Wróć do artykułów

Jak zrobić ogród wertykalny w salonie? Poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Wybór roślin i warunków świetlnych
  2. Projektowanie konstrukcji ogrodu
  3. Montaż i instalacja systemu nawadniania
  4. Pielęgnacja i utrzymanie ogrodu

Jeśli masz już dość oklepanych pomysłów na ścianę w salonie, ogród wertykalny DIY może okazać się strzałem w dziesiątkę. Takie rozwiązanie docenią też wszyscy, którzy marzą o zielonym tarasie czy ogrodzie w mieszkaniu w bloku oraz miłośnicy kwiatów doniczkowych i stylu urban jungle. 

Jak założyć ogród wertykalny? Zrób to sam! W artykule pokażemy kilka pomysłów, w tym także te bardzo proste do wykonania. Doradzimy, jakie rośliny będą najlepszym pomysłem oraz czym zabezpieczyć ogród wertykalny na ścianę, aby długo wyglądał jak nowy. 

Ogród wertykalny w salonie zaaranżowanym w nowoczesnym stylu
Ogród wertykalny w salonie zaaranżowanym w nowoczesnym stylu

Wybór roślin i warunków świetlnych 

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego DIY? Podstawowa zasada mówi o tym, że nie powinny być one zbyt wymagające. Należy je dobrać tak, by lubiły te same warunki – stanowisko i wilgotność. Ich bryła korzeniowa nie może być zbyt rozrośnięta, ponieważ korzenie roślin mają tu ograniczoną przestrzeń dla wzrostu. 

Na ścianę wertykalną wybieraj okazy zdrowe oraz odporne na choroby i ataki pasożytów. To ważne, ponieważ rośliny na zielonej ścianie rosną bardzo blisko siebie i łatwo mogą się zarażać jedna od drugiej. 

Jakie kwiaty zdecydowanie nie nadają się do wertykalnego ogrodu? Nie sprawdzą się sukulenty oraz gatunki delikatne i kapryśne. Zostaną one szybko zdominowane przez silniejsze lub ulegną uszkodzeniu. Dyskusyjną sprawą jest też wykorzystywanie w zielonej ścianie paproci. Są piękne i bardzo efektowne, ale to wymagające rośliny, które nie w każdym środowisku będą się dobrze czuły. 

Oprócz tego w ogrodzie wertykalnym w salonie możesz posadzić większość popularnych roślin doniczkowych. Ich wybór zależy od warunków, jakie możesz im zaoferować, w tym od ilości światła i temperatury. 

Wśród polecanych na ogród wertykalny na ścianie roślin są filodendrony, cissusy i pnącza rodem z egzotycznych lasów. Doskonale sprawdzą się również skrzydłokwiaty, które wyróżniają się efektownymi, błyszczącymi liśćmi i ciekawymi kwiatostanami. Dobrym pomysłem będą zielistki lub piękna i egzotyczna maranta. Śmiało możesz wykorzystać także fikusy czy rośliny z rodziny ananasowatych. Piękną kompozycję stworzysz z draceny, kalatei (Calatea) czy oryginalnej rośliny z rodziny marantowatych – Stromante. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, efektowny ogród wertykalny w domu stworzy modna monstera i równie popularne platycerium, czyli płaskia, zwana też łosimi rogami. 

Wiele osób nie wyobraża sobie zielonej ściany bez bluszczu. Trzeba jednak wiedzieć, że w warunkach domowych ta piękna pnąca roślina zagrożona jest atakami przędziorka, który lubi grasować w źle wentylowanych pomieszczeniach. Jeśli natomiast zależy Ci na całkowicie bezobsługowym ogrodzie wertykalnym na ścianę, wybierz mech stabilizowany.

Oprócz doboru roślin równie ważne jest odpowiednie oświetlenie. Rośliny muszą mieć odpowiednią ilość światła. Najlepiej, aby było to światło energooszczędne LED o barwie ok. 5000-6000 K. Światło dzienne z okien to zdecydowanie za mało, aby ogród wertykalny w salonie prezentował się okazale. Potrzebujesz oświetlenia roślin od frontu, które ustawi odpowiednio ich liście. 

Rozrośnięty ogród wertykalny w salonie to jego najpiękniejsza dekoracja
Rozrośnięty ogród wertykalny w salonie to jego najpiękniejsza dekoracja

Projektowanie konstrukcji ogrodu

Jak zaprojektować ogród wertykalny w domu? Najprostszy sposób to przymocowanie do ściany dużej liczby doniczek. Zrób z nich ładną kompozycję, wstaw doniczki z kwiatami i prosta zielona ściana gotowa! Ładnie prezentują się zwłaszcza minimalistyczne kwietniki w loftowym stylu. Znajdziesz w sklepach sporo takich, które przygotowane są właśnie do tworzenia większych kompozycji. 

