypoczynkowa, czyli taras, kącik z meblami ogrodowymi, leżaki lub stół, przy którym jada się posiłki na zewnątrz.
Sprawdź, jak słońce wędruje po Twoim ogrodzie w ciągu dnia. Unikaj miejsc, które rano lub po południu będą całkowicie w cieniu. Ustaw parasol tam, gdzie będziesz spędzać najwięcej czasu – w strefie wypoczynku, nad stołem, przy leżaku czy hamaku.
Upewnij się, że parasol nie jest narażony na silne podmuchy wiatru. Najlepiej ustawić go w pobliżu budynków, drzew lub ogrodzeń, które mogą stanowić barierę przed wiatrem. Pamiętaj, by stał z dala od grilla czy paleniska.
Samodzielne wykonanie podstawy pod parasol ogrodowy z drewna to pomysł na ekologiczną i tanią w wykonaniu ozdobę ogrodu. Pamiętaj, aby zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi. Zalecamy zastosowanie środków ochronnych marki VIDARON, które przedłużą trwałość konstrukcji.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min