Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Zacienione zakątki ogrodu bywają trudniejsze w uprawie niż te dobrze nasłonecznione. Jeśli do Twojego ogrodu rzadko zagląda pełne słońce, konieczne będzie obsadzenie go roślinami, które lubią cień. Przeczytaj, jakie kwiaty ogrodowe są cieniolubne i będą dobrze czuć się nawet bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych.
• gdzie warto sadzić rośliny cieniolubne,
• jakie kwiaty ogrodowe lubią cień,
• jakie krzewy lubiące cień sprawdzą się w ogrodzie.
Zastanawiasz się, jakie rośliny cieniolubne będą odpowiednie do Twojego ogrodu? Cień cieniowi nierówny, a oświetlenie to nie jedyne kryterium, które warto wziąć pod uwagę. Istotniejsze jest to, czy gleba w Twoim ogrodzie jest dobrze nawodniona. Wilgotne zakątki ogrodu, w których stale panuje cień, niewiele różnią się od warunków znanych nam z lasu. Mimo słabego nasłonecznienia cieniolubne rośliny, jak paprocie czy bluszcze, z łatwością się tu rozwijają – tak samo jak na działce o wilgotnym podłożu.
Inaczej będzie w sytuacji, gdy chcesz posadzić rośliny w punkcie suchym i zacienionym, np. pod dużym drzewem, którego korzenie pobierają z gleby dużą ilość wody. Uprawa kwiatów ogrodowych w takim miejscu może nie przynieść rezultatów, nawet gdy wybierzesz gatunki roślin, które lubią cień.
Aranżując zacieniony ogród, sięgnij po gatunki o dużych, bujnych liściach. Dzięki temu zakątek będzie wyglądał efektownie niezależnie od pory roku – nawet wtedy, gdy zasadzone rośliny aktualnie nie kwitną.
Paprocie i bluszcze to nie jedyne gatunki, które dobrze rozwijają się w zacienionych miejscach ogrodu. Także wiele roślin kwitnących nadaje się do cienia. Dzięki nim nawet mało reprezentacyjny fragment działki może zamienić się w piękną grządkę pełną kolorowych kwiatów lubiących cień.
Wiele roślin pnących, takich jak bluszcz, świetnie się nadaje do obsadzania pergoli. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewnianej konstrukcji przed działaniem grzybów i owadów, zapewni to Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. Dodatkowo chcąc nadać ciekawe wybarwienie i zapewnić ochronę przed czynnikami atmosferycznymi należy zastosować Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON w wybranym kolorze. Tak zabezpieczona pergola zachowa na długo swój piękny wygląd.
Jakie odmiany roślin ogrodowych wybrać, by cieszyć się pięknymi kwiatostanami? Najpopularniejsze kwiaty ogrodowe do cienia to byliny, które obficie kwitną nawet przez kilka miesięcy w roku – np. trójlist wielkokwiatowy, gajowiec żółty lub zawilec mieszańcowy.
Popularnym wyborem do zacienionego ogrodu są też różne odmiany funkii. Te ciekawe byliny efektownie się rozrastają, zdobiąc otoczenie nie tylko kwiatami, ale i dużymi, wielokolorowymi liśćmi.
Jakie inne kwiaty ogrodowe lubią cień? Na polskich działkach często spotykane są:
• konwalia majowa (Convallaria majalis) – znana z lasów bylina o białych, drobnych, dzwonkowatych kwiatach,
• barwinek pospolity (Vinca minor) – kochająca cień krzewinka o drobnych niebiesko-fioletowych kwiatach,
• śnieżyczka (Galanthus nivalis) – znana też jako przebiśnieg roślina cebulowa, świetnie rośnie w wilgotnych i zacienionych miejscach,
• hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) – jedna z najpopularniejszych roślin lubiących cień, sadzona ze względu na obfite kwiatostany w różnych kolorach,
• tawułka (Astilbe) – roślina dekoracyjna o charakterystycznych wiechowatych kwiatostanach.
Fragment ogrodu, do którego rzadko zaglądają promienie słońca, warto obsadzić cieniolubnymi krzewami. Są one zwykle łatwe w uprawie, a jednocześnie stanowią ciekawy akcent dekoracyjny.
Które popularne krzewy to rośliny cieniolubne? Dobrze znany przykład to bukszpan wiecznie zielony. Nie tylko dobrze znosi cień, ale wręcz doskonale czuje się w miejscach słabo oświetlonych. Po odpowiednim uformowaniu może sam w sobie stanowić ozdobę ogrodu, sprawdzi się też jako część żywopłotu.
Do cienia nadaje się też różanecznik – efektowny, zimozielony krzew kwitnący, który wiosną robi wrażenie obfitymi kwiatostanami. Niestety w przeciwieństwie do bukszpanów krzew ten nie sprawdzi się jako część żywopłotu i ma duże wymagania pielęgnacyjne. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje dość mocno nawilżonej, kwaśnej gleby.
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min