Jak czyścić i impregnować meble drewniane woskowane?
Przeczytasz w 3 min
Kawa, herbata czy przyprawy są niemal niezbędne w każdej kuchni. Jednak im więcej torebek i opakowań, tym trudniej zapanować nad porządkiem w szafkach. Dobrym sposobem na przywrócenie ładu na półkach, będzie drewniane pudełko. Dzięki niemu uporządkujesz przyprawy i ulubione napary w skrzynce dostosowanej do własnych potrzeb.
Takie niewielkich rozmiarów drewniane pudełko na herbatę lub przyprawy, nie tylko jest pomocne w organizacji kuchennej przestrzeni, ale także może się stać ciekawym elementem jej wystroju. Poza tym, łatwiej zaproponować gościom wybór herbaty, gdy jest ona uporządkowana w skrzynce, niż wyciągać kolejne pudełka z szafki.
Pewnie nie jeden raz spotkałeś w sklepie już gotową skrzynkę. Czy warto więc tworzyć drewniane pudełko? Czym różni się ono od tego, dostępnego od ręki? Przede wszystkim wymiarem przegródek. Problemem gotowych skrzynek jest rozmiar przygotowanych „kieszonek”, w którym nie zawsze mieści się ilość torebek i opakowań, którą dysponujesz. Drewniane pudełko handmade wyklucza ten problem, bo projektujesz sobie skrzynkę zgodnie z własnymi potrzebami – dowolnie ustalając ilość, a także rozmiar przegródek. Stworzenie takiej skrzynki nie jest ani trudne, ani czasochłonne. W zasadzie wystarczy kilka godzin, by ukończyć takie drewniane pudełko. Jak zrobić własnoręcznie skrzynkę na herbatę lub przyprawy? Podpowiemy ci.
Prace nad stworzeniem skrzynki rozpocznij od jej zaprojektowania na kartce. Określi kształt i wymiary pudełka. Następnie przygotuj niezbędne materiały oraz sprzęty. By stworzyć takie drewniane pudełko, potrzebujesz:
● czterech kawałków drewna o określonej w projekcie długości (na ścianki)
● dwóch desek – na pokrywę i plecy pudełka
● dwóch zawiasów
● cienkich listewek, z których powstaną przegródki
Dodatkowo potrzebny będzie Ci:
● klej do drewna
● ołówek
● papier ścierny
● śrubki
● wiertarko – wkrętarka
Pracę rozpocznij od odpowiedniego wyszlifowania drewna. Tak, by jego powierzchnia była gładka i bez żadnych wystających elementów. Przeszlifuj każdy, nawet najmniejszy fragment deski.
Teraz połącz ze sobą wszystkie ścianki skrzynki. Drewniane pudełko z herbatami możesz stworzyć w formie kwadratu lub prostokąta. Z kolei na przyprawy, o wiele lepiej sprawdzi się podłużna konstrukcja. Jak połączyć deski? Najlepiej scal je ze sobą klejem lub skręć przy pomocy śrubek.
W następnej kolejności przykręć spód skrzynki do wcześniej zrobionej konstrukcji. Wyznacz też miejsca, w których przymocujesz zawiasy. Zamontuj je, a wraz z nimi wieko, którym zamkniesz skrzynkę. Nim ostatecznie dokręcisz śrubki, sprawdź, czy cała konstrukcja dobrze pracuje – nie blokuje się i poprawnie domyka.
Pora na stworzenie przegródek. Cienkie listewki dotnij na określoną w projekcie długość. Dobrze, by były one o kilka milimetrów niższe, niż boki skrzynki i nie utrudniały zamykania. Listewki przymocuj do pudełka za pomocą kleju.
Drewienka rozmieść symetrycznie lub utwórz różnej wielkości przegrody. Pamiętaj, że nie ma określonej liczby sekcji, które powinieneś wydzielić. Skrzynka DIY ma jak najbardziej spełniać twoje potrzeby, więc to do nich dostosuj układ w kuchennym kuferku. Jeśli tworzysz drewniane pudełko z herbatami, na pewno powstanie więcej przegród, niż w przypadku skrzynki na przyprawy.
Lubisz pudełka drewniane, ręcznie zdobione? Świetnie, niech twoja herbaciarka lub skrzynka na przyprawy też taka będzie. I nie chowaj jej do szafek – sprawdzi się jako dekoracja wnętrza.
Skrzynkę możesz ozdobić w dowolny sposób.? Do wyboru masz kilka rozwiązań – pomaluj skrzynkę na wybrany kolor, użyj Bejcy Vidaron (która zabarwi drewno) lub sięgnij po dowolną technikę zdobienia, na przykład decoupage.
Tak stworzone pudełko należy jeszcze zabezpieczyć – pamiętaj, by nigdy nie zostawiać drewna surowego, bo szybko się zniszczy. Czym zabezpieczyć powierzchnię? Sięgnij w tym celu po Lakier Akrylowy Vidaron, który nie tylko chroni drewno, ale także jest bezpieczny w użytkowaniu, bo spełnia surowe wymagania europejskich norm, dotyczących bezpieczeństwa zabawek
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 7 min