Wróć do artykułów

Eko Sypialnia – jak zrobić łóżko z palet, krok po kroku

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Wybór i przygotowanie palet
  2. Malowanie i impregnacja palet produktami VIDARON
  3. Montaż i aranżacja łóżka z palet
  4. Dodatki i dekoracje do ekosypialni

Kompletne umeblowanie mieszkania i domu to spory wydatek. Zdarzają się jednak sytuacje, w których meble ze sklepu lub salonu nie są wcale potrzebne. W minimalistycznych studenckich mieszkaniach lub wynajmowanych nieruchomościach z powodzeniem można sięgnąć po znacznie tańsze, a równie funkcjonalne i wygodne alternatywy. 

Jednym ze sposobów na stworzenie ciekawych mebli jest konstruowanie ich z palet. Tym razem podsuwamy inspiracje na łóżko.

Pomysł na sofę albo łóżko z europalet.
Pomysł na sofę albo łóżko z europalet.

Wybór i przygotowanie palet

Najpopularniejsza na polskim rynku jest tzw. europaleta. Jest ona zestandaryzowana i ma wymiary 120 × 80 cm. Standaryzacji podlega też wytrzymałość takiej palety — utrzymuje nacisk do 1 tony, dlatego jest wykonana z odpowiednio solidnych elementów. Jeśli zdecydujesz się na budowę łóżka z europalet, ich wykorzystanie gwarantuje łatwiejsze wymiarowanie oraz późniejszą stabilność i wytrzymałość konstrukcji.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skorzystać z palet niestandaryzowanych, tzw. jednorazowych. Większość wykorzystywanych w Polsce ma wymiary zbliżone do normy „euro” lub np. 120 × 100 cm. Mogą być też różnej, zazwyczaj mniejszej grubości i wykonane z mniej odpornego materiału. Nie jest to jednak poważny problem — dobierając palety należy zadbać jedynie o to, aby elementy były jednakowe, dzięki czemu unikniesz późniejszych problemów z ich dopasowaniem.

Nowe palety można kupić u producentów, zajmuje się tym mnóstwo zakładów lub tartaków. Jest to jednak nieco wbrew trendowi eko i mija się z ideą dawania drugiego życia używanym przedmiotom. Zamiast więc sięgać po palety nowe, warto poszukać skupu, gdzie za niewielką kwotę  kupisz egzemplarze używane. Nie brakuje też aukcji internetowych oferujących różnego rodzaju palety z dowozem pod wskazany adres.

Przy doborze materiału do wykonania łóżka na paletach trzeba zwrócić uwagę na jego jakość. Unikaj palet mocno zużytych lub uszkodzonych, bo mogą okazać się niemożliwe do obróbki i niewystarczająco wytrzymałe. Pod żadnym pozorem nie sięgaj po egzemplarze zawilgocone lub zajęte przez pleśń, choroby drewna lub szkodniki. Istnieje ryzyko przyniesienia ich do domu i późniejszych problemów ze zwalczaniem.

Ile materiału potrzeba do wykonania łóżka na paletach? 

Mebel dla jednej osoby można zrobić już nawet z dwóch sztuk. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to wyłącznie prosta i dość niska podstawa pod materac. Jeśli łóżko ma być wygodniejsze i wyższe, warto zaopatrzyć się w minimum pięć palet – cztery na podstawę i jedną na dodatkowy zagłówek. W przypadku miejsca do spania dla dwóch osób należy tę liczbę podwoić. 

Z praktycznego doświadczenia doradzamy także, aby zaopatrzyć się w jedną paletę więcej — materiał z niej wykorzystasz do wykonania dodatkowych elementów, np. wzmocnień lub łączeń, a nawet szuflad. Inspiracje na łóżko z palet są praktycznie niewyczerpane!

Wybrane palety przed montażem należy odpowiednio przygotować. Ponieważ jest to materiał wykorzystywany w magazynach i transporcie, często bywają zabrudzone lub zakurzone. Jeśli jest taka możliwość, dobrym rozwiązaniem jest krótkie mycie myjką ciśnieniową albo przynajmniej wężem ogrodowym. 