Jeśli Twój ogród wertykalny w salonie ma służyć jako oddzielenie strefy wypoczynkowej czy jadalni, sprawdzi się pionowa donica z drewna lub kilka ustawionych w efektowną kompozycję. Pamiętaj, że drewnianą donicę trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, aby przedłużyć jej trwałość. Polecamy szeroką gamę środków VIDARON, w tym np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy. Tworzy ona na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie, a przy tym skutecznie zabezpiecza drewno przed działaniem wody. 

Nieco bardziej skomplikowany pomysł na wertykalny ogród to samodzielnie wykonana konstrukcja z drewnianej ramy, którą przymocowuje się do ściany i wypełnia roślinami. Możesz ją zrobić z kantówek i innych drewnianych elementów, które kupisz w każdym sklepie budowlanym. Zrób z nich kratownicę, do której przymocujesz osłony na doniczki. Jeśli nie chcesz podlewać roślin ręcznie, będziesz też potrzebować linii kroplujących, sterowników nawadniania i stacji nawadniającej z pompą wody

Gotowe konstrukcje do zielonej ściany DIY można także kupić w Internecie lub w sklepie ogrodniczym. Ciekawym rozwiązaniem jest np. ogród wertykalny do samodzielnego montażu w specjalnym filcowym panelu z kieszeniami. Panele można ze sobą łączyć. Przymocowuje się je do lekkiej konstrukcji z tworzywa sztucznego. Na ramie montuje się również linie kroplujące. Rośliny rosną bez ziemi na włókninie korzeniowej, a woda przepływa przez filc i jest wykorzystywana ponownie. To tylko jeden z przykładów – jeśli szukasz gotowego rozwiązania, na rynku jest sporo firm specjalizujących się w ogrodach wertykalnych. Mają swoje autorskie pomysły na konstrukcje i sposób nawadniania. 

Jeśli chcesz być bardziej eko, możesz pomyśleć o ogrodzie wertykalnym z butelek i starych palet. Taka konstrukcja niekoniecznie nadaje się eleganckiego salonu, ale do aranżacji w stylu boho lub na balkon. 

Ostatnia propozycja to zielona ściana lub zielony obraz z mchu stabilizowanego. Mech chrobotek jest doskonałą alternatywą dla klasycznego ogrodu wertykalnego. Będzie piękną, naturalną ozdobą, a nie wymaga nawadniania, doświetlania i pielęgnacji. Mech stabilizowany przykleja się do podkładki, np. korkowej, a tę montuje do płyty MDF. 

Zielony obraz z mchu stabilizowanego. 
Zielony obraz z mchu stabilizowanego

Montaż i instalacja systemu nawadniania 

Zdecydowana większość ogrodów wertykalnych jest wyposażona w automatyczne systemy nawadniania. Czasem są one rozbudowane o fertygację, czyli zasilanie roślin nawozami. 

Aby Twój ogród wertykalny w salonie był automatycznie podlewany, potrzebujesz systemu nawadniania. Gotowy system do własnoręcznego montażu kupisz w większości dużych sklepów budowlanych lub ogrodniczych. Istnieje też opcja podłączenia takiej instalacji do sieci wodociągowej.

W przypadku mniejszych ścian można zdecydować się na nawadnianie ręczne. Możesz kupić np. specjalną ramę, w której wodę wlewa się przez otwory w górnej części konstrukcji, a system przelewowy przenosi ją do kolejnych modułów. 

Producenci zielonych ścian oferują także mobilne stacje nawadniania. Dzięki temu zieloną ścianę możesz postawić tam, gdzie nie ma dostępu do wody. 

Pielęgnacja i utrzymanie ogrodu 

Jak pielęgnować zieloną ścianę? Kluczowe czynności to podlewanie i nawożenie. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny w ogrodzie wertykalnym potrzebują mniej wody i nawozu niż te doniczkowe, ponieważ sadzi się je w niewielkich kieszeniach. 

Kolejne ważne zadanie to regularne cięcie roślin. Dzięki temu zielona ściana się ładnie zagęszcza. Przycinanie zapobiega także nadmiernemu rozrostowi roślin. Powinno się je przeprowadzać raz w miesiącu. 

Piękny ogród wertykalny w salonie to pomysł nie tylko do dużego domu, ale też do mieszkania w bloku. Zieloną ścianę możesz wykonać samodzielnie, kupić gotową lub zlecić realizację specjalistom. Zdecydowanie warto!

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić ogród zimowy? Dowiedz się, jak cieszyć się zielenią w chłodniejsze dni!

Jak zrobić ogród zimowy? Dowiedz się, jak cieszyć się zielenią w chłodniejsze dni!

Przeczytasz w 7 min

Zielone mieszkanie – Jak hodować zioła w domu

Zielone mieszkanie – Jak hodować zioła w domu

Przeczytasz w 6 min

Jak ozdobić studnie kwiatami? 5 kreatywnych pomysłów!

Jak ozdobić studnie kwiatami? 5 kreatywnych pomysłów!

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie