Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Inspekt warzywny to proste rozwiązanie, które może usprawnić i uprzyjemnić pracę w ogrodzie. Dzięki niemu młode rośliny szybciej rosną i wcześniej możesz cieszyć się świeżymi nowalijkami. Jak zrobić taki użyteczny inspekt? To bardzo proste!
Wczesna wiosna to czas, kiedy każdy miłośnik prac w ogrodzie z niecierpliwością oczekuje dobrej pogody, aby rozpocząć sadzenie roślin. Tymczasem sezon ogrodniczy można nieco przyspieszyć, stosując proste rozwiązanie, jakim jest inspekt warzywny drewniany. Warto poznać jego zalety i możliwości, jakie stwarza.
Przygotowanie inspektu jest proste i nie wymaga dużo pracy, możesz więc śmiało pomyśleć nad ustawieniem go w ogrodzie. Podpowiadamy, jakie materiały zgromadzić i jak krok po kroku zbudować własną skrzynię na nowalijki.
Inspekt warzywny to doskonały sposób na nowalijki w ogrodzie.
Inspekt warzywny w najprostszej formie to drewniana skrzynia z przezroczystym przykryciem. Ścianki boczne możesz wykonać się z desek, sklejki lub innego rodzaju płyt – pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed wilgocią. Dobrym pomysłem może być np. zagruntowanie drewna za pomocą bezbarwnego Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego marki Vidaron. Po 24 godzinach powinieneś przetrzeć całość papierem ściernym, odpylić oraz nanieść dwie warstwy impregnatu powłokotwórczego. Do tego celu polecamy Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron lub Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy Vidaron. Pokrywę inspektu najlepiej zrobić z tworzywa sztucznego, np. pleksi, lub ewentualnie ze szkła – mogą być nawet stare okna. Przepływ wody w inspektach jest umożliwiony brakiem dna w skrzyniach. Wypełnia się je ziemią, a czasami odpowiednią mieszanką z obornikiem.
Jakie zalety posiada inspekt na warzywa? Przede wszystkim pozwala przyspieszyć wzrost sadzonek. Dzieje się tak, ponieważ drewniany inspekt warzywny chroni nasiona i młode rośliny przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Najważniejszą zaletą tego narzędzia jest temperatura. Dzięki zastosowaniu przezroczystego przykrycia skrzynia wytwarza efekt szklarni i zatrzymuje ciepło, więc rośliny mają lepsze warunki do kiełkowania i wzrostu.
Wykonanie skrzyni z drewna sprawia, że dobowe wahania temperatur są mniejsze, co minimalizuje stres, na który mogą być narażone młode kiełki. Jest jeszcze jedna zaleta – zamknięcie chroni delikatne rośliny przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a jak wiadomo wczesną wiosną nietrudno o porywisty wiatr, grad lub deszcz ze śniegiem. Inspekt warzywny drewniany pozwala więc zapewnić młodym roślinom przyjazne i stabilne warunki wzrostu.
Inspekt doskonale nadaje się do wczesnego wysiewania sałaty, nowalijek, a także rozsad innych warzyw i kwiatów, które później można przesadzić.
Jak zbudować inspekt? Budowa prostego inspektu w wersji minimalistycznej będzie wymagała przygotowania podstawowych narzędzi i niewielkiej ilości materiałów. Na placu „budowy” na pewno nie powinno zabraknąć:
Warto zainwestować nieco więcej i wyposażyć swój inspekt w kilka usprawnień. Dlatego możesz przygotować dodatkowo:
Inspekt na młode sadzonki możesz zrobić nawet z drewna z odzysku, np. ze starych okien.
Wykonanie inspektu warzywnego nie jest szczególnym wyzwaniem technicznym ani logistycznym. Daje natomiast mnóstwo satysfakcji. Na początku pamiętaj, aby znaleźć dla skrzyni dobre miejsce w swoim ogrodzie. Zwróć uwagę na to, że inspekt wypełniony ziemią nie nadaje się już do przestawiania. Skrzynia będzie Ci służyć przez kilka lat, tym bardziej jej lokalizację trzeba dobrze przemyśleć. Zanim więc zastanowisz się jak zbudować inspekt, odpowiedz sobie na pytanie „gdzie go umieścić?”.
Po pierwsze, inspekt powinien być łatwo dostępny – jest to niska konstrukcja, więc praca przy niej często odbywa się w kucki lub w skłonie. Nie warto więc „upychać” go przy ścianach czy innych konstrukcjach już stojących w ogrodzie.
Po drugie, ponieważ główną zaletą inspektów jest zapewnienie młodym roślinom lepszych niż na zewnątrz warunków rozwoju, wybierz miejsce nasłonecznione, bez drzew i dużych roślin. Najlepiej ustaw go w stronę południową, aby maksymalnie wykorzystać wiosenne słońce. Wtedy zapewnisz młodym roślinom jak najlepsze warunki na wzrost.
Dobrze też, jeśli inspekt znajdzie się w miejscu osłoniętym od wiatru. Ochroni to skrzynię przed niepotrzebnym wychładzaniem, ale też zabezpieczy przed przykrymi niespodziankami w przypadku porywistej wichury. Szklana lub plastikowa pokrywa bywa przecież podatna na uszkodzenia, które może spowodować np. spadająca gałąź.
Inspekt możesz jeszcze bardziej ulepszyć, np. na dno kładąc agrowłókninę lub grubą tekturę. Zabezpieczają one skrzynię przed chwastami i przerastaniem trawą, natomiast nie blokują wsiąkania wody. Ściany można dodatkowo ochronić przed zimnem matami słomianymi.
Co wsypać do środka inspektu? Może to być dobrej jakości ziemia, ale także specjalne wkłady lub mieszanka obornika, która poza nawożeniem dodatkowo wytwarza ciepło. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby odpowiednio duży inspekt podzielić na strefy dla różnych roślin, np. za pomocą specjalnych przekładek.
Deski, z których budujesz inspekt, trzeba zabezpieczyć przed wilgocią. Użyj do tego Impregnatu Ochronnego Gruntującego Vidaron oraz Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego Vidaron.
Wiesz już jak zrobić inspekt – wystarczą proste narzędzia i materiały oraz odrobina własnej pracy. Chętnie zobaczymy jej efekty. Podziel się z nami zdjęciem swojego inspektu i roślin, które w nim wyrosły! Mile widziane są też spostrzeżenia doświadczonych użytkowników. Jeżeli korzystasz z powodzeniem z inspektu, podpowiedz innym miłośnikom ogrodów, jak to skutecznie robić!
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min