Odnawiamy meble drewniane – poradnik „krok po kroku”
Przeczytasz w 7 min
Meble woskowane, chociaż mniej odporne na warunki zewnętrzne i użytkowanie od mebli lakierowanych, są od nich o wiele piękniejsze dzięki zachowaniu naturalnej powierzchni i walorów konkretnego gatunku drewna. Jak pielęgnować meble woskowane, aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknem? Podpowiadamy.
Drewniane meble, zwłaszcza te woskowane, nie lubią wilgoci. Postawienie na woskowanym stole wilgotnej szklanki najczęściej skutkuje brzydką plamą. Takie meble nie lubią też niskich i wysokich temperatur. Najlepiej użytkuje się je w pomieszczeniach, w których zachowane są warunki typowe dla wnętrz mieszkalnych. Przechowywanie woskowanych mebli w piwnicy, na strychu czy pozostawienie na okres zimy na patio lub zamkniętym balkonie zazwyczaj oznacza zagrożenie rozwarstwieniem, paczeniem lub odkształcaniem powierzchni blatu. Meble woskowane nie znoszą zarówno bezpośredniego słońca, jak i bliskości grzejników czy nadmiernego chłodu (zwłaszcza jeśli wiąże się on z wilgocią i szronieniem). Przestrzeganie zasad odpowiedniego przechowywania woskowanych mebli pozwoli na uchronienie drewna przed degradacją i to nie tylko samej powierzchni, ale materiału na całej jego grubości.
Pierwszą zasadą jest oczywiście unikanie stosowania wody do mycia blatów czy drzwiczek w przypadku szafek lub regałów. Oprócz wody niedozwolone są również wszelkiego typu detergenty, a już szczególnym wrogiem są środki z wybielaczami, które odbarwią drewno i pozostawią na nim nieusuwalne ślady. Woskowane powierzchnie są wrażliwe i dość delikatne, dlatego warto ochronić je przed porysowaniem używając wyłącznie miękkich szmatek flanelowych. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne usuwanie kurzu przy pomocy suchej ściereczki. Kurz, który długo zalega na powierzchni, wbija się w strukturę drewna i jest bardzo trudny do wyczyszczenia. Jeśli potrzebujemy doczyścić woskowane meble, najlepsze będą środki z dodatkiem wosku. Takie środki tylko czyszczą, ale i uzupełniają wytartą substancję tworząc kolejną, spójną warstwę ochronną.
Pielęgnacja mebli woskowanych nie jest trudna, ale musi być wykonywana systematycznie. Cała praca polega na wcieraniu odpowiednio dobranego wosku w całą powierzchnię drewna. Cienką warstwę wosku nanosimy suchą, miękką ściereczką, kolistymi ruchami. W przypadku regałów, witryn itp. wystarczy woskowanie wykonywać raz do roku, ale meble częściej użytkowane (jak stół czy krzesło) warto potraktować woskiem częściej – najczęściej zaleca się 1 woskowanie na ok. 40 zabiegów czyszczenia.
Odnowienie mebli woskowanych nie jest trudne. Wszelkie rysy wystarczy uzupełnić specjalnym korektorem, a większe ubytki specjalną masą szpachlującą. Powierzchnię można przeszlifować, jednak najczęściej wystarczy starą powłokę przetrzeć rozpuszczalnikiem, aby ją odtłuścić. Tak przygotowane drewno wystarczy poddać zabiegowi woskowania – aby ochrona była pełna, warto nanieść dwie cienkie warstwy wosku. Nie zaleca się lakierowania wcześniej woskowanych mebli, ponieważ stracą one swój urok, a powłoka lakiernicza może się łuszczyć i odpadać z powodu zbyt tłustej powierzchni po woskowaniu.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 5 min