Palety są one często przygotowywane z materiału nieszlifowanego lub tylko z grubsza heblowanego, dlatego nie da się uniknąć szlifowania. Nawet palety heblowane mogą nosić ślady uszkodzeń i otarć, które powodują kruszenie się drewna lub wystawanie drzazg. Szlifowanie pozwala wygładzić powierzchnię, pozbyć się nieprzyjemnych nierówności i nadaje palecie estetyczny wygląd. To też podstawa do skutecznego malowania. Uzupełnieniem szlifowania może być szpachlowanie. Warto wykonać je dobrej jakości materiałem, który pozwoli wypełnić ubytki i nierówności. Szpachlowane powierzchnie również należy zeszlifować.

Szlifowanie możesz wykonać ręcznie papierem ściernym, zaczynając od produktu o grubym uziarnieniu (np. 80) i wykańczać drobnym, o uziarnieniu powyżej 200. Ponieważ paleta składa się z wielu połączonych deseczek i tzw. dystansów, lepiej sięgnąć po szlifierkę oscylacyjną, która przyspieszy pracę

Mamy jeszcze jedną podpowiedź – wystarczy szlifowanie zewnętrznych części palety, czyli tych, których później potencjalnie będziesz dotykać. Środek palety można tylko z grubsza wyczyścić, w końcu meble w stylu eko zakładają nieco surowości!

 Jak zrobić łóżko z palet? Pamiętaj o zabezpieczeniu drewna środkami VIDARON, np. Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną.
Jak zrobić łóżko z palet? Pamiętaj o zabezpieczeniu drewna środkami VIDARON, np. Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną.

Malowanie i impregnacja palet produktami VIDARON

Zanim zaczniesz skręcać swoje łóżko z palet, dobrze pomaluj jego elementy. To znacznie łatwiejsze, kiedy palety są jeszcze osobno. Malowanie zmontowanego łóżka może okazać się bardziej kłopotliwe.

W przygotowaniu łóżka z palet warto sięgnąć po produkty VIDARON. Świetne możliwości daje np. Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Superwydajna. Zastosowana na surowe drewno palety, doskonale podkreśli jego naturalne piękno. Łóżko nabierze ciepłego, domowego charakteru. Produkt dostępny jest w aż dwunastu kolorach, od wersji bezbarwnej, po ciemny antracyt i palisander. Można więc zaszaleć i nadać łóżku z europalet wyjątkowego, odważnego charakteru. Pamiętaj, że przed malowaniem, drewno powinno być bardzo dokładnie przeszlifowane. To produkt, który najlepiej prezentuje się na odpowiednio przygotowanych, czyli wygładzonych powierzchniach.

Lakierobejca zabezpiecza przed wilgocią, ale – co ważne w domu – chroni drewno przed zarysowaniami czy ubrudzeniami wieloma substancjami, np. kawą czy herbatą. Koleją wartą zauważenia zaletą jest jej żelowa konsystencja – dzięki temu malowanie palet będzie łatwe i spowoduje mniej bałaganu.

Innym dobrym preparatem, który sprawdzi się przy budowie łóżka, jest Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Łóżko z palet nabierze dzięki niemu wyjątkowego charakteru. Ten środek doskonale chroni przed działaniem wody, a także atakami grzybów i glonów. To ważne w przypadku używanych palet, a także w sytuacji, kiedy zamierzasz korzystać z łóżka na przykład w formie leżanki na tarasie.

Łóżko wykonane z europalet.
Łóżko wykonane z europalet.

Montaż i aranżacja łóżka z palet

Na tym etapie warto zaopatrzyć się we wkrętarkę, wkręty oraz piłę do cięcia. Doradzamy narzędzia mechaniczne, choćby najprostsze, bo dzięki nim pracuje się łatwiej i wygodniej. Palety możesz ciąć szlifierką kątową wyposażoną w odpowiednie ostrze, ale jeśli nie masz takiej możliwości, wystarczy prosta ręczna piłka do drewna.

Ważne jest stabilne i trwałe połączenie palet, aby uniknąć później nieprzyjemnych niespodzianek. Skręcisz je z pomocą odpowiednio długich wkrętów lub zbijesz przy pomocy gwoździ, ale wbrew pozorom takie łączenie jest trudne. Dwie najprostsze metody, które polecamy, to wykorzystanie dodatkowych drewnianych łączników lub specjalnych metalowych łączników ciesielskich. 

W pierwszym przypadku można wykorzystać docięte elementy zdemontowane z nadwyżkowych palet, dzięki temu uzyskasz poręczne deseczki. Dokręca się je lub przybija po bokach konstrukcji i w ten sposób otrzymasz trwałe połączenie. Łączniki i kątowniki ciesielskie sprawdzą się jednak najlepiej – kosztują niewiele i dostaniesz je w praktycznie każdym sklepie budowlanym. Co ważne –  zapewnią odpowiednią wytrzymałość. Wykorzystanie elementów metalowych doda uroku surowemu stylowi łóżka z palet.

Najpierw wykonaj podstawę pod materac. Dwie palety ułóż na podłodze, a następnie skręć na łączeniach od zewnątrz, po obu stronach dłuższej krawędzi przyszłego łóżka. Jeśli podstawa ma być wyższa, postaw na drugą warstwę palet i połącz tak jak poprzednią. Pamiętaj też o złączeniu ze sobą obu warstw – tutaj najlepiej sprawdzą się metalowe kątowniki, przykręcone na czterech rogach łóżka.

W podobny sposób możesz przymocować też paletę, która będzie stanowić zagłówek. Dla stabilności całej konstrukcji zalecamy ustawienie jej na podłodze i dokręcenie przy pomocy łączników. Jeśli zdecydujesz się na wersję wiszącą, z pustym miejscem niżej, warto taki mebel ustawić zagłówkiem przy ścianie. Jeśli zagłówek wykonany z całej palety wydaje ci się zbyt wysoki, możesz przeciąć ją w połowie wysokościpamiętaj tylko, aby zachować środkowe łączenie palety, inaczej zagłówek się rozleci!

Podstawa plus oparcie to w zasadzie gotowe łóżko, czekające tylko na wygodny materac. Palety to jednak wdzięczny materiał, który daje dużo większe możliwości!

Dodatki i dekoracje do ekosypialni

Samo łóżko na paletach możesz urozmaicić dodatkowymi szufladami. Wykonasz je z desek zdemontowanych z palety, połączonych kątownikiem ciesielskim. Pamiętaj o zachowaniu wymiarów, które pozwolą wsunąć szuflady w puste przestrzenie palet.

Palety możesz wykorzystać również do wykonania innych mebli, np. siedzisk lub stołu. Doskonałym uzupełnieniem aranżacji sypialni w stylu eco będą mniejsze drewniane elementy, np. samodzielnie wykonane recyklingowe pudełeczka do przechowywania lub ramki zdjęć. 

Ciekawym rozwiązaniem są też proste obicia. Wykorzystaj naturalne materiały takie jak surowy len lub tkaniny z odzysku, np. z narzuty na łóżko. Możesz obić nimi zagłówek i boki łóżka z palet. 

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą gamą naszych produktów. Zainspiruj się i działaj! Chroniąc naszą planetę, możesz zrobić jednocześnie coś pięknego i użytecznego!

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić lampion z drewna? Poradnik DIY

Jak zrobić lampion z drewna? Poradnik DIY

Przeczytasz w 6 min

Jak zrobić wieszak na ręczniki papierowe? DIY z VIDARONEM!

Jak zrobić wieszak na ręczniki papierowe? DIY z VIDARONEM!

Przeczytasz w 7 min

Jak zrobić sztalugę? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić sztalugę? Instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